İstanbul’daki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

4 dk okuma süresi


29
20 Paylaşım, 29 puan

Ülkemizde müzik, eğlence, sinema, tiyatro ve dans gibi birçok etkinliğin gerçekleştiği, sizleri şehrin stresinden uzaklaştırarak yeni ve farklı dünyalara götüren bazı projeler bulunmaktadır. Tarih, sanat ve eğlenceyi harmanlayarak ortaya olağanüstü görüntüler çıkaran bu festivaller tabii ki Türkiye’nin sanat ve eğlence merkezi olarak bilinen İstanbul’da gerçekleşmekte. Bizler de buradan yola çıkarak İstanbul’daki en büyük festivaller ve şenlikler hakkında detaylı bir araştırma yaptık. İşte birbirinden farklı türlere ev sahipliği yapan olağanüstü etkinlikler!

1. İstanbul Uluslararası Dans Festivali

İstanbuldaki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

Lokasyonları değişiklik gösterse dahi yaşattığı heyecan hep aynı kalan İstanbul Uluslararası Dans Festivali’nin, 2019 yılı itibarıyla sekizincisi düzenlenmiştir. Dünyanın birçok yerinden ünlü djler ve dans ekipleri bu festival için İstanbul’a gelmektedir. İlkbahar aylarında düzenlenen bu festival, adrenalin tutkunları için olmazsa olmaz bir organizasyon. Atölyeler, gösteriler, partiler ve bachata, salsa, tango gibi latin danslarına ağırlıklı olarak yer verilen organizasyonda gün içinde deneyimleyebileceğiniz çeşitli workshop’lara da yer verilmektedir.

2. İstanbul Film Festivali

film

İstanbul Sinema Günleri, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından 37 yıldır her sene uluslararası ölçekte düzenlenmektedir. İstanbul’un farklı sinema salonlarında gerçekleşen bu festival, Nisan ayı içerisinde olup yaklaşık iki hafta kadar sürmekte. Sinema tutkunları için çeşitli fırsatlar ve deneyimler yaratan film festivalinde, Dünya festivallerinden Belgesel Çılgınlığı, Türk Klasikleri, Genç Ustalar ve Yıllara Meydan Okuyanlar gibi pek çok alanlar ve farklı ülkelerin sinemalarına göre ayrılan bölümler yer almaktadır. 1982 yılından itibaren varlığını sürdürmeye devam eden İstanbul Film Festivali aynı zamanda Türkiye’de düzenlenmiş ilk uluslararası film festivalidir.

3. İstanbul Caz Festivali

İstanbuldaki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

1994 yılından bu yana her yıl düzenlenen İstanbul Caz Festivali, yine İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından düzenlenmektedir Her sene Temmuz ayında farklı konser ve etkinlik alanlarında düzenlenen festivalde dünya klasikleri, rock ve pop gibi farklı tarzlara da yer verilmektedir. Daha önceki zamanlarda, başta müziğin efsane isimlerinden bir tanesi olan Nile Rodgers ve grubu Chic, Hugh Coltman, Jan Garbarek, Niladri Kumar ve Paul Simon gibi isimlere ev sahipliği yapmış olan İstanbul Caz Festivali, geçmişten günümüze sunduğu enteresan etkinlikler ve yer verdiği isimler doğrultusunda gönüllere taht kurmayı başarmıştır.

4. İstanbul Shopping Fest

shopping fest

İstanbul Shopping Fest, tam anlamıyla alışveriş tutkunlarının gözünü döndürebilir. Gece yarısına kadar alışverişlerin yapıldığı etkinlikler bağlamında kapsama alanı çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Gösteriler ve yapılan indirimlerle düzenlenmiş alışveriş festivali, her sene Haziran ayında başlamaktadır. Kültür Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekli olan proje, birbirinden farklı lüks alışveriş merkezlerinden Kapalıçarşı’ya kadar pek çok farklı semtte düzenlenmektedir. Tam bir tüketim çılgınlığının yaşandığı festival, marka ayrımı yapmaksızın her bütçeye uygun ürünleri de bünyesinde barındırmaktadır.

5. İstanbul Kukla Festivali

İstanbuldaki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

1998 yılından itibaren aktif bir şekilde dünyanın en gözde kuklalarını bir araya getiren İstanbul Kukla Festivali, her yıl Mayıs ayında gerçekleşmektedir. Sadece İstanbul’da değil, dünya çapında kendine saygın bir yer edinmiş kukla festivalinde, kukla atölyeleri de gösteriler düzenlemektedir. Aynı zamanda her yaştan katılımcıya uygun workshop’lar da düzenleyen İstanbul Kukla Festivali’nde, Marco Polo, Donkişot ve Bonecada’nın Aşkları gibi pek çok uluslararası hikayelerine de yer verilerek ülkemize tanıtılmaktadır.

6. Chill-Out Festival

chill-out

Doğayı ve müziği bir araya getiren Chill-Out Festival, kendinizi sakinliğin ve dinginliğin içinde bulabilmeniz için inanılmaz bir fırsat. Şu ana kadar düzenlenen festivallerden daha farklı bir konsepte sahip olan Chill-Out, lounge, punk, indie ve caz gibi çeşitli türlere ev sahipliği yaparak müzik tutkunları için olağanüstü bir deneyim sunmaktadır. Aynı zamanda birbirinden farklı kitlelere hitap eden etkinlikler, gösteriler ve workshop’lara da yer vermektedir. Mayıs aylarında gerçekleşen Chill-Out Festivali, iki gün boyunca aralıksız devam etmektedir. Stavroz, Tindersticks, The Archives ve Slowdive gibi isimlerin yanı sıra Can Ünal, Cem Sanal ve Zeynep Arman gibi Türk müzisyen ve djlere de yer vermektedir.

7. İstanbul Opera Festivali

İstanbuldaki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

İstanbul’un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” seçilmesinden sonra başlayan Opera festivali, İstanbul’un çeşitli tarihi mekanlarında sanatseverler ile buluşmaktadır. Anna Nechaeva, Süreyya Küçük ve Tan Sağtürk gibi isimleri bir araya getiren festival aynı zamanda “Troya”, “Turandot” ve “Figaro’nun Düğünü” gibi operaları ile izleyicilerini büyüleyen, İstanbul’daki en büyük festivaller ve şenlikler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Her yıl Haziran ayında gerçekleşen İstanbul Opera Festivali’nin en önemli kısımlarından biri ise bünyesinde oluşturulan Türk operalarının uluslararası olarak temsil edilmesinde büyük rol oynuyor olmasıdır.

8. İstanbul Müzik Festivali

müzik

Biletleri genellikle haftalar öncesinden tükenen İstanbul Müzik Festivali, yine İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından düzenlenmektedir. Her yıl Mayıs ve Haziran ayında gerçekleşen bu festival, farklı konseptler ile de müzikseverleri bir araya getirmektedir. Milli Reasürans Oda Orkestrası, Steven Isseris, Xavieer De Maistre, L’arte del Mondo, Nuria Rial, Bifo & Yuja Wang ve Avusturya Barok Topluluğu gibi isimlere ev sahipliği yapan İstanbul Müzik Festivali, hazırladığı etkinlikler, operalar, konserler ve resitaller ile klasik müzik severlere eşsiz deneyimler yaşatmaktadır.

9. İstanbul Sahaf Festivali

sahaf

Her yıl Eylül ve Ekim aylarında düzenlenen İstanbul Sahaf Festivali’nde, İstanbul’un neredeyse tüm sahafları bir araya gelmektedir. Kitap, dergi, eski gazeteler, plaklar ve kartpostallar satılmaktadır. Beyoğlu, Üsküdar ve Kadıköy gibi farklı semtlerde düzenlenen festival, günümüzün ikinci el kitaplardan imzalı veya il basım kitaplara, 45’lik plaklardan akademik kaynaklara kadar birbirinden farklı çok sayıda eserlere yer vermektedir. Tüm bunlara ek olarak, yarattığı atmosferle herkesi büyüleyen İstanbul Sahaf Festivali, sizi modern dünyanın stresinden alarak adeta kurgusal bir dünyaya götürmektedir.

10. İstanbul Lale Festivali

İstanbuldaki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

İstanbul’daki en büyük festivaller ve şenlikler arasında her sene Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı gibi yerlerde düzenlenen İstanbul Lale Festivali, genellikle Nisan ayı içerisinde kutlanmaktadır. Yerli yetiştirilen rengarenk laleler ile tam bir görsel şölene dönüşen festivalde, fotoğraf yarışmaları gibi pek çok etkinlikler de düzenlenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen projede, 2006 yılında başlayarak “Dünyanın En Büyük Lale Halısı” gibi birçok farklı görseller ve turnuvalara ile de ziyaretçilerin ilgisini toplamaktadır.

 

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
27
Beğen
Mutlu Mutlu
29
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
34
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!