İstanbul’daki En Büyük Festivaller ve Şenlikler

2 dk okuma süresi


29
20 Paylaşım, 29 puan

Türkiye’nin dört bir yanında festivaller düzenlenip şenlikler yapılmakta. Bunların başını tabi ki İstanbul çekiyor. Festivalleri burning man ateşiyle yaşayamasak da, İstanbul’daki festivaller de tarih ve sanatla harmanlanmış bir şekilde oluyor. Müzik, eğlence, sinema, tiyatro, dans gibi bir çok etkinliğin olduğu, şehrin önemli festivallerini sizler için sıraladık. İşte İstanbul’daki en büyük festivaller…

1. İstanbul Uluslararası Dans Festivali

İstanbul'daki Festivaller

Lokasyonları değişse de heyecanı hep aynı kalan uluslararası dans festivalinin, 2019 yılı itibariyle sekizincisi düzenlendi. Dünyanın birçok yerinden djler, dans ekipleri bu festival için İstanbul’a geliyor. İlkbahar aylarında düzenlenen bu festival, adrenalin tutkunları için olmazsa olmaz bir organizasyon.

2. İstanbul Film Festivali

İstanbul'daki Festivaller

İstanbul Sinema Günleri, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından 37 yıldır her sene uluslararası ölçekte düzenleniyor. İstanbul’un farklı sinema salonlarında gerçekleşen bu festival, Nisan ayı içerisinde olup yaklaşık iki hafta sürüyor. Sinema tutkunları için fırsat ve deneyim yaratan film festivalinde, Dünya festivallerinden Belgesel Çılgınlığı, Türk Klasikleri, Genç Ustalar, Yıllara Meydan Okuyanlar gibi pek çok alanda ülkelerin sinemalarına göre ayrılan bölümler yer almakta.

3. İstanbul Caz Festivali

İstanbul'daki Popüler Festivaller

1994 yılından bu yana her yıl düzenlenen İstanbul Caz Festivali, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından düzenleniyor. Her sene Temmuz ayında farklı konser ve etkinlik alanlarında düzenlenip, festivalde dünya klasikleri, rock ve pop gibi farklı tarzlar da gösteriliyor.

4. İstanbul Shopping Fest

İstanbul'daki En İyi Festivaller

Bu festival, alışveriş tutkunlarının gözünü döndürebilir. Gece yarısına kadar alışverişin olduğu etkinliğin kapsama alanı da çok geniş. Gösteriler ve indirimlerle düzenlenen alışveriş festivali her sene Haziran ayında başlıyor. Lüks Alışveriş Merkezlerinden Kapalıçarşı’ya kadar pek çok semtte düzenleniyor.

5. İstanbul Kukla Festivali

İstanbul Festivalleri

1998 yılından beri dünyanın en gözde kuklalarını bir araya getiren bu festival, her yıl Mayıs ayında gerçekleşiyor. Sadece İstanbul’da değil, dünya çapında saygın bir yer edinen kukla festivalinde, kukla atölyeleri de gösteriler düzenlemektedir.

6. Chill-Out Festival

İstanbul'daki Festivaller

Doğa ve müziği buluşturan festival şimdiye kadar düzenlenenlerden biraz daha farklı. Mayıs ayında olup, iki gün süren festivalde lounge, punk, indie, caz derken birçok kitleye hitap eden müzik gösterileri yer alıyor. Müzik tutkunları, bu festival kaçmaz!

7. İstanbul Opera Festivali

İstanbul'un En İyi Festivalleri

İstanbul “2010 Avrupa Kültür Başkenti” seçildikten sonra başlayan Opera festivali, İstanbul’un tarihi mekanlarında sanatseverleri karşılıyor. Her sene Haziran ayında gerçekleşen bu festivale, İstanbul aşığı olan herkes mutlaka katılmalı. İstanbul’daki bu etkinlik, festivaller listenizde bulunsun!

8. İstanbul Müzik Festivali

İstanbul'daki Festivaller

Biletleri haftalar öncesinden alınan İstanbul Müzik Festivali, İKSV tarafından düzenlenmekte. Her yıl Mayıs ve Haziran ayında gerçekleşen bu festival, farklı konseptler ile müzikseverleri buluşturuyor.

9. İstanbul Sahaf Festivali

İstanbul'daki Festivaller

Her yıl Eylül ve Ekim aylarında düzenlenen Sahaf Festivalinde, İstanbul sahafları bir araya geliyor. Kitap, dergi, eski gazeteler, plaklar ve kartpostallar satılıyor. Beyoğlu, Üsküdar, Kadıköy gibi farklı semtlerde düzenleniyor.

10. İstanbul Lale Festivali

İstanbul'daki Festivaller

Her sene Emirgan Korusu’nda kutlanan İstanbul Lale Festivali, Nisan ayı içerisinde kutlanıyor. Yerli lalelerle tam bir görsel şölen olan bu festivalde, fotoğraf yarışmaları gibi etkinlikler de düzenleniyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
28
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
33
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç