İstanbul’da Gidilmesi Gereken 10 Edebiyat Müzesi

2 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

İstanbul, müze gezmeyi sevenler için sunduğu çeşitlilikle son derece doyurucu kentlerden birisi olmaktadır. Edebiyat tutkunları için de sevilen şair ya da yazarları, daha yakından tanıma imkanı tanıması açısından önem taşımaktadır. Sizler için İstanbul’daki müzeler içerisinden, edebiyat müzelerini bir araya getirdik. İstanbul’da yer alan ve mutlaka gidilmesi gereken 10 edebiyat müzesi, sevilen edebiyatçıların hayatlarına da ışık tutmaktadır.

1. Aşiyan Müzesi

İstanbul'da Gidilmesi Gereken 10 Edebiyat Müzesi

1945 senesinden itibaren müze olarak hizmet vermeye başlayan Aşiyan Müzesi, büyük Türk şairleri arasında yer alan Tevfik Fikret’in yaşadığı evdir. Aşiyan Yokuşu üzerinde yer alan evin planları Tevfik Fikret tarafından çizilmiş olup, Farsça’da “yuva” anlamına gelen aşiyan kelimesi de yine Tevfik Fikret tarafından verilmiştir. Evin mimari yapısının yanında, manzarası da görülmeye değerdir.

2. Adam Mickiewicz Müzesi

İstanbul Edebiyat Müzeleri

Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı işbirliği ile 1995 senesinde müze haline getirilen Adam Mickiewicz Müzesi, dünyaca tanınan ve son yıllarını İstanbul’da geçiren Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in evidir. Şairin eserlerine yer verilen müze, İstanbul Tarlabaşı’nda bulunmaktadır.

3. Orhan Kemal Müzesi

İstanbul'da Gidilmesi Gereken 10 Edebiyat Müzesi

2000 yılında Orhan Kemal Kültür Sanat Merkezi tarafından müzeye çevrilen ev içerisinde, Orhan Kemal’in özel hayatına dair pek çok eşya bulunmaktadır. Ara Güler tarafından çekilmiş olan 70’e yakın fotoğrafın da sergilendiği müze, Cihangir’de yer almaktadır.

4. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

İstanbul’un en güzel parklarından olan Gülhane Parkı içerisindeki müze, 2011 senesinde Alay Köşkü’nde açılmıştır. Yazara ait eşyalara yer verilen müze, bir kütüphane çalışmasıdır. Bu nedenle müzede 9000’e varan kitaba da ulaşabilmek mümkündür.

5. Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

İstanbul'da Gidilmesi Gereken 10 Edebiyat Müzesi

Restore sonucunda Kültür Bakanlığı tarafından müze haline getirilen, Cumhuriyet döneminin en beğenilen yazarları arasında yer alan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaşadığı evdir. Heybeliada’da ruhban okulunun karşısında yer alan müze içerisinde, yazarın kendi yaptığı eşyaları ve kitapları yer almaktadır.

6. Sait Faik Abasıyanık Müzesi

İstanbul Edebiyat Müzeleri

Türk hikayeciliğinde önemli bir yere sahip olan Sait Faik Abasıyanık’ın evi, eserlerinin pek çoğuna da kaynaklık eden Burgazada’da yer almaktadır. Müze içerisinde yazara ait eserlere yer verilmekle birlikte, nüfus cüzdanı ve diploması gibi şairin özel hayatına dair eşyalar da bulunmaktadır.

7. Kemal Tahir Müzesi

İstanbul'da Gidilmesi Gereken 10 Edebiyat Müzesi

Kadıköy Şaşkınbakkal’da Kemal Tahir’in son 10 yılını geçirdiği ev, yazarın eşi tarafından kurulan vakıfla müze haline getirilmiştir. Müze içerisinde 9 bin kitap ve el yazmasının yer aldığı son derece büyük bir kütüphane bulunmakla birlikte, yazara ait kişisel eşyalar da görülebilmektedir.

8. Yahya Kemal Müzesi

İstanbul Edebiyat Müzeleri

İstanbul Beyazıt’ta yer alan müze aynı zamanda Yahya Kemal Enstitüsü’nü de içermektedir. Müzede Yahya Kemal’e ait yazım araçları ve özel eşyalar yer almaktadır.

9. Tanzimat Müzesi

İstanbul Edebiyat Müzeleri

İlk olarak 1952 senesinde ziyarete açılan müze, tarihi bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Tanzimat dönemine ait önemli yazarların ve devlet adamlarının özel eşyalarının bulunduğu müze içerisinde, Tanzimat Fermanı da yer almaktadır.

10. Masumiyet Müzesi

İstanbul'da Gidilmesi Gereken 10 Edebiyat Müzesi

İstanbul’da gidilmesi gereken edebiyat müzesi listemizde 10. sırada Masumiyet Müzesi yer alıyor. Edebiyat müzesi anlayışına yeni bir boyut kazandırmış, Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden esinlenerek 2012 senesinde açılmıştır. Romanda yer alan karakterlerin eşyalarının yer aldığı bu müze, Beyoğlu Çukurcuma Caddesi üzerinde bulunmakta.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!