İşletme Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

4 dk okuma süresi


19
13 Paylaşım, 19 puan

Birçok kişinin işletme bölümünü tercih edip okumasıyla birlikte bölümünde kendini geliştirmek ve farklılaşabilmek isteyenlerin sayısı artmakta. Geniş bilgi ağına sahip olması gereken işletme öğrencilerinin farklı bakış açıları geliştirip değişik yollar bulması önemli bir farklılaştırıcı unsurdur. Gelişmenin en iyi yolu olan kitap okumak bilgiyi anlama ve kullanmada önemli fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte geçmişteki önemli kitapları ve olayları takip etmenin yanı sıra güncel kitapları takip ediyor olmakta önemli. İşletmecilikte önemini kanıtlamış kitaplara yer verdiğimiz, işletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Mutluluk Dağıtmak

İşletme Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Tony Hsieh tarafından yazılan kitapta örgüt kültürü vurgulanmıştır. Hsiesh’in nasıl başarıya ulaştığını anlatan ve otobiyografi niteliğinde olan bir kitaptır. Kitap, Zappos’un kar eden bir firma olmasını sağlayan serüvenleri anlatmaktadır. İyi müşteri hizmetleri yönetimi ve çalışanlarna olan olumlu yaklaşımı şirketin başarıyı yakalamasının en önemli nedenleri arasındadır. Zappos, müşteriye verilen hizmetin sürekli olmasını ilke edinmiştir. Basit bir dille anlatılan kitap açık ve anlaşılır bir şekilde yazılmıştır. İşletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar listesinde yer alan bu kitap, hayalleri gerçekleştirmek adına ilham vermektedir.

2. Starbucks – Gönlünü İşe Vermek

Howard Schultz’ın yazmış olduğu bu kitapta Starbucks’ın “her bir bardak kahveyi ilk kez hazırlıyormuşçasına” dediği felsefesini ve iş dünyasında nasıl başarıyı yakalayıp sürdürülebilir kıldığını anlatmaktadır. Bugün modern pazarlama alanında sıkça vurgusu yapıldığı gibi çalışanlara iyi davranmayı ve onları maliyet unsuru olarak görmemeyi önemsemiştir. Bu sayede mutlu çalışma ortamı ile maksimum verim sağlanabilmiştir. İşin sevilerek yapılması gerektiği vurgulanmıştır ve başarıya nasıl ulaşılması gerektiği anlatılmıştır. Okuyucularına başarı yolunda dersler verip örnek olabilecek bu kitap işletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almıştır.

3. Sıfırdan Bire

İşletme Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Peter Thiel tarafından yazılmıştır. Yeni bir iş fikrinin nasıl hayata geçirileceği hakkında yol göstermektedir. İlerlemenin yeni ve özgün bir fikre sahip olmakla gerçekleşeceği üzerinde durulmaktadır. Büyük firmaların bile kötü olacağının vurgulandığı kitapta mutlu şirket olmak için farklılaşıp değer üretmekle birlikte yaratılan değerin özümsenmesinin önemli olduğu vurgulanmıştır. Kitap, tam rekabet olan yerde uzun vadede hiçbir firmanın ekonomik kar edemeyeceğini savunmaktadır. Rekabetten kaçmış, monopol olan bir işletmenin başarılı olabildiği savunulmuştur. Ağ etkileri, markalama, patentli teknoloji gibi alanlarda da çalışılmış olan kitap önemli bir yere sahiptir.

4. Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı

Dale Carnegie tarafından yazılan ve önemli kişisel gelişim kitaplarının arasında yer alan bu kitap, işletmecilikte de müşteriye davranış konusunda dersler verecek bir kitaptır. Carnegie, insanların beğenisini kazanmanın yollarını aramıştır ve uyum sağlanamamış olan insanlarla fikir birliği oluşturmanın yollarını açıklamıştır. İnsanları incitmeden değiştirmenin yolları diğer ele alınan başlıklar örnekler üzerinden yalın bir dille açıklanmıştır. Bu kitap ders çıkarılabilecek nitelikte olup işletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar listesinde yer almaktadır.

5. Akıllı Yatırımcı

İşletme Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Benjamin Graham’ın 1949’da yazdığı bu kitap, yatırım gibi zor ve rekabetçi olan bir alanda geçerliliğini koruyabilmiştir. Çok satılan kitaplar arasında olan kitap, ünlü yatırımcıların kaynak olarak kullandığı önemli bir kitaptır. Graham “Değer yatırımcılığı” görüşünün yaratıcısıdır. Kitapta sunduğu fikirleri kendi parası üzerinde de uygulamıştır. 1929 Büyük Buhranı’nı yaşayan yazar tecrübelerini kitapta yansıtmıştır. Ortalamanın üstünde gelire sahip olan Graham bu başarısını kitapta da yalın bir şekilde açıklamış olduğu yatırım düşüncelerine borçludur.

6. Yenilikçinin İkilemi

Clayton M. Christensen’in yazdığı bu kitapta, doğru şeyler yapıyor olmanın da bazen başarısızlığa yol açabileceğini anlatılmaktadır. Yönetimi kusursuz olan, her şeyi doğru yapan bir şirketin başarısızlığa uğraması anlatılmıştır. Yeniliği, koruyan ve yıkıcı olarak iki şekilde açıklayan yazar, koruyan yeniyi mevcut olanı sürdürmek olarak açıklamıştır. Yıkıcı yenilik ise ucuz ve daha az gücü olan kullanımı kolay ürünlerle bağdaştırılabilir. Sürekli yeniliklerin başarısızlığı sürekli iyiye çabalamaktan geçtiği anlatılmaktadır. Değer ağı üzerinde duran ve şirketlerin değer ağına geçmesinin zor olduğu görüşünde olan yazarın bu kitabı okuyucularına farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır.

7. Gümüş Kurşun

İşletme Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Bethany McLean ve Peter Elkınd tarafından kaleme alınan kitap ABD’nin en büyük şirketlerinden olan Enron’un bir çöküşünü anlatmaktadır. Yapılan yanlışlar nedeniyle batan şirketin hikayesini anlatan kitap yapılan yanlışların neler olduğunu ve yapılmaması gerekenle, yapılması gereken noktasında dersler çıkarılabilecek niteliktedir. Muhasebe hilelerinin yapıldığı Enron olayında yardım edenler de zarar görmüştür. İşletme etiği ve muhasebe denetiminin şirketler üzerindeki önemi ve etkisi bu olay sayesinde anlaşılabilmektedir. Filmi ve belgeseli de yapılmış olan, gerçek bir olayı anlatan bu kitap işletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar listesinde yer almaktadır.

8. 1984

George Orwell’in yazmış olduğu bu kitap yayıncının isteğiyle 1984 olarak basılsa da Orwell ‘’Avrupa’daki Son Adam’’ adında kitabı yayınlamak istemiştir. Bakış açısını genişleten bu kitap, hayali bir dünyayı konu almıştır. Bu romanda yeni bir dünya ve yeni bir sistem vardır. Sistemin getirdikleri ve götürdükleriyle sistem hakkında okuyanlarını aydınlatmaktadır. İşletme öğrencilerine sistemler hakkında bir aydınlanma yaşatabilecek nitelikte bir kitaptır. Kitabın ana konusu, roman karakterinin işkenceler ile bir şekilde sisteme ayak uyduran ve memnun olan birine dönüştürülmesidir. Farklı bakış açısından bakmayı sağlayan sürükleyici bir kitaptır.

9. Ekonomi Politikası

Mahfi Eğilmez ve Ercan Kumcu’nun yazmış olduğu bu kitap ekonomiyi en kolay şekilde anlatmaktadır. Basit bir dille anlatılmış olan ekonomi bölüme yeni başlayan, işletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Kitapta ekonomi biliminin ne olduğu ve tarihi hakkında bilgiler verilmektedir. İktisadi görüşlerin üzerinde durulmakta ve matematiksel hesapları ile ekonomik denge anlatılmaktadır. Para politikası, uluslararası çevre, alternatif politikalar hak ölçümünde ve birçok alanda daha bilgiler sunan bu kitap iktisat derslerinde de yardımcı olacak bir kitaptır.

10. Yeni Dijital Çağ

İşletme Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Eric Schmidt, Jared Cohen tarafından yazılan bu kitap internetin getirdiklerini incelemektedir. Gelecekte çok daha farklı olacağının sinyallerini de vermektedir. İnternetin olumlu ve olumsuz yönlerine vurgu yapan bu kitap Google’nin yöneticileri tarafından yazılan kitapta “ İnternet insanoğlunun tam anlamıyla anlamadan inşa ettiği az sayıdaki şey şeylerden biridir.” cümlesi dikkat çekmektedir. Dijital dünyayı anlamak adına önemli bir kitaptır. Bu kitapta işletme okuyanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!