İş Görüşmesinde Başarılı Olmak İçin İdeal Giyim Tarzı

2 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

İş görüşmesine giderken yanınıza alacağınız tüm belgeler iş yeri tarafından listelenir. Ancak ne giyeceğiniz konusunda herhangi bir bilgiye yer verilmez. Tabii ki genel olarak söylenen dışında! Biraz araştırma yapanlar, o gün için mutlaka elbise ya da takım elbise giyilmesi gerektiğini bilir. Şık ve olabildiğince saygın bir görüntü için uygun parça tamam diyelim. Peki ya renk? Siyah renk sıkıcı, beyazın yeri değil derken iş giyim tarzı konusunda kararsız kaldınız. İşte bizde dergiCE olarak bu sorundan yola çıktık ve iş görüşmesinde hangi renkler tercih edilebilir, sizler için araştırdık. Hazırsanız, başlayalım!

1. En Güvenli Renk: Mavi

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı

İlk tercih renginiz mavi olsun! Çünkü mavi hem yaratıcılığınızı teşvik eder hem de karşınızdaki insanda sizin hakkınızda güven uyandırır. Yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır! Yani seçeceğiniz stil ne olursa olsun mavi ve mavinin tüm tonlarından yararlanabilirsiniz.

2. Düz Kahverengi Yanlış Seçim!

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı

Kahverengi ara bir tondur ve renk skalasının başrolünde değildir. Diğer yandan negatif herhangi bir çağrışımı olmadığından iş görüşmesinde rahatlıkla tercih edilebilir. Riskli tarafı da sizi biraz yaşlı ve dolayısıyla demode göstermesi olabilir. İyi bir araştırmacı, genç düşünen ve genç yaşayan biri, bu tonu pek de tercih etmez. Bu sebeple, eğer tercihiniz kahverengi olacaksa, modern kesimlerdeki parçaları tercih etmeli ve bunu da modern aksesuarla süsleyebilirsiniz.

3. Lider Renk Siyah!

Siyah en çok tercih edilen renk olarak tüm stil listelerinin başında gelir. Özellikle yüksek pozisyonlar için tavsiye edilen bu renk aynı zamanda kişiye özgüven verir. Yani liderlik gerektiren bir pozisyon için başvuruyorsanız siyah doğru seçim! Ama siz asistanlık gibi ya da alt kademe bir göreve başvuruyorsanız, tekrar düşünmenizde fayda var. İş görüşmelerinde siyah, fazla riskli giyim tarzı olabilir. Siyah giyerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay da tonları tutturmak. Yani ayakkabınız daha koyu elbiseniz ya da takımınız daha açık ton kalırsa, bu çok da hoş görüntü olmamakla birlikte itici gelir.

4. İktidar Renk Kırmızı!

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı

Bir iş görüşmesine giderken iddialı ya da cesur gözükmek istiyorsanız kırmızı tercihiniz olabilir. Ancak bu renk aynı zamanda karşı tarafa sizin asi, otoriter ya da kapalı fikirli olduğunuzu düşündürebilir. Tabii ki bazı iş görüşmelerinde kırmızı istisna sayılır. Misal; satış-pazarlama tarzından bir işe başvuruyorsanız, bu doğru bir renk seçimi olacaktır.

5. Gri İyi Seçim!

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı

Eğer görüştüğünüz kişiye mantıklı ve analitik düşünceye sahip biri olduğunuzu iletmek istiyorsanız, griyi tercih etmelisiniz. Sade görünmek hemen hemen her alanda olduğu gibi iş görüşmelerinde de işe yarar. Kişiliğinizi biraz daha ortaya çıkarmak içinse renkli bir aksesuar kullanmalısınız.

6. Başlangıçlar İçin Beyaz!

Beyaz cesaret isteyen bir renk biliyoruz. Bembeyaz olmak yerine beyaz bir takım tercih edebilir ve içine sizi yansıtan başka uyumlu bir renk kullanabilirsiniz. Ayrıca beyaz, temiz bir sayfa, analitik düşünce gibi çağrışımlarda bulunduğu için tercih edilebilir. Özetle, listenize beyazı da eklemeyi unutmayın!

7. Kreatif Renk Mor!

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı

Birçoğumuz iş görüşmelerinde risk almak istemeyiz. Renk tercih etmek yerine daha nötr tonlara yönelebiliriz. Tabi ki çok daha yaratıcı bir iş görüşmesine gidiyorsanız, mutlaka kıyafet seçimlerinizde renklere yer vermelisiniz. Özellikle tercihiniz mordan yanaysa çok daha sanatsal ve yaratıcı olduğunuzu vurgular.

Renklerin dilinden kişilik analizi yazımız dikkatinizi çekebilir. Ayrıca tüm bu tavsiyelerin yanında aslında ihtiyacınız olan en önemli unsur: özgüven. Görüşmelerinizde başarılar sizlerle olsun!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!