İş Dünyasında Sizi Başarıya Götürecek En Popüler Filmler

5 dk okuma süresi


11
16 Paylaşım, 11 puan

Girişimcilik: bir amaçtan bir amaca koşma sanatı! Para, güç, şöhret, servet ve başarının tatlı cazibesi… Kabul edelim ki bir girişimcinin mücadelelerini ve yaşam öykülerini iki saat ya da daha kısa bir sürede filmler ile anlatmak çok zor. Yine de iş dünyasının dik yokuşlarını başarıyla tırmanan kişilerin hikayelerine kısa bir süre de olsa tanık olmak bu zorlu dünya için iyi bir ilham kaynağı olabilir. Yer yer iş dünyasında ki yaşanan gerçek hikayelerden esinlenilmiş ve sizi başarıya götürecek en popüler filmler listemizle iyi bir iş hayatı için gereken ilhamı bulacaksınız. Şimdiden iyi seyirler!

1. Sosyal Ağ, 2010

İş Dünyasında Sizi Başarıya Götürecek En Popüler Filmler

Sosyal Ağ (The Social Network), milyonların kullandığı sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatan bir filmdir. Mark Zuckerberg’ün günümüzde de devam eden başarısı üniversite yıllarında kız arkadaşı tarafından terk edilmesiyle başlar. Ayrılık acısı ile Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızarak kurduğu site çok kısa bir sürede geniş çevreler tarafından duyulur. Bu durum ise sitenin Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un nasıl ortaya çıktığını anlatan bu film, aynı zamanda Mark Zuckerberg’in hayat hikayesinden bir dönemi ele almaktadır.

2. Zeka Pırıltısı, 2008

Zeka Pırıltısı (Flash Of Genius) filmi, gerçek bir yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Otomobil üreticileri yağmurda da araba kullanmayı mümkün kılacak bir çözüm aramaktadırlar. Bu çözüm Robert Kearns’ın bulduğu “silecek”tir. Bir üniversite hocası olan Kearns, bu buluşu ile anında zengin olabileceğini fark eder. Ancak tam beraber çalışmaya başlayacakları sırada arkadaşı Ford, Kearns’ı işten çıkarır. Tabii Ford, onun buluşunu kullanmaya da devam eder. Bu adaletsizliğe sinirlenen Kearns ise kendi hakkını aramak için dava açar. Ancak dev bir firmaya karşı zorlanacağını düşünerek, tam azimle hukuk kitaplarını çalışıp mahkemede savunmasını kendisi yapmaya karar verir.

3. Bir Şirket Komedisi, 1994

İş Dünyasında Sizi Başarıya Götürecek En Popüler Filmler

Orijinal ismi The Hudsucker Proxy olan film kendince zeki olduğunu düşünen ancak ortalamadan çok da farklı olmayan bir adamın hikayesi anlatılır. Aklında basit ama çocukların çok seveceğini düşündüğü bir oyuncak fikri vardır. Bu fikrini hayata geçirme amacıyla şehre gelir. Şehirde büyük bir şirket olan Hudsucker Industries’de en alt kademede bir iş bulur. Şirket sahibinin zamansız ölümüyle işler bir anda değişir. Yöneticilerin parmağında oynatacaklarını düşündükleri için başa geçirdiği kahramanımız hiç de kolay yem değildir. Çılgın projesi olan basit oyuncağı ile hiç beklenmeyen bir başarı yakalar. Olayların bir komedi tadında işlendiği filmde basit bir fikrin hayata geçirilişine ve başarısına şahitlik edeceksiniz.

4. Kazanma Sanatı, 2011

Kazanma Sanatı (Moneyball) başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı, bir beyzbol takımının sıfırdan nasıl büyük kulüplere meydan okur hale geldiğini anlatan bir yapımdır. Kısıtlı bir bütçe rağmen yoktan var olan kulüp beysbol kurallarını baştan aşağı sarsarak başarı basamaklarını tırmanır. Koçun yöntemleri kabul görmese de koç inancını hiç yitirmeden ilerlemeye devam eder. Bir beysbol takımının şöhrete doğru ilerlemesini anlatan filmde verilen mesajlar aslında bir işte sıfırdan nasıl başarılı olunacağına değiniyor. Bu yönüyle kazanma sanatı, sizi başarıya götürecek güçlü bir ilham kaynağı olarak iş dünyasında başarı temalı en popüler filmler arasında yerini alıyor.

5. Limit Yok, 2011

İş Dünyasında Sizi Başarıya Götürecek En Popüler Filmler

Limit Yok (Limitless) filmi Bradley Cooper’ın canlandırdığı Eddie adlı karakterin kariyerinde ve özel hayatında yaşadığı zorlukları konu alır. New Yorklu bir yazar olan Eddie sevgilisinin de ayrılmasıyla birlikte yazmakta oldukça zorlanır. Hayatı iyice çıkmaza giren Eddie’nin hayatı bir hapla tersine döner. Beyin kapasitesinin %100’ünü kullanmasını sağlayan ilaç Eddie’nin kariyer basamaklarını son hızla çıkmasını sağlar. Karakterimiz artık hayatına zengin bir işadamı olarak devam etmeye karar verir. Ancak böylesine hızlı bir yükseliş yıkımı da beraberinde getirmiştir. İş dünyasında başarıya kestirme yoldan ulaşmayı ve sonuçlarını fantastik bir dille izleyebilirsiniz.

6. Genç Çıraklar, 2013

Genç Çıraklar (The Internship) filmi, bir şirketin pazarlama departmanından sorumlu Billy ve Nick’in dijital dünyanın yeniliklerine bir türlü ayak uyduramayışını konu alır. Bu sebepten dolayı işlerinden kovulan genç çıraklar bir süre işsizlikle mücadele etmek durumunda kalır. İşsizlik sorunuyla mücadeleleri devam ederken Google’ın stajyerlik pozisyonlarına başvuru yapma kararı verirler. Zorlu bir mülakat ve eğitim süreciyle olaylar gelişir. İki sıkı dost Billy ve Nick birbirleriyle dahi rekabet etmek zorunda kalacaktır. Teknolojiden uzak iki pazarlama elemanının komik ve ilham verici gelişim hikayelerini mutlaka izlemelisiniz.

7. Para Avcısı, 2014

İş Dünyasında Sizi Başarıya Götürecek En Popüler Filmler

Para Avcısı olarak dilimize çevrilen The Wolf Of Wall Street, gerçek bir yaşam hikayesini konu alır. 24 yaşında genç ve hırslı bir yatırımcı, para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından bir firmada CEO olur. Filmin geçtiği yıllar, 90’larda ülkede her şey olabilmektedir. Başrol hırslı borsacı Jordan Belfort önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı kandırarak, kısa zamanda bir para makinesine ve harcama makinesine dönüşür. Bir günde hesapları milyonlarla doldururken aynı gece hepsini bir anda harcayabilir. Kendisini son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içinde bulur. Her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok yakındır.

8. Umudunu Kaybetme, 2006

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış dram türünde bir yapımdır. Başrollerini Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in paylaştığı filmde yalnız bir babanın yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. Baba Chris Gardner geçimini demode bir teknolojiye sahip bir kemik tarayıcı cihazı satarak sağlamaya çalışır. Ancak işler istediği gibi gitmez. Başarısızlığı sonucu eşi tarafından terk edilen Chris oğluyla oldukça zor şartlarda yaşamını sürdürmek zorunda kalır. Pek çok alanda kazanç sağlamak amacıyla çaba gösteren Chris karşılaştığı bir yönetici sayesinde borsayla tanışır. Chris ve oğlunun sıfırdan kurdukları yaşam herkesin ilham alıp bir parçasını bulabileceği türden bir hikaye olarak karşımıza çıkmaktadır.

9. Stajyer, 2015

Stajyer (The Intern), yönetmenliğini Nancy Meyers’in yaptığı bir komedi filmidir. Başarılı ve sektördekilerden oldukça farklı tarzda bir şirketin sahibi olan Jules Ostin, bu tarzına bir ilginçlik daha eklemeye karar verir. Çalışanlarının tavsiyesi üzerine hiç alışılmadık bir staj programı başlatır. İleri yaşlı kişilere yönelik bu deneysel “Senior Staj Programı” oldukça ilgi çeker. 70 yaşındaki Ben Whittaker programa heyecanla başvuranlar arasındadır. Emeklilik hayatına alışamayan Whittaker staj programı ile iş hayatında hala yapabileceği bir şeyler olduğunu kanıtlamak istemektedir. Genç bir kadroya sahip şirketin yaş ortalamasını hayli yükselten Whittaker şirket sahibi Ostin ile iyi bir iş ilişkisi kurar. Filmde aralarındaki bu ilişkinin zamanla sağlam bir dostluğa dönüşmesine tanık olacaksınız.

10. Steve Jobs, 2015

İş Dünyasında Sizi Başarıya Götürecek En Popüler Filmler

İş dünyasında ilham kaynağınız olacak ve sizi başarıya götürecek en popüler filmler listemizin son sırasında teknoloji devi Apple şirketinin dâhisi Steve Jobs’ın hayat öyküsünü anlatan aynı isimli filme yer verdik. Film, Steve Jobs’ın bilge ve hırslı yönünü, aynı zamanda özel hayatını anlatıyor. Kurduğu milyonluk şirketiyle ve başarıdan başarıya koşmasıyla iş hayatında başarıyı yakalamak isteyenlerin ilgi odağı olan Jobs’ın hikayesine yakından tanık olabilirsiniz. Jobs’ın yaşamını iniş ve çıkışlarıyla üç kesitten anlatan yapımda düşüp daha güçlü kalmanın en iyi örneğini göreceksiniz. Başarılı olmasını sağlayan sahip olduğu niteliklerin özel hayatına yansımalarını da göreceğiniz filmi mutlaka izlemelisiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
21
Beğen
Mutlu Mutlu
22
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!