İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken Kitaplar

5 dk okuma süresi


10
16 Paylaşım, 10 puan

İster iş hayatına yeni adım atıyor olun, ister yıllardır iş dünyasının içinde olun, kendinizi geliştirmenin bir sonu yoktur. Kitaplar kişisel gelişiminizde sizlere yardımcı olacak en temel kaynaklardır. Ancak bir kitap seçerken, arkadaş seçer gibi oldukça seçici davranmalısınız. İş hayatında da sizleri güzel yerlere getirebilecek en iyi kitapları tercih etmelisiniz. Biz de iş dünyasında başarılı olmak isteyenler için kişisel gelişim konusunda stratejik planlar yapmanızı sağlayacak mutlaka okumanız gereken kitaplar listesi hazırladık. Keyifli okumalar ve kariyerinizde başarılar dileriz!

1. Başarının Anahtarları

İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Yazar Napoleon Hill’in Düşün ve Zengin Ol isimli eseri bugüne kadar iş hayatında güçlü bir başarı kaynağı olmuştur. Başarının Anahtarları eserinde de kişisel başarının ipuçlarını açıklayan on yedi basamağı göreceksiniz. Bu eserin içinde zihinsel egzersizler, kişisel analiz teknikleri, açık ve net önerilerin yanı sıra Bill Gates gibi iş dünyasında başarıları ile tanınmış kişilerin de gerçek yaşam hikâyelerinden bahsedilmektedir. Okuyucu kitlesinin kendi hayat kalitelerini daha fazla yükseltmeleri için aydınlatıcı bir yol sunmasıyla ve insana cesaret veren öğretileriyle paha biçilmez bir kitap haline gelmiştir.

Baskı Yılı: 2008, Sayfa Sayısı: 256, Yayınevi: Altın Kitaplar

2. İş Dünyasının Enleri

Pazarlamanın Enleri eser yazarı Kevin Duncan, bu eserinde ise iş dünyasının en iyi 40 kitaplarını incelediği İş Dünyasını Enleri ile okurlarına buluşuyor. Çizginin Dışındakiler ve Mor İnek gibi tanın hit kitapların yanı sıra henüz daha Türkçede yayınlanmamış pek çok uluslararası çok satanların incelendiği İş Dünyasını En’leri kitabı, 21. yüzyılda çok ses getirmiş, insanlar üzerinde etki etmiş ve hayata farklı bir bakış açısı katmıştır. Kitapların farklı başlıklarda incelendiği İş Dünyasının En’leri, Yeni Bir İş Manifestosu ve Bir Dakikalık Özetler kısımlarıyla da her kitap tek tek inleyemeyenler için pratik okuma sağlamaktadır.

Baskı Yılı: 2014, Sayfa Sayısı: 216, Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

3. Nezaket Avantajı

İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Profesyonel bir iş hayatı ve başarı için hem günlük hem de olağanüstü durum için ihtiyaç olan becerilerle ilgili sizlere bu kitap bir rehber olacaktır. Çok hızlı ve zarafetle çatışma konularını çözmekten her düzeyde iş arkadaşlarınızla güzel iletişim geliştirmeye, başarılı bir network oluşturulmasından müşteri kazanmanıza kadar yardımcı olacaktır. Ayrıca yazar Peter Post kitapta iş bağlama konusunda da temel bilgiler vermiştir. İşyerindeki karşı karşıya kaldığınız farklı durumlar hakkında da yararlı bilgi ve önerilerde bulunmaktadır. Başarılı bir birey olmak, farklılık oluşturmak ve işinde ilerleyebilmek için olmazsa olmaz olarak kabul görülmektedir.

Baskı Yılı: 2016, Sayfa Sayısı: 352, Yayınevi: Optimist

4. İş Dünyasında Başarı Yasaları

Yaşamın her alanında olduğu gibi, başarılı olmak da belirli bir kurallara bağlıdır. Başarılı bir iş insanı olabilmek için, ilk önce kendinizden başlamanız gerekmektedir. Kişisel olarak performansınızı evrensel yasalarla uyumlu olduğunuz oranda başarınız daha da artacaktır. Hayatınızın temel alanlarından birisi olan iş hayatınızda başarılı olmak, bu konudaki yasaları tanımayı ve benimsemeyi kişilere şart koşmaktadır. Yazar Brian Tracy, bu eserinde sizlere iş dünyasında başarıya ulaşmanız için uygulayabileceğiniz yasaları tek tek açıklamaktadır. İş dünyasında başarılı olmak için kişisel gelişim açısından bu kitap, sizlere bir yol gösterici olarak mutlaka okumanız gereken kitaplar arasındadır.

Baskı Yılı: 2008, Sayfa Sayısı: 173, Yayınevi: Arıtan Yayınevi

5. Poke The Box

İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Yazar Seth Godin, Poke The Box eseriyle dürtücü ve harekete geçirici etkilere sahip bir kitaptır. Eski yöne yeni adetler getirmekten asla korkmayacak, üstelik o köyü baştan yaratıp ileride bir kasabaya hatta bir metropole çevirebilecek kadar hayal gücünü yüksek ve cesaretli kişileri anlatmaktadır. İş dünyasında bilinen kurallarını bilen yazar, yeni düzende başarılı olmak istiyorsanız, iş yerindeki iş arkadaşlarınızla uyumlu olmanı bir şey değiştirmiyor. Tersine değişim için başkalarının ve kendinin rahatını kaçıracaksınız, sürekli yeni bir fikir ve yöntemleri uygulamak için insanları ikna edip, bilinmeyenleri keşfetmek için sorular sorup, cevapları bularak uygulayacaksınız. Başarılı olmak için gerekli tüm tüyolar bu kitapta açıklanıyor.

Baskı Yılı: 2012, Sayfa Sayısı: 104, Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

6. İş Hayatının 21 Gizli Kuralı

Yazar Vural Çakır, bu kitabında hem iş hayatına yeni atılan, kariyerlerinin henüz başında olanlar için hem de kariyerlerinde yol kat etmiş bireyler için herkes için bir şeyler vardır. Bu eserde anlatılan iş hayatında başarılı olmanın gizli kurallarını hiçbiri okul hayatınızda öğretilmemektedir. Bu kuralların hepsini tümü yaşamın içinde çıkmaktadır. İş hayatı sırasında pek çok insanlarla tanıklık etmiş ve Türkiye’nin hemen hemen bütün firmalardaki kişilerle iş ilişkisinde bulunmuştur. Yazar Vural Çakır, okur kitlesine okulda öğrendiklerini değil iş hayatında öğrendiklerini paylaşmaktadır. İş dünyasında başarılı olmak için mutlaka okumanız gereken başucu kitaplar listesinde bu eserde bulunmalıdır.

Baskı Yılı: 2008, Sayfa Sayısı: 183, Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

7. Duygusal Zeka

İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Yazar Daniel Goleman, psikoloji konusunda önemli bu eserinde, “EQ”nun “IQ”dan daha fazla önemli olduğunu kanıtlamıştır. Duygusal zekayı, dürtülerini frenlemeyi, azimi, öz bilinci ve başkalarının duygularını paylaşmayı gibi temel özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlamaktadır. Araştırmalara göre, duygusal zekanın birey üzerinde aile yaşamından tutun mesleki başarıya kadar birçok alanda kötü sonuçları oluşabilmektedir. Goleman’a göre duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik olmadığını söylemektedir. Bireyin beyninin yapısı dolayısıyla, bebeklikten alınan duygusal alışkanlıklar, yaşam boyunca davranış tarzını belirlemektedir.

Baskı Yılı: 2016, Sayfa Sayısı: 420, Yayınevi: Varlık Yayınları

8. Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri

Yazar Art Markman, Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri eserinde kognitif bilim konusunda yaptığı araştırmalar ve yazdığı makalelere dayanan bilgi birikimlerini okuyucuya sunmaktadır. Yalnızca araştırmalarının sonucu aktarmakla kalmayıp bu bilgiyi gerçek yaşamla da hemen kullanılabilir bir şekle dönüştürmektedir. İlk bölümden itibaren iyi düşünmek için yol gösterici yeni alışkanlıklar ve davranış biçimleri konusunda okuyucularına özel tavsiyelerde vermektedir. İster yaşam için adım atan bir öğrenci olun, ister iş hayatında fark yaratmak isteyen bir yönetici bu kitap sizin için çok faydalı olacaktır. İş dünyasında okumanız gereken kitaplar listesinde başarılı olmak için bu kitabı edinmelisiniz.

Baskı Yılı: 2012, Sayfa Sayısı: 272, Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

9. Kendini Keşfet Hedefe Ulaş

Dünya çapında ünlü bir yazar olan Paul Falcone, insan kaynakları uzmanı, performans yönetici ve liderlik danışmanlığı yapmıştır. Yıllar içinde tecrübe ettiği ve uyguladığı önerilerini bu eserinde bir araya getirmiştir. Okuyucu kitlelerine iletişimden zaman yönetimine, karar alma süreçlerinden, takım çalışmasına uzanan ve oradan finans, muhasebe, müşteri hizmetleri gibi alanlarda büyük stratejik taktikler sunmaktadır. Okurun içindeki potansiyeli ortaya çıkarabilecek tavsiyeler vermektedir. Yeni girişimcilere ve mesleğinde zirveye hızlı bir şekilde çıkmak isteyen kişiler için başucu kitabı olmalıdır. Öneriler her alanda çalışan bireyler, her düzeyden çalışanlara hitap etmektedir.

Baskı Yılı: 2016, Sayfa Sayısı: 159, Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

10. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Yazar Stephen R. Covey, liderlik otoritesi olarak uluslararası alanda kabul görmüş bir yazardır. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı eseri ile modern hayatta başarının temel anahtarlarını okurlarına sunmaktadır. İlk yayımı 1999 yılında çıkmış ve iş dünyasında 21. yüzyılın en etkili kitabı olarak bilinmektedir. Bireysel yönetim öncelikli olmak üzere aile ve iş yaşamındaki sorunları üzerinde çözme odaklı bilgiler vermektedir. Bilgelik ve gücü arkanıza alarak yaşamdaki konumunuzu yeniden belirleyeceğiniz bir rehber niteliği taşımaktadır. Kitap dört ana bölümden oluşmaktadır. Hayattaki alışkanlıkların rolünden ve etkili olmanın tanımından bahsedilmektedir.

Baskı Yılı: 1999, Sayfa Sayısı: 431, Yayınevi: Varlık Yayınları


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!