Iron Man İlhamıyla Tasarlanan Jet Suit’in Yerçekimsiz Dünyası

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Uçmak, eski zamanlardan beri insanların en çok sahip olmak istediği özelliklerden biridir. Bunu başarmak için daha önce birçok deneme yapılmıştır. Günümüzde ise hızla gelişen teknoloji sayesinde bu konuda oldukça iyi bir noktaya gelinmiştir. Richard Browning ve ekibi tarafından yaratılan Jet Suit, patentli bir giyilebilir teknoloji ürünüdür. Bu icat sayesinde uçmak, hayal olmaktan çıkmıştır. Iron Man ilhamıyla tasarlanan ve çeşitli kullanım alanları olan Jet Suit’in heyecan verici yerçekimsiz dünyası hakkında bilmeniz gerekenleri listeledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Giyilebilir Teknoloji

Iron Man İlhamıyla Tasarlanan Jet Suit’in Yerçekimsiz Dünyası

Giyilebilir teknoloji kısaca, insanlar tarafından giyilebilen teknolojik ürünlerin genel adıdır. Belirlenmiş görevleri gerçekleştirmek üzere geliştirilen bu ürünlerde vücut hareketlerini algılayan sensörler bulunmaktadır. Bunlar kablosuz iletişim özelliklerine sahip olan, başka bir cihaza entegre edilebilen yeni nesil akıllı ürünlerdir. Günümüzde sık kullanılan akıllı saat, fitness bilekliği gibi eşyalar bunun en basit örnekleridir. Bu ürünler genellikle internet aracılığıyla farklı cihazlara senkronize edilerek kullanılmaktadır. Her geçen gün daha da gelişen, giderek büyüyen bir pazara sahip olan giyilebilir teknoloji, Jet Suit ve daha nice buluşlarla adından söz ettirmeye devam edecektir.

2. Fikrin Çıkış Noktası

Bilim kurgu filmlerinden ilham aldığını belirten Browning, insanların bir kahraman gibi uçma hayalini gerçeğe dönüştürmüştür. Browning, ileri seviye maratonlarda yarışmış ve ağırlık çalışmaları yapmıştır, hem mental hem de fiziksel olarak yapabileceklerinin sınırı olmadığına inanmıştır. Böylelikle çocukluğundan beri kurduğu hayali gerçekleştirme kararı almıştır. Bir uçağın içinde oturmadan uçabilmeyi, uçarken bedenini kullanabilmeyi mümkün kılmak istemiştir. Bu düşünceler doğrultusunda çalışmalarını yoğunlaştırarak kompakt itici sistemler ve mikro gaz türbinleri ile Jet Suit hayalini gerçeğe dönüştürmüştür. Geliştirdiği ürünün patentini alan Browning, daha sonra dünyanın dört bir yanına açılarak tanıtımlar yapmaya başlamıştır.

3. Jet Suit’in Özellikleri

Iron Man İlhamıyla Tasarlanan Jet Suit’in Yerçekimsiz Dünyası

Jet Suit’in kol ve sırt bölümünde mikro gaz türbinleri bulunmaktadır. Motorları saatte 1600 kilometre hızı bulan hava akımı oluşturmaktadır. Bu akım 22 kilogram itme kuvveti üreterek havalanmayı sağlamaktadır. Farklı bir şekilde açıklamak gerekirse; her bir kolda bulunan motorun kuvveti 170 beygir gücüne sahiptir. Tüm motorlar toplandığında ortalama 1050 beygir gücüne sahip olmaktadır, bu da bir Formula 1 aracından daha güçlü olduğu anlamına gelmektedir. Jet Suit uçak yakıtı veya dizel ile çalışmaktadır. Denemelerde 3600 metre yüksekliğe kadar çıkabildiği görülmüştür. Jet Suit son haline gelene kadar çok sayıda deneme yapılmış, yapılan her deneme sonunda yeni fikirler üretilmiştir.

4. Jet Suit’in Kullanılışı

Jet Suit’i kullanabilmek için öncelikle eğitimden geçmek gerekmektedir. Kişi Jet Suit’i giydiğinde uçuş için bir panel ekranı açılmakta ve motorlar ısındıktan sonra ekrandaki ikaz lambaları yanmaktadır. Motor hızı parmak yardımıyla kontrol edilen menü üzerinden ayarlanabilmektedir. Uçuş düğmesi bölümüne ne kadar çok dokunulursa motor hızı o oranda artmaktadır. Türbinler gitmek istenilen yöne göre ayarlanır. Havalanmak için kollar aşağıya doğru indirilir, bu sayede motora gaz verildiğinde tüm güç kişiyi havalandırmak için çalışır. Motorlar çalışmaya başladığında içeride üretilen sıcak gaz türbinlere yönlendirilir ve orada sıkışarak çok güçlü bir ivme kazandırır. Kişi bu şekilde havalanmaktadır.

5. İlk Jet Suit Denemesi

Iron Man İlhamıyla Tasarlanan Jet Suit’in Yerçekimsiz Dünyası

Browning, ekibi ile birlikte ilk denemeyi 2015 yılının mart ayında gerçekleştirmiştir. Uçmayı başarmışlardır fakat edindikleri deneyim doğrultusunda Jet Suit’i geliştirme kararı almışlardır. O tarihlerde Jet Suit, kollarda ikişer motor ve bacaklarda birer motor olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu denemeden sonra ise çok daha iyi kullanım imkânı sunacak bir fikir geliştirerek bacaklarda bulunan motorları iptal etmişlerdir. Bu motorları bedenin üst kısmına kaydırmanın daha faydalı olacağını gördükleri için sırt kısmında motor olacak şekilde yeni bir model tasarlamışlardır. Bu sayede hem kalkış anında yüzeyin daha az hasar almasını hem de vücudun daha iyi kontrol edilebilmesini sağlamışlardır.

6. Jet Suit Testleri

Gravity Industries ürünü olan Jet Suit, İngiliz Kraliyet Donanması tarafından test edilmiştir. Yaklaşık 10 dakika süren uçuş testinde, donanma yetkilileri Jet Suit ile Batch 2 River sınıfı açık deniz devriye gemisi olan HMS Tamar etrafında tur attıktan sonra başarılı bir şekilde iniş yapmıştır. Browning, Jet Suit’in hayat kurtarma amacıyla da kullanılabileceğini belirtmiştir. Hava ambulansı servisi ile birlikte 2020 eylül ayında gerçekleştirilen tatbikatta, Jet Suit’in acil durumlarda önemli derecede kolaylık sağladığı görülmüştür. Yapılan bu denemede, yürüyerek 25 dakikada ulaşılabilen bölgeye Jet Suit ile 90 saniyede varılmıştır. Bu durum, Jet Suit’in tıbbi yardım açısından önemini açıkça göstermektedir.

7. 2018 Yılının En İyi İcadı

Iron Man İlhamıyla Tasarlanan Jet Suit’in Yerçekimsiz Dünyası

Jet Suit birçok insanın hayallerini gerçeğe dönüştüren bir icattır. Üzerinde çok fazla çalışılan ve özenle geliştirilen Jet Suit, 2018 yılında The Times Gazetesi tarafından yılın en iyi icadı seçilmiştir. İnsanlara bir Marvel kahramanı gibi hissetme fırsatı sunan ayrıca çeşitli sektörlerde kullanılmaya açık olan bu icat, övgüyü sonuna kadar hak etmektedir.  Iron Man ilhamıyla tasarlanan teknoloji harikası Jet Suit’in yerçekimsiz dünyası gittikçe büyüyecek ve gelişecektir. Browning, ekibi ile birlikte onlarca ülkede Jet Suit’in tanıtımını yapmıştır. Yaptığı tanıtımlarda 75 demo çalışması gerçekleştirerek çok sayıda insana ulaşmıştır. Giyilebilir teknoloji ürünü Jet Suit şu an satıştadır. Ürün fiyatı 430 bin dolar civarındadır.

8. Richard Browning Hakkında

İngiliz mucit Richard Browning, havacılığı seven bir aileye sahiptir. Babası uçak mühendisi olan Browning’in bir dedesi savaş pilotudur, diğer dedesi ise Western Helikopter şirketinin sahibidir. Browning’de aileden gelen bir uçma sevdası vardır. Kendisi de yıllarca kraliyet donanmasında görev yapmıştır. Jet Suit fikri 2015 yılında kafasında oluşmaya başlamıştır. Bu fikri hayata geçirmek için 2017 yılının mart ayında Gravity Industries isimli şirketi kurmuştur. O tarihten bu yana birçok farklı minyatür jet motoru ve jetpack tasarlamıştır. Browning’in “uçmayı öğrenen adamdan imkânsızı icat etme rehberi“ olarak geçen Taking on Gravity isimli bir kitabı vardır.

9. Gravity Industries

Uçan adam Richard Browning tarafından 2017 yılının mart ayında kurulan Gravity Industries, insan uçuş teknolojisi şirketidir. Şirket, dünyanın ilk Jet Suitlerini tasarlamış, üretmiş ve uçurmuştur. Misyonunu, insan uçuşunun geleceğini yeniden tasarlayarak havacılık inovasyonuna öncülük etmek ve ilham verici bir teknoloji şirketi olmak olarak tanımlamıştır. Richard Browning, aynı zamanda şirketin baş test pilotudur. Zihin, beden ve makine koordinasyonu sağlayan Gravity Industries ürünü Jet Suit’e olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Iron Man ilhamıyla yola çıkılan ve başarıyla tasarlanan Jet Suit’in yerçekimsiz dünyası hakkında Gravity Industries sitesinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir.

10. Iron Man Hakkında

Iron Man İlhamıyla Tasarlanan Jet Suit’in Yerçekimsiz Dünyası

Başlıkta adı geçen Iron Man (Demir Adam), kurgusal bir film karakteridir. Bir Marvel kahramanıdır. Hikâyesinden kısaca bahsetmek gerekirse; asıl mesleği savaş silahları üretmek ve satmak olan Tony Stark, yaşadığı bazı olaylardan sonra silah satarak insanların ölmesine sebep olmak yerine, insanlara zarar veren kişileri durdurmaya karar verir. Bu düşünce ile bir kostüm tasarlar. Bu kostüm aslında giyilebilir teknoloji olan çok fonksiyonlu bir zırhtır. Nano teknolojiden faydalanarak ürettiği bu zırh yapay zekâya sahiptir ve düşmanları kolayca yenmesine yardım eder. Füzelere, lazerlere ve manyetik kalkanlara sahip olmasının yanında zırh, yüksek ivmeli motorlar sayesinde uçma imkânı sunar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!