Yakın Zamanda Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Teknolojik gelişmelerin her yıl önceki yıllara göre çok daha hızlı geliştirildiği ve kullanıma sokulduğu bir çağda yaşıyoruz. Dördüncü sanayi devrimini önceki sanayi devrimlerinden bu kadar farklı kılan şey de hem bu hız hem de pek çok farklı disiplinin birbiriyle sürekli etkileşim halinde olmasıdır. Bu içerikte yakın zamanda bizi bekleyen ve heyecanlandıran teknolojik gelişmeler ile bu gelişmeleri sağlayan bilim alanları sıralandı. Bu gelişmelerin pek çoğu iş ve gündelik hayatımızı değiştirebilecek nitelikte. Keyifli okumalar dileriz!

1. Devamlı Bilişim

Yakın Zamanda Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Bu günlerde bilgisayarlar giyilebilir formlarda, ceplerimizde, araçlarımızda ve hatta ev aletlerimizde mevcut. İşlem gücü arttıkça ve bilgisayar işlemcilerinin boyutu küçüldükçe, bilgisayarların ve cihazların daha küçük, daha hafif, daha ucuz, daha güçlü ve oldukça yaygın hale gelmesine hızla alıştık. İleriye bakıldığında bilgi işlem teknolojisini heyecanlandıran gelişmelerden en önemlisi kuantum bilgisayarlar olarak görülmekte. Günümüz teknolojisine göre kat kat daha hızlı ve güçlü bilgisayarlar süper bilgisayarların bile çözemeyeceği problemleri çözmekte kullanılacaklar. Kuantum bilgisayarlar ile ilgili daha fazla bilgiyi IBM Quantum web sitesinden öğrenebilir, hatta bir kuantum bilgisayar için kod yazmaya başlayabilirsiniz.

2. Akıllı Ev Aletleri

Akıllı televizyonlar, akıllı saatler ve daha önce duymuş olmanızın kuvvetle muhtemel olduğu Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) bağlı diğer cihazların sayısı her geçen gün artıyor. Nesnelerin İnterneti, internete bağlanan tüm cihazlar ile veri alışverişi yapılmasını sağlıyor. Bu da sıcak bir havada eve gitmeden önce klimayı açabileceğiniz, buzdolabının içeriğini görüp ona göre markete uğrayabileceğiniz anlamına geliyor. Gelecekte hemen hemen tüm elektronik cihazların Nesnelerin İnternet’ine bağlanacağı düşünülüyor. Sadece elektronik aletlerin değil, akıllı ofisler, fabrikalar ve şehirlere kadar her yerin neler olup bittiğini izleme ve buna göre hareket etme özelliği ile donatılacağı ihtimali de hiç uzak değil.

3. Veri İşleme

Yakın Zamanda Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Bilişimin son derece ulaşılabilir hale gelmesi ve Nesnelerin İnterneti’nin gelişmesiyle her gün devasa miktarda veri oluşuyor. Bu veriler için araçlar cihazlar olsa da çoğu zaman kaynak da biz kullanıcılar oluyoruz. Bu cihazları kullanma alışkanlıklarımız, kaç saat ekrana baktığımız, bir uygulama içerisinde ne tür hareketler yaptığımız ve eğer varsa giyilebilir teknolojilerin kaydettiği veriler sürekli olarak kaydediliyor ve bu verilerin sayısı da azalacağa benzemiyor. Özdevimli öğrenme ve veri işlemedeki gelişmeler sayesinde arama sonuçları çok daha doğru ve tutarlı olacak. Yakın gelecekte veri madenciliği ile bu verilerin çok daha kesin ve hızlı şekilde yorumlanması mümkün olacak.

4. Yapay Zekâ

Yakın zamanda bizi bekleyen ve aslında kullanmaya bir süre önce başladığımız teknolojik gelişmeler arasında şüphesiz yapay zekâ da bulunuyor. Üretilen tüm ve işlenen tüm bu veriler ile oluşturulan ve özellikle doğal dil işleme ile kullanılan yapay zekâ ile üretilen sesli asistanların gücü hızla büyüyor. Sadece 2020 yılında sesli asistanlar 100 milyar sesli komut yanıtladı. Yakın gelecekte ise yapay zekâ sayesinde otonom araçların lojistiği üstlendiği, tıp alanında teşhislerin hızlı ve tutarlı bir şekilde yapılıp, toplanan veriler sayesinde sanal hasta bakıcılar ile daha kişisel bir deneyime kavuştuğu, habercilik alanında teyitli ve doğru haberlerin yayınlandığı ve kişisel asistanınızın sizin için kuaförünüzü arayıp randevu aldığını görmek oldukça mümkün görünüyor.

5. Genişletilmiş Gerçeklik

Yakın Zamanda Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Genişletilmiş gerçeklik terimi sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik için kullanılan bir şemsiye terimdir. İlk başta sürükleyici ve heyecan verici oyunlar ile gündeme gelen genişletilmiş gerçeklik kavramı günümüze emlak endüstrisinden tıpa pek çok sektörde kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatmak için kullanılıyor. Ancak yakın zamanda bizi bekleyen genişletilmiş gerçeklik ile ilgili teknolojik gelişmeler arasında uzaktan idare edilebilen iş makinaları, tıbbi operasyonlar ve pazarlama gibi pek çok endüstriyel alan bulunuyor. Metaverse ve Web3 kavramlarının da popülerleşmesiyle genişletilmiş gerçeklik, özellikle eğlence sektöründe önümüzdeki günlerde adından sıkça söz ettirecek.

6. Dijital Güven

Dijital güven aslında kullanıcıların, işlemlerin ve etkileşimlerin güvenli, emniyetli ve kolay bir şekilde gerçekleşebileceği güvenli bir dijital dünya oluşturmak için kuruluşlara duydukları güvendir. Günümüzde pek çok insan blok zinciri ve merkezsizleşme teknolojisine kripto paralar, NFT’ler ve akıllı kontratlar ile aşina. Yakın gelecekte bu teknolojilerin hayatımızda çok daha büyük rol oynayacağı, geleneksel ödeme yöntemlerinin gün geçtikçe önemsizleşeceği, görsel ve işitsel sanal faaliyetlerin dijital ortamlarda sunulacağı ve alınıp satılacağı bir döneme girmemiz bekleniyor. Blok zincir sayesinde kişisel verilerin sızdırılması imkansıza yakın olacak ve ülkeler arası ödeme yöntemleri şimdikinden çok daha hızlı bir hale gelecek.

7. Üç Boyutlu Baskı

Yakın Zamanda Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Günümüzde 3 boyutlu baskı için kullanılan malzeme sayısı oldukça fazla. Organik plastik, metal, beton, sıvı ve hatta çikolata bile 3 boyutlu baskı malzemeleri arasında yerini aldı. Her gün hızla ilerleyen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi prototip üretmek için başladığı yolculuğuna ev ve araç yapımı ile devam etmekte. Söz konusu yazıcılar aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da yedek parça yapımından deney malzemeleri yapımına kadar pek çok alanda kullanılıyor. Yakın gelecekte ise 3 boyutlu yazıcıların şimdikinden çok daha yaygın olacağı ve bu sayede nesne satışından ziyade baskıya hazır model satışı, materyallerin gelişmesi ile daha kompleks ve organlar gibi organik ürünlerin basılması gibi pek çok yenilik bizleri bekliyor.

8. Gen Düzenleme ve Sentetik Biyoloji

Gen düzenleme bir organizmanın veya onun soyundan gelenlerin sağlığını tehlikeye atabilecek genler tespit edildiğinde belirli avantajlara sahip olabilir. Yeni gen düzenleme teknolojisi sayesinde kalıtım özelliği gösteren zararlı genlerin teorik olarak değiştirilebileceği öne sürülmektedir. Bu sayede insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde hastalıklara karşı bazı büyük aşamalar kaydedilmesi oldukça olası görünüyor. Sentetik biyoloji ise DNA ipliklerini daha büyük bir düzlemde değiştirerek yeniden bir araya getirebilir ve tamamen yeni özelliklere sahip organizmaların yaratılması mümkün kılan bilim alanın adı. Yakın zamanda sentetik ya da kültür et üretimi sayesinde geleneksel protein kaynaklarının sebep olduğu su tüketimi ve sera gazı salınımı büyük ölçüde azaltılabilir hale gelmesi beklenmektedir.

9. Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi

Malzemeleri inceleme ve manipüle etme disiplini olan malzeme bilimi ve maddeyi atomik ve moleküler düzeyde kontrol etme bilimi olan nanoteknoloji bize şimdiden küçük bilgisayar çiplerinden, akıllı telefonlara, leke tutmaz kumaşlardan lityum-ion pillere kadar pek çok inanılmaz ilerlemeler yaşattı. Yakın zamanda bu alanda bizi bekleyen teknolojik gelişmeler arasında elektrikli araba akülerinin verimli hale gelebilmesini, güneş enerjisinden daha ekonomik bir şekilde faydalanılabilmesini ve mikroskobik robotlarla erişilmesi imkansıza yakın bölgelerde tıbbi operasyonlar geliştirilebilmesini sağlayabilir hale gelecektir.

10. Yeni Enerji Çözümleri

Yakın Zamanda Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Yenilenebilir enerji çözümlerinin enerji piyasasında büyük bir istikrar ile popüler olduğu günümüzde karbon salınımı yapmayan yeni bir enerji üretim yöntemi bulundu. Yeşil hidrojen adı verilen bu yöntemde su, herhangi bir yan ürün oluşturmadan bir elektroliz işlemiyle hidrojen ve oksijene ayrılır ve hidrojen yakıt olarak kullanılır. Geçmişte bu süreç çok fazla elektrik tüketimine sebep oluyordu ancak yenilenebilir enerji yöntemiyle şebekede dolaşan elektrikten faydalanıp neredeyse maliyetsiz ve karbon salınımı olmayan bir hâl alması bekleniyor. Aynı zamanda hidrojenin bir ulaşım araçları için de bir yakıt alternatifi olarak kullanılabilir olması yakın zamanda beklenen gelişmeler arasında yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!