İran’a Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

İran’ı ziyaret etmek söz konusu olduğunda, ziyaretçiler genellikle çevrelerinin etkileriyle biraz gergin hissedebilmektedirler. Fakat İran ziyaretleri esnasında fikirleri değişmekte, renkli, farklı, eski ve yeninin iç içe olduğu bir medeniyetle karşılaşmaktadırlar. Doğal ve kültürel çeşitliliğe sahip olan İran tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Her şehrinin kendine özgü tarihi ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Şehirlerin ortasında bile tepeleri karla kaplı dağlar selam verirler. İşte İran’a yolunuz düşerse mutlaka gitmeniz gereken 10 yer… Keyifli okumalar!

1. Tahran

İran'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

İran’a yolunuz düşerse mutlaka gitmeniz gereken 10 yer listesi başkent Tahran’dan başlıyor. Ülkenin sadece yüzde 1’ini kaplayan büyük bir metropol Tahran, ülkenin diğer bölgelerinden farklı kabilelerden ve göçmenlerden oluşan insanlara ev sahipliğidir. Siyasetin ve ekonominin merkezi olmasının yanı sıra Tahran, UNESCO’nun dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Gülistan Sarayı ile biliniyor. Turist fotoğrafları için bir arka plan olan Gülistan Sarayı nefes kesici çinilere sahip farklı kraliyet binalarından oluşan bir kompleks niteliğindedir. Saraya yakın yerde bulunan baharatlar, kuruyemişler, el sanatları ve kilimlerle Tahran Kapalı Çarşısı, İran’ın zevklerini ve renklerini temsil ediyor.

2. İsfahan

İrana Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu gücünün zirvesindeyken, İran’da Safevi adı verilen bir başka devlet yükseldi. Safavi Devleti’nin, başkenti olarak İsfahan seçildi. Çeşitli anıtlar, meydanlar ve bulvarlar inşa edilmeye başlandı. Bir nehir, bu şehri geçerken, pek çok ikonik köprü nehrin iki yakasını birbirine bağladı. Safevi devletinden kalan miras, dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist için bir ilgi çekici bir hal aldı. Her iki yanında dört ikonik anıtın bulunduğu dev dikdörtgen Nakş-ı Cihan Meydanı, Safevi Devleti’nin gücünü hatırlatıyor. Meydan hükümdar ve eşleri için iki cami içeriyor. Aliqapu adlı yüksek bir balkon ve şehrin büyük çarşısının girişi meydanı çevreliyor. Nakş-ı Cihan yakınlarında botanik bahçelerle kaplı Çehel Sütun Sarayı bulunuyor.

3. Şiraz

İran'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Şiraz, şiir ve edebiyat kenti olarak bilinir. İran’nın önemli şairlerinden Hâfız ve Şirazlı Sâdi‘nin mezarı bu şehirde bulunmaktadır. Ancak şirazın küresel itibarı Persepolis’e (Taht-ı Cemşid) dayanmaktadır. O bölgede bulunan Ahameniş İmparatorluğundan kalan taş sütunlar ve oyulmuş heykellerle dolu bir alan bulunmaktadır. Persepolis’in önemi, İsa’nın doğumundan önceki son yılların sanatı ve arkeolojisini yansıtıyor olmasıdır. Tarihte ünlü bir karakter ve Antik Pers’in en büyük imparatorlarından biri olan Kiros’un mezarı da bu şehrin yakınında yer almaktadır. Şiraz gezginleri, özellikle restoranlarında sunulan geleneksel yemeklerin ve tatlıların da tadını çıkarmaktadır.

4. Tebriz

İrana Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Ülkenin kuzeybatısında yer alan, temizliği, misafirperverliği ve harika manzarası ile tanınan, İran’ın en fazla Türkçe konuşulan şehri Tebriz’dir. Tebriz’in içinde bir insanın ihtiyacı olan her şey bulunmaktadır. Şaşırtıcı doğası, tarihi dokusu, eşsiz yiyecek ve içecek kültürü, el işçiliği ve kilimler… Tebriz’in ekonomik kalbi Tebriz kapalı çarşısı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan, sanat ve yaşamın bir birleşimi niteliğindedir. Tebriz dokuması halıları ve Tebriz ve çevresindeki şehirlerde yapılan diğer el sanatlarını bulmak için en iyi yer Tebriz’deki kapalı çarşı olduğundan turistlerin ilgisini çokça çekmektedir.

5. Yezd

İran'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Yezd bir rüya ülkesi gibidir. Sokaklarında yürümek manevî bir yolculuk hiss vermektedir. Kahverengi ve tuğla cepheli tarihî Yezd şehri, mistik bir atmosfer yaşamak isteyen gezginleri ağırlamaktadır. Yezd mimarisinin özelliklerinden biri Badgir adı verilen yapılardır. Badgir, rüzgarı yakalamak anlamına gelmektedir. Bu yapılar genellikle su sarnıçlarının tepelerinde bulunmaktadır. Ev ve dükkanların hava giriş çıkışını yönlendirmek için yapılmışlardır. Elektrik ve güç kullanmadan, Orta İran’ın sıcak havasında evler soğutulması amaçlanmıştır. Müslümanlar çoğunlukta olmakla birlikte Yezd’de çokça Zerdüşt bulunmaktadır. Bu yüzden şehirde çok fazla ateş kuyusu ve tapınak bulunmaktadır.

6. Reşt

İrana Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Reşt, Güney Hazar kıyısındaki en kalabalık şehirdir. Şehir yağmur ve balıklarla bilinir. Çatı katı evler çok yaygındır ve büyük belediye binası da aynı özelliğe sahiptir. Reşt’in büyük çarşısı tüm lezzetli tatların ve iştah açıcı kokuların toplandığı yerdir. Bu nedenle Reşt, yaratıcı bir gastronomi şehri olarak UNESCO listesine yazılmıştır. Çoğunlukla balık türleri, sarımsak, pirinç, taze sebze ve yumurtadan pişirilmiş Reştli yiyecekler oldukça meşhurdur. Şehrin nemli havasına bakıldığında bu kombinasyonlar turistler için çok keyifli görünmektedir. Reşt’ten Hazar Denizi’ne kısa bir rota bulunmaktadır. Orada Anzali adında eski bir liman bulunmaktadır.

7. Ahvaz

İran'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Ahvaz, eski Elam ve Susa medeniyetinin ülkesi olan Huzistan eyaletinin başkentidir. Ahvaz, o bölgede yaşayan halkın adı olan Hûz kelimesinin Arapça parçalanmış çoğuludur ve yerli Elam halkları için eski Farsça terimden alınmıştır. Şehrin görkemli zamanları, 20. yüzyılın başlarında petrol aramayla başladı ve şehir bu yeni bulunan zenginliğin bir sonucu olarak bir kez daha büyüdü ve zenginleşti. Karoon Nehri kentin içinden geçer ve özellikle gün batımında nehir boyunca yürüyüş yaparken güzel bir manzara yürüyüşlere eşlik eder. İran’da Ahvaz’ın sokak yemekleri baharatlı lezzetleriyle ünlüdür. Hemen hemen her sokakta lezzetli yemekler yapan yerler bulunmaktadır.

8. Meşhed

İrana Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Meşhed, İran’da sanayi ve ekonomi açısından ikinci sıradadır, otomobil üretiminin ikinci merkezi ve deri üretiminin ana merkezi konumundadır. Meşhed, sekizinci Şii İmamı, İmam Rıza’nın türbesi ile ünlüdür. Şehname destanının Ünlü şairi Firdevsî’nin mezarı da Meşhed yakınlarında bulunmaktadır. Her yıl birçok gezgin Meşhed’e gittiğinden, bu şehirde birçok gezinti yeri ve turistik yer inşa edilmiştir. Büyük ve çeşitli alışveriş merkezleri nedeniyle bu şehirde alışveriş yapmak da oldukça popülerdir.

9. Kirmanşah

Kirmanşah, İran’ın batısında bulunan, İran’ın en kalabalık dokuzuncu şehridir. Aynı zamanda İran’ın en kalabalık ve en büyük Kürt şehri ve Batı İran’ın siyasi ve idari merkezidir. Kirmanşah, “Bostan Kemeri” gibi İslam öncesi eserleriyle ünlüdür. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Biston bölgesi, aynı zamanda birçok hikâye ve efsaneyi de barındırmaktadır. İranlılar Kirmanşah tatlılarını çok sevmektedirler. Hurma ile yapılan tatlılar çay yanında sıkça tercih edilmektedir. Kirmanşah2ın çarşı ve pazarlarını gezerken geleneksel olarak bu tatlıları pişiren atölyeler görebilirsiniz.

10. Kiş ve Keşm adaları

İran'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

İran’a yolunuz düşerse mutlaka gitmeniz gereken 10 yer arasında iki ada da bulunmaktadır. Kiş ve Keşm, Fars Körfezi’nde İranlı turistler için en cazip noktalar olarak kabul edilen iki adadır. İran’ın serbest ekonomik bölgelerinin de bir parçası olan bu adalar, alışveriş yapmak, hoş tropikal iklimin tadını çıkarmak ve aynı zamanda su rekreasyonu yapmak için iyi bir yerdir. Kiş modern bir adadır, ancak Keşm’in hala yerli sakinleri vardır ve orada eski ritüeller düzenlenir hatta kadınlar adada kendi doğal kıyafetleriyle dolaşır. Bu iki adaya seyahat ederken, çeşitli balık ve karideslerle pişirilmiş lezzetli deniz ürünleri yemeklerini yemeyi unutmayın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!