30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

6 dk okuma süresi


15
16 Paylaşım, 15 puan

Her kitabın kendi içinde ayrı bir dünya oluşu ve insan zihniyle birleştiğinde tüm canlı türleri arasındaki en eşsiz güçleri ortaya çıkarması olasıdır: Bilgi ve hayal gücü. Kitaplar sayesinde pek çok kazanımla birlikte bilgi ve hayal gücü artar. Okuyanların yaşama bakışları her gün değişir ve gelişir. Okuma eylemi insan yaşamında kültürel bir yer edinir. 30 yaşına girmeden mutlaka okumanız gereken 30 kitap listesi, iyi bir okuma kültürü oluşturmak için kaynak niteliğindedir. dergiCE olarak hazırladığımız listedeki kitapların kimi hayal gücünüzü geliştirirken kimi gerçek duyguları anlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı kitaplar temel fikirleri anlamanızı sağlarken bazıları da okuyacağınız pek çok kitap için sağlıklı referanslar oluşturacaktır. Keyifli okumalar!

1. Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Küçük Kara Balık bir çocuk kitabı olsa da özellikle ileri yaşlarda merak, kararlılık, cesaret ve öğrenme isteğini kamçılayacak bir kitaptır. İnsanın kendini yenilemesi ve hayatına yeni keşifler kazandırması gerektiğini küçük bir balık üzerinden okuyucuya aktarmaktadır.

2. Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar

Pal Sokağı Çocukları, iki çocuk grubu arasında verilen oyun alanı mücadelesini anlatmaktadır. Kitapta gurur, cesaret ve adil olma kavramları işlenirken kitabın okuyucuya öğrettiği en önemli şey kaybedenin ve kazanın dost olabileceğidir.

3. Sol Ayağım – Christy Brown

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Christy Brown’ın otobiyografisinden oluşan kitap, menenjit geçirmiş olan engelli bir çocuğun azim ve samimi yaşamını aktarmaktadır. Okurken hem duygusal anlamda etkilenecek hem de bu azme inanamayacaksınız.

4. İçimdeki Müzik – Sharon M. Draper

İçimdeki Müzik kitabıyla beraber tanışacağınız cesur kızı asla unutamayacaksınız. Beyin felci geçiren Melody’nin kendini, kendine ve çevresine kanıtlama çabasının anlatıldığı kitap baştan sona umut ve naiflik barındırıyor.

5. Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Khaled Hosseini kendi milletinin yaşaması muhtemel acıları, üzüntüleri ve savaşları çarpıcı biçimde yansıttığı kitap kalbinize dokunacak. Kitaptaki olaylar silsilesinin hem başarılı anlatımı hem verdiği duyguların yoğunluğu kitabı elinizden bırakmamanızı sağlayacak.

6. Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Küçük bir kız çocuğunun tuttuğu günlükle tarihin en önemli noktalarına ışık tutan kitap, savaş yıllarında yahudilerin yaşadığı gerçek durumları göz önüne seriyor. Okuyucuların tarihi anlamasına ve empati geliştirmesine yardımcı oluyor.

7. Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Serisinin ilk kitabı olan Otostopçunun galaksi rehberi, hayal gücünüze hizmet edecek bir bilim kurgu romanı. Okurken zihninizde bambaşka bir dünya tasarlayacak ve absürt olaylar, ilginç karakterlerle sürükleyiciliği okuyucuyu alıp götürecek.

8. Ağaç Diken Adam – Jean Giono

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Ağaç Diken Adam elinizde ancak on beş dakika kalacak fakat etkisinden kolay kolay çıkamayacağınız bir kitap. Karşılık beklemeden ve gücünün yettiği kadar üretebiliyor olmanın güzel sonuçlarını gösteren kitap, okuyan herkesin yaşamında olumlu değişikliklere sebep olacaktır.

9. Üç Anadolu Efsanesi – Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in elinden çıkan eser, herkesin dilindeki Anadolu anlatılarının mükemmel bir yorumudur. Kimliğimize ve özümüze yaklaşmamızı sağlayacak samimi bir dili bulunmaktadır. Türkü dolu, insanlık dolu bu kitabı okurken oldukça keyif alacaksınız.

10. Gülistan – Sadi Şirazi

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Gülistan, ahlak ve vicdan konularının işlendiği kıssadan hisseler kitabı. Fakat her kıssa okuyucunun kendini sorgulatıp daha erdemli yaşamaya itecek etkiyi yaratıyor. Bu kitabı okumayı tercih eden okuyucu için daha erdemli bir karakter oluşturma isteği uyandırıyor.

11. Işığın Savaşçısının El Kitabı – Paulo Coelho

Okurken ışığın savaşçısının kendiniz olduğunu göreceğiniz kitap, hayallerinizin peşinden koşmanız, yaşamı sevmeniz ve kaderinizle yüzleşmeniz için bir çağrı niteliğindedir. Ve unutmayın; “Işığın savaşçısı, sözcüklerin gücünü bilir.”

12. Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Hayal gücünüzü besleyecek harika bir kitap Puslu Kıtalar Atlası. Yazarın kimsede olmayan özgün dili ve hikayenin fantastikliği okuyucuyu kendi yaşamından koparacak kadar iddialı. Rüya ile gerçeğin birbirine girdiği kitabı okurken kendinizi bu ilginç dünyadan alamayacaksınız.

13. Oblomov – İvan Gonçarov

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Kitapta tek başına bir karakter olan Oblomov aslında bir milletin minyatürüdür. Yazıldığı dönemin tüm iç dinamiklerinin toplandığı karakter okuyucuya o dönemin Rusya’sı hakkında gerçek ve kayda değer ipuçları vermektedir.

14. Sefiller – Victor Hugo

Sefiller çarpıcı bir dille yazılmış yaşama tutunuş hikayesidir. Satır aralarında Fransız halkının içinde bulunduğu durumu ve yoksulluğu aktarmaktadır. Kitabın etkisi o kadar büyüktür ki günümüzde bile okunurluğundan hiçbir şey kaybetmemiştir.

15. Denemeler – Monteigne

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Monteigne’in Denemeleri günümüz için bile bir baş ucu kitabıdır. Okuyucuya hem ayna hem rehber görevi görecek olan eser, yazarın okyanus gibi düşünce ve fikir yapısına sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Tekrar tekrar okunması gereken bir eserdir.

16. Doppler – Erlend Loe

Doppler akıcı ve eğlenceli bir sistem eleştirisi. Kitabın dili okurken gülümsemenizi sağlarken içinde bulunduğunuz yaşama eleştirel bir bakış kazanmanızı sağlayacaktır. Böylece kritik etme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

17. Siddhartha – Hermann Hesse

Türkçe okuyucuya başta uzak bir kültürün izlerini taşıdığından zor gibi görünse de sorgulamaya, araştırmaya, irade kontrolüne iten bir kitaptır Siddhartha. Okuyucuyu düşünsel bir yolculuğa çıkarır ve ona farklı ufukları gösterir.

18. Göğü Delen Adam – Erich Scheurmann

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Bir sistem eleştirisi daha Göğü Delen Adam. Teknolojinin ve modernitenin insan dünyasında yarattığı açmazları basit ama haklı gerekçelerle sergileyen kitap okuyucunun dikkatini çekecektir. Kitabın yarattığı etki her okuyucuyu derinden etkileyecektir.

19. Kızıma Mektuplar – Jawaharlal Nehru

Başbakan Nehru’nun hapisanedeyken kızı İndira Gandhi’ye yazdığı mektuplardan oluşan kitap, dünya tarihindeki önemli olayları bir çocuğun anlayabileceği kadar basit bir dille anlatmaktadır. Kitaptaki mektuplar İndira Gandhi’ye başbakanlığa yükselmesinde ve eğitiminde yol gösterici olmuştur.

20. Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Woolf’un kitabını okurken hem farklı bir yazım tekniği tanıyacak hem de verdiği öğütleri kolayca anlayacaksınız. Tek başına var olma ve yer edinme konusunda ışık tutacaktır. Feminist yaklaşıma dair fikir edineceğiniz kitap içerik ve üslup yönünden asla etkisini yitirmeyecek bir kitaptır.

21. İnsan Olmak – Engin Geçtan

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

İnsan Olmak kitabı, Engin Geçtan’ın psikoloji alanının dışında olan insanlar için hazırladığı bir kitaptır. İnsanın kendisini ve çevresini daha iyi analiz etmesine destek olacak kitap, her okuyucunun rahatlıkla anlayabileceği bir üslupla yazlan faydalı kitaplardan biridir.

22. Bu Ülke – Cemil Meriç

30 yaşına girmeden mutlaka okumanız gereken 30 kitap listesinin en nadide kitaplarından biri Bu Ülke. Cemil Meriç’in iğne deliği kadar hassas düşünce süzgeci ve engin bilgileri bugün varolan Türk toplumu için bile gerçek bir yol gösterici niteliğindedir.

23. Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa P. Estes

Başarılı ve Jung yolunda ilerleyen psikanalistelerden olan Estes, kitabında geçmiş halk hikayelerini analiz eder. Onun analizleri okuyucuda da kendi içine bir yolculuk başlatır. Kendini arama ve bulma dönemlerinde yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bu kitabı mutlaka okumalısınız.

24. Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak – Dale Carnegie

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak kitabı en gerçekçi ve günümüzdeki pek çok motivasyon kitabının referans aldığı bir kitaptır. Başa çıkılamayan pek çok psikolojik durum için basit ve uygulanabilir çözümlerin yer aldığı kitap 30 yaşına gelmeden mutlaka okumanız gereken bir kitaptır.

25. Sapiens – Yuval Noah Harari

Homo Sapiensin tarih boyunca attığı tüm adımları en anlaşılır dille anlatan ve insanlık tarihine ışık tutan bu kitabı okumak aynı zamanda insanlık tarihine kuş bakışı bakmaktır. Yazar kitabın son bölümünde insanlığın geleceğine de akılcı bir biçimde değinmektedir.

26. Rene Guenon – Doğu ve Batı

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Doğu ve Batı yüzyıllar boyunca hüküm süren kafa yapısının temel eleştirisinin yapıldığı sistematik bir kitaptır. Kitapta Batı dünyasının modernite ve ilerleme konusunda düştüğü hatalar ile Doğu dünyasının düşünce ve davranış biçimlerinden yararlanılması gerektiği anlatılmaktadır.

27. Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı – Robert M. Pirsig

Robert Maynard Pirsig, doğa seyahati eşliğinde okuyucuya temel düşünme biçimlerini aktararak, farklı düşünme biçimlerini ve temellendirmenin ilkelerini sunmaktadır. Zihninizde aydınlanmaya sebep olacak bu kitap okuyucuya zihinsel eylemlerde yol gösterici olacaktır.

28. Amak-ı Hayal – Filibeli Ahmed Hilmi

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Amak-ı Hayal’de diyar diyar ve inançlar arası dolaşan Raci ile birlikte, kimi zaman siz de kendinizi unutacak kimi zaman varlığınızdan bile şüphe duyarak sayfaları çevireceksiniz. Ve istisnasız her insanın kendi yaşamında en az bir kez okuması gereken bir eser olduğunu düşüneceksiniz.

29. İlyada – Homeros

Yunan mitolojisindeki figürlerin en iyi yansıtıldığı ve büyük yazarların hayranı olduğu bu ünlü eser, her kitaplıkta mutlaka bulunması gereken ve her okunmada daha iyi idrak edilebilecek bir eserdir. Homeros’un çağları aşarak bizlere ulaşan eseri okunması gereken bir kitaptır.

30. Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat

30 Yaşına Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Yunan mitolojisi günümüzde yazılan kitapların bile besin kaynağıdır. Ünlü yazar ve şairleri doğru anlayabilmenin yolu mitoloji bilgisinden geçer. Azra Erhat’ın mitoloji sözlüğü okumak istediğiniz pek çok kitabı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!