İnternette En Popüler Alternatif Web Tarayıcıları

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Tarayıcılar, son kullanıcılar yani bizler için internetin giriş kapısıdır. Yaptıkları iş World Wide Web yani Dünya Çapında Ağ içinde bulunan verilere ulaşmamızı sağlamaktır. Ülkemizde büyük bir oranda kullanıcının bildiği Google Chrome ve pek tercih edilmese de Internet Explorer gibi tarayıcılara aslında birçok alternatif vardır. Bu tarayıcılar temelde aynı işi yapsalar da birbirlerinden gizlilik, özel mod, reklam engelleme, çerez kullanımı gibi eklentiler ve kullanıcı deneyimine ne kadar katkı sağladıkları gibi özelliklerle ayrılmaktadır. Bizler de dergiCE ekibi olarak internette en popüler alternatif web tarayıcıları hakkında bir inceleme yaptık. Size uygun bir tarayıcı bulmanız dileğiyle, keyifli okumalar.

1. Chrome

İnternette En Popüler Alternatif Web Tarayıcıları

Türkiye ve Dünya genelindeki internet kullanıcıları arasında en popüler tarayıcı konumunda olan Google Chrome, birçok özelliği ve kısa yoluyla kullanıcı deneyimini en tepeye taşımakta oldukça başarılı tarayıcılardandır. Chromium tabanlı tarayıcılar devrini başlatan Chrome, bağımsız yazılımcıların ürettiği birçok eklentiyle de kullanıcılara tarayıcıyı diledikleri yönde geliştirme imkanı sağlamaktadır. Google’a ait olan Google Drive, Gmail gibi servislerle tam entegre çalışan bir tarayıcıdır. Bulut hizmetlerine verdiği önemle de farklı cihazlar arasında hem tarayıcı hem de indirdiğiniz dosyalar üzerinden kolayca geçiş sağlamaktadır.

2. Edge

Microsoft, çok eleştirilen Internet Explorer’dan nihayet vazgeçmiş görünüyor. Gerçi Internet Explorer, Windows 10’un da stok programları arasındadır ama belli ki nihayet pabucu dama atılmış. Yıllardır sürdürdüğü bu hatasından önemli dersler alan Microsoft’un öne çıkardığı tarayıcı markası artık Microsoft Edge. Google Chrome ve aslında birçok tarayıcı gibi Chromium tabanlı olan Microsoft Edge, özellikleri ve tasarımı açısından da Google Chrome’a oldukça benziyor. Eğer Windows yüklü bir bilgisayar kullanıyorsanız, kullanıcıların Microsoft tarayıcıları hakkındaki yorumlarını tersine çeviren bu tarayıcıya bir şans verebilirsiniz.

3. Opera

İnternette En Popüler Alternatif Web Tarayıcıları

Opera’yı rakip tarayıcı uygulamalardan ayıran en önemli iki özelliğin, tarayıcının kendisine entegre bir biçimde çalışan ve ayrıca bir eklenti kurmayı gerektirmeyen VPN ve reklam engelleyici özellikleri olduğunu söylemek mümkün. Bit-mining gibi işlemlerin artmasıyla Opera bu konuda da kendisini geliştirdi ve reklam engellemenin yanına izleyici engelleme gibi önemli bir özellik daha yerleştirdi. Ayrıca Opera GX sürümüyle video oyunu severler için özel bir sürümü bulunan Opera’nın bu sürümünde, oyun severlerin sıkça kullandığı iletişim araçları da araç çubuğuna eklenmiş durumda. Opera, Flow ve Sync gibi özelliklerle de telefonunuz ve bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı alternatif yollarla geliştirmenize imkan sunmaktadır.

4. Tor

The Onion Routing’in kısaltması olan Tor, daha en başta ismiyle kullanıcıların gizliliğini öncelik haline getirdiğini göstermektedir. Soğan katmanları gibi düşünebileceğiniz The Onion Router, gizliliğinizi korumak için izlenen çoklu şifreleme katmanları yöntemiyle internetteki gezintinizin anonimliğini güvence altına almaya çalışır. Tor’da her şifrelenmiş veri, farklı sunucular üzerinden rastgele gönderilir ve her gönderi ayrıca paketlenip tekrar şifrelendiği için bu veri paketlerini de izlemek mümkün değildir. Kulağa biraz ürkütücü gelse de Deep Web yani Türkçesiyle söylersek Derin Ağ’a girişin ilk aşaması da Tor Browser ile mümkündür.

5. Firefox

İnternette En Popüler Alternatif Web Tarayıcıları

İnternette en popüler, bilhassa Google Chrome’la en çok kıyaslanan alternatif web tarayıcısı Firefox’tur. Mozilla firmasının ürettiği Firefox’un içinde birçok farklı özellik mevcuttur. Dijital reklamcılığın ilk yayıldığı dönemlerde Google Chrome ve Mozilla Firefox reklam engelleyici eklentileriyle internet kullanıcı deneyimine önemli bir katkı sağlamıştı. Güncel kalmayı başarabilen Firefox, hala önemli özellikleriyle rakiplerinden sıyrılmanın bir yolunu bulabilmektedir. Tüm şifrelerinizi şifreleyebildiğiniz ana parola ya da sekmeler arasında arama yapma gibi güzel yeniliklerle ve klavye kısayolları üzerinden rahatça kontrol edilebilmesiyle eğer daha önce kullanmadıysanız Firefox’u denemeyi düşünmelisiniz.

6. Vivaldi

Vivaldi’nin diğer tarayıcılardan en büyük farkı, tasarım konusunda kullanıcı deneyimine büyük önem vermesidir. Vivaldi, herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan arayüzünün neredeyse her noktasında özelleştirmelere gidebileceğiniz bir tarayıcıdır. Yeniden konumlayabildiğiniz sekme çubuğu, yığın halindeki sekmelerinizi gruplandırıp çoklu görev haline getirebilmeniz, çoklu pencere gibi özellikleriyle de kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Ayrıca sosyal medya entegrasyonu olan Vivaldi’de; Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarını ekstra sekmeye ihtiyaç duymadan açabilirsiniz. İnternette gezinmenizi özelleştirme açısından en popüler web tarayıcıları arasında epey sağlam bir yeri olan Vivaldi aradığınız tarayıcı olabilir.

7. Yandex

İnternette En Popüler Alternatif Web Tarayıcıları

Arama motorunun yanında tarayıcısıyla da kullanıcılarına hizmet sağlayan Yandex, bilhassa hız konusunda iddialı bir tarayıcıdır. Normal gezinti hızı sürelerinde de diğer tarayıcılardan daha hızlı olduğu söylenen Yandex’in içinde bir de turbo özelliği mevcuttur. Yandex Browser geliştiricileri turbo eklentisiyle tarayıcıya, internet bağlantınız yavaşladığında devreye girerek  internet sitelerinin dört kat hızlı açılmasını sağlayan bir özellik eklediklerini söylüyor. Bunun dışında seçtiğiniz kelimeleri shift tuşuna basarak sistem dilinize çevirmek gibi oldukça pratik bir özelliğe de sahip olan Yandex, denemeye değer tarayıcılardan biri diyebiliriz.

8. Torch

Arayüz olarak Google Chrome’a oldukça benzeyen Torch’un gözünüze ilk çarpacak özelliği, tarayıcıya entegre ve yüklenmiş bir halde gelen Torrent özelliğidir. Tek tıkla kapatıp açılabilen Torrent istemcisiyle kullanıcıları üçüncü parti bir Torrent uygulaması indirme zorunluluğundan kurtaran Torch, aynı zamanda paneli üzerinde bulunan Torch Music’le müzik dinleyip çalma listeleri oluşturabilmenize, Torch Games’le tarayıcı tabanlı oyunların olduğu Torch Browser’a ait bir platforma ulaşabilmenize imkan sağlıyor. Yine paneli üzerindeki indirme butonuna tıklayarak linkini kopyalayacağınız bir videoyu indirebileceğiniz Torch Browser, bilhassa internetten dosya indirmede sağladığı kolaylıklarla aradığınız tarayıcı olabilir.

9. Brave

Listemizdeki tarayıcılardan Firefox’u geliştiren Mozilla firmasının eski CEO’su Brendan Eich ve ona destek veren gönüllü bir ekip tarafından geliştirilen Brave, açık kaynak kodlu bir tarayıcıdır. Artık birçok tarayıcıda olan reklam, izleyici ve çerez engelleme gibi özelliklere sahip olan Brave, bu engellemeler için bir segment ayarı sunuyor. Bu segment ayarı sayesinde destek vermek istediğiniz bir firma varsa bu firmanın reklamlarını görüntüleyebilirken sizi rahatsız eden reklamları kaldırabilme seçeneğine sahipsiniz. Brave Browser’ın en dikkat çeken özelliği ise reklam izledikçe kripto para kazanmanızı sağlayan Basic Attention Token sistemidir. Kaç reklam göreceğinizi ayarlayabildiğiniz bu sistem, tamamen isteğe bağlı çalışmaktadır.

10. Waterfox

İnternette En Popüler Alternatif Web Tarayıcıları

Mozilla Firefox’u temel alarak geliştirilen ve sisteminizde yüklü olduğu sürece Firefox eklentilerini de destekleyen Waterfox, dünyanın en hızlı tarayıcısı olduğunu iddia etmektedir. Temel hedefi Firefox’ta bulunan eskimiş ya da gizliliği ihlal edebilecek özellikleri kaldırmak olan tarayıcı, bu doğrultuda telemetri ve veri toplama gibi araçlar yanında Pocket ya da Adobe DRM gibi yazılımları kullanmıyor. Reklam ve izleyici engelleme, şifre yönetme gibi özellikleri diğer tarayıcılarla benzer olan Waterfox; maalesef yalnızca İngilizce dilinde hizmet sağlıyor. İnternette en popüler alternatif web tarayıcıları arasında bulunan büyük şirketlere ait tarayıcıların aksine Waterfox’un gizliliği esas alan basit bir tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!