İnternette Can Sıkıntısına İyi Gelen Eğlenceli Siteler

4 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

İnternetin sınırlarının ne denli geniş olduğu henüz kitleler tarafından anlaşılamamış bir konu. Öyle ki pek çok insan interneti sosyal medya sitelerinden ibaret sanıyor. Ancak ilk internet sitesinin 1991 yılında faaliyete geçmesinden bu yana internetin içeriği devasa bir okyanus gibi derinleşti. 2022 yılında, internette tamı tamına 1,9 milyar internet sitesi var. Sıradaki içeriğimizde internetin henüz popülerleşmemiş taraflarını, yalnızca birkaç küçük amaç için üretilmiş bölgelerini ziyaret edeceğiz. İnternette can sıkıntısına iyi gelen ilginç ve eğlenceli siteler listemizi sizler için derledik. İyi eğlenceler dileriz.

1. Geleceğe Mektup

İnternette Can Sıkıntısına İyi Gelen Eğlenceli Siteler

Futureme gelecekteki kendinizle konuşabilmeniz için üretilmiş bir mail gönderme sitesi. Arayüzü ve çalışma şekli çok basit ve kullanışlı, bir tarih seçiyor ve mektubunuzu yazıp gönderileceği bir mail adresi seçiyorsunuz ve Futureme mektubunuzu o tarihe kadar veri tabanında saklıyor. Bir gün, bir hafta, bir ay sonrasına gönderebileceğiniz mektuplar isteğinize göre 50 yılı bile aşabiliyor. Futureme sayesinde kendinize dürüst mektuplar yollayarak zaman içinde düşüncelerinizin ve duygularınızın nasıl değiştiğini, olgunlaşma ve kendinizi geliştirme düzeylerinizi takip edebilirsiniz.

2. Uçuş Haritası

Flightradar24 siteye giriş yaptığınız an itibariyle gerçekleşen bütün uçuş seferlerini takip edebileceğiniz muazzam bir site. Size sunabileceği verinin ve bilginin neredeyse sınırı yok. İsterseniz uçuşların üzerlerine tıklayarak kullanılan uçağın modelini, uçağın kayıtlı olduğu ülkeyi veya ülkeleri, uçuşun uzunluğu ve süresiyle ilgili detayları görebilirsiniz. Bunun yanında gezegendeki tüm havaalanları ve hava araçları hakkında tarihsel ve teknik bilgi alabilir, sitenin elindeki verilerden yararlanarak hazırladığı infografikleri inceleyerek havacılık hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Hiç Yaşamamış İnsanlar

İnternette Can Sıkıntısına İyi Gelen Eğlenceli Siteler

Thispersondoesnotexist internette can sıkıntısına iyi gelen eğlenceli siteler arasında en tuhaf olanlarından biri. Bir yüz yaratma yapay zekâsı olan bu site, veri tabanındaki yüzleri karıştırarak hiç yaşamamış insanların yüzlerini üretebiliyor. Çok basit bir kullanımı olan siteye girdiğinizde ekranınızda yalnızca rastgele bir insan yüzü görüyorsunuz. Sayfayı her yenilediğinizde bu yüz de değişiyor. Sitede bir süre kaldığınızda sistemimin nasıl çalıştığına dair videoları içeren bir link serisi karşınıza çıkıyor. Eğer isterseniz yapay zekasının çalışma şeklini bu şekilde öğrenebiliyorsunuz.

4. Neon Resimler

Weavesilk, internette can sıkıntısına iyi gelen siteler arasında kullanması en eğlenceli olanı. Muazzam tasarımlar yapmanızı sağlayan son derece keyifli bir çalışma sistemi var. Yapmanız gereken tek şey size sunduğu renk paletinden bir renk seçerek fare imlecinizi ekranda kaydırmaya başlamak. Resminiz geliştikçe renk değiştirebilir, spirallerin boyutlarını düzenleyebilir, kendine has diğer tasarım ayarlarını seçebilirsiniz. Tasarımınızı düzenleyebileceğiniz pek çok seçenek sunan Weavesilk’in en güzel özelliklerinden biri de resimlerinizi yüksek çözünürlükle indirebiliyor olmanız.

5. Hacker Ekranı

İnternette Can Sıkıntısına İyi Gelen Eğlenceli Siteler

Hackertyper ziyaretçilerine resmen bir Hollywood rüyası yaşatmayı amaçlamış bir site. Filmlerde bilgisayar başında bankaların veri tabanlarından çok gizli devlet dosyalarına, kumarhanelerin kasalarından hapishane kameralarına dek pek çok yazılımın güvenlik duvarlarını klavyelerindeki tuşlara ne yaptıklarını göremeyeceğimiz bir hızla basan hackerlara hepimiz biraz özendik. Hackertyper bu tatlı rüyayı gerçekleştirmemizi sağlayarak adrese girdiğimiz an bize bir kod ekranı sunacak ve klavyemizdeki tuşlara bastığımız an ekranda kodlar yazılmaya başlayacak. Her tuş, farklı bir kodu temsil ettiği gibi site bazen bu yolla kullanıcıya esprili mesajlar da gönderebiliyor.

6. Piyano Simülasyonu

Touchpianist, internette bulunan ve tıkla-çal sitemiyle çalışan diğer pek çok piyano simülasyonuna kıyasla açık ara en eğlenceli ve pratik olanı. Size çaldığınız parçanın melodisini ve ritmini de öğretmeyi amaçlayan Touchpianist, yalnızca klavyenizde rastgele tuşlara basmanızı ve karşınıza çıkan noktaların ritmini takip etmenizi istiyor. Noktaların pozisyonları dolayısıyla ritmi size görsel olarak öğretiyor ve tıpkı bir refleks gibi kas hafızanıza melodiyi yerleştirmeye çalışıyor. Yeterince uzun süre kullanırsanız yavaş yavaş melodiye uygun ve paralel bir biçimde tuşlara bastığınızı görüyorsunuz.

7. Ülke Karşılaştırma Platformu

İnternette Can Sıkıntısına İyi Gelen Eğlenceli Siteler

Ifitweremyhome, şu anda yaşadığınız ülkede değil de başka bir ülkede doğsaydınız hayatınıza etki edecek olumlu ve olumsuz şartları gösteren bir karşılaştırma sitesi. Yüzde sistemiyle karşılaştırma yapan sitede sağlık, tüketim, gelir dengesi, sınıf ayrımı gibi pek çok istatistik karşılaştırılarak size bir sonuç veriyor. Ortalama yaşam süresi, ortalama elektrik ve petrol kullanımı, genel sağlık harcamaları, işsiz kalma ihtimali, sahip olunan serbest zaman, cinayete kurban gitme ihtimali, genel gelir düzeyi gibi pek çok kategoride olası hayatınızı değerlendiren platformun kolay ve anlaşılır bir arayüzü var.

8. Kelimelerin Ritmi

Typedrummer, önünüze gelen küçük kutucuğa yazdığınız her karakteri bir ritime veya sese dönüştürerek cümlelerinizin müzikal bir kimliğe sahip olmasını sağlıyor. Site karakterlerin ASCII diline çevrilerek sese dönüşmesini sağlayan bir sisteme sahip. Yazdığınız kelimelere atanan ritim ve melodiler bir döngü içinde tekrar ederken, eğer isterseniz sitenin kullandığı enstrümanları değiştirerek resmen yazı yazarak müzik ve ritim üretebiliyorsunuz. Sade ve güzel bir arayüze sahip Typedrummer, yoğun günlere biraz ara vermek istediğiniz anlar için son derece rahatlatıcı bir site.

9. Uzaydaki İnsan Sayısı

Howmanypeopleareinspacerightnow, günlük hayatta hiç akla gelmeyecek bir sorunun cevabını cevaplayan pratik ve keyifli bir site. “Uzayda şu anda kaç tane insan var?” sorusunun cevabını ülkelerin uzay programlarının açıkladığı verileri bir araya toplayıp derleyerek kullanıcıya sunuyor. Veriler anlık olarak güncelleniyor. Astronotların veya kozmonotların isimlerini, programdaki görevlerini, bağlı oldukları uzay programlarını ve uzayda geçirdikleri toplam gün sayısını listeleyerek gösteriyor. İnsanların isimlerine tıkladığınızda ise Vikipedi sayfalarına yönlendirilerek biyografik bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

10. Rastgele Eğlence

İnternette Can Sıkıntısına İyi Gelen Eğlenceli Siteler

Theuselessweb, internetin en rastgele, en garip, en sıra dışı ve en saçma sapan hali desek yeridir. İnternette işlevleri tamamıyla garip ve tuhaf olan siteleri bünyesinde barındıran bu yapı, kullanıcıyı kelimenin tam anlamıyla zamanını öldüreceği bir yolculuğa çıkarıyor. Yapmanız gereken tek şey siteye girdiğinizde karşınıza çıkan mor “please” butonuna tıklamak. Hiç tahmin edemeyeceğiniz oyunlar, görüntüler, videolar, arşivler ve seslerle karşılaşacaksınız. Site o kadar ünlü ki bazı insanlar sırf Theuselessweb’in arşivine bir site sokmak için işlevsiz internet siteleri tasarlıyor ve listeye alınması için başvuruyorlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
24
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
11
Üzgün
Olamaz Olamaz
9
Olamaz
Kızgın Kızgın
16
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
12
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!