İnternetin Yeraltı Dünyası Deep Web Hakkında Net Bilgiler

6 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

İlk defa duyanlar için hep bir merak konusu olmuş olan Deep Web (derin internet) ve bu konu ile ilgili sürekli dillerde dolaşan efsanelerin aslında ne olduklarını aktaracağız. Bütün gerçekleriyle birlikte internetin yeraltı dünyası olan deep web hakkında ve bu mecrada aslında neler yaşandığını, insanların neler görüp, neleri deneyimlediklerini net bilgiler vererek sizlerle paylaşacağız. İyi okumalar!

1. Deep Web Nedir?

İnternetin Yeraltı Dünyası Deep Web Hakkında Net Bilgiler

Birçok kişi tarafından buzdağının görünmeyen tarafı veya internetin karanlık yüzü olarak bilinen Deep Web, günlük hayatta girdiğimiz ve farklı amaçlar için kullandığımız internetten biraz farklıdır. En büyük net bilgiler arasında ki özelliklerinden biri olan internetin yeraltı dünyası deep web hakkında, kullanırken sansür uygulamalarının olmamasıdır. Bununla birlikte yasadışı bir ortam kurmak için çok uygun olması nedeniyle de çeşitli komplo teorileri ve efsaneler ortaya çıkmıştır. Bu teoriler ve efsaneler genellikle yanlış veya eksik olsa bile buraya girerken dikkat edilmelidir. Tam olarak çıkış kaynağı veya nedeni bilinmiyor olsa da en büyük faydalarından bir tanesi gizliliktir. Herhangi bir topluluk ile burası üzerinden birbirinize kullanıma açtığınız linklere ve sitelere başka kimsenin ulaşamaması temel işleyiştir. Bütün bunlardan ötürü de yasadışı ve illegal olan birçok şeyin burada bulunma şansı vardır.

2. Deep Web’e Nasıl Ulaşılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu mecradaki en önemli husus gizlilik. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız internet arayüzleri veya tarayıcıları kullanamayız. Kullanılırsa bile IP adresinizi veya size ulaşılabilecek herhangi bir bilgiyi gizleyememiş olursunuz. Deep Web’e giriş yapmak için kullanılan en yaygın yol ise Tor Browser adındaki bir tarayıcı indirmektir. Bu tarayıcının özelliği siz içerideyken anlık olarak sürekli sizi anonim göstermesidir ve içinde bulunduğunuz linklere başka kimsenin ulaşımı olmamasıdır. Bu seviyeler Deep Web için yüzeye en yakın kısımlardan biridir. O nedenle bu tarayıcıları kullanıp giriş yapmak suç olmasa da içerideki linklerin veya birçok durumun yasal olmaması dikkat edilmesi gereken bir konudur.

3. Dark Web Nedir?

İnternetin Yeraltı Dünyası Deep Web Hakkında Net Bilgiler

Bahsi geçen buzdağının en dibi ve internet dünyasının en illegal ve insanların uzak durması gereken kısmı olarak tanımlayabiliriz. Deep Web’in içinde yasal olarak kabul edilmeyen tüm içerikler; silah kaçakçıları, uyuşturucu satıcıları, kiralık katiller, psikolojik veya cinsel rahatsızlığı olan insanların paylaştığı garip videolar gibi yayınlanan her şeydir. Bunlar kesinlikle illegal ve suç kapsamına girmektedir. Maalesef bu mecrada insanların takibi mümkün olmadığı için ve tamamen anonim şahsiyetler tarafından yayınlandığı için buna dur demek biraz zor. Bu tarz içeriklerin bulunduğu linklere tıklamamak için insanlar sürekli uyarılarda bulunuyor. Hatta çeşitli sitelerde Deep Web’e girdiğinizde hangi linkte illegal durumlar olduğu veya hangi linklere suç işlememek için tıklamamanız gerektiği ile ilgili güncel bilgiler bulabilirsiniz.

4. Dark Web ve Deep Web Farklar Nelerdir?

En büyük fark olarak legallik ve illegallik farklılıklarını gösterebiliriz. İnternetin yeraltı dünyası Deep Web hakkında, giriş yapıldığında ulaşabileceğiniz bilgilerin veya linklerin çoğunun aslında yasal olmaması bilinmesi gereken net bilgiler arasındadır. Birçok devlet bilgileri veya şirketlerin çalınmış datalarını burada bulmak mümkündür. Fakat bunlara sadece ulaşmaya çalışmak bile sizi suçlu durumuna sokabilir. Elbette dünyadaki çoğu polis teşkilatı veya CIA gibi kurumlar bu mecrada varlığını sürdürmektedir. İçeride herhangi bir ürünün satıcısı veya alıcısı rolü yaparak burada bulunan kişileri yakalamaya devam etmektedirler. Eğer siz tarihi, kültürel veya sadece genel kültürünüzü arttıracak belgeler veya bilgilere ulaşmak için kullanıyorsanız ve bahsettiğimiz gibi yüzeyde dolaşıyorsanız tabii ki suç teşkil eden herhangi bir durumda olmayacaksınız. Bu durumda ise Dark Web ile bağınız olmayacaktır.

5. Deep Web Katmanları Efsanesi Nedir?

İnternetin Yeraltı Dünyası Deep Web Hakkında Net Bilgiler

İlk yazımızda bahsettiğimiz efsanelerden biri ise Deep Web içerisinde belli katmanlar olması. Toplamda 6 katman olduğu düşünülüyor ve Tor Browser ile giriş yaptığınızda karşınıza çıkan yer ise ilk katman olarak kabul ediliyor. Aslında katmanlar var olmasa bile bu düşüncenin ortaya çıkmasının geçerli sebepleri var. Tam olarak Deep Web’in varoluş sebebi olan gizlilik burada devreye giriyor. İnsanlar kendi aralarında oluşturduğu linkleri başkaları ile paylaşmadığı sürece ulaşılması imkânsız olduğu için bu efsaneler ortada dolaşmaya devam ediyor. Eğer bir yerlerde bir devlet sırrı veya gizemli belgeler bulunsa bile kimse bu linke kendisiyle paylaşılmadığı sürece ulaşamayacağı için haliyle bu katman teorisi ortaya çıkmış oluyor. Fakat böyle bir şey tabii ki bir hayal ürünü ve tek gerçek durum linklerin ulaşılamaz olmasından başka bir şey değildir.

6. Neden Böyle Bir Yer Var?

İlk çıktığı yıllarda şu ana göre daha masum bir mecra gibi görünse de, zaman geçtikçe anonim kimlikli suçlular ve psikolojik saplantılara sahip insanlar tarafından işgal edilmesiyle birlikte büyük bir kısmı çöplüğe dönüşmüştür. Özel hayatın gizliliği, anonim olmanın önemi veya günlük hayatımızdaki internette uygulanan sansürlerin olmaması gerektiği ile ilgili görüşler Deep Web’in ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır. Ama gün geçtikçe daha da illegal bir hal alarak kontrolden çıkmıştır. Buranın kapatılması veya tamamen internet aleminden silinmesi mümkün mü? veya silinmeli mi? şeklinde birçok soru işareti hala konuşulmaktadır. Ayrıca ahlaki sınırları zorlayan noktalar olduğu için dikkatlice incelemek gerekiyor. Fakat, devletler istese bile tamamen yok edebilirler mi? Tabii ki bu da ayrı bir soru işareti.

7. Deep Web’de Faydalı Bilgiler Var Mıdır?

İnternetin Yeraltı Dünyası Deep Web Hakkında Net Bilgiler

Tabii ki burayı tamamen şeytanlaştırıp, sadece kötü ve tehlikeli bir yer olduğundan bahsetmek tarafsız bir bakış açısı olmaz. Eğer yeterli seviyede İngilizce bilginiz var ise birçok tarihi ve kültürel bilgileri de bulmanız mümkün. Gizli olmasa bile ulaşılması zor devlet bilgileri, anlaşma taslakları, bilinmeyen tarihi olaylar gibi birçok işinize yarayacak suç kapsamında bulunmayan bilgileri de burada bulmanız mümkün. Giriş amacınızın ne olduğuna bağlı olarak tabii ki internet aleminin bu kısmından faydalı bilgileri ayıklayıp çıkarabilirsiniz ve kendinize bir şeyler katabilirsiniz. Sadece Deep Web için geçerli değil, günlük hayatta kullandığımız internet için de bunları söyleyebiliriz. Yer yer çöplük halini alsa da faydalı ve işe yarar bilgileri toplamak bizim elimizdedir.

8. Herkes Girebilir Mi?

Deep Web ile ilgili en büyük çekincelerden biri ise inanılmaz kolay bir şekilde ulaşılabilen bir yer olmasıdır. Bazıları ulaşmaya çalışırken kendini ele verip yakalansa bile, anonim kimliği devam ettirip buraya dakikalar içinde girebilen çok fazla insan var. Hiçbir şey bilmiyor olsanız bile küçük araştırmalarla buraya girilmesi çok kolay olduğu için en büyük eleştirilerden birisi de bu oluyor haliyle. Özellikle orta yaş ve üzerinde olan insanlar kendilerinin bile sorunsuz bir şekilde kolayca ulaşabildiğinden ve internet kültürünün içine doğmuş olan yeni nesillerin dakikalar içinde ulaşabilmesi konusuna ısrarla dikkat çekiyor. Buraya girişlerin engellenmesi mümkün değil gibi görünse de illegal – legal ayrımını ve suç kapsamlarını sağlıklı bir şekilde başta gençler olmak üzere insanlara aktarabilirsek daha sağlıklı süreçler yaşayabiliriz.

9. Nasıl Korunabiliriz?

Eğer araştırmalarınıza burada da devam etmek isterseniz ve zararlı linklerden korunmak isterseniz bunun için farklı yöntemler tabii ki var. Öncelikle İngilizce seviyenizden emin olmanız gerekiyor. Yeterli İngilizce seviyesine sahipseniz zaten yabancı kaynaklardan gerekli araştırmaları yaparak en güncel haliyle hangi linklere girilir veya girilmez bunu öğrenmek gerekiyor. Tow Browser’ın çalışma mantığını öğrenmek ise ayrıca size gizlilik konusunda ve nasıl anonim olarak devam edebileceğiniz hakkında önemli ipuçları verebilir. Bütün bunları gerçekleştirdikten sonra içeriye ulaşıp araştırma yapabilirsiniz, fakat sonraki adımlarda dikkatli olmaya devam etmek çok önemli, herhangi bir suç kapsamındaki durumda bulunmanız tamamen kendinizi sorumlu tutacaktır. Bunun yanında özellikle küçük çocuklar için doğru internet kullanımı ve bu tarz yerler için gerekli eğitimlerin verilmesi, ayrıca doğru – yanlış ayrımının öğretilmesi hayati önem arz ediyor.

10. Deep Web İnternetin “Gerçek Yüzü” Mü?

İnternetin Yeraltı Dünyası Deep Web Hakkında Net Bilgiler

En çok tartışılan konulardan biri ise Deep Web’in internetin gerçek yüzü ve insanlığın asıl gerçeği olduğu için var olmaya devam etmesi gerektiği mi yoksa karanlık yüzü olarak kabul edilip tamamen görmezden mi gelinmeli çelişkisidir. Bu konu ile ilgili farklı birçok yorum veya düşünce olsa da devletlerin düşüncesi buraların var olması gerektiğidir. Şu ana kadar izlenen yol ve strateji bizlere bunu gösteriyor. Bunun en büyük sebebi ise bu çelişkilerin felsefesine inanıyor olmaları değil, tam tersine bu mecranın suçlular ve illegal insanların toplanma yeri olmasıdır. Devasa bir internet ortamında bu suçluları bulmak yerine sadece illegal kişiliklerin ulaştığı ve bulunduğu bu yerlerin toplu halde bulunması polis teşkilatı ve devletlerinde işine geliyor. Bu nedenle polislerde içeride bulunarak çok daha kolay bir şekilde buradaki kanundışı şahsiyetlere ulaşmış oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!