İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

5 dk okuma süresi


6
14 Paylaşım, 6 puan

Araştırmalarımızda, toplantılarda, uçak bileti alımlarında, yemek ve otel rezervasyonlarında kısacası hayatımızın her alanında interneti kullanıyoruz. İnternetin kendine ait büyüleyici bir yanı var ve bir şekilde hepimizi kendine çekebiliyor. Biliyoruz ki internete ihtiyacımız var ve ona bir bağlılık geliştiriyoruz. Doğru kullanımında bizlere pek çok fayda sağlayan internet, en başlarda sadece askeri hedefli ve bilgisayarları birbirine bağlamayı amaçlayan bir deneyden ibaretti. Ancak şimdi işler epey değişti. Okuyunca çok şaşıracağınız internet hakkında ilginç bilgiler listemizle sizler için bu büyülü dünyanın geçmişine ayna tutmaya çalıştık. Keyifli okumalar!

1. İnternetin Ağırlığı

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

İnsanların, cisimlerin, kısacası elle tutabildiğimiz pek çok şeyin ağırlığını tahmin etmek hiç zor değil. Hatta ağırlık ölçmek için fazla fazla yollar mevcut. Peki ya internetinde bir ağırlığı olduğunu söylesek? Russel Seitz (Fizikçi), gönderdiğimiz verilerin, mikro düzeydeki parçaları olan elektronların ağırlığını ölçtü ve buna göre eğer interneti tartabilseydik, ağırlığı tahminen 50 gram olurdu. Bir adet çileğin kütlesi de 50 gramdır. Yani internetin ağırlığı, bir çilek kütlesiyle aynıdır.

2. Her Derde Koşan Google

Okuyunca çok şaşıracağınız ve hayret edeceğiniz internet hakkında bilgiler dizininde, sırada emektar Google var. Örnek verebileceğimiz farklı arama motorları olsa bile, günümüzde arama motorları arasında en sık kullanılan, tabi ki Google’dır. Her başımız sıkıştığında imdadımıza koşan ve gerekli bilgileri edinmemizde bizlere yardım eden Google’da günde ortalama 3,5 milyar arama yapılıyor. Bu sayıdan anlaşılacağı üzere Google, gerçekten de her derde koşan bir arkadaş gibi.

3. Sör İlan Edilen Web Mucidi

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

Dünya Çapında Ağ (WWW); sayfaların görüntülenmesini sağlayan sistemdir. Sisteminin kurucusu Tim Berners- Lee ise vakti zamanında oldukça yükseklere terfi etmiş. Dijitalleşme adına atmış olduğu adım sayesinde, Kraliçe II. Elizabeth, beyefendiyi “insanlık tarihine önemli katkıları” adına 2004 yılında sör olarak ilan etmiş. Yani bir nevi Şövalye! Bizler başarısını bir unvan verip taçlandıramasak bile, Sör Tim Berners-Lee’ye günümüze katkısı için teşekkür ederiz.

4. Facebook’un Ölü Kullanıcıları

Orijinal adı The Facebook olan web sitesi, 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Tabi ki ilk üyeleri sitenin kurucusu ve arkadaş çevresi oldu. Ortaya çıktığı andan itibaren pek çok insanın ilgisini çekti ve site içerisinde pek çok Facebook profiline sahip olurken hiç zorlanmadı. Peki ya kullanılamayan kaç Facebook profili var? Yaklaşık bir rakam vermek gerekirse, 30 milyon. Bu profil sahipleri, ne yazık ki şu an aramızda bulunmuyorlar. Bu profillerin bazılarında “anısına” ibaresi mevcuttur.

5. YouTube’un İstilacıları

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

İnternet hakkında pek çok alt başlık olsa da okuyunca çok şaşıracağınız ilginç bilgiler listesinde YouTube ile alakalı bir bilgi var. İçinde bulunduğumuz dönemde oldukça popüler olan YouTube’a, her dakika, milyarlarca kullanıcı video yüklüyor. Yüklenen bu videoların toplam sürelerinin ortalaması ise bir dakikada 100 saat uzunluğuna tekabül ediyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu videoların çoğunluğu kişilerin evcil hayvanlarına aittir. Geri kalanları ise pek çok başlıkta göze çarpıyor.

6. İnternet ve Sosyal Medya

Günümüzde internet kullanıcılarının sayısı oldukça yüksek bir şekilde gittikçe artıyor. Şu an bu sayı 4,88 milyarı geçmek üzere ve dünya üzerinde yaşayan insan sayısının yüzdesel olarak daha fazlasına tekabül ediyor. Sosyal medyayı kullanan kişi sayısı ise 4,55 milyar olarak biliniyor. Yani dünya nüfusunun yarısından fazlası, kendine ait en az bir sosyal medya hesabına sahip! Sosyal medya uygulamaları arttıkça, bu sayıda doğru orantılı olarak artıyor ve bahsi geçen sayılar sürekli değişiyor.

7. Web Sitelerinin İlki

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

İnternet çağının en önemli iletişim kanallarından olan web siteleri tarihsel olarak 1989 yılının sonlarında ortaya çıkmıştır. Türkçe’de, “internet sitesi” olarak adlandırdığımız web siteleri, daha önce sör ilan edildiğini söylediğimiz Tim Berners-Lee tarafından icat edilmiştir. Tim Berners, Dünya Çapında Ağ’ı icat ettikten sonra, bu icadı için bilgilendirme amaçlı ilk web sitesini kurmuştur. Oldukça basit bir sisteme sahip olan bu siteyi merak ederseniz, siteye erişim hala mevcut.

8. Beygir Gücünde İnternet

Otomobillerinizde ne kadar beygir gücü yüksekse daha hızlı bir araca sahip olursunuz. Ağırlığı fazla olan bir araç daha çok güce ihtiyaç duyar. Peki internetin ağırlığını kaldırabilmek için kaç beygir gücüne ihtiyaç var dersiniz? Şayet beygir gücüyle internet ölçülebilseydi, kullandığımız İnternet’i şu anki şartlarda çalıştırmak için 50 milyon beygir gücü gerekirdi. Bu sayı okurken az gelse bile aslında oldukça fazla. Sadece gözlerinizi kapatıp, gücünü beygirlerden olan interneti hayal edin.

9. Günümüze Dahil Olan İnternet

Zaman geçtikçe ve şartlar değiştikçe, işlerimizi internet aracılığı ile yönetebiliyoruz. Değişen dünya ile beraber internetin bize sağladığı pek çok avantaj var. Öte yandan haberleşme ve görüntülü konuşmalar için kullandığımız internet, yaşantımızın baş köşesine taşınmış durumda. Peki ya, ister istemez hayatımızın parçası olan internete ne kadar zaman ayırıyoruz dersiniz? Şöyle ki, Dünya çapında bir insan hemen hemen gününün 7 saatini internet kullanarak geçiriyor.

10. Unutulan Internet Explorer

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

Daha çok yavaşlığıyla dalga geçilen web tarayıcısı olan Internet Explorer, okuyunca çok şaşıracağınız internet hakkında ilginç bilgiler listemizde yer almak için yaşını kullanıyor. 2022 yılı itibariyle 27 yaşına giren web tarayıcısı, 2015 yılında Microsoft Edge’in ortaya çıkmasıyla oldukça popülerdi. Şimdilerde insan yaşıyla gençlik dönemini yaşayan, döneminde oldukça popüler olan Internet Explorer, yerine daha güncel internet tarayıcılarının gelmesi ile yavaş yavaş unutuluyor.

11. İnternet Sörfü

“İnternet ve sörf yapmak” betimlemesine hepimiz aşinayızdır. Bilmeyenler için özetlemek gerekirse; bu terim, bir web sayfasından diğerine geçmek olarak tanımlanabilir. Jean Armour Polly (ilk blog yazarlarından) tarafından 1992 yılında icat edilen bu terim özellikle gençler arasında hala yaygın olarak kullanılmakta. Bu söyleyişiyle, yeni bir metaforik bir terim ortaya konmuş oldu. İşte, içinde bulunduğumuz yıllarda da kullanılan ve internette gezinmeyi metafor haline getiren terimin kökeni.

12. İlk İnternet Arşivi

Okuyunca çok şaşıracağınız ve ilginç bulacağınız internet hakkında bilgiler listemizde sırada 1996 yılında kurulan İnternet Arşivi var. İnternet Arşivi; ücretsiz ve herkesin kullanabileceği bilgi depolama alanıdır. Bu arşiv kamu savunucuları, tarihçiler ve programcılar için hala büyük önem taşıyor. İlk dijital kütüphanenin kurucusu ise Brewster Kahle’dır. Kâr amacı gütmeyen bu organizasyon günümüzde de kullanılabilir. Olurda bir bilgeye ulaşmak isterseniz, bu arşivden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

13. Tarihte İlk E-posta

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

E-postalar, yazılı haberleşme yollarında mesajdan sonra gelen ve yaygın olarak kullanılan en önemli parçadır. Yazılı olan mektuptan tek farkı kağıda yazılmayan dijital bir metin olmasıdır. İnternetin kurulduğu zamandan itibaren gönderilen ilk e-posta 1971 yılında Ray Tomlinson tarafından gönderilen e-postadır. Tomlinson (e-postayı icat eden kişi) bu e-postayı kendisine “kontrol amaçlı” göndermiştir. Ray ’in, E-posta metninde ne yazdığını tam olarak bilemesekte, atılan bu e-posta tarihte bir ilktir.

14. İlk Webcam Görüntüsü: Kahve Cezvesi

Kameralar artık o kadar yaygın ve popüler ki, etrafımızda onları görünce hiç şaşırmıyoruz. Hatta çıkan görüntülerde daha objektif olmak için çaba harcıyoruz. Ancak tabi ki bu her zaman böyle değildi. 1991 yılında geliştirilen ilk Webcam, 1993 yılında ilk defa görüntü sunmuştur. Görüntü ise bir kahve cezvesine aittir. Cambridge Üniversitesi çalışanları basit bir kamerayı alıp görüntü aktarıcıya bağlayarak, ikisini ortak bir programda birleştirmiş ve aktarılan bu görüntü gerçek zamanlı olarak gösterilmiştir.

15. Graham Bell’den Modeme

İnternet Hakkında Okuyunca Çok Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

Telefonun mucidi Alexander Graham Bell ile aynı soydan gelen Bell Labs’de önemli bir icat ortaya koymuştur. 1958’de ilk modemi ortaya çıkardı. Günümüzde pek çok eve misafir olan ve hepimizin aşina olduğu modem, dönemin ordusunun hava savunmasını güçlendirmek ve verileri iletebilme gereksiniminden doğmuştur. Dijital bilgi kodlayıcı cihazların günümüzde ise yapması gereken pek çok basit ve zor görevleri var. Bu nedenle artık tek bir çeşit değil birçok çeşide sahip.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!