İnsomnia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 dk okuma süresi


8
10 Paylaşım, 8 puan

İnsomnia, kelime anlamı olarak uykusuzluk problemi demektir. Peki buna etki eden sebepler nelerdir? Kimler insomnia olur? İnsomnia bir hastalık mıdır? Bu ve daha bunun gibi birçok sorunun cevabını dergiCE ekibi olarak İnsomnia hakkında bilmeniz gerekenler başlığı adı altında bu yazımızda sizin için inceledik. Keyifli okumalar!

1. İnsomnia Nedir?

İnsomnia veya uyuyamama problemi, bir çeşit uyku sorunu olarak bilinir. Bir türlü uykuya dalamama ya da geceleri düzenli olarak tam bir uyku çekememe ve bu uykunun sürekli olarak bölünmesi, çok erken saatlerde uyanma ve tekrar uyuyamama gibi sorunlar barındıran yaygın bir uyku bozukluğu durumudur.

2. Neden Uyuyamıyoruz?

İnsomnia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Belli bir yaşı geçmiş çoğu bireyin yaklaşık olarak %50’si çoğu zaman uykusuzlukla baş etmek zorunda kalır ve her 10 kişiden 1’i kronik uykusuzluktan şikayet eder. Peki bu uykusuzluğa neden olan etmenler neler olabilir? Bunu açmak gerekirse doktorlar neden uyuyamıyoruz sorusunun cevabını belirli ilaç kullanımları, duygusal veya fiziksel rahatsızlık, gürültü, ışık veya aşırı sıcak, seyahat sonrası yaşanan jetlag, depresyon, tiroid hastalıkları, psikolojik nedenler ve kronik stres gibi başlıca etkenlere bağlıyor.

3. Belirtileri Nelerdir?

İnsomnia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu hastalığa sahip olan kişi uyandığında kendini yaşama adapte etmekte birçok zorluk yaşar. İnsomnia hastalığı diğer hastalıklara nazaran belirtiler üzerinden yapılan bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin yorgun hissetmesine sebep olarak yaşam akışını etkileyecek düzeye ulaştığı zaman mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Fakat başlıca belirtileri sıralamamız gerekirse gün içinde uykusuz kalma hali, yorgunluk, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, gece uyanmak gibi etkenlerle bu sıralamayı uzatabiliriz.

4. Nasıl Kaliteli Uyuruz?

İnsomnia seviyesine ulaşmamak için kaliteli uyku çok önemlidir. Peki nasıl kaliteli uyuyabiliriz? Şimdi size birkaç çözüm önerisi sunalım. Bunlardan ilki güzel ve doğru beslenme diyebiliriz erken yenen akşam yemeği ve geç saatlerde yemek yememek size kaliteli bir uyku sağlayabilir. Bunlardan bir diğeri de tam karanlık ortamda bulunmaktır çünkü en küçük miktardaki ışık dahi melatonin (uyku hormonu) salgılamanızı engelleyebilir. Bunun yanı sıra ılık duş almak, elektronik cihazlardan uzak durmak, sıcaklığı ayarlamak ve doğru yastık kullanmak gibi daha birçok etken kaliteli uyumanızı sağlar.

5. Psikolojiyi Bozar Mı?

İnsomnia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsomnia hakkında bilmeniz gerekenler listemizin son maddesinde size bu hastalığın psikolojimizi nasıl etkilediğinden bahsedelim. Beynimizin uyku süresini ayarlayabilmesi için her gün aynı saatlerde uyunması ve uyanılması gerektiğini söyleyen uzmanlar uykusuzluk ve uyuyamamanın psikolojimiz açısından da oldukça kötü sonuçlar doğurduğunu belirtiyor. Bu durum gün içinde yaşanan sinirlilik hali, asabileşme, kötümser düşüncelerin ardı ardına gelmesi ve olumlu bakamama gibi birçok psikolojik duruma tekabül ediyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
45
Beğen
Mutlu Mutlu
26
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
23
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!