İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

4 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Vücudumuz eşsiz, karmaşık ve sırlarla dolu bir mekanizmaya sahip. Bilim insanları yüzyıllardır insan vücudu hakkında araştırmalar yapıyor. Bu sırların kimisi çözüldü, kimisi hala sırrını korumaya devam ediyor. Her geçen gün hakkında yeni bilgiler edindiğimiz vücudumuz hem ilginç özelliklere sahip hem de biz farkında olmadan içeride çok fazla şey oluyor. Biz de sizlere bunlardan bazılarını listeledik. İşte insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi!

1. Beynimizin %100’üne Yakınını Kullanıyoruz

insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi

İnsan beyni yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığında, 90 milyara yakın nörona sahip ihtişamlı bir organ. Bir süredir beynimizin sadece %5’ini, %10’unu kullandığımıza dair birtakım iddialar ortaya atılıyor. Tabii ki bu iddialar temelsiz. Bu iddia doğru olsaydı, beynimizde meydana gelen hasarların büyük bir kısmı etkisiz olurdu. Hasarların, söylenene göre “çalışmayan” %90’lık kısma denk gelme olasılığı çok yüksek olduğundan, beynimizde neredeyse hiçbir etkisi olmazdı. Ancak, bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, beynin herhangi bir bölgesinin aldığı hasar, vücudun herhangi bir yerindeki herhangi bir işleyişi bozmakta. Bu sadece beyin patolojisi açısından bir analiz. Beyin fizyolojisi, beyin anatomisi vb. birçok yönden yapılan farklı analizlerle de iddianın bilimsel olarak geçersiz olduğu ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, iddiaların bir doğruluğu yok ve insanlar (ve diğer tüm canlılar) beyinlerinin %100’üne yakınını kullanıyorlar.

2. En Uzun Organımız İnce Bağırsaktır

insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi

İnce bağırsağımız, vücudumuza aldığımız besinlerin yararlı kısımlarının emilerek kana karışmasını sağlıyor. Ortalama 7 metrelik boyuyla en uzun organımız olan ince bağırsak, karın boşluğumuz içerisinde kıvrımlar yapan bir yumak halinde olduğu için vücudumuza sığabiliyor. İnce bağırsağın boyu kişiden kişiye ve cinsiyete göre değişebilir. 4,6 metre olabileceği gibi, 9,8 metre de olabilir. İnce bağırsağın toplam iç yüzey alanı ise yaklaşık 200 metre karedir.

3. El Tırnaklarımız Ayak Tırnaklarımızdan Daha Hızlı Uzar

insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi

El tırnakları ayda ortalama 3-4 milimetre uzarken, ayak tırnakları 1 milimetre civarı uzuyor. Bu konuyla ilgili iki teori üzerinde duruluyor. Birincisi, ellerimizin kalbe daha yakın olması, el tırnaklarımızın daha fazla besin ve oksijen alarak daha hızlı uzayabilmesini sağlıyor. İkincisi ise, tırnaklarımızın darbelere ve fiziksel kuvvetlere maruz kalması ile ilgili. El tırnaklarımız ayak tırnaklarımıza göre çok daha sık dış etkenlere maruz kaldığı için, el tırnaklarımızın büyümesi tetikleniyor. Sürekli kullandığınız elin tırnaklarının, diğer elinize göre daha hızlı uzadığını gözlemlediğiniz oldu mu hiç?

4. Kalbimiz Yarattığı Basınçla Kanı 9 Metre Yükseğe Fışkırtabilir

insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi

Kalbimiz, kanı yaklaşık 9 metre kadar yükseğe fışkırtabilecek bir kasılma gücüne sahip. Bunu vücudumuzun içerisinde hissedemeyiz çünkü bu basıncın çoğu damarlara yöneltilir. Kanımızın damarlarımızda dolaşması bu güç sayesinde gerçekleşir.

5. Kadınların Kalbi Daha Çok Atar

Yetişkin insanlarda günlük nabız sayısının dakikada 60–100 arası olması normal kabul ediliyor. Yapılan egzersizler, hava koşulları, sahip olunan kilo, kullanılan ilaçlar, cinsiyet vb. birçok faktör nabız sayısını etkileyebiliyor. Nabız hızı kadınlarda erkeklere kıyasla dakikada yaklaşık 7-8 atım daha fazla oluyor.

6. Midemizdeki Asit Bir Jileti Bile Eritebilir

Midemiz asidik bir yapıya sahip. Mide asidi sindirim için gerekli ve bu çok güçlü bir sıvı. Mide asidi birçok şeyi (bir tahta parçasını, bir jileti) eritebilir. Elbette bunu asla denemeye çalışmayın çünkü yuttuğunuz şeyin bir kısmı erise de mideniz oldukça zarar görecektir. Bir diğer yandan bu sıvının güçlü yapısı midemize zarar vermez. Çünkü midemiz katmanlardan oluşur ve sadece iç duvarını oluşturan doku erir ve ölür. Sağlıklı bireylerde bu doku 3-4 günde bir yenilenir.

7. Günde 50 İle 100 Arası Saç Telimiz Dökülür

Saçları sağlıklı olan bir insan günde 50-100 adet saç teli döker. Bu sayı mevsim geçişlerinde, hastalık ya da ilaç kullanımı durumunda, hamilelikte ya da stresli dönemlerde değişiklik gösterebilir. Yani günde 100 adete kadar dökülen saçlar, herhangi bir saç dökülmesi problemini işaret etmez.

8. Parmaklarımızda Kas Yoktur

Parmaklarımızla birçok hareket yapıyoruz. Peki ya parmaklarımızda bu hareketleri kontrol eden kaslar olmadığını söylesek şaşırır mısınız? Parmaklarımızın tüm hareketi, avucumuzda ve ön kolumuzda bulunan kasların hareket etmesiyle kontrol ediliyor. Bu kaslara bağlanan uzun tendonlar, hareketleri parmaklara iletiyor ve bu hareketleri yapabilmemiz mümkün oluyor.

9. Karaciğerimiz Kendini Yenileyebilir

Karaciğerimizin kendini yenileme özelliği var. Yaklaşık %60’ının zedelenmesi ya da alınması durumunda bile karaciğer kendisini %100’e tamamlayabiliyor. Burada akıllara şu soru geliyor: Öyleyse insanlar neden karaciğer yetmezliği yaşıyor? Hasar gören karaciğer hücreleri, yenilenme özelliği ile hızla çoğalıyorlar. Yani karaciğer kendisini tedavi etmek yerine hasarlı dokuyu çoğaltıyor. Karaciğer kendi yumuşak dokusu yerine daha sert bir doku oluşturuyor ve siroz gelişiyor. Bu durum karaciğer boyunca birikince de kronik karaciğer yetmezliği ile sonuçlanıyor.

10. Aslında Şempanzeler Kadar Kıllıyız

insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi

İnsan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi listemizin son maddesinde, aslında ne kadar kıllı varlıklar olduğumuzdan bahsedeceğiz. Vücudumuzda santimetre kareye düşen kıl sayısı, bir şempanzeninkiyle aynı. Üstelik bu, hem erkekler hem de kadınlar için geçerli. Peki neden bir şempanze kadar kıllı gözükmüyoruz? Çünkü kıl yapımız evrimsel süreçte oldukça incelmiştir. Dışarıdan bakıldığında görülemeyecek kadar kısa ve ince kıllarımız vardır. Bunları sadece güçlü bir mikroskopla görebiliriz. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var: Tüy kılın ince hali değildir. “Tüy” sadece kuşlarda bulunur. Diğer hayvanlarda ve insanlarda bulunan “kıl”dır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak