İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

5 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Vücudumuz eşsiz, karmaşık ve sırlarla dolu bir mekanizmaya sahip. Bilim insanları yüzyıllardır insan vücudu hakkında araştırmalar yapmakta. Bu sırların kimisi çözüldü, kimisi ise hala gizemini korumaya devam ediyor. Her geçen gün hakkında yeni bilgiler edindiğimiz vücudumuz bir yandan ilginç özelliklere sahipken diğer yandan da biz farkında bile olmadan içeride çok fazla şey yapmakta. Bu listemizde sizleri insan vücudunun en şaşırtıcı yanlarını öğrenmeye davet ediyoruz. İşte insan vücudu hakkında sıraladığımız ilginç mi ilginç 10 bilgi!

1. Beynimizin %100’üne Yakınını Kullanıyoruz

İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

Beynimizin sadece %5’ini, %10’unu kullandığımıza dair yaygın bir inanış söz konusudur. Ancak tabii ki bu iddialar temelsizdir. Bu iddia doğru olsaydı, beynimizde meydana gelen hasarların büyük bir kısmı etkisiz olurdu. Hasarların, söylenene göre “çalışmayan” %90’lık kısma denk gelme olasılığı çok yüksek olduğundan beynimizde neredeyse hiçbir etkisi olmazdı. Ancak yapılan araştırmalara göre beynimizin her bir bölgesi farklı görevlere sahip olduğundan, beynin herhangi bir bölgesinin aldığı hasar vücudun herhangi bir yerindeki herhangi bir işleyişi bozmakta. Sonuç olarak, iddiaların bir doğruluğu yok ve insanlar ve diğer tüm canlılar beyinlerinin %100’üne yakınını kullanıyorlar.

2. En Uzun Organımız İnce Bağırsaktır

İnce bağırsağımız vücudumuza aldığımız besinlerin faydalı kısımlarının emilerek kana karışmasını sağlar. Ortalama 7 metrelik boyuyla en uzun organımız olan ince bağırsak, karın boşluğumuz içerisinde kıvrımlar yapan bir yumak halinde olduğu için vücudumuza sığabiliyor. Ortalama bir ince bağırsak bir insan boyunun yaklaşık 4 katı uzunlukta olabilir. İnce bağırsağın boyu kişiden kişiye ve cinsiyete göre değişse de uzunluğu en kısa 4,6 metre en uzun 9,8 metreye ulaşabilir. İnce bağırsağın toplam iç yüzey alanı ise yaklaşık 200 metre karedir. Hemen hemen bir teniz kortu genişliğine sahip ince bağırsak insan vücudunun en şaşırtıcı organlarından biridir.

3. El Tırnaklarımız Ayak Tırnaklarından Daha Hızlı Uzar

İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

El tırnaklarımız ayda ortalama 3-4 milimetre uzarken, ayak tırnaklarımız 1 milimetre civarı uzuyor. Bu farklılıkla ilgili iki görüş söz konusudur. İlk görüşe göre ellerimiz kalbe daha yakın olduğu için el tırnaklarımız daha fazla besin ve oksijen alarak daha hızlı uzayabiliyor. İkincisi görüş ise el ve ayak tırnaklarımızın uzama farkını aldıkları darbeler ve maruz kaldıkları fiziksel kuvvetlerle açıklıyor. Bu görüşe göre el tırnaklarımız ayak tırnaklarımıza göre çok daha sık dış etkenlere maruz kaldığı için büyümesi tetikleniyor. Sürekli kullandığınız elin tırnaklarının diğer elinize göre daha hızlı uzayıp uzamadığını gözlemleyerek ikinci görüşü test edebilirsiniz.

4. Karaciğerimiz Kendini Yenileyebilir

İnsan vücudu hakkında şaşırtıcı 10 bilgi arasından en ilginç olanı karaciğerin kendini yenileme özelliği diyebiliriz. Çünkü karaciğerimiz yaklaşık %60’ının zedelenmesi ya da alınması durumunda bile kendisini %100’e tamamlayabilir. Karaciğer hücreleri kendilerini yenileyebildiğinden kısa sürede çoğalıp eksik dokuyu tedavi edebilirler. Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: Öyleyse insanlar neden karaciğer yetmezliği yaşıyor? Cevap çok basit. Karaciğer yapısı gereği hücrelerini yenilerken hasarlı doku hücrelerini de çoğaltır. Böylece karaciğer kendi yumuşak dokusu yerine daha sert bir dokuya sahip olur. Bu durum karaciğer boyunca yayılırsa kronik karaciğer yetmezliği ile sonuçlanır.

5. Kalp Basıncımız Kanı 9 Metre Yükseğe Fışkırtabilir

İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

Vücudumuzun en güçlü kası kalbimiz litrelerce kanı durmaksızın vücudumuzda dolaştırır. Dakika başına ortalama 6 litre kanı pompalama gücüne sahip kalbimiz bütün bunları kasılmasıyla yarattığı basınçla gerçekleştirmektedir. Bu basınç öyle kuvvetidir ki kalbimiz kanı yaklaşık 9 metre kadar yükseğe fışkırtabilir. Bu basıncı vücudumuzun içerisinde hissedemeyiz çünkü bu basıncın çoğu damarlara yöneltilir. Kanımızın damarlarımızda dolaşması bu güç sayesinde gerçekleşir. Ayrıca kalın kalp duvarları bu güçlü basıncı emerek organlarımıza zarar vermesini engeller. Sonuç olarak vücudumuzun en uzak noktası bile kalbin kuvvetli basıncıyla kanlanabilir.

6. Kadınların Kalbi Daha Çok Atar

Yetişkin insanlarda günlük nabız sayısının dakikada 60–100 arası olması normal kabul edilir. Yapılan egzersizler, hava koşulları, sahip olunan kilo ve kullanılan ilaçlar gibi birçok faktör nabız sayısını etkileyebilir. Ancak bu koşulların dışında kadın ve erkekler arasında da nabız sayısı farklılık göstermektedir. Nabız hızı kadınlarda erkeklere kıyasla dakikada yaklaşık 7-8 atım daha fazladır. Yani ortalama bir erkeğin nabzı 70-72 arasındayken kadınların ortalama nabzı 78-82 civarında seyreder. Bu farklılığın sebebi kadın ve erkeğin kalp yapılarındaki farklılıklardan kaynaklanır. Kadının kalbi erkeğe göre daha küçüktür. Dolayısıyla kalbin vücuda kanı pompalayabilmesi için daha fazla çalışması gerekir.

7. Midemizdeki Asit Bir Jileti Bile Eritebilir

İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

Mide asidi yediğimiz besinlerin sindirimi için gereklidir. Aynı zamanda bu çok güçlü bir sıvıdır. Mide asidinin güçlü yapısı yediklerimizi enzimlerine kadar ayırıp vücudumuz için bir enerji kaynağına dönüştürür. Mide asidi birçok şeyi, bir tahta parçasını hatta bir jileti bile eritebilir. Elbette bunu asla denemeye çalışmayın çünkü yuttuğunuz şeyin bir kısmı erise de mideniz oldukça zarar görecektir. Midemizin böylesi bir güçte olması oldukça şaşırtıcıdır. Midemizin bir diğer şaşırtıcı yönü de bir jileti eritecek kadar güçlü bir sıvıyla dolu olmasına rağmen kendini koruyabilmesidir. Midemiz çok katmanlı yapısı sayesinde zararı sadece iç duvarını oluşturan dokuyla sınırlı tutar. Bu iç doku ise sağlıklı bireylerde 3-4 günde bir kendini yeniler.

8. Günde 50 ile 100 Arası Saç Telimiz Dökülür

Saç dökülmesi birçoğumuzun korkulu rüyasıdır. Saçımızı her tarayışımızda bir saç telinin bile döküldüğünü görmemek ise hepimizin hayali… Maalesef bu hayalimiz hayal kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Çünkü saçları sağlıklı olan bir insan bile günde 50-100 adet saç teli döker. Dökülme oranı hastalık ya da ilaç kullanımı durumunda, mevsim geçişlerinde, hamilelikte ya da stresli dönemlerde farklılık gösterebilir. Sağlıklı saç kökleri kendini sınırsız sayıda yenileyebilir. Yani günde 100 adete kadar dökülen saçlar doğal olarak yenileneceğinden herhangi bir saç dökülmesi problemini işaret etmez.

9. Parmaklarımızda Kas Yoktur

Parmaklarımızla birçok hareket yapıyoruz. Peki ya parmaklarımızda bu hareketleri kontrol eden kaslar olmadığını söylesek ne dersiniz? Parmaklarımızın bütün hareketleri ön kolumuzda ve avucumuzda yer alan kasların hareket etmesiyle kontrol edilir. Kasların hareketleri parmak kemiklerimize tendonlarla iletilmektedir. Tendonlar kasları kemiklere bağlayan kalın liflerdir. Kaslara bağlanan uzun tendonlar hareketleri parmaklara iletir. Bu sayede parmakların hareketleri yapabilmesi mümkün olur. Parmaklarımızda kas olmadığına göre parmak kaslarımızı güçlendirmenin de yanlış bir ifade olduğunu böylelikle öğrenmiş oluyoruz.

10. Aslında Şempanzeler Kadar Kıllıyız

İnsan Vücudu Hakkında 10 İlginç Bilgi

İnsan vücudu hakkında sıraladığımız ilginç 10 bilgi listemizin sonunda aslında ne kadar kıllı varlıklar olduğumuzla yüzleşeceksiniz. Hatta bir şempanze kadar kıllı! Vücudumuzda santimetre kareye düşen kıl sayısı bir şempanzeninkiyle aynıdır. Üstelik bu hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Peki neden bir şempanze kadar kıllı gözükmüyoruz derseniz, bunun da cevabı basit. Çünkü kıllarımız şempanzelere göre dışarıdan bakıldığında görülemeyecek kadar kısa ve incedir. Bunları sadece güçlü bir mikroskopla görebiliriz. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var: Tüy kılın ince hali değildir. “Tüy” sadece kuşlarda bulunur. Diğer hayvanlarda ve insanlarda bulunan “kıl”dır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!