İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

5 dk okuma süresi


109
13 Paylaşım, 109 puan

Bilinçaltı, bastırılmış duyguların, iyi-kötü hatıraların kısacası dış dünyada yaşadığınız her şeyin iç dünyanızdaki yansımasıdır. Zihninizin sadece %10’luk bir kısmını bilinç oluştururken, %90’lık bir kısmını ise bilinçaltı oluşturur. Bu nedenle bilinçaltı, her ne kadar iç dünya olarak nitelendirilse de sanıldığının aksine kapalı kutu gibi bir yer değildir. Kendini rüyalarda, hatalarda, hatta dil sürçmelerinde bile gösterir. Biz de sizler için zihninizin bu %90’lık kısmının neler yapabileceğini araştırdık ve insan beyninin bilinmez yolculuğu bilinçaltı hakkında her şey listesi hazırladık. İyi okumalar dileriz!

1. Tüm Anıları Depolar

İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

Bilinçaltı bir bireyin doğduğu andan itibaren ölümüne kadar tüm hatıralarını depolar. Üstelik bunu yaparken sahibine son derece sadık davranır. Hiçbir şeyi çarpıtmadan, gerekli-gereksiz, doğru-yanlış, güzel-çirkin ayırt etmeden kaydeder. Anıların sahibi tarafından kolaylıkla hatırlanabilmesi için bazı dizinler kullanır. Zaman çizelgesi, değerler ayrımı bu dizinlerden birkaçıdır. Kullanılan dizinler ayrı ayrı kodlanır ve her eklenen anı bu kodlara göre sınıflandırılır. Bireylerin anıları hafızasında tutabilmesi ve zaman arasında bağlantı kurabilmesi bilinçaltının bu özelliğine bağlıdır.

2. Işık Hızında Bağlantı Kurar

Belki de insan beyninin bilinmez yolculuğunda rastlanan en ilginç şeydir bilinçaltı. Bilinçten 30.000 kat daha güçlü olan bu yapı saliseler içinde verileri algılar, depolar ve analiz eder. Hatta analiz etmekle de kalmayıp diğer verilerle bağlantı kurar. Bu durum hayatı bir bütün olarak yaşamanız da ve olaylar arasında ilişki kurmanızda son derece etkilidir. Bilinçaltı her algıladığı veride yeni bağlantılar geliştirir. Zihne gönderilen verinin, üzerinde kurulan bağlantı ne kadar çoksa kalıcılığı da bir o kadar çoktur. Ad ve soyadınızı unutmamanızın, bir şeyi defalarca söyledikten sonra ezberlemenizin nedeni kurulan bağlantıların güçlülüğüdür.

3. Rüyalarda Kendini Gösterir

İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

Bilinçaltı, duygularınızı inançlarınızı kısacası sahip olduğunuz her şeyi sembolik olarak kodlar ve bir enerji alanı oluşturur. Zihniniz çoğu zaman oluşan bu enerjiyi içeride tutmakta zorlanır. Üstelik bilinçaltı, dışarıdan uyarı almadığı vakitlerde daha hızlı çalışır ve enerji alanınızı büyüdükçe büyütür. Oluşan bu enerjiyi atıp rahatlamak isteyen bilinçaltı için uyku hali biçilmiş kaftandır. Bilinçaltından taşan enerji sonucunda, kodlanan sembolik ifadeler zihninizin sınırlarından çıkar ve rüyanıza yansır. Yani aslında rüyalar bilinçaltınızın kendini gösterdiği yerdir.

4. Bastırılmış Duyguları Saklar

Bilinçaltı, sahibini korumak için özellikle negatif duyguları bastırır ve bu bastırılan duyguları saklar. Ancak bunu yaparken bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin yakınını kaybetmiş bir bireyin yaşadığı olayları bastırabilir ama bunun sonucunda yalnızlık ve kaybetme korkusu gibi semptomları dışa vurur. Hatta bu bastırılmış duygular kişinin sadece duygularına değil hareketlerine de etki edebilir. Örneğin bilinçaltı, içten içe ölmeyi isteyen birini, tedavi imkansız hastalıklar yaratmaya itebilir.

5. Son Derece Vicdanlıdır

İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

İnsan beyninin bilinmez yolculuğu bilinçaltı hakkında her şey listesinin bir maddesi de seçimleriniz ve bilinçaltınız arasındaki ilişkili ile ilgili. Bilinçaltınız aslında siz fark etmeden atacağınız adımlardan seçeceğiz yollara kadar her hareketinizde etkin rol oynar. Aslında bilinçaltı, biyolojik olarak bakıldığında, etik kurallara bağlı bir yapı değildir. Ancak zihninize yolladığınız etik kurallarla ilişkili her veri bilinçaltınızda işlenir. Örneğin bilinçaltı merhametli değildir ama merhamete ilişkin her veriyi kendi içinde kodlar ve ona uygun davranır. Bu nedenle etiğe aykırı bir hareket yaptığınızda bilinçaltınız anında ters tepkiler verir.

6. Duygular Olmadan Yapamaz

Bilinçaltının gerekli gereksiz her şeyi kaydettiğini söylemiştik. Ancak bilinçaltı sadece anıları değil, anılarda yaşadığınız duyguları da kaydettiğini biliyor muydunuz? Eğer bilinçaltınız sadece anı kaydedip duyguları silen bir yapıya sahip olsaydı, hayatınızdaki her şey bir tekrardan ibaret olabilirdi. Bilinçaltında kaydedilen anıları duygulardan sıyırırsak insanlara sadece belli belirsiz sembol yığınları kalır. Hataların tekrar edilmemesinin nedeni, hatanın varlığı değil o hatadan duyulan pişmanlıktır. Düştüğünüz bir yerden sizi daha dikkatli geçmeye iten şey ise, o yer değil düştüğünüzde duyduğunuz acıdır. Anılara ait bu duyguları hatırlamayan birinin çıkarımlar yapması mümkün değildir.

7. Her Şeyi Üstüne Alınır

İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

İnsan beyninin bilinmez yolculuğu bilinçaltı hakkında her şey listesinde yer verdiğimiz 7. madde ise bilinçaltının karakteri ile ilgili. Bilinçaltı, son derece alıngandır, espriden, hayalden anlamaz ona göre her veri gerçektir bu nedenle gerçekmişçesine kaydeder. Yani bilinçaltı, “Bir parmak onu gösteriyorsa üç parmak seni gösteriyordur.” sözü misali her şeyi kendi üzerine alır. Bu durum bazen aleyhinize olabilir. Arkadaşınızın derdini dinlerken dertlendiğiniz, haberleri izlerken kederlendiğiniz olmuştur. Örneklerde de görüldüğü üzere sadece kendi hayatınızda değil, çevrenizde yaşanan olaylardan da etkilenmenizin nedeni tam olarak budur.

8. Genellemeler Yapmaya Bayılır

İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

Bilinçaltınız özellikle yaşanılan travmatik olaylarda tümevarımsal bir yaklaşım gösterir. Yani tek bir olgudan yola çıkarak genel önermelere ulaşır. Örneğin köpek tarafından saldırıya uğramış bir bireyin tüm köpeklerden korkması veya ateşe yaklaşır yaklaşmaz eli yanan bir çocuğun tüm kırmızıları sıcak sanması bilinçaltının genellemeler yapmasından kaynaklanır. Bu durum insanların lehine veya aleyhine olabilir. Uzmanlara göre kedi-köpek korkusu, yükseklik korkusu gibi semptomlar sadece gerçeklerle yüzleşerek aşılabilir. Buradaki amaç bilinçaltının genelleme olgusunu kırabilmektir.

9. Evrimden İzler Taşır

İsviçreli Psikiyatrist Carl Gustav Jung tarafından ortaya atılan kolektif bilinçaltı kavramı, insanoğlunun ortak bir bilinçaltına sahip olduğu düşüncesini savunur. Jung’a göre sadece bedenimiz değil bilinçaltımız da evrimden izler taşır. İnsan geçmiş yaşamlarla bağlantılıdır hem de bu bağlantı sadece kendi atalarını değil tüm insanlık tarihini kapsar. İnsanların hemen hemen aynı rüyalar görmesi, beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını deneyimi olmasa bile karşılayabilmesi, benzer olaylara benzer tepkiler vermesi insanoğluna ait bir bilinçaltı havuzunun olduğuna işaret eder. Hatta birçok uzmana göre uykuda düşme hissine kapılmamız, dünyanın düz olduğunu düşünen atalarımızın uyurken kenarlara denk gelip düşme korkusundan kaynaklanmaktadır.

10. Sözlerden Beslenir

İnsan Beyninin Bilinmez Yolculuğu Bilinçaltı Hakkında Her Şey

Bilinçaltınız söylediğiniz her cümleyi olumlu-olumsuz ayrıt etmeden kelime kelime kaydeder. Bu nedenle onun için katil olamam ya da başarılı olamam arasında hiçbir fark yoktur. Yani anlamı fark etmeksizin, sınavı kazanamam, aile kuramam diyen birinin bilinçaltı sanki olması gereken buymuş gibi algılar ve zihni ona göre yönlendirir. Bu nedenle olumsuz sözler kullanırken güzel şeylerin olmasını engellememek adına dikkat edilmelidir. Bu konuda bilinçaltı bahçeye, bilinç ise bahçıvana benzetilebilir. Hayatınız boyunca her kelimeniz bir tohum misali bilinçaltına ekilir. Mahsülünüzün iyi veya kötü olması ektiğiniz tohumlara bağlıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!