Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

4 dk okuma süresi


28
12 Paylaşım, 28 puan

Günlük hayatın yoğunluğunda hepimiz yapmamız gerekenleri atlayabiliyor, unutabiliyoruz. Yoğun tempolu iş ve okul hayatında beslenmemizi aksatıyor, yeterince beslenemeyebiliyoruz. Ancak 10 adet besin var ki bizim için çok faydalı olmasının yanında, hafızayı güçlendiren özellikleriyle de en küçük detayları bile unutmamızı önler. Biz de sizler için hafızanızı tazeleyecek besinler listesini günlük hayattaki unutkanlığı en aza indirmek için hazırladık. Yüksek besin değerleri içeren bu zengin besinler sadece hafızaya değil, tüm vücuda da üstün faydalar sağlayacak.

1. Balık

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Balığın vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmez. Diyabeti, kalp rahatsızlıklarını azaltan balık hafızayı da güçlendirir. Omega-3 bakımından zengin yağ asitleri beyni güçlendirir, hafızayı tazeler. Haftada en az iki kere balık yemek, hafızayı güçlendirir. Özellikle gelişim çağında bolca balık tüketmek ileriki yaşlarda hafızayla ilgili rahatsızlıkların önüne geçmek için atılacak büyük bir adımdır. Sağlıklı ve zinde bir hayat sürebilmek için hayatımızdan balığı eksik etmemeliyiz. Ne kadar fazla balık tüketirsek vücudumuza o kadar fazla sağlıklı yağı dahil ederiz. Nörolojik açıdan da güçlenmemiz için bu gereklidir.

2. Bitter Çikolata

Bitter çikolata kontrollü tüketilmediği durumlarda diyabete, vücutta selülite, iç organlarda yağlanmaya ya da ciltte akneye neden olabilir. Ancak ideal miktarda tüketilmesi enerji vermesinin yanında hafızayı da güçlendirir. Beyin kanallarını tazeleyen bitter çikolata, az miktarda dahi etkilidir. Vücudu zinde tutarken günlük hayatın kalitesini de arttırır. Fakat şunu belirtmeliyiz ki: eğer kronik diyabet, yüksek kolesterol, hipertansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa ya da obeziteyle mücadele ediyorsanız, uzman görüşü almadan bitter çikolata tüketmemelisiniz. Hafızayı güçlendiren bileşenlerle birlikte içerdiği yağ, şeker ve kakao vücudunuza zarar verebilir.

3. Brokoli

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Kış aylarının en sevilen sebzelerinden biri olan brokoli, güçlü bir antioksidandır. Çorba, salata, yemek ya da çiğ olarak tüketilebilen bu lezzetli sebze bağışıklığı güçlendirir. Bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına sağladığı faydalara ek olarak hafızayı kuvvetlendiren brokoli, mevsiminde mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken bir sebzedir. İçerdiği minerallerin yanında A, C, E, K, B6 ve B2 vitaminleriyle vücudu zinde tutar. Lifli yapısı ile kalp sağlığını koruyan brokoli, içerdiği omega-3 ile beyin gelişimine de fayda sağlar. Güçlü bir hafıza ve zinde bir vücut istiyorsanız brokoliyi hayatınızdan çıkarmamanızı öneririz.

4. Kuru Yemişler

Sağlıklı yağlar ve mineraller içeren kuru yemişler, her beslenmede olması gereken gıdalardır. Ara öğün olarak tüketebileceğiniz kuru yemişler, özellikle kahvaltıda tüketildiğinde hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Hafızayı güçlendiren besin ya da ilaç arıyorsanız kahvaltıda tüketeceğiniz 5 ile 10 adet arası ceviz, beyin kanalları için en faydalı yollar arasındadır. Akşam üstü saatlerinde yiyeceğiniz badem ya da fındık gibi besinler de vücudu zinde tutmasının yanında hafızanın tazlelenip güçlenmesine yardımcı olur. Unutkanlık gibi bir probleminiz var ise çantanızda küçük bir kutuda taşıyacağınız kuru yemişler unutkanlıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

5. Limon

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Afrodizyak etkisiyle bilinen limon, hafızaya da büyük fayda sağlar. Her turunçgil gibi limon da C vitamini deposu ve ödem atıcıdır. Salatalarda, yemeklerde ve çorbalarda limon kullanmanız hafızanın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Asidik ve ekşi tadı rahatsız etmiyorsa limonu meyve olarak da yiyebilirsiniz. Özellikle günlük hayatta içme suyuna damlatacağınız birkaç damla limon suyu hem metabolizmanızı hızlandırır hem ödem atar hem de hafızayı güçlendirir. Hafızanızı güçlendirirken toksinlerden kurtulmanızı sağlayan limon, vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerini fazlasıyla içermektedir.

6. Su

Yetişkin bireylerin günde 2-2.5 litre su içmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Vücudun dehidre olmasının önüne geçen su, vücudumuzun en mühim ihtiyacıdır. Doygunluk hissi yaratıp, bağışıklık sistemini güçlendiren su, metabolizmayı da hızlandırır. Araştırmalar fazla su tüketen insanların hafızalarının da az tüketen insanlara göre çok daha güçlü olduğunu göstermiştir. Vücuttan fazla tuzun ve toksinlerin atılması için her gün ideal miktarlarda su içmemiz gerekir. İçtiğiniz su miktarını arttırdığınız zaman hafızanızın güçlendiğini, tüm vücut sistemlerinizin çok daha sağlıklı olduğunu fark edersiniz. Su içmek ile kafeinli içecek içmeyi karıştırmamanız gerektiğini de önemle hatırlatmak isteriz.

7. Süt ve Süt Ürünleri

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Vücudumuz için olmazsa olmaz kalsiyumu karşılamak için süt ve süt ürünlerini tüketmemiz gerekir. Süt, yoğurt, peynir ya da kefir; kemiklerimizi güçlendirir, diş sağlığını korur. Tüm bunlara ek olarak her gün içeceğiniz bir bardak süt ya da bir kase yoğurt hafızayı tazeler. Vegan bireyler; tükettikleri bitkisel sütleri ya da tofuyu arttırdığında hafızalarında gelişim yaşarlar. Süt ve süt ürünlerinin sindirimi zor olduğundan hazımsızlık yaşayabilirsiniz. Bu durumda laktozsuz olanları tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri alır, sindirim sisteminizi ise zorlamamış olursunuz.

8. Tam Tahıllar

Diyet listelerinden aşina olduğumuz tam tahıllar hafızaya da çok yardımcı olurlar. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı, çavdarlı ya da kepekli ekmek tüketmeniz çok daha besleyici ve doyurucu olacaktır. Üstelik hafızanız tazelenirken vücut sağlığınızı da muhafaza edersiniz. Elbette ki her besin gibi tam tahıllı ürünlerin fazlası da vücuda zarar verir. Kilo alımına yol açabilen tam tahıllar, ideal miktarda kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Sindirim sistemini güçlendiren tam tahıllar, vücutta hazımsızlığa neden olmaz. Sağlıklı karbonhidratın vücuda girmesini sağlar.

9. Yeşil Çay

Millet olarak siyah çayı çok sevsek de yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Kafein içermeyen yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir. Mideyi rahatlatan, antioksidan yeşil çay sindirim sistemini güçlendirir. İsteğe göre zencefil, limon ya da balla da lezzetlendirebileceğiniz yeşil çay, hafızayı tazeler. Her gün içeceğiniz bir fincan yeşil çay daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmenizi sağlar. Yeşil çayın tüm bu faydaları ve lezzeti göz önünde bulundurulduğunda siyah çayın yerini alması an meselesidir. Sabahları aç karna içtiğiniz yeşil çay güne zinde başlamanızı sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur.

10. Yumurta

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

En güçlü protein kaynağı yumurta, beslenmemizde olmazsa olmaz bir besindir. Tok tutma özelliğinin yanında tam teşekküllü beslenmenin de en önemli gıdası olan yumurta, özellikle kahvaltıda eksik edilmemelidir. Kahvaltıda tüketilen yumurta tüm gün enerji düşüklüğü yaşanmasının da önüne geçer. Tüm bu faydalarının yanında çok besleyici bir gıda olması nedeniyle hafızanın da tazelenmesini sağlar. Güçlü bir hafıza için her gün yumurta tüketmek çok önemlidir. Özellikle gelişim çağında beslenmeye yumurtanın dahil edilmesi hayat kalitesini de arttırır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!