Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

3 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

7’den 70’e hepimiz gün içinde birçok şeyi unutuyoruz. Çünkü çoğumuz odaklanmada güçlük, unutkanlık, dikkat eksikliği gibi durumları yaşıyoruz. Bunları en aza indirmenin hatta yok etmenin yolu düzenli beslenmeden geçiyor. dergiCE olarak sizler için, hafızayı güçlendiren en faydalı 10 besin listesini derledik.

1. Et Suyu

İçerdiği kolajen, prolin ve gilisin sayesinde et suyu, hem beynimizi besliyor hem de bağırsaklardaki bakterileri yeniyor. Sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde düzgün çalışmasını sağlıyor. Yemeklerde de tat vermesi için kullanabileceğimiz et suyu, hafızayı güçlendiren en faydalı 10 besin arasında yerini alıyor.

2. Yumurta

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Tam bir D vitamini deposu. Yumurta içerdiği D vitamini sayesinde hücrelerin sürekli kendini onarmasını sağlıyor. Bununla birlikte beynimizin işlevlerini de geliştiriyor. Ayrıca yumurta bir çeşit B vitamini olan kolin de içeriyor. Kolin yeni beyin hücresi üretimini etkiliyor. Zihin gücünü artırmak için en doğal besinlerden biri olan yumurtanın, günde en az bir adet tüketilmesi öneriliyor.

3. Yoğurt

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt içerisinde barındırdığı tirozin diye adlandırılan madde sayesinde beynimizi geliştiriyor, hafızamızı güçlendiriyor ve beyni uyarıyor. Hafıza güçlendiren besinler içinde yoğurdun da faydası göz ardı edilemez. Süt ve süt ürünlerini günde ortalama iki kez tüketmeyi ihmal etmeyin.

4. Brokoli

Hafızayı Güçlendiren En Faydalı 10 Besin

Vücudumuzda oluşan Folik Asit eksikliği gerginlik, asabilik, ilgisizlik gibi çeşitli davranış bozukluklarına sebep oluyor. Brokolinin içerisinde de yüksek derecede Folik Asit vardır. Brokolinin tüketilmesi bu Folik Asit eksikliğini karşılayacak ve böylece bu sorunlar da ortadan kalkacaktır.

5. Ceviz

Çok popüler bir kuruyemiş olan ceviz, mükemmel bir omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit deposudur. Omega-3 yağ asidi hafızayı güçlendiren besinler dendiğinde akla ilk gelen gıdalardan biridir. Bu nedenle ceviz içerdiği yoğun dereceli omega-3 yağ asidi sayesinde zihnimizi besler ve hafızamız kuvvetlendirir. Ayrıca birçok kronik hastalığa neden olan iltihapları, enfeksiyonları da azaltmaya yardımcı olur. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmada ceviz yemenin beyin üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir.

6. Balık

Eminim ki konuyu görünce gözleriniz balık başlığını aramıştır. Omega 3 zengini olan balık beyni güçlendirmek ve beyin sağlığını korumak adına mutlaka soframızda bulunması gereken bir diğer besindir. Ayrıca balığın içerdiği yağın beynimizin bilişsel işlevlerinin yok olmasına karşı koyduğu, bunamadan koruduğunu gösteren birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Uzmanlar beyin dokusunun büyük bir yüzdesinin yağ asitlerinden oluştuğunu belirtiyor. Bunun yanında daha fazla omega 3 yağı tüketilmesinin sinirler arasında daha iyi iletişim kurulmasını sağlayacağını da ekliyorlar. Beynimizin sağlığı için haftada iki kez cıva miktarı az ve omega 3 oranı yüksek olan balıklar tüketmeliyiz.

7. Tam Tahıllar

B grubu vitamin deposu tahıllar beyin sağlığının korunması ve güçlü bir hafıza için gerekli olan bir diğer besin. Ayrıca zengin lif kaynağı olan kepekli tahıl ürünlerine beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz. Tam buğday unundan yapılan ekmek B grubu vitaminleri için iyi bir kaynak. B grubu vitaminler sinir hücrelerinin görevlerini sağlıklı yapmalarına yardımcı olur ve sinir iletilerinin düzgün çalışmasında rol oynar. B grubu vitaminlerinden B6, B12 ve folik asitin, kanda homosistein isimli maddenin yükselmesini engelleyerek Alzheimer hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir.

8. Yer Fıstığı

İçerdiği yoğun niasin sayesinde beyin sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmakla birlikte Alzheimer riskini de azaltmaktadır. Ancak tüm bu faydalarının yanda alerjik özelliğini ve yüksek kalorili olduğunu da göz ardı etmeyin. Bu nedenle çok fazla tüketmemekte de fayda var.

9. Limon

Limon suyunun içinde bulundurduğu potasyum, beyne ve sinir hücrelerine yardımcı olmakla birlikte konsantrasyonu ve hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca sinir sistemini sakinleştiriyor. Zihin stres altındayken, vücudumuz C vitamini kaybeder. Limon, bu vitaminlerin geri kazanılmasını sağlayarak zihnimizi zinde tutar.

10. Badem

hafızayı güçlendiren en faydalı 10 besin

Tam bir vitamin deposu olan badem protein, kalsiyum, E vitamini, fosfor, mineral ve demir bakımından son derece zengin bir besindir. Bunların yanında çinko, selenyum, niyasin ve bakır da içermektedir. Badem, insan beynine fayda sağlayacak birçok bileşeni içerisinde barındırmaktadır. Sadece yetişkinlerin değil çocukların da beyin sağlığına etki etmektedir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Bu alanda yapılan birçok araştırma bademin içerdiği birçok besinin sinir sistemimizin genel sağlığını korumak adına gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ülkemiz badem üretiminde ilk 10 ülke içerisinde yer almaktadır. Bu bakımdan da şanslıyız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?