İngiltere’ye Yerleşmek İsteyenlere Tüm Yönleriyle Ankara Anlaşması

4 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

1960 askeri darbesinden henüz yeni çıkmış Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 12 Eylül 1963’te ekonomik iş birliği için Ankara Anlaşması (ECAA) imzalanmıştır. Ankara Anlaşması, İngiltere’ye yerleşmek isteyenlere büyük bir fırsat sağladığından dolayı istenen belgeleri tüm yönleriyle hazırlamak önemlidir. Türk vatandaşları, Birleşik Krallık ve Hollanda’da iş kurarak oturum ve çalışma izni alabilmektedir. 6. yılın sonunda ülkenin vatandaşı dahi olabilirsiniz. Yalnız, İngiltere başvurunuz için elinizi çabuk tutmanız gerekmektedir. Malum, İngiltere Brexit Politikası ile Avrupa Birliğinden ayrılıp ve AB üyeliği dönemindeki tüm anlaşmalarda olduğu gibi Ankara Anlaşması da yıl sonunda geçersiz hale gelecektir. İşte İngiltere’ye yerleşmek isteyenlere tüm yönleriyle Ankara Anlaşması…

1. Birleşik Krallık Ülkeleri

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyenlere Tüm Yönleriyle Ankara Anlaşması

İngiltere’ye yerleşmek isteyenlere tüm yönleriyle Ankara Anlaşması ve prosedürel işlemlerini açıklamadan önce “İngiltere’nin” aslında Birleşik Krallık olduğunu söylemeden geçmek doğru olmaz. Anayasal monarşi ile yönetilen bu ülkenin 4 ortağı vardır: Kuzey İrlanda, İskoçya, İngiltere ve Galler. Güneş batmayan bu ülkede yüzyıllar süren savaşlar dizilere bile konu olmuştur. Game of Thrones’un güzeli Daenerys Targaryen şimdi yaşıyor olsaydı Galler Prensesi, Jon Snow da İskoç Dükü olabilirdi. İngiltere’de halen bu soyluluk unvanları kullanılmaktadır. Yola çıkmadan önce soyluluk unvanları sıralamasına bir göz atabilirsiniz.

2. İngiltere’nin Karakteristik Özellikleri

Bu başına buyruk ülke diğerlerinden pek bir farklıdır. Halen Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi Sterlindir. Değil yeşil pasaport, Schengen vizesiyle dahi adaya giriş yapamazsınız. 1 kilogram armut değil, 1 pound armut alabilirsiniz. Karşıdan karşıya geçerken önce sola değil sağa bakmalısınız zira trafik sağdan. Atlantik Okyanusu üzerinde geniş yeşil düzlükleri olan bu ada ülkesi yumuşak bir havaya sahip, ılıman deniz iklimi hakimdir. Nem oranı yüksek olup yağmuru bol olan bir ülkedir. Hava güneşli de olsa her an yağmur yağabilir. Siz yine şemsiyenizi yanınızda taşıyın.

3. İngiltere Hukuk Sistemi

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyenlere Tüm Yönleriyle Ankara Anlaşması

İngiltere Kraliyet Ailesi her ne kadar devletin en üst makamındaymış gibi görünse de sembolik liderlerdir. Yasama yetkisini elinde bulunduran gerçekte parlamentodur. Parlamento, seçimle göreve gelen Avam Kamarası ve atama ile seçilen Lordlar Kamarası olarak ikiye ayrılır. Bu parlamentonun dışında, sadece bölge halkını ilgilendiren konularda ise yerel yönetimler yetkilidir. Eğer her şey yolunda gider de Ankara Anlaşması dolayısıyla vatandaşlık alırsanız, ancak 20 sene sonra yerel seçimlerde de oy kullanabilirsiniz. Fakat, genel seçimlerde oy kullanma hakkınız devam edecektir.

4. ECAA Artı Yönleri

Tüm Türk vatandaşları İngiltere Konsolosluğuna ECAA vizesi için ücretsiz başvuru yapabilir. ECAA vizesi ile İngiltere’de iş kurmak için öncelikle iş planı hazırlamalısınız. Bunun için sermaye miktarı önemli değildir. Eğer İngiltere’de en az 12 aydır aynı iş yerinde çalışıyor iseniz Ankara Anlaşmasında yer alan “Turkish Employed” vizesine başvurabilirsiniz. ECAA vizesi ile ülkeye gelmişseniz ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Aileniz de sizin gibi aynı haklardan yararlanabilir. Ankara Anlaşması ile statüko süresiz korunmuştur. Yani, İngiltere’ye yerleşenlere verilen haklar geri alınmamaktadır.

5. Başvurular

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyenlere Tüm Yönleriyle Ankara Anlaşması

Dil bilme şartının aranmadığı ECAA vizesine eğitim durumunuza ve tecrübenize uygun bir iş yeri kurarak veya var olan bir iş yerine çoğunluk hissedarı olarak başvurabilirsiniz. İngiltere Konsolosluğuna ücret ödemeden yaptığınız bu vize başvurusu olumlu sonuçlanırsa işveren veya çalışan olarak başladığınız bu yolun sonunda vatandaşlık bile kazanabilirsiniz. İşveren statüsünde 5 yıl, çalışan statüsünde 10 yıl çalışmanızın sonunda süresiz oturum hakkına sahip olursunuz. Bundan 1 yıl sonra ise İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

6. İş Planı

Bilgi birikiminize güvendiğiniz iş alanlarında planınızı hazırlamanız ve teknik detaylarını belirtmeniz oldukça önemlidir. ECAA vizesine başvuranlar kurduğu işin özelliği, işteki pozisyonu, şirketin misyonu, hizmet amacı, kurduğu işin dünya çapındaki ve İngiltere’deki pazar araştırmasının sonucu, satış stratejilerini detaylarıyla açıklayan bir iş planı hazırlamalıdır. Hazırladığınız iş planında hizmetin kimlere verileceğini ve hizmet içeriğinizi eklemeyi unutmayın. Bu iş planı özgün ve detaylıca hazırlanmış olmalı ki günde birçok başvuruyu değerlendiren ekip onay verebilsin.

7. Kazanç Planı

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyenlere Tüm Yönleriyle Ankara Anlaşması

Sizin ve ailenizin geçimini sağlayacak kadar gelire sahip olduğunuzu belgelemenizi gerekmektedir. İşten elde edeceğiniz kazanç ile yaşamsal giderlerinizi karşılayabilecek yeterlikte olmalısınız. Bir sene boyunca mevcut maddi kaynağınız ile geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamalısınız. Kazancınız kadar giderleriniz de önemli olduğundan gelir-gider tablosu hazırlamanız olumlu dönüt almanızda kolaylık sağlayacaktır. Konaklama, yeme-içme, ulaşım gibi giderleri ailedeki kişi sayısına oranla hesaplamalısınız. Bu vizeye başvuracaklar, evraklarını bireysel olduğu gibi bir danışmanlık şirketiyle de konsolosluğa iletebilirler.

8. Eğitim ve Mesleki Tecrübeler

Yüksekokul, üniversite, yüksek lisans gibi diplomalarınızı sunmanız ve daha önceki mesleki tecrübelerinizi eklemeniz gerekir. Eğitim düzeyiniz ne olursa olsun avukatlık veya doktorluk gibi özel izin gerektirmeyen bir iş kolunda iş yeri açabilirsiniz. Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye yerleşmek istiyorsanız, her bir maddeyi özenle hazırlayıp belgelerinizi inceleyen ekibi etkilemeniz gerekir. Şimdiye kadar ki süreçte katıldığınız her sertifika, katılım belgesi, sempozyum, konferans, katılım belgeli her ne varsa eğitim ve meslek belgelerinizin arasına yerleştirmekte fayda var.

9. Banka Hesap Bilgileri

Son 2 yıldır banka hesabınızdaki hareketlilikler dikkatlice incelenecektir. Ankara Anlaşması Vizesine başvuru yapmadan önce göz atmanız ve maddi kaynaklarınızın girdi-çıktılarını belgelemeniz gerekmektedir. İş için ayırdığınız maddi kaynak, para transferleri, banka kredileri gibi bilgileri ibraz etmelisiniz. Eğer son iki yıl içinde aile üyelerinizden hibe şeklinde yüklü miktarda bir para geldiyse, sorun değil. Ailenizin bu miktarı nasıl finanse edebildiğinin bir kanıtı olarak onların da banka hesap bilgilerini ek göstermeniz gerekmekte. Umarız bir aksilik çıkmaz da en eğlenceli kısma bir an önce geçersiniz: yolculuk.

10. Yolculuk Hazırlıkları

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyenlere Tüm Yönleriyle Ankara Anlaşması

İngiltere’ye yerleşmek isteyenlere Ankara Anlaşması evrakları artık tüm yönleriyle hazır edilmiştir. Bütün işlemleri tamamlayıp arkanıza yaslanın. Genellikle 4 ay süren bekleyişin ardından başvurunuza cevap gelmektedir. Olumlu yanıt aldığınızı düşünün. Kolay değil, her şeyiyle sıfırdan bir hayata başlayacağın ülkeye ne götüreceğini düşünmek. Dev gibi bir valiz hazırlasanız da illa ki unutacağınız bir şeyler olacaktır. Gittiğiniz yere çabucak alışmak istiyorsanız, sadece 8 kilogramlık bir el bagajı ile gidip ihtiyaçlarınızı oradan almanız isabetli olacaktır. Böylelikle, getirmeyi unuttuğunuz tırnak makasını nereden alırım diye kafa yorarken sokakları daha iyi tanıyacaksınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!