İngiltere’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

2 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

56 milyon nüfusa sahip İngiltere, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney bölgesinin üçte ikisini kaplıyor. Kuzeyde İskoçya, batıda Galler ve güneyde İrlanda ile komşudur. Kısaca köklü tarihi, Orta Çağ’a ait mimarisi bakımından Birleşik Krallık’ın en önde gelen ülkesidir. Gotik havası ve büyük müzeleriyle İngiltere’de mutlaka gidilmesi gereken 10 yer listesini sizler için sıraladık. İngiltere gezi rehberimizi inceledikten sonra iddia ediyoruz yolculuk yapmak isteyeceksiniz.

1. Londra’nın Simgesi: Big Ben

İngiltere’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

Ünlü Thames Nehri kıyısında bulunan saat kulesi aslında parlamento binasına ait bir yapıdır. Bir diğer ismi Elizabeth Kulesi olan saat kulesi, Big Ben ismini içerisinde bulunan 13 tonluk çandan alır.

2. Kraliyet Sarayı: Buckingham

İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait olan saray hâli hazırda faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir. Mimari açıdan göz dolduran yapısıyla Buckingham Sarayı’nın sadece devlet odaları turistik amaçlı ziyaretlere açık (Ağustos ve Eylül aylarında Kraliçe sarayda olmadığı dönemlerde). Öte yandan saray bahçesi yılın her zamanı ziyaret edilebilir. Özellikle sabah 11.00 gibi ziyaret ederseniz ünlü nöbet değişimi törenini izleyebilirsiniz.

3. Britanya Müzesi: British Museum

İngiltere’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

Tarih meraklılarının gözdesi British Museum bünyesinde yedi milyon parça barındırıyor. İngiltere’nin en büyük müzesi konumundaki yapı halka ve turistlere ücretsiz.

4. Sanat Severlerin Gözdesi: Ulusal Galeri

Bünyesinde Leonardo Da Vinci, Monet ve Vincent Van Gogh gibi büyük ressamların eserlerini barındıran müze 2300 esere ev sahipliği yapıyor. Noel haftası kapalı olan müze diğer günler de girişler ücretsiz.

5. Modanın Ruhu: Victoria ve Albert Müzesi

İngiltere’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

Moda severler buraya! Haftanın hemen her günü moda ve kostüme dair sergi bulabileceğiniz müzeye girişler ücretsiz. İçerisinde her kültüre ait eser bulunduran müze, dört buçuk milyon parça esere ev sahipliği yapıyor.

6. Shakespeare’in Globe Tiyatrosu

Bütün dünya bir oyun sahnesidir sözünün sahibi ünlü tiyatro yazarı Shakespeare’in bazı oyunlarının ilk kez sahnelendiği yer Globe Tiyatrosu’dur. 1644 yılında tamamen yıkılan tiyatro binası aslına uygun şekilde tekrar inşa edilmiştir. 2011 yılında Yönetmen Roland Emmerich tarafından yayımlanan Anonymous (Anonim) filminin çekimlerinin bu sahnede geçtiğini göreceksiniz.

7. Gizemli Stonehenge Anıtı

İngiltere’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

Neolitik Taş Devri ve Bronz Çağ’ı dönemleri arasında yapılan daire biçimindeki yapının Keltli rahipler tarafından tapınak olarak kullanıldığına inanılıyor. Bulunduğu alanda tek bir kaya dahi bulunmayan Wiltshire bölgesine bu tonlarca ağırlıktaki kayaların kilometrelerce öteden bölgeye nasıl taşındığı bugün dahi gizemini korumakta. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren tarihi yapı alabildiğine çayırları ve farklı atmosferiyle ziyaretçilerini bekliyor.

8. İhtişamlı Canterbury Katedrali

İsmini İngiltere’nin güney doğusunda yer alan Canterbury şehrinden alır. İhtişamlı mimarisi ve gotik havasıyla ziyaretçilerini karşılayan yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

9. Edebiyat Kenti: Edinburgh

Birleşik Krallık’ın kuzeyinde bulunan şehir; İskoçya’nın başkenti. Eski şehir ve yeni şehir olarak iki bölgesi bulunan kentin eski şehir bölümünde tarihi yapılar bulundururken, yeni şehir bölümünde modern ve yeni binaları ile göze çarpıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan kent yine UNESCO tarafından “Edebiyat Kenti” unvanı verilmiş. Ünlü Sherlock Holmes’un yazarı Sir Arthur Conan Doyle eserini Edinburgh Üniversitesinden arkadaşı Dr. Joseph Bell’den ilham alarak yazdı. Ayrıca J.K Rowling, Harry Potter serisini yazarken sık sık Edinburgh’taki “Fil Kafe” isimli mekâna uğrardı. Öğrenci kenti olarak da bilinen Edinburgh özellikle edebiyatseverlerin uğrak yeri.

10. Orta Çağdan Kalma: Bibury Köyü

İngiltere’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

İngiltere’de mutlaka gidilmesi gereken yer listemizin 10. maddesinde Bibury köyü yer alıyor. Orta Çağ’dan kalma havası ve yemyeşil alanları ile bu köy, ziyaretçilerini adeta zaman yolculuğuna çıkartıyor. Büyük piknik alanları bulunan Bilbury köyüne giriş ücreti ise 5 pound.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!