İlişkinizin Henüz Tam Olarak Olgunlaşmadığını Gösteren 10 İşaret

5 dk okuma süresi


66
13 Paylaşım, 66 puan

Herkes bir ilişki içinde olacak kadar duygusal olgunlukta değildir. Gerçek ve sağlıklı ilişkiler karşılıklı güven ve saygı üzerine kuruludur. Elbette hiç kimse mükemmel değildir, ancak ilişkinizin başarılı olmasını istiyorsanız, duygularınızla temas halinde olmanız gerekir. İlişkinizin henüz tam olarak olgunlaşmadığını gösteren 10 işaret ile nelerin yanlış gittiğini saptayabilir ve iyi bir ortak olmak için neleri geliştirmeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Kendinizi Yalnız Hissediyorsanız

İlişkinizin Henüz Tam Olarak Olgunlaşmadığını Gösteren 10 İşaret

İlişkinin güzel yanlarından biri size desteklendiğinizi ve sevildiğinizi hissettiren bir partnere sahip olmaktır. Sürekli partnerinizle konuşmasanız bile, ihtiyacınız olduğunda yanınızda olacağını bilmek herkese güven verir. Fakat bir ilişki içindeyken, normalde olduğunuzdan bile daha yalnız hissediyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor olmalı. Eğer partneriniz duygusal olarak olgunlaşmamışsa, partnerinizle derin bir bağ kuramayabilirsiniz. Birine gerçekten açılmak ve daha derin bir düzeyde bağlantı kurmak zaman alabilir. Ancak uzun süredir birlikteyseniz ve partnerinizin hala geri çekildiğini hissediyorsanız, belki de partneriniz yakınlaşmak konusunda isteksizdir ya da henüz bu olgunluğa gelememiştir.

2. Sürekli Kavga Ediyorsanız

Hepimiz ailemizde, arkadaşlarımızla ve partnerimizle küçük tartışmalar yaşayabiliriz. Fakat bu tartışmalar git gide büyüyerek saatler süren kavgalara dönüşmemeli. Olgun bir ilişkide olan kimse enerjisini sürekli kavga etmekle harcamak istemez. Hele ki karşısındaki çok sevdiği bir insansa. En küçük şeylerden bile kavga edebiliyorsanız ve bu kavga başka kavgaları beraberinde getiriyorsa iletişiminizde bir sorun olabilir. Birkaç hafta sonra neden çıktığını bile hatırlamayacağınız önemsiz konular için mücadele etmek yerine, partnerinizle birbirinizi anlamaya çalışmalısınız. Eğer partnerinizle çok sık kavga ediyorsanız belki de birbirinizi yargılamayacağınız bir ortam yaratıp neden bu kadar sık tartıştığınızla ilgili çözüm üretebilirsiniz.

3. Gelecek Hakkında Konuşmuyorsanız

Ne istediğini bilmeyen bir insanla beraber olmak hem sizin için hem de ilişkiniz için çok yıpratıcı olabilir. Elbette, ilk aydan evliliğinizi planlamanıza gerek yok. Fakat partneriniz sizinle en ufak gelecek planları bile yapamıyor ve birkaç hafta sonrasını bile konuşamıyorsa dikkatli olmalısınız. Çünkü duygusal açıdan olgunlaşmamış bir partner muhtemelen ileriyi düşünmez ve sizinle bir gelecek planlamaz. Böyle insanlar daha çok anı yaşarlar. Tabii ki, anı yaşamakta bir sorun yok fakat böyle insanlar herhangi bir gelecek görürlerse bile, muhtemelen bu vizyonu ifade etmekte ve iletmekte çok güçlük çekerler. Eğer anı yaşarken geleceğinizi birlikte planlamıyorsanız, bu zaten geleceğinizin olmayacağının bir işareti olabilir.

4. Hatalarınızı Kabul Etmiyorsanız

İlişkinizin Henüz Tam Olarak Olgunlaşmadığını Gösteren 10 İşaret

Her ilişkide anlaşmazlıklar olabilir. Fakat bu anlaşmazlıkların sonunda hatalı olduğunu bilen taraf bilerek hatalarını kabul etmiyorsa ve sorumluluk almıyorsa bu bir sorun yaratabilir. Egolarını ilişkisinden üstün tutan insanlar, düşünceli olmak ve hata yaptığını itiraf etmek yerine suçu diğer insanlara veya koşullara yüklerler. Olgun bir ilişkide olmanın bir parçası, hatalar yapıldığı zaman bu hataları kabul edebilmek ve daha da önemlisi içtenlikle özür dileyip düzeltmeler yapabilmektir. Duygusal olarak olgunlaşmamış biri, muhtemelen hata yaptığında itiraf etmek istemeyecek ve suçu başkalarına yüklemeyi tercih edecektir. Çünkü böyle insanların gözünde, sorun asla ama asla onlar değildir, her zaman bir başkasıdır.

5. Birbirinizi Değiştirmeye Çalışıyorsanız

Bir ilişki içindeyken, özellikle de çok vakit geçiriyorsanız birbirinizin özelliklerini alabilirsiniz. Bu, çoğu zaman doğal bir şekilde olur. Karşı tarafın en sevdiği diziyi izlemeyi denersiniz, ya da partnerinizin sizin sıkça kullandığınız kelimeleri kullandığını görürsünüz. Fakat bilerek partnerinizin sahip olduğu özellikleri değiştirmeye çalışmak biraz ileri gitmek olabilir. Sürekli olarak birbirinizi değiştirmeye çalışıyorsanız o zaman olgun bir ilişkide olmayabilirsiniz. Olgun bir ilişkide birbirinizin özelliklerini kabul edersiniz. Eğer tüm kişiliğini değiştirmeye çalışırsanız, o zaman partneriniz en başta tanıyıp sevdiğiniz insan olmaktan çıkacaktır. Partnerinizi gerçekte olduğu gibi kabul etmeli ve kusurlarına saygı duymalısınız. Kimse mükemmel değildir.

6. Kin Tutuyorsanız

İlişkinizin Henüz Tam Olarak Olgunlaşmadığını Gösteren 10 İşaret

Geçmişte bir şeyin sizi rahatsız ettiğini kabul etmekte sorun yoktur, ancak bununla başa çıkmanın sağlıklı ve olgun yolu nasıl hissettiğinizi söyleyerek partnerinizle birlikte ilerlemek için çalışmaktır. Kin tutmak sizin için sağlıklı değildir ve yalnızca ilişkinizde daha fazla kızgınlık yaratır. İlişkinizin henüz tam olarak olgunlaşmadığını gösteren 10 işaret arasında belki de en tehlikelisi kin tutmaktır. Partnerinize kin tuttukça ona karşı dolmaya başlarsınız. Bu şekilde sevdiğiniz insanın bir düşmana dönüşmesi çok uzun sürmez. Eğer ilişkiniz tam olarak olgunlaşmamışsa, partnerinize karşı duygularınızı veya tepkilerinizi kontrol edemeyebilirsiniz. Bunun sonucu olarak çoğu zaman kin beslersiniz.

7. Birbirinize Yalan Söylüyorsanız

İlişki içinde olduğunuz insan sadece sevgiliniz değil aynı zamanda arkadaşınız da olmalı. İşte bu yüzden, partnerinizden hiçbir şey saklamamalısınız. Bu kadardan bir şey olmaz dediğiniz beyaz yalanlar, zamanda kar topu etkisi yaratarak kocaman yalanlara dönüşebilir. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda partneriniz bütün gece sizi arayarak geceyi mahvetmesin diye bir yalan uydurup başka bir yerde olduğunuzu söylüyorsanız tehlikeli bir noktadasınız. Neden gecenizi mahvedeceğinizi düşündüğünüz biriyle beraber olduğunuzu bir daha düşünün. Bu kadar küçük şeylerden dolayı bile yalan söylemeniz gerektiğini düşünüyorsanız partnerinizle konuşarak sorunları çözmeye çalışabilirsiniz.

8. Partneriniz Söylediklerini Yapmıyorsa

Eğer partneriniz size sürekli bir şeyler için söz veriyorsa ama hiçbir zaman bunun aksiyona geçtiğini görmüyorsanız bu büyük bir işaret demektir. Bu, ileride verilecek sözlerin ya da yapılacak planlarında sadece sözden ibaret olacağının en büyük işaretidir. Örneğin partneriniz sizi üzen bir şeyi bir daha yapmayacağını söylemesine rağmen bunu defalarca tekrarlayarak sizi oyalıyorsa buna izin vermemelisiniz. Ya da hafta sonu arkadaşlarınızla buluşmanın sorun olmadığını söyledikten sonra bütün hafta arkadaşlarınızla buluştuğunuz zaman ne kadar yalnız kaldığını ve sıkıldığını söylüyorsa ona en başta söylediği sözleri hatırlatmalısınız. Olgun bir ilişkide olmak, sözünün arkasında durmak demektir.

9. Kıskançlık Araya Giriyorsa

İlişkinizin Henüz Tam Olarak Olgunlaşmadığını Gösteren 10 İşaret

Güvene dayalı olmayan bir ilişki olgunlaşmamış bir ilişkidir. Eğer her hareketinizin kontrol edildiğini hissediyorsanız, ya da partneriniz size sürekli karışıyorsa bu iyiye işaret değil. Karşı taraftan bunları beklerken, aynı şekilde sizde partnerinize güvenmelisiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda on dakikada bir partnerinizi güncelleyen mesajlar yolluyorsanız ya da yarım saatte bir onu arayıp kendinizi hesap verirken buluyorsanız partnerinizle aranızda güven sorunu olabilir. Aynı şekilde sizde sürekli partnerinizin sosyal medya hesabındaki hareketlerini gözlüyorsanız ve kıskançlık krizleri ile her hareketine müdahale ediyorsanız belki de davranışlarınızı gözden geçirmelisiniz.

10. Bencillik Üstün Geliyorsa

İlişkinizin Henüz Tam Olarak Olgunlaşmadığını Gösteren 10 İşaret

Partnerinizin tek konuştuğu kendi hayatı, kendi hayalleri, kendi düşünceleri olmamalı. Sürekli kendi dertlerinden ve sıkıntılarından konuşan insanlar genellikle başkalarının problemlerine kendi problemleri kadar değer vermezler. Eğer zor zamanınızda partnerinizle yaşadıklarınızı paylaşmak istiyorsanız ve partneriniz ‘abarttığınızı’ ya da ‘çok büyüttüğünüzü’ söyleyerek sizin sözlerinizi önemsemiyorsa partnerinizle bu konuda konuşmanız gerekir. İlişkinizin henüz tam olarak olgunlaşmadığını gösteren 10 işaret arasında en kolay fark edebileceğiniz bencillik, ilişkinin en büyük düşmanlarından biridir. Bir ilişki, sevgi vermek ve karşılığında onu almakla ilgilidir. İkiniz de sevgiyi her şeyin önüne koymazsanız, o zaman kesinlikle bir ilişkiye girmeye hazır değilsinizdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!