İlişkilerde Karşılaşılan Psikolojik Şiddet Çeşitleri

3 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Ne kadar acı ki günümüzde fiziksel şiddetin her türlüsünü tanır ve bilir hale geldik. Peki çevremizde karşılaştığımız psikolojik baskılardan ne kadar haberdar oluyoruz? Şiddet türleri içerisinde en zor farkına varılan psikolojik baskı ruhsal sağlığa tamamen zarar verebilmekte. Çoğu insan psikolojik şiddete maruz kaldığının farkına dahi varamamaktadır. Her şeyi aşktan dolayı sanıyorsanız, aşk hakkında bilmedikleriniz var demektir. İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri listemizi 10 maddede sizler için hazırladık. İşte ilişkinizin şiddet eğilimli olup olmadığını anlamanın 10 yolu.

1. Sizi Küçümseyerek Öz Güveninizi Zedeler

İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri

Bu tip partnerler, ben seni iyi tanıyorum sen o işi yapamazsın, ileri de rezil olma senin iyiliğin için diyorum, senin ona yeteneğin yok, gibi cümlelerle yapabileceklerinizi, hayallerinizi ve yeteneklerinizi küçümseyerek öz güveninizi yitirmenize sebep olurlar. Böyle insanlara daha dikkatli yaklaşarak, istikrarlı bir şekilde adımlarınızı atmaya devam edin. Severek yapacağınız işler, sizin için daha verimli olacaktır.

2. Sizi Kendine Göre Şekillendirir

İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri

Sizin işlerinizi, hayatınızı sizden daha iyi bildiğini iddia edip, sizin adınıza kararlar alarak planlar yaparlar. Kendilerinin çizdikleri yolda yürümenizi isterler. Ancak sizi, sizden daha iyi tanıyan olamaz. Kendi seçenekleriniz, başkalarının planlarından daha önce gelmeli. Kendinizi ve yeteneklerinizi keşfetmeye çalışmalısınız.

3. Çevrenizdekileri Sizden Uzaklaştırır

İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri

Çevrenizdeki herkesi kötüleyerek sizden uzaklaştırmaya çalışır. Onların yanında hatalı davranarak sizinle görüşmesine engel olur. Veya başbaşa kalmak istiyorum diyerek sizi yalnızlaştırmak isteyebilir. Bu tip bireylerin düşüncesi, sizi tek başına bırakarak manipüle etmek olabilir. Böyle durumlarda partnerinizin sizin adınıza gerçekten iyiliğinizi isteyip, istemediğini anlamanız gerek.

4. Kıskanmak Kelimesinin Arkasına Sığınır

İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri

İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri arasında en yaygını, kıskançlık kisvesi altında yapılan kısıtlamalar. Bazen kıskanmanın boyutlarını aşanlar olabiliyor. “Seven insan kıskanır” cümlesinin altına saklanıp kısıtlamaya çalışmak, her şeye karışmak, hayatı zorlaştıracaktır. En çok karşımıza çıkan psikolojik sorun aşırı kıskançlık diyebiliriz, hatta bazıları şiddete kadar gitmektedir.

5. Dış Görünüşünüzü Beğenmez

Bu tip partnerler, dış görünüşle ilgili dalga geçilecek bir konu bulurlar. Böyle bir sevgiliniz varsa, bu durum tek başına bir sorun gibi görünmese de psikolojik şiddete dönüşebiliyor zaman zaman. Her daim hakaret etmeleri, değiştiremeyeceğiniz fiziksel özellikleriniz hakkında yorumda bulunmaları, kendinizi beğenmemenize yol açacaktır. Bu tür sözlere girişenlere aldırış etmeyin, kendinizi olduğunuz gibi sevin!

6. Sevdiklerinizle Tehdit Eder

Genelde insanlarla kurduğumuz ilişkiler, en çok güvendiğimiz yada güvenmek istediğimiz insanlar arasında geçer. Yeri gelir en mahremimizi bilirler, yeri gelir en büyük sırrımızı. İçimizi açtığımız o insanlar gün gelip bildikleriyle sizi sevdiğiniz insanlarla tehdit etmek isteyebilir. Eşine söylerim diyerek sizi çaresiz bırakmaya çalışabilirler. Bu konuda çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

7. Her Şeyden Sizi Sorumlu Tutar

Hatasız bir insan olmaz, elbet zaman zaman yanlışlarımız olabilir. Ancak bazen bu durumu kullanmak isteyenler karşınıza çıkabilir. Yaşanılan her şeyin sorumlusu sizsinizdir, yolda yürürken ayağını taşa çarpsa sizden bilirler. Kötü giden her şeye siz sebep olmuşsunuzdur. Bu şekilde bir partneriniz varsa, sizi işe yaramaz, aptal biri gibi hissettirebilir. Yaşadıklarınızdan ders çıkardığınız sürece, böyle psikolojik şiddet uygulayanları hiç dikkate almayın.

8. Akıl Sağlığınızın Olmadığını Vurgular

Bazen sizin sorun ettiğiniz şeyler karşı cinsiniz için önemsizdir. Sorunları çözmeye yönelik yaklaşımlar yerine akıl sağlığınızdan şüphe ettiğini söyleyenler olur. Sorunlu yada deli muamelesi yaparlar. İlişki kurduğunuz insanların size karşı yapıcı eleştiri yapıp yapmadığını anlamaya çalışın.

9. Konuşup Görüşmemek İle Cezalandırır

Sizi önemsemez, düşüncenizi, nasıl hissettiğinizi yok sayar. Bahaneler üretir, sorunlar çıkarır, tartışmalara sebep olur ve küser. Kendisini o kadar özel hissettirir ki ceza olarak sizinle görüşmemek ve konuşmamak ister. Bu gibi durumlarda kendinizi içsel bir muhasebeye çekin. Eğer bir hatanız yoksa ilişkinizi yeniden gözden geçirin. Çünkü partneriniz birazcık bencil ve empati yapmakta zorlanıyor olabilir.

10. Nerede Olduğunuzu Kanıtlamanızı İster

İlişkilerde karşılaşılan psikolojik şiddet çeşitleri

İlişkilerde sık karşılaşılan 10 psikolojik şiddet göstergesi olarak son maddemiz hesap sormak. Nerede, kimlerle, ne yapıyor olduğunuzu an ve an bilmek isterler. Sevmediği insanlarla görüşemezsiniz, size hesap sormaya bayılırlar. Söylemek zorunda olduğunuzu düşündürür. Ondan habersiz dışarı çıkmanız mümkün değildir. Size karşı üstünlük kurmaya çalışır ve hesabını vermenizi ister.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!