İlham Dolu İstanbul Şehrini Anlatan En İyi Kitaplar

4 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Güzel ülkemizin her şehrinde olduğu gibi İstanbul da tarihi açıdan çok büyük öneme sahip şehirlerimizden biridir. Medeniyetlerin uğrak noktası İstanbul, geçmişimizde büyük bir öneme sahiptir. Bu topraklara her gelen medeniyet varlığından birer parça bırakmış. Mimarisiyle, gelenek görenekleriyle, insanları ve kültürüyle fethinden bu yana hayatımıza kattığı çok şey var diyebiliriz. İlham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar listemize göz atarak farklı fikirlerden ilham alabilirsiniz. İstanbul’la ilgili pek çok kitap arasından her yazar ve bakış açısından örnekler sığdırmaya çalıştığımız listemizden okumak isteyeceğiniz kitaplar bulacağınıza eminiz!

1. İstanbul’dan Sayfalar

ilham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar

İlber Ortaylı İstanbul’dan Sayfalar kitabında bir şehri sevmeyi anlatıyor. İstanbul’un en ücra köşelerinden en nezih semtlerine kadar çeşitli fotoğraflarla şehri bize yaşatan bir eser. Birçok inancın, kültürün uğradığı, yaşattığı toprakları tarihçi İlber Ortaylı bizim için sayfalara sığdırarak İstanbul’u yaşama keyfini sunuyor. Aynı zamanda tarihçi yazar İlber Ortaylı’nın makale ve yazılarının derlendiği kitap, resimlerle gezerken İstanbul tarihi hakkında bilgiler veriyor. Ortaylı’nın çok fazla değer verdiği İstanbul’u, resimler ve tarih birikimi yazılarla yeniden okuyoruz ve yaşıyoruz.

2. İstanbul – Hatıralar ve Şehir

İstanbul – Hatıralar ve Şehir kitabı geçmişin bir öyküsü. Bu kitapta İstanbul’daki Orhan Pamuk’un çocukluk ve gençlik döneminden, ailesinden hatıralar bulunuyor. Kendi yaşantıları, İstanbul şehrinin yaşanmışlıklarıyla bir araya geliyor. İstanbul sokaklarındaki, çocuk Orhan Pamuk’un hatıralarını dinlerken anlatmakla bitmeyecek şehrimizin ve kendisinin fotoğrafları bu hikayeye eşlik ediyor. Kitabın sayfalarında, yazarın İstanbul’u nasıl yaşadığını ve nasıl gördüğünü buluyoruz. Kelimeler bir yazarın çocukluk hatıralarındaki İstanbul şehrini gösteriyor bize. Orhan Pamuk’un yazarlığa adım atmadan önceki yıllarından şehrin onda bıraktığı etkilerden bahsediyor kitapta.

3. İstanbul’da Yaşama Sanatı

ilham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar

İstanbul’da Yaşama Sanatı kitabı kendi içinde bir nostalji yaşatıyor. Medeniyetlerin, geleneklerin uğradığı tarihi şehir İstanbul’un geçmiş yaşantılarından kalanları okuyarak aslında nerede yaşadığımızı bize hatırlatırken İstanbul’u şimdiki haliyle de görüyoruz. İçinde barındırdığı onca sanat ile İstanbul’da yaşamak onu yaşatmak da bir sanat olsa gerek. Yazar Ahmet Haluk Dursun, şehri yaşamayı nasıl seveceğimizi, şehirde elimizde kalanlarla nasıl yaşayacağımızı anlatıyor. İçinde bulunduğumuz kötü yaşantıları değil de İstanbul’un güzelliklerini göstererek İstanbul’a küsenleri sevmeye, sevenleri ise bağlanmaya teşvik ediyor.

4. Efsaneler Kenti İstanbul

Kültürleri içinde barındıran bu topraklar tabii ki birçok efsaneyi de beraberinde getiriyor. Yazar Refik Durbaş, İstanbul’un efsanelerini, halk arasında dolaşan sözlü hikayeleri yazıya döküyor. Anıtlarıyla, çeşmeleriyle, yalılarıyla birlikte bu sefer mistik bir İstanbul okuyoruz. İçinde Burcu Yılmaz’dan resimlemeler de barındıran kitap İstanbul’un kuruluşu, fethi gibi olaylara farklı bir bakış açısı sunacak. Kitapla birlikte İstanbul’u efsaneleriyle yeniden tanıyoruz. Gerçek mi değil mi karar veremeden şehir hakkında söylenenlere kulak veriyoruz. Efsaneler Kenti İstanbul’u okudukça İstanbul hakkında daha çok meraklanacaksınız ve her yaştan kesimin hiç sıkılmadan okuyacağı bu kitap, raflarınızın arasında önemli bir yer alacak.

5. Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi

ilham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar

Kitap tek bir kişinin biyografisi niteliğinde değil daha çok İstanbul’dan gelip geçmiş kişiliklerin hayatlarına değiniyor. Bu topraklarda yaşamış insan kimliklerine ışık tutuyor. Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi kitabı çoğunlukla Beyoğlu bölgesine odaklanarak çevresine doğru genişliyor. Mekanlara ve o mekanlardan geçen insanlara da değiniyor. İlham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar arasında kişiliklerle ön plana çıkan hayatları ele alıyor. John Freely ve Brendan Freely kalemlerinin birliği ile ortaya çıkan kitap şehrin sosyal tarihi ile birlikte bize bir biyografi olarak İstanbul’u sunuyor.

6. Yitip Giden İstanbul

Kitapta İstanbul için bir geçmiş gelecek karşılaştırması yapılıyor. Yazar Önder Kaya şehrin kaybolup giden değerlerine ve kültürel mirasına değinerek bizi biraz hüzünlendirse de İstanbul’un ihtişamlı günlerini de hatırlıyoruz. Yitip Giden İstanbul: Kaybolan Mirasın İzinde kitabında yıllar içinde değişime uğrayan parçaları buluyoruz. Eski türbeler, yalılar, köşkler, mezarlar, tarihi binalarla birlikte şu anda lokanta olarak karşımıza çıkan mimariler anlatılıyor. Şimdiki haliyle bile çok sevdiğimiz İstanbul’un eskiden daha da güzel bir yer olduğunu tekrar hatırlatıyor. İstanbul’un yitip giden mirasından sonra en azından elimizdekilerin değerini bilmeli ve korumalıyız.

7. 1890’larda İstanbul

ilham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar

Resimlerde rastladığımız eski İstanbul’u bir de okumak istiyorsanız bu kitabı edinebilirsiniz. Okurken 1890’larda İstanbul’un nasıl bir yer olduğunu yaşamışçasına hayal edebiliyoruz. Amerikalı yazar Francis Marion Crawford’un bize kendi kalemiyle anlattığı 19. yüzyıldaki şehir, Edwin Lord Weeks’in çizimleriyle hayat buluyor. İlham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar arasında bulunan bu eser,  İstanbul’un kültür ve tarih dolu mimarisini anlatıyor. Kültür ve yabancı topluluklara ilgisi yüksek olan yazarın kitabında hem İstanbul hem de Türklerle ilgili düşüncelerine ve yorumlarına rastlayabilirsiniz.

8. Bir Zamanlar İstanbul’da

İlham Dolu İstanbul Şehrini Anlatan 10 Kitap

Konu İstanbul olunca zamanda yolculuk yapmadan onu anlatamayız. Bir Zamanlar İstanbul’da kitabı, tarihte yolculuğumuzda bize bir şehir okuması sunuyor. Bu şehirden geçen herkes belki bir şeyler öğrendiler belki kültürlerinden bir parça bıraktılar. Ama pek çok olayın ve kişinin izine rastladığımız şehri okuyarak hiç göremeyeceğimiz geçmiş günleri yaşayabiliriz. Yazar Serdar Soydan’ın eleştirileri ve yorumlarıyla şehrin bitmek bilmeyen hikayesini okuyoruz. Kelimelerle anlatmakla, yaşayıp görmekle bitmeyen şehir, yeniden kitap olurken bu sefer sokaklarında gezmemize olanak sağlıyor.

9. Efsane İstanbul: Tarihi Yarımada

Bu sefer karşımızda İstanbul’un seyahat rehberi ya da romanı değil de öykülerle anlatıldığı eğlenceli bir tarih kitabı var. Yazar Işın Bilgin’in Avrupa ve Anadolu yakasının da anlatıldığı diğer eğlenceli kitaplarına da devam edebilirsiniz. Hangi yaş olursa olsun herkesin okuyabileceği Efsane İstanbul: Tarihi Yarımada kitabı bize efsaneleşmiş bir şehir olan İstanbul’u gezdiriyor. Kitabın içindeki sade ve renkli illüstrasyonlarla İstanbul’un tanıdık mekanlarını tekrar ziyaret edebilir, ona yeni bir açıdan bakabilirsiniz. Mimari yapıları ve tarihini pembesiyle, mavisiyle, tüm renkleriyle okuyabilirsiniz.

10. Yürüyerek İstanbul

ilham dolu İstanbul şehrini anlatan en iyi kitaplar

İçerisinde 34 rota ve 340 öneriyi barındıran kitap, bize İstanbul’u yürüyerek benimsetiyor. Yürüyerek İstanbul kitabı gezi meraklıları ve yeni keşiflere açık olanlar için bir İstanbul gezi rehberi. Yazar Melih Uslu gezdiği rotaları şehri tanıyan, bilen insanlardan görüşler ile anlatıyor. Bu kitabı okurken İstanbul’u gezdikçe, onu tanıdıkça öğrenmemiz gereken ne kadar çok şey olduğunun farkına varacağız. Bazen içinde yaşasak da tanıyamadığımız şehrimize dokunmamız, yola koyulup gezmemiz gerekir. Bu verimli seyahat için ise rotalarıyla, önerileriyle, aydınıyla, esnafıyla hazırlanmış kitap bize çok yardımcı oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!