İkinci El Ürün Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Hayatımızın bir noktasında elbet bir ürünü ikinci el almak durumunda kalabiliyoruz. Bazen çekincelerimiz de olsa doğru ürünü doğru şartlar altında edinebilirsek aslında, yeni bir ürün almaktan çokta farkı olmayan bir durumda oluruz. Akıllı alışveriş için ve özellikle ikinci el eşyalar için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. İşte burada ikinci el ürün konusunda ne olursa olsun satın alırken ve aldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler karşımızda, Keyifli okumalar!

1. Orijinallik

İkinci El Ürün Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli noktalardan bir tanesi satın alacağınız ürünün gerçekten orijinal olup olmamasıdır. Bununla ilgili marka kontrolü veya barkod okuma sistemleri en yaygın kullanımdır. Ancak birçoğumuzu bu detaylardan uzak yaşamaktayız. Eğer ikinci el bir ürün alacaksak ürünün kod numarasını veya belge numarası üzerinden rahatlıkla sorgulatabilirsiniz. Bu tarz kod vs. yoksa ve yine de ürünün orijinalliğinden şüphe ediyorsanız, ürün ile ilgili satışı gerçekleştirmeden önce araştırma yapıp her üründe farklı bulunan orijinalliğini anlama ve kontrol etme yöntemlerini bulmanız gerekiyor. Orijinallik ve markanın korunumu hem alacağınız ürünün kalitesine hem de uzun ömürlü olmasına büyük orandı katkı sağlar.

2. Dayanıklılık

Bir diğer dikkate almamız gereken nokta ise dayanıklılıktır. İkinci el ürün alımlarında dikkat edilmesi gerekenler listesine rahatlıkla girebilir ve satın alırken hissettiğiniz güven duygusunu rahat bir şekilde tazeleyebilir. Dayanıklılık ile ilgili en kolay ve kesin sonuçları ürünün üretici firmasının testleri ve fabrika ile ilgili yayınladığı içeriklerdir. Bir ürünü almadan önce dayanıklılık konusunda kendiniz test edebilirsiniz. Ayrıca ikinci el ürünü gördüğünüz zaman belirli üreticilerin ürününü görmek size ayrıca güven verebilir. Ancak bu yeterli değildir. Ürünü ikinci el olarak satın alacağınız kişilerden de benzer testler talep edebilir ya da ürün elinizdeyken ürünün tanıtım içeriklerini kontrol ederek kendiniz dayanıklılığını test edebilirsiniz.

3. Nakliyat

İkinci El Ürün Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız her ikinci el ürün için geçerli olmasa da bazen hacim olarak büyük ürünler alabiliyoruz. Yerinde gidip gördüğümüzde her şey güzelken nakliye sırasında oluşan bir problemden veya hatalı taşıma nedeniyle ürününüzün zarar görmesini kimse istemez. Ürün ile ilgili yaptığınız kontroller ile birlikte nakliye konusunda da ayrıca fikir sahibi olmanız ve doğru bir firma ile anlaşmanız gerekmektedir. Eğer ikinci el ürünü satın aldığınız kişi veya kişiler tarafından anlaşılan bir nakliyat firması ile taşınacaksa ürününüz, mutlaka firmayı araştırmalı ve yorumları incelemelisiniz ve ona göre kabul etmelisiniz. Eğer siz kendiniz için bir nakliye firması araştırıyor iseniz yine aynı şekilde yorumlara ve firma geçmişine bakarak doğru analizler ile seçmeniz tavsiye ediliyor.

4. Satıcıya Güven

İkinci el ürün alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise satıcıya karşı hissettiğiniz güven duygusudur. Özellikle e-ticaret sitelerinden veya ikinci el ürünlerin bulunduğu internet sitelerinden alışveriş yapıyorsanız ve satıcıyı yüz yüze görme şansınız yoksa karşılıklı olarak güven verici konuşmalar yapmalı ve ürün alışverişini buna göre yapmanız gerekiyor. En başta ürün satıcısı doğru ve eksiksiz bir şekilde ürünün artı ve eksi yanlarını paylaşacak ve fiyat konusunda piyasa araştırmalarını yaptıktan sonra uygun bir seviyeye getirecek. Ve müşteri olarak bizlerinde çeşitli yorumlarla ve puanlama sistemleriyle satıcının güven endeksini diğer müşteriler için belirlemeliyiz ve bu konuda adımlar atmalıyız.

5. Fotoğraf Tuzağı

İkinci El Ürün Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklamcılık sektörünün bir numaralı oyunlarından bir diğeri ise fotoğraflar için özellikle hazırlanmış tuzaklar ve püf noktaları. İkinci el ürünlerde yapılan bir fotoğraf çekimi oyunu veya eksik gösterilme durumu sizin almayı düşündüğünüz ürüne karşı bakış açınızı değiştirmede büyük bir rol oynamaktadır. Öncelikle ürünün üreticisi tarafından piyasaya sürülen fotoğraflarına ve ürünün şekline baktıktan sonra ikinci el ürününüzün kontrollerini sağlamanız gerekmekte. Mümkünse satıcı kişi veya kişilerden ürünün farklı açılardan yeni fotoğraflarını isteyebilirsiniz. Böylece gereksiz aldanmalardan ve ürün elinize ulaştığında karşılaşacağınız sürprizlerden korunmuş olursunuz.

6. İhtiyaç Kontrolü

İkinci el alım satımlarında yapılan bir diğer büyük hata ise ucuz veya hesaplı olmasından dolayı ürüne ihtiyaç var mı diye sorulmadan alınmasıdır. Fakat, ürünü almadan önce ki özellikle ikinci el ürünler için ayrıca dikkat etmek gerekiyor, nerede ve ne şekilde kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca neden ihtiyacınız olduğunu kendinize kanıtlamanız gerekiyor. Daha sonrasında ihtiyaçlarınızın listesini çıkararak öncelik yapabilirsiniz ve böylelikle akıllı alışveriş yapan müşterilerden bir tanesi haline gelebilirsiniz. İkinci el ürün kullanmak pahasına bir ürünü satın alacaksanız eğer alırken ihtiyaç kontrolünüzü mutlaka yapmalı ve dikkat edilmesi gerekenler kurallarına uymalısınız.

7. Garanti Belgesi

İkinci El Ürün Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha çok yeni bir ürün alırken dikkat edilen bir husus olsa da özellikle fiyat anlamında yüksek sayılabilecek ürünleri alırken dikkat etmeniz kurallardan bir tanesi. Eğer garanti süresi dolmamış bir ürünü ikinci el olarak alacaksanız özellikle satıcıdan bu belgeyi istemeyi unutmamanız gerekli. Satıcı belgeyi kaybettiyse veya vermek istemiyorsa bu konuda ısrarınızı belirtmeniz gerekiyor hatta ürünü almaktan vazgeçmeye kadar götürebilirsiniz. Garanti süresi dolmamış bir ürünü eğer siz ikinci el olarak alacaksanız bir tüketici olarak en büyük haklarınızdan bir tanesi garanti süresi gelene kadar bu fırsattan yararlanmak ve istediğiniz gibi kullanabilmektir. Garanti belgesi ayrıca bir ürünün orijinal olduğunu kanıtlayan en önemli detaylardan bir tanesidir.

8. İndirim Aldanışı

Kişisel satıcılar veya tek başına bu satıcı gerçekleştirmeye çalışan insanlar için pek geçerli bir ürün olmasa da ikinci el ürün satma konusunda toptan satışlar yapan ve özellikle e-ticaret sitelerinde yer almış belli kişi ve kurumlar çeşitli indirimler yaparak ürünleri daha cazip hale getirmeye çalışıyorlar. Bu indirimlerin genelde bir karşılığı olmasa da daha kalitesiz veya orijinal olmayan ürünleri indirim aldanışına düşüp satın alabiliyoruz. İndirim konusunda fazlasıyla dikkatli olmamız ve ürünleri iyi incelememiz gerekiyor. Zaten fiyatı düşmüş ve orijinaline göre daha ucuz bir fiyat skalasında olan ikinci el ürünler çabuk satılması için indirime giriyorsa bu konu ile ilgili araştırmalarınızı iyi yapmalı ve bu yönde hareket etmelisiniz.

9. Markanın Önemi

Alacağınız ürünler ikinci el olsun veya olmasın ilk olarak gözümüze çarpan şey ürünün markası ve modelidir. Bazı markaların ürünleri kullanıldığında insana güven verir ve ikinci el bile olsa sağlam ve dayanıklı olduğundan emin olursunuz. İkinci el eşya alımıyla ilgili bahsettiğimiz detaylar ile ilgili kontrollerinizi ve karşılaştırmalarınızı yaptıktan sonra ürünün markası ve modeliyle ilgili araştırmalar yapmanızda fayda var. İkinci el olarak alacağınız ürün her ne olursa olsun dayanıklı, bir süre daha kullanmaya uygun ve sizin için konforlu olması gerekmekte. Bütün bu bahsi geçen ve ikinci el ürün alımında önem arz eden noktalarda ise tabii ki markanın ve o markanın modelinin çok büyük bir katkısı vardır.

10. Elektronik Eşya

İkinci El Ürün Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el eşya alım ve satımında en popüler ve yaygın olan ürünler ise elektronik eşyalardır. Özellikle telefon ve dizüstü bilgisayar gibi hayatımızda fazlasıyla yer eden ve sık sık değiştirmekte olduğumuz ürünlerin ikinci el piyasası da bir hayli büyük. Öncelikle ürünlerin marka, model durumundan başlayarak bahsedilen bütün adımları kontrol ettikten sonra elektronik eşyalar konusunda alıcı olarak güveni sağlayabiliriz. Bu tarz ürünlerde özellikle, garanti belgesi ve çeşitli orijinallik gösteren belgeler ile birlikte kullanım ömrünü hesaba katarak piyasa değeri ile karşılaştırıp uygun bir fiyata elde etmek en doğrusu ve akıllı bir alışveriş sonucu ortaya çıkmaktadır. İkinci el eşyalarda dikkat edilmesi gereken birçok husus olsa da öncelikler listesi yaparak ve akıllı hareket ederek en uygun fiyata en kaliteli ürünü elde edebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!