İhtiyacınıza En Uygun Olan Kamp Çadırını Seçme Yolları

5 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Doğal hayatı seven biriyseniz kamp çadırı hayatınızın en önemli parçalarından bir tanesidir. Çadır doğa da hem sizin eviniz hem de barınağınızdır. Bu yüzden kamp çadırı seçimi oldukça önemli bir konudur. En iyi çadır sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda en rahat edeceğiniz çadırdır. Bazı çadır kriterlerinin önemli olmasına rağmen çadır seçimi kişiden kişiye göre değişmektedir. İhtiyacınıza ve size en uygun olan kamp çadırını seçme yolları konusunda kafanız karışıksa bu içerik size yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar!

1. Çadırın Kullanım Alanına Göre

İhtiyacınıza En Uygun Olan Kamp Çadırını Seçme Yolları

Bir çadırın kullanım alanı ve rahatlığı tamamen kişisel ihtiyaçlara dayanmaktadır. Bazı insanlar yüksek tavanlı tercih eder, bazıları ise alçak tavanlı tercih etmektedir. Kullanımdaki farklı beklentilerden dolayı en konforlusu kullanımınıza en uygun olan çadır olacaktır. Çadırın içinde çok zaman geçirmeyi sevenlerin tercihi geniş bir çadır kullanmalısınız. Çadırı sadece uyumak için kullanacaksanız size uygun küçük olan çadırları seçebilirsiniz. Kalabalık aile ile kampa gidiyorsanız aile çadırı almalısınız. Aile çadırı biraz daha ağır olsa da yüksek tavanlı olması ve çoklu odalara sahip olması ekstra konfor sağlayacaktır.

2. Çadırın Türüne Göre

Çadır seçimini yaparken mevsimine göre seçmek dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisidir. Çadır türlerinde standart 3 mevsimlik, 4 mevsimlik ve 5 mevsimlik olarak seçenekleri vardır. Kamp yapmayı düşündüğünüz mevsime göre seçiminizi yapmalısınız. 3 mevsimlik çadırlar çoğunlukla yaz ayları olmak üzere, ilkbaharın sonlarında ve sonbaharın başlarına doğru tercih edilmektedir. Bu çadırın rüzgâra ve suya dayanıklılığı azdır. 4 mevsimlik çadırlar çoğunlukla kışın ve karın olmadığı sürece 4 mevsim kullanabileceğiniz bir türdür. Rüzgâra, yağmura ve hafif kara uygundur. 4 mevsimlik çadırların modellerine göre farklılık da gösterebilmektedir. 5 mevsimlik çadırlar ise en sert hava şartlarında bile tercih edebilirsiniz. Yüksek rakımlardaki rüzgâra, kara, sağanak yağmura ve fırtına gibi doğa olaylarına karşı oldukça dayanıklıdır.

3. Çadırın Havalandırmalı Olmasına Göre

İhtiyacınıza En Uygun Olan Kamp Çadırını Seçme Yolları

Alacağınız çadırın içerisinde zaman geçirirken giriş kısmına açık tutabilirsiniz. Ancak uyurken çadırın içerisinde çok kalacağınız için çadırın mutlaka havalandırmalı olmasına dikkat edin. Çadırınız yeteri kadar hava almaz ise rahat bir uyku da mümkün olmaz. Özellikle yaz aylarında çok fazla sıcak ve boğucu bir hava eşliğinde çadırda kalmak size keyif vermeyecektir. Çadırın iyi havalandırmasını sağlamak için tavanında, yanlarında veya kapısında havalandırma pencereleri olan bir çadır satın almayı tercih edebilirsiniz. Havalandırmalı çadır size her koşulda fayda sağlayacaktır. Hem yazın hem de kışın penceresi olan bir çadır size ışık ve hava almanız açısından yardımcı olacaktır. Kamp yapacağınız alanın keyfine havalandırmalı çadır ile daha fazla alırsınız.

4. Çadırın Suya Dayanıklılığına Göre

Çadır alırken çadırı hangi aylarda kullanacağınıza dikkat ederek almalısınız. Eğer yaz ve kış sürekli kullanacaksanız suya dayanıklı olmasına yani su geçirmezliğinin olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. İster sadece yaz aylarında kamp yapın isterseniz kış aylarında kapma gidin, gittiğiniz coğrafyanın ve ikliminin değişiklik gösterebileceğini de göze almalısınız Hava koşullarına karşı yeterli ve doğru şekilde koruma sağlayan bir çadıra sahip olmalısınız. Aksi takdirde yağmurlu havalarda kamp yapmanız imkânsız hale gelebilir. Çadırlar yağmur için belli bir standartlar altında testlere tabi tutulurlar. Kamp amacınıza ve ihtiyacınıza uygun çadırı seçim yapmalısınız.

5. Çadırın Rüzgâra Dirençliliğine Göre

İhtiyacınıza En Uygun Olan Kamp Çadırını Seçme Yolları

Kamp için düşünülen ideal hava bulutsuz ve gökyüzünde binlerce yıldız altında sakin bir sessizlik içindeki bir hava olabilir. Ancak beklenmedik bir hava da şiddetli bir rüzgâr çıkmasıyla çadırınız hem uçabilir hem de siz içindeyken esnemelerinden dolayı sizi son derece rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bu şekilde kamp yapmanız çok zor olacaktır. O yüzden hangi aylarda kampa giderseniz gidin her zaman ihtiyacınız olan şey çadırınızın rüzgâra karşı dirençli olmasıdır. Çok büyük çadırlar çok ihtiyacınız değilse almaktan sakının. Çünkü büyük çadırlar oldukça dengesizlerdir. Rüzgârlı havalarda size çok zorluk yaşatabilirler.

6. Çadırın Dikiş Sağlamlığına Göre

Kamp çadırını kendi ihtiyacınıza göre seçme yolları arasında size en uygun olanı dikiş yerlerinin sağlam olmasıdır. Kamp ve doğa hayatı içindeyseniz her alanda olduğu gibi çadırınızda dikişlerinin zayıf olduğu zaman bir takım problem ile karşılaşabilirsiniz. Belirli bir zaman sonra dikiş yerlerinin sökülmesi, fermuarların bozulması ve kolayca delinebilir olması gibi riskler sizin kamp yapmanızı engelleyecek şeylerdir. Ucuz çadırlar sizi sadece yaz ayında sakin bir kumsal da idare edecektir. Kamp yapmaya karar verdiyseniz ve her mevsim kamp yapmaya gidecekseniz ucuz olan çadırlardan uzak durmakta fayda vardır.

7. Çadırın Kumaş Kalitesine Göre

İhtiyacınıza En Uygun Olan Kamp Çadırını Seçme Yolları

Çadırın kumaş kalitesi yine çadırı seçme konusunda dikkat etmeniz gereken önemli konulardan birisidir. Çadırlar genellikle polyester veya naylon kumaştan yapılırlar. Bunların her biri çadır için iyi tercihlerdir. Sizler kampı her mevsim yapacaksanız yırtılmalara karşı yüksek derece koruma sağlayan rip-stop kumaşlı çadırı seçmeniz daha iyi olacaktır. Işık geçirgenliği, güneş ışınlarından koruma, kumaşın hava geçirgenliği olması, nemi dışarı atabilir olması gibi etkenler önemlidir. Kumaş kalitesiz ise çubukların kumaşı delme riski de vardır. Bu gibi konuların önemi için çadırı seçerken kumaş kalitesine de dikkat etmelisiniz.

8. Çadırı Kurma Kolaylığına Göre

Günümüz teknolojisinde çok zor olan kamp çadırını kurmak bile sadece az dakikalar sürebiliyor. Ancak çadır büyük ve profesyonel seviyelerde değilse. Bu tamamen sizin ihtiyacınıza göre seçiminize bağlıdır. Kalabalık bir aile ile gittiğiniz kampta büyük çadırınız varsa hem kurulumu yapmada hem de çadırı kurmak için alan bulma da zorluk yaşayabilirsiniz. İdeal boyda2 kubbe tipi çadıra sahipseniz kolayca kurabilirisiniz. Ayrıca otomatik çadırlar da hızlıca kurulurlar, ama bu tip çadırların taşınabilirliği ve dayanıklılığı olmaz. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki, genel de kurulumu zorlaştıkça dayanıklılığı da artmaktadır.

9. Çadırın Taşınabilirliği ve Hafifliğine Göre

Kamp çadırını seçerken, seyahat niteliğine göre bazen ağırlığı bazen de boyutu oldukça önemli bir konudur. Aracınız olmadan ya da araba ile kampa gidilebilirsiniz bu gibi sebepler çadırın hafifliği, ağırlığı hatta boyutu oldukça önemlidir. Aracınızın boyutuna göre değişebilir bir konudur. Özellikle bisiklet gibi araçlarla kamp yapaya giderseniz mümkün olduğunca hafif ve düşük hacimli çadırları tercih etmelisiniz. Pek çok farklı ebatta, ağırlıkta ve şekillerde paketlenmiş çadırlar vardır. Sizin ihtiyacınıza uygun olanı seçmek tamamen size kalmış. Çadırı alırken dikkat etmeniz gereken paketlenmiş haldeki ağırlığı ve boyutudur. Bunları mutlaka öğrenmeye çalışın.

10. Çadırın Maliyetine Göre

İhtiyacınıza En Uygun Olan Kamp Çadırını Seçme Yolları

Kamp çadırını seçerken kendi ihtiyacınıza en uygun olan ve seçme yolları araştırırken dikkat etmeniz gereken konulardan biriside maliyetidir. Kamp çadırı alırken kendi ihtiyacınıza uygun olanı almak için hangi dönemlerde kamp yapacağınızı düşünüp karar vermelisiniz. Eğer yaz ağlarında kamp yapacaksanız sizin için kuru hava çadırları hem maliyet açısında hem de ihtiyacınız açısından daha uygun olacaktır. Kuru hava çadırları ekstrem hava koşullarına göre dizayn edilmediği için maliyetleri de oldukça uygundur. Ancak her mevsim kampa giden biriyseniz yine kendi ihtiyacınız olan diğer mevsimlik çadırlardan birisini almalısınız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!