Hüzünlü Tabloları ile Başarılı Bir Ressamın Hayatı: Van Gogh

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Vincent Willem Van Gogh, Batı dünyası sanat tarihinin en bilinen kişilerinden biri ve art izlenimci ressam. Son sözleri keder sonsuza dek sürecek olmuştu Vincent Van Gogh’un, o bu dünyada anlaşılamamış ve kalbinde hayal kırıklıkları biriktirerek veda etmişti. Bizler de sanatsever bakış açımız ile hüzünlü tabloları daha yaratıcı hale getiren başarılı bir ressamın hayatı (Van Gogh) ve eserlerini kaleme aldık. Keyifli okumalar!

1. Çocukluğu Ve İlk Ruhsal Bunalımı

Hüzünlü Tabloları İle Başarılı Bir Ressamın Hayatı: Van Gogh

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde Hollanda’da dünyaya geldi. Babası yoksul bir köy papazı annesi ise bir çiftçinin kızıydı. Ailenin Vincent’ten başka beş çocuğu daha vardı. Ressamın okul hayatı pek parlak değildi ve 12 yaşında her şeyi yavaş anlaması sebebiyle okulu bıraktı. 16 yaşında La Haye’de sonra Brüksel’de Goupil galerisinde satış memurluğu yaptı, 1873’te galerinin Londra şubesine gönderildi. Burada ev sahibinin kızına âşık oldu, onunla evlenmek istedi ve reddedilerek ilk ruhi bunalımını yaşadı. Londra’dan Paris’e kaçtı, orada da yapamayacağını anlayınca evine döndü.

2. Çağdaş İsa: Van Gogh

Bir süre ne yapmak istediğine karar veremeyen ressam boşluğa düştü, resim galerilerini ve müzeleri dolaştı, resimler yaptı. Lisan öğretmenliği, rahip yardımcılığı, kitap satıcılığı gibi işlerle uğraştı. İlahiyat dersleri alıp madenlerde papazlık yaptı. Tüm bunlar yaşanırken ressam sefalet içinde bir yaşam sürüyordu. Van Gogh’un Boringe madenindeki işçilere yardım etmek için verdiği savaş madencilerin ona çağdaş İsa gözüyle bakmalarına sebep olmuştu.

3. Papazlıktan İnançsızlığa Giden Hayat Yolu

Hüzünlü Tabloları İle Başarılı Bir Ressamın Hayatı: Van Gogh

Van Gogh günden güne çöküyordu, verdiği bu savaş onu fazlasıyla yormuştu. Hasta olmuş ve parası kalmamıştı, yaşamını köylülerin ona verdiği sadakalar ile sürdürmeye çalışıyordu. Kardeşi Theo ölmek üzere olan Van Gogh’u oradan kurtardı ve Brüksel’e götürdü. Ressamın hayatı kurtulmuştu fakat ruhundaki yaraların izleri o kadar kolay kapanacak gibi durmuyordu. Yaşadığı aşk acısı, madenciler için verdiği savaş ve bu gerçeklerle yüzleşmek ona Tanrı inancını kaybettirmişti.

4. Yeni Hayatın İlk Adımları

Hüzünlü hayatı sonrası gelecekte tabloları ile sanat dünyasına yön verecek olan başarılı ressamın (Van Gogh) Brüksel’de yepyeni bir hayata adım attığını görüyoruz. Burada Van Gogh, ressam Ridden van Rappart ile tanıştı ve ondan resim dersleri almaya başladı. Kardeşi Theo Van Gogh’un resime olan ilgisi ve yeteneğini fark etti, ona bu konuda her türlü maddi olanağı sağladı. Van Gogh ise çoktan anatomi ve perspektif öğrenmişti.

5. Van Gogh’un Bitmeyen Hayal Kırıklıkları

Hüzünlü Tabloları İle Başarılı Bir Ressamın Hayatı: Van Gogh

Ressamın yaşadığı hayal kırıklıklarının sonu gelmiyordu. Van Gogh Ursula’dan sonra dul kuzeni Kate’e âşık oldu, Kate ile evlenmek isteyen ressam ona evlenme teklifi etti fakat ikinci kez reddedildi. Bu sefer tecrübeli olan Van Gogh aynı bunalıma kendini yeniden kaptırmadı ve resimlerine sarıldı. 1883’e kadar La Haye’de kalan ressam, Mauve’dan resim dersleri aldı. Artık hayatı boyaları ve fırçalarından ibaretti. İlk yağlı boyasını da bu sırada resmetti.

6. Kapıda Bekleyen Yeni Kalp Kırıkları

Van Gogh’un yüzü konu aşk olunca bir türlü gülmüyordu. Bir süre boyunca Maria Hoornik isminde bir fahişeyle aynı evi paylaştı Van Gogh, fakat bu ilişki kardeşi Theo’nun onayını alamadı. Ailesinin yanına dönen ressam burada da komşusu Margot Begemann isminde bir kadınla görüşmeye başladı. Hayal kırıklıklarına doyan ressamın sıradaki engeli ise ailesiydi, aile Margot ile evlenmesine müsaade etmedi. Margot bu durum karşısında buhrana düştü ve intihar etti. Yaşanan bu durum ressamı oldukça derinden sarsmış, ressam kendini yeniden bir çıkmazda bulmuştu.

7. Sanata Atılan Adımlar

Hüzünlü Tabloları İle Başarılı Bir Ressamın Hayatı: Van Gogh

1885’te babasını kaybeden Van Gogh Paris’e kardeşinin yanına taşındı ve bir resim atölyesine yazıldı. Burada emperyonist ressamlar ile tanışma fırsatı elde etti. Theo bu sırada Van Gogh’a resim konusunda her türlü maddi desteği sağlamaya devam ediyordu. Van Gogh Paris’te geçirdiği süre zarfında 200’ü aşkın resim yaptı.

8. Kelimelerden Boyalara Dökülen İç Ses

Vincent’in kalbinde türlü hayal kırıklıkları, acılar ve sarılamayan yaralar vardı, bunları kelimeler ile ifade edemeyen ressam kağıda dökmeye karar verdi. Çizdi, çizdi ve çizdi… Resim yapmak artık hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştu. Fırçayı bir kenara bırakan ressam boyayı tuvalinin üzerine sıkıp parmaklarını kullanıyor, bundan tatmin olmayıp boyalarını yiyor hatta yemeklerine katıyordu.

9. Kulağını Kesen Ressam: Van Gogh

1988’de Lautrec’in tavsiyesine uyan ressam Güney Fransa’da bir kasabaya yerleşti, en ünlü resimlerini burada çizdi. Gauguin ile beraber yaşamaya başladı. Ona iyi gelen bu kasaba yaz aylarında bunalmasına sebep oldu, Gauguin ile yaşamakta ona eskisi gibi haz vermiyordu artık. Bir gün Gauguin’e sinirlenen ressam sinirle eline usturayı aldı ve arkadaşının boğazına dayadı. Gauguin kendini korudu fakat hırsını alamayan Van Gogh o sinirle kendi kulağını kesti ve onu götürüp bir fahişeye verdi.

10. İntiharı Ve Ölümü

Hüzünlü Tabloları İle Başarılı Bir Ressamın Hayatı: Van Gogh

O günden sonra Gauguin evden kaçarak ayrıldı, Theo ise kardeşinin yanına gelerek onu hastaneye yatırdı. Van Gogh hastanede tedavi gördüğü sırada hayaller görmeye başladı, kendi isteğiyle bir akıl hastanesine yattı. Tedavisi biten ressamı kardeşi Paris’e götürdü. Van Gogh 27 Temmuz günü resim yapmak için gittiği tarlada kendini bir silahla karnından vurarak intihar etti. Doktorların elinden geleni yapmasına rağmen yaranın kaptığı iltihap sebebiyle 29 Temmuz günü hayata veda etti Van Gogh. Ölürken son sözleri ise kardeşine söylediği keder sonsuza dek sürecek olmuştur.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç