Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Popüler 10 Sanatçısı

5 dk okuma süresi


3
16 Paylaşım, 3 puan

Birbirinden değerli sanatçıları derlediğimiz bu yazımızda “Dünya’nın En Popüler 10 Sanatçısı”nı listeledik. Okurken bilgileneceğiniz, bir o kadar da şaşıracağınız kişileri belirledik. Dünyaca ünlü bu kişiler, çok değerli eserlerini bizlere bırakarak hayata veda etmişlerdir. Elbette bu sanatçıları açıklamak için birkaç satır yetmez. Ancak bir nebze olsun, dünyaya nam salmış sanatçıları sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte dünya’nın gelmiş geçmiş en popüler 10 sanatçısı…

1. Leonardo da Vinci

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Dünyanın en ünlü yapıtlarını veren Vinci, “Mona Lisa”, “Son Akşam Yemeği” ve “Vitruvius Adamı” yapıtları ile ünlüdür. Rönesans döneminde yaşamış bir insan olan Vinci çokça sıfat ile nitelendirilir. Filozof, mimar, astronom, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, jeolog, yazar, ressam, bu sıfatlardan bazılarıdır. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçısı olarak kabul edilen Vinci’ye deha demek doğru olur. El-Cezeri’den etkilendiği ve 1519’da bir kralın kollarına hayata veda ettiği söylenir. Bu ölümü Jean Auguste Dominique Ingres çok güzel resmetmiştir.

2. Vincent van Gogh

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Batı dünyasının sanat anlamında en popüler isimlerinden birisi olan van Gogh, 1853’te Hollanda’da dünyaya gözlerini açmıştır. Ölümünden önce 2 sene içinde yaklaşık 2100 tane resim ve çizim çalışması üretmiştir. Çocukken sessiz bir şekilde resimler çizen Gogh, Londra’ya gönderildikten sonra bunalıma girmiş. Birçok yere seyahat eden Van Gogh’a deli gözüyle bakılıyordu. Auberge Ravoux’ya taşındı ve orada tedavi edilmeye başlanıldı. Depresyonu devam ediyordu ve günler sonra kendisini altıpatlarla göğüsünden vurdu. Birkaç gün sonra yaraları yüzünden öldü.

3. Salvador Dali

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

1904’te İspanya’da doğan Katalan sürrealist ressam, gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. Dali, her zaman sanatının yanında eksantrik giyimiyle ve sözleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 1922’de İspanya ülkesinin Madrid kentine taşınan Salvador, ilk eserlerinde kübizm ve dadaizm etkilerini göstermiştir. Birçok sanatçı ile beraber çalışan Salvador, 1500’den fazla resim ve onlarca heykel yapmıştır.

4. Pablo Picasso

Dünya'nın En İyi Sanatçıları

Ünlü ressam Pablo Picasso, 1881 yılında İspanya’da gözlerini dünyaya açmıştır. Babasının bir ressam ve resim öğretmeni olması onun açısından iyi oldu. Ve 1895’te Güzel Sanatlar Okuluna girmeyi başardı. Eserleri de İspanya’da bir dergi olan Juventut’ta yayınlanmıştır. 1900’da ilk kez Paris’e giden sanatçı, Paris’in Montmartre semtinde bir süre bolca para kazanmayı başardı. Kübizm akımının temellerini atmıştır. En üretken sanatçı olarak Guinnes tarafından ödüllendirilmiştir. Bu üretkenliğinin kanıtı olarak; 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, 300 heykel ve daha birçok seramik ve çizim ürettiğini söyleyebiliriz.

5. Michael Jackson

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Popun kralı olarak tanınan Michael Jackson, 29 Ağustos 1958’ta ABD’nın İndiana eyaletinde dünyaya gelmiştir. Bir AfroAmerikalı olan Michael, sanatçı, şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı, dansçı gibi unvanlara da sahiptir. Babasının kurduğu Jackson 5 grubuna henüz 6 yaşındayken katılmış. Daha sonrasında milyonlar satan solo albümlerle büyük bir şöhret kazanmış ve “Popun kralı” unvanı ile anılmaya başlanmıştır. Albümleri tüm dünyada 140 milyon adet satmıştır ve sadece stüdyo albümlerini ele alırsak 125 milyon albüm satışı gerçekleştirmiştir. Kendine ait herkes tarafından beğenilen dansı ile dünyayı etkilemiş ve insanları kendine sevdirmiştir. ABD’de ve dünyada rekor üstüne rekor kıran Michael Jackson, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır. 3 çocuk sahibi olan Michael, 25 Haziran 2009 günü Los Angeles’ta geçirdiği rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırılmış fakat üzücü bir şekilde kurtarılamamıştır. Ölüm nedeni kalbinin durması sonucu sanılıyordu fakat ölüm nedeni, otopsi raporu ile uykusuzluk sorununu gidermek için kullandığı çok güçlü anestezi ilacı olduğu ortaya çıkmıştır.

6. Elvis Presley

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Elvis Presley “Rock’n Roll’un Kralı” lakabı ile bilinir ve 8 Ocak 1935’te yaklaşık 3 milyon nüfusuna sahip ABD’nin Mississippi eyaletinde doğmuştur. “Elvis The Pelvis” lakabını da 1950’lerde kendisine vermiştir. Presleyin sesi dünyaca ünlü olmakla beraber zenci tonlarını ve beyaz tonlarını kendisinden rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz. Birçok farklı alanlarda eser veren Elvis opera tarzına yakın bir müzik dahi seslendirdi. Şöhreti günümüze kadar uzanan Elvis, yaşamı boyunca zenginliği ve şöhreti tatmıştır. Hayranları Elvis’e kendisinin öldüğüne inanmayacak kadar çok bağlanmışlardı. Hayran web siteleri, taklit yarışmalarına kadar birçok etkinlik düzenlendi. Son dönemlerde obezite hastalığına yakalanan Elvis, 1977 yılında Indianapolis’teki düzenlenen konserinden sonra hayata veda etti.

7. Madonna

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı, oyuncu ve iş kadını olarak bilinen Madonna, 1980’lerden beri “Popun Kraliçesi” olarak anılır. Yaklaşık yarım asırdır en önemli kültürel simgelerden biri halinde diyebiliriz. Dünya’nın en popüler sanatçısı olmayı başaran Madonna’nın ilk albümü 1998 yılında yayınladı ve “Ray of Light” albümü Grammy Ödülü aldı. Birçok şarkısı ile hit yakalayan Madonna, aynı zamanda yönetmenlik de yapmıştır. Onlarca birincilik elde etmiştir. Ayrıca dünya üzerinde 335 milyondan fazla kayıt satmayı başararak, Guinnes Dünya Rekorları tarafından kendisine tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı ödülü verilmiştir. 1990’dan bu tarihe turne konserlerinden 1.31 milyar Amerikan doları elde ettiğini açıkladı. Günümüzde halen varlığını sürdüren Popun Kraliçesi 60 yaşına basmıştır.

8. Pyotr İlyıç Çaykovski

Dünya'da Popüler Sanatçılar

Senfoni, opera, bale, enstrümental, oda müziği ve şarkı tarzında birçok eser veren Çaykovski, 7 Mayıs 1840 tarihinde Rusya’da dünyaya gelmiştir. Popüler sanatçı Çaykovski, “Kuğu Gölü”, “Uyuyan Güzel” ve “Fındıkkıran” gibi bilindik bale müziklerinin sahibidir. Çaykovski, orta sınıf bir aile çocuğu olarak dünyaya geldi ve ailesi istememesine rağmen müzik alanını seçerek, 1862 yılında Sankt Peterburg Konservatuvarı’na girişini gerçekleştirdi. 1865 yılında ise buradan mezun oldu. Çokça başarıya imza atan Çaykovski, duygusal olarak kendini hiçbir zaman güvende hissetmemiş ve zaman zaman krizler geçirmiştir. Bunun etkenleri arasında eşcinselliği durumunun ortaya çıkma korkusu ve Nadejda von Meck ile 10 yılı aşkın süren mektuplaşmanın sona ermesini sayabiliriz. Rus Çarı tarafından ömür boyu maaşa bağlanmış ve dünya çapında gösteriler yaparak takdir görmüştür. 53 yaşındayken ani bir şekilde kolera hastalığından öldü denilse de bazı kaynaklar bunun intihar olduğunu söylemekte.

9. Ludwig van Beethoven

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Dünya’nın gelmiş geçmiş en popüler sanatçısı olan Bestekar Beethoven, Almanya’nın Bonn şehrinde doğmuş ve küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duymaya başlamıştır. İlk olarak müzik öğretmeni tarafından keşfedilen Beethoven, 21 yaşında Viyana’ya yerleşmiştir. Ve orada çalışmalarına Joseph Haydn ile devam etmiştir. Aynı zamanda virtüöz piyanist olarak şöhret kazanmıştır. Yirmi yaşının sonuna doğru işitme sorunları ile karşı karşıya kalan Beethoven, hayatının son zamanlarında tamamen sağır olmuştur. En çok beğenilen eserlerini de son 15 yılında vermiştir. Beethoven’in sağır olması 9. Senfoniyi (Ode an die Freude eserini) yazmasına engel olmamıştır. 1827’de siroz hastalığı sebebiyle vefat etmiş ve dünyaca ünlü besteci olarak cenazesine yaklaşık 30 bin hayranı katılmıştır.

10. Frederic Chopin

Dünya'nın En Popüler Sanatçısı

Romantik bir dönem yaşamış olan Chopin, genellikle piyano üzerine eser yazmıştır. Polonya’da doğan Frederic, eserleri sayesinde dünya’nın popüler sanatçısı olarak uluslararası alanda ün kazanmıştır. Müzik eğitimini Varşova’da tamamlayan Chopin, eserlerini de yine bu şehirde vermiştir. 21 yaşındayken Paris’e yerleşmiştir. Geçimini ise verdiği özel derslerden ve konserlerden sağlamıştır. 1835 yılında, Fransa vatandaşlığına layık görülmüş. Hayatı boyunca çeşitli sağlık sorunlarıyla boğuşan Chopin, genç yaşta 39’unda iken Paris’te yaşamını kaybetti.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!