Hümanizme Olan İnancınızı Geri Getirecek Etkileyici Olaylar 

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Günlük yaşantınızda bencil davranmayan ve başkalarının iyi olmalarını öncelik edinen kişilerle çok da sık karşılaşmazsınız. Kendinden başkasını düşünerek insanlara yardım etmek büyük özveri gerektirir çünkü maddi sıkıntılar yaşamaktan ve kendinizden faydalanılmasından korkarsınız. Bu sebepledir ki zaman zaman yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünüzde “Keşke zengin, varlıklı bir kimse olsaydım da ona yardım edebilseydim.” diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak zenginlik, her zaman birilerine yardımcı olmak için gereken ilk şey değil. Yardım etmekten geri kalmamanın önemini akla getirecek etkileyici olaylar ile hümanizme olan inancınızı yenilemek için bu içeriğimizi okuyabilirsiniz.

1. Hot Dog Standına Destek

Hümanizme Olan İnancınızı Geri Getirecek Etkileyici Olaylar

Amerika’da yaşayan Jaequan Faulkner, bir karar almıştır. Bir yaz boyunca bir sosisli sandviç (hot dog) standı işletecektir. Bunun için de Minnesota’da, evinin dışında çalışmaya başlar. 2 dolara sosisli sandviçleri, yanında da 1 dolara içecekleri satar. Bir süre sonra birileri sağlık departmanını arar ve Faulkner’ın standını kapattırmaya uğraşır. Burada olması beklenen, gelen görevlilerin 13 yaşındaki çocuğun standını kapatması ve ceza yazmasıdır ama bu gerçekleşmemiştir. Minneapolis Sağlık Departmanı, genç Jaequan’e yardım etmiştir. Yemeği nasıl hazırlaması gerektiğini, hijyen standartlarına uymayı göstermiştir. Yapılan röportajlarda Jaequan, yaşananlardan sonra bir restoran açmanın hayalini kurduğunu söylemiştir.

2. Futbol Oyuncusuyla Öğle Yemeği

Çocukların güzel vakit geçirmeleri açısından sporcuların, sanatçıların, iş insanlarının onlarla vakit geçirdiği etkinlikleri görmüşsünüzdür. Bu etkinliklerde iyiliğe olan inancınızı geri getirecek ve hümanizme daha yakından bakmanızı sağlayacak etkileyici olaylar görülür. Bunlardan birinin kahramanı da Florida Devlet Üniversitesi’nin Amerikan futbolu oyuncusu Travis Rudolph’tur. Kendisi takım arkadaşlarıyla beraber bir ortaokula gider ve kafeteryada tek başına oturan bir çocuk görür. Onun yanına gider ve beraber pizza yerler. Otistik olduğu için diğer çocukların yaklaşmadığı öğrencinin annesi Leah Paske, “İşte bu gün tatlı oğlumun öğle yemeğini yalnız yiyip yemediği hakkında endişelenmediğim tek gün.” demiştir.

3. Çöpten Çıkarılan 5 Bin Dolar

Hümanizme Olan İnancınızı Geri Getirecek Etkileyici Olaylar

Bu sefer yaşananlar Amerika’nın Rüyalar Şehri New York’ta gerçekleşmiştir. Long Island’da hayatını sürdüren Bayban Nadalall, bir zarfı çöpe atar. Daha sonra hata yaptığını fark eder çünkü bankaya ödenmesi için ayırdığı zarfı bulamaz. 5 bin dolarlık ipotek ödemesini çöpe attığını fark eder. Durumu anladıktan sonra kendisi temizlik departmanında çalışan oğlunu arar ve o da üç tane iş arkadaşından yardım ister. Temizlik çalışanları bahsi geçen zarfı bulmak için hep beraber Merrick Transfer İstasyonu’ndaki bütün çöpleri elden geçirirler. Şansları da yaver gitmiş olacak ki aradıklarını bulurlar. Zarfın içinden düşen 40 dolar dışında bütün para içindedir. Nadalall’a yardım eden görevliler, karşılığında herhangi bir şey almayı da reddetmişlerdir.

4. Komşuluk İlişkilerinin Güzelliği

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de kutuplaşmadır. İnsanları birbirinden gitgide uzaklaştıran bir ortam oluşturur. Texas’ta gerçekleşen etkileyici olaylar arasından biri hümanizme ve kutuplaşmanın zararlarının olmadığı günlere olan inancınızı geri getirecek denilebilir. Bir Cumartesi sabahı, daha güneş doğmadan, bir kundakçı şehirde yer alan Victoria İslami Merkezi’ni ateşe verir ve bina yok olur. Bölgede yaşayanları da sarsan duruma, hemen güzel bir tepki verilir. Çevrede yaşayan Yahudi ve Hristiyan topluluklar hemen yardım elini uzatır ve kendi ibadet yerlerini onlara ayırmayı teklif ederler. Birkaç gün içinde de internette bir yardım hesabı açarak binanın tekrar yapımı için para toplarlar ve her inançtan kişilerin bağışta bulunduğu kampanya 1 milyon dolara ulaşır.

5. Mike Ilitch’in Rosa Parks’a Yardımı

Hümanizme Olan İnancınızı Geri Getirecek Etkileyici Olaylar

Amerikan’ın en önemli ve en bilinen aktivistlerinden biri Rosa Parks’tır. Vatandaşlık hakları ve siyahi güç hareketi için çalışan Parks, 4 Ağustos 1994’te kendi evinde bir saldırıya uğrar ve soyulur. Detroit’de yaşayan ünlü isim, olaylar gerçekleştiğinde 81 yaşındadır ve bunaklık yaşamaktadır. Durumu öğrenen hâkim Damon Kieth, bir emlakçı ile görüşür ve onun Riverfront Apartmanları’nda, daha güvenli bir evde yaşaması için elinden geleni yapar. Little Caesars ve Detriot Tigers’ın sahibi Mike Ilitch, haberi gazetede okur. Olanları öğrenir öğrenmez de harekete geçer. Parks’ın yaşamının rahat devam etmesini garantilemek için 2 bin dolarlık bir çek yazar ve kirasını öder. Ünlü aktivist 2005 yılında hayatını kaybedene kadar Ilitch de kira bedelini karşılamaya devam eder.

6. Sofya’nın Yardımsever Kahramanı

Etkileyici bir diğer hikayenin gerçekleştiği yer Bulgaristan’ın başkenti Sofya. Yaşananların kahramanı ise şehir merkezine 15 kilometrelik uzaklıkta yaşayan Dobri Dobrev. 104 yaşına kadar yaşayan yaşlı adam, 2018 senesinde hayatını kaybetmiştir. Kendisi kiliselere ve yetimhanelere yaptığı yardımlarla hatırlanır. Her gün şehre yürüyen, bir süre sonra otobüs ile yolculuk eden, Dobrev bütün gününü insanlardan para isteyerek harcamıştır. Aldığı paralarla da yıllar boyunca cömert bağışlarda bulunmuştur. Aziz Alexander Nevsky Katedrali’nin yayınladığı bir videoya göre, yaptığı en yüksek bağış 24 milyon dolardan daha fazladır. Kendisiyle birkaç kez görüştüğünü söyleyen bir Reddit kullanıcısına göre Dobrev yıllar önce yaptığı “kötü bir şeyi” telafi etmek için yardımlarda bulunmuştur.

7. Çocuklara Destek Olan Motosikletliler

Hümanizme Olan İnancınızı Geri Getirecek Etkileyici Olaylar

Belki de listedeki olaylardan sizi en çok şaşırtacak ya da en aklınıza gelmeyecek olan şimdi bahsi geçecek BACA olabilir. BACA grubunun açılımı “Bikers Against Child Abuse”. Türkçe anlamıyla “Çocuk İstismarına Karşı Motosikletliler”. Bu topluluğun amacı ise tacize uğramış, istismar edilmiş çocuklar için güvenli bir ortam oluşturmaktır. Özellikle tacizcilerin yargılanma sürecinde onların yanında olmak için uğraşmaktadırlar. Bunu da pek çok şekilde gerçekleştirirler. Eğer tacizci hapse girmemişse gece vakitlerinde çocuğun evinin önünde beklemek, mahkemeye, okula veya terapilere gidiş gelişlerinde eşlik etmek yaptıklarından sadece birkaçı. Zaman zaman çocukların ifade verirken korku hissetmemeleri için mahkemelere de katıldıkları bilinmektedir.

8. Chuck Feeney’nin Yardımseverliğe Adanmışlığı

Hümanizme inancınızı geri getirecek olan olaylar, etkileyici kişilerle karşılaşmadan gerçekleşmez. Bu sefer bahsedilecek olan isim isie İrlandalı-Amerikan iş insanı Chuck Feeney. Kendisi hayırseverlik işleri gerçekleştirmeyi 1984’ten beri kendine görev edinmiş birisidir. İlk yaptığı iş ise Duty Free Shops’ta sahip olduğu %38.75 oranındaki tüm hisselerini, daha sonra Atlantic Philanthropies olacak kuruma aktarması olmuştur. Daha sonra İrlanda’da yer alan Limerick Üniversitesi’ne, 170 milyon dolarlık burslar da dahil olmak üzere, pek çok bağışta bulunmuştur. Hayatının son 30 yılında, 7.5 milyar dolarlık servetini ABD, İrlanda, Güney Afrika ve daha birçok yerde eğitim, bilim, sağlık ihtiyaçları ve sivil haklar için harcamıştır.

9. İyiliklerin Karşılığını Veren İş İnsanı

Bu sefer anlatılacaklar daha farklı bir coğrafyada, Asya’nın en önemli ülkelerinden Çin’de gerçekleşmiştir. Olayın merkezi ise ülkenin güneyinde yer alan Xinyu şehrinin Xiongkeng köyüdür. Orada dünyaya gelen milyoner iş insanı Xiong Shuihua, çocukluğu sırasında çevredekiler tarafından ailesine göz kulak olunduğunu ve iyi bakıldıklarını söylemiştir. Artık inşaat endüstrisinden ve çelik ticaretinden milyonlar kazanan Shuihua, 72 ailenin evlerini tekrar inşa ederek iyiliklerinin karşılığını vermek istemiştir. Ayrıca kendileriyle özellikle ilgilenen 18 aile için de villalar inşa etmiştir. Bu projenin masrafı ise 4 milyon Euro olmuştur. Bununla da yetinmeyen iş insanı, yaşlı mahalle sakinlerine ve düşük gelirli insanlara günde üç öğün yemek söz vermiştir.

10. Hastanenin İyilik Meleği

Hümanizme Olan İnancınızı Geri Getirecek Etkileyici Olaylar

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda yer alan Pensilvanya eyaletinde de benzer bir olay yaşanmıştır. Eyaletin en büyük ikinci Şehri Pittsburgh’da hayatını sürdürmekte olan Albert Lexie, 15 yaşından beri ayakkabı boyacılığı yapan bir kimsedir. 71 yaşındaki adam yıllardır bu işle yaşamını devam ettirmektedir. Her salı ve perşembe akşamları da Pittsburgh Çocuk Hastanesi’ne gidip orada mesleğini icra etmektedir. Bunun Tanrı’nın ona diğer insanlarla paylaşması için bir yetenek olduğunu düşünen yaşlı adam, son 36 yıldır bu kabiliyetini yardım için kullanmaktadır. Hastane önünde çalışırken kazandığı bahşişlerin tamamını istediği bir hayır kurumuna ya da hastaneyi bağışlamaktadır. 90 dakikalık otobüs yolculuğuyla hastaneye giden Lexie, 200 bin dolardan daha fazla yardımda bulunmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!