Hollywood’un Usta Komedyenlerinden Gene Wilder’a Dair Her Şey

4 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Film sektörü gün geçtikçe değer kazanırken beraberinde oyunculuk da bir o kadar değerli hale gelmekte. Oyunculuk yapmak hiçbir zaman kolay olmasa da en zor oyunculuğun komedi filmlerinde yapıldığını söyleyen büyük bir kesim bulunmakta. Bunun yanında pek çok filme imzasını atarak usta komedyen olarak nitelendirilebilecek kişilerin sayısı da gün geçtikçe azalmaktadır. Bu değerli isimler arasında Hollywood’un usta komedyenlerinden Gene Wilder’a dair her şey bu içeriğimizde sizlerle! Keyifli okumalar dileriz.

1. Jerome Silberman

Hollywood’un Usta Komedyenlerinden Gene Wilder’a Dair Her Şey

Profesyonel ismi ya da hepimizin deyimiyle sahne ismi Gene Wilder olarak bilinen ünlü oyuncunun gerçek adı Jerome Silberman olarak bilinmektedir. Jerome Silberman Gene Wilder sahne adını kariyerinin ilk yıllarında seçmektedir. Wilder soyadını Our Town yazarı Thornton Wilder’ı anınmsattığı için seçmiştir. Gene adı ise hem Look Homeward Angel romanındaki Eugene Gant karakterini anımsattığı için hem de çocukken uzaktaki yakışıklı 2. Dünya Savaşı bombardıman uçağı pilotu olan uzak akrabasına olan hayranlığından kaynaklı olarak seçmiştir. Jerome Silnberman’ın hayranlık duyduğu ve sevdiği şeyler bir araya gelerek milyonların hayranlık duyduğu Gene Wilder’ı yaratmaktadır.

2. Dini İnancı

Doğumundaki adıyla Jerome Silberman 11 Haziran 1933’de Wisconsin, Amerika’da dünyaya gelmiştir. Gene Wilder babası ve babasının ailesi gibi bir Rus Yahudi göçmenidir. Illinois’de doğan annesi de Rus Yahudi kökenli olarak bilinmektedir. Jerome Silberman Kendisini çok Yahudi hissettiğini söylemektedir. Bunun yanı sıra Gene Wilder pek çok yerde Tanrı’ya ve herhangi bir dine inanmadığını belirtmiştir. Gene Wilder’ın inandığı tek şeyin Altın Kural olduğu bilinmektedir. Altın kural prensibi başkalarına da sana yapmalarını istediğin gibi davran şeklinde kısaca açıklanabilmektedir. Yine de Wilder’ın inancı yaşadığı dönemde pek çok kez konuşulmuştur.

3. Oyunculuğa İlk Adımı

Hollywood’un Usta Komedyenlerinden Gene Wilder’a Dair Her Şey

Henüz sahne adını almamış 11 yaşındaki Jerome Silberman’ın usta komedyenliğe attığı ilk adım hastanede olmuştur. 1941 yılında romatizmal ateş sebebiyle annesi kalp krizi geçirmiştir. Hastaneden döndüğünde doktor onu annesiyle tartışmaması bunun annesini öldürebileceği konusunda uyarmıştır. Onun yerine annesini güldürmesini öğütlemiştir. Bunun üzerine Wilder annesini güldürmeye çalışmıştır. Asıl kariyer hayatına başlangıcı ise 11 yaşındaki kız kardeşini sahnede görmesi ile başlamaktadır. Öğretmenine öğrencisi olup olamayacağını sormuş ve 13 yaşına geldiğinde cevabını almıştır. Bunun üzerine 13 yaşında beraber çalışmaya başlamışlardır.

4. Yahudi Zorbalığı

Jerome Silberman’ın annesinin hastlığının ilerlemesi üzerine Hollywood’da bulunan ve askeri bir enstitü olan Black-Foxe enstitüsüne gitmesine karar verilmiştir. Black-Foxe enstitüsünde tek Yahudi çocuk olan Jerome Silberman orada Yahudi olduğu için pek çok zorbalığa maruz kalmıştır. Diğer çocukların zorbalıkları hakkında eve yazı yazmasına rağmen babası annesinden yazıları saklamıştır. Gene Wilder’ın annesi oğlu noel tatili için eve döndüğünde tesadüfen oğlunun vücudundaki morlukları görmüştür. Bunun üzerine Jerome Silberman Black-Foxe’dan alınmış ve evine geri dönebilmiştir.

5. Doktor Wilder

Hollywood’un Usta Komedyenlerinden Gene Wilder’a Dair Her Şey

Hollywood’un usta komedyenlerinden Gene Wilder’a dair her şey listesinde Jerome Silberman’ın Lowa Üniversitesi İletişim ve Tiyatro Sanatları bölümünden mezun olması yer almaktadır. Aradan geçen bir yılın sonunda 1956 yılında ABD ordusunda askere alınmıştır. Tıbbı birliğe atanan Gene Wilder eğitim için Fort Sam Houstan’a gitmiştir. New York’taki HB Studio’da derslere katılabilmek için Pennsylvania’da bulunan Valley Forge Ordu Hastanesinde psikiyatri ve nöroloji bölümünde hizmet vermiştir. İki yıl boyunca hizmet verdikten sonra oyunculuk eğitime devam etmek için New York’a geri dönmüştür.

6. Johnny Depp Hayranlığı

Hollywood’un usta komedyenlerinden Gene Wilder’a dair her şey listesinde Gene Wilder ile özdeşleşmiş olan Willy Wonka karakterine muhakkak değinmek gerekmektedir. Roald Dahl’ın 1964’de yazdığı romanın orijinal uyarlaması olan Willy Wonka& the chocolate factory filminde Gene Wİlder, Willy Wonka’yı başarıyla canlandırmıştır. Tim Burton’ın 2005 yılında Charlie ve çikolata fabrikasını çektiğinde ise Willy Wonka rolünü Johnny Depp’e gönderdi. Depp rolu kabul etmiş ve role Wilder’dan daha farklı yaklaşmayı umduğunu belirtmiştir. Wilder ise Depp’e hayran olduğunu fakat birkaç kesitini gördüğü filmi hayal kırıklığına uğramamak için izlemeyeceğini açıklamıştır.

7. Film Kariyeri

Hollywood’un Usta Komedyenlerinden Gene Wilder’a Dair Her Şey

Gene Wilder ilk profesyonel oyunculuğunu Herbert Berghof’un Twelfth Night adlı tiyatro oyununda gerçekleştirmiştir. Daha sonra pek çok tiyatro oyununda yer almış ve farklı tiyatro yapımlarıyla dünyayı gezmiştir. 1967’de Bonnie ve Clyde ile ilk filminde küçük bir rolde oynamıştır. The Producers ile ilk defa başrol olmuştur. 1971’de Willy Wonka & the Chocolate Factory’de oynamıştır. Film en başta iyi bir gişe elde edememiş fakat daha sonra kült film özelliği kazanmıştır. 1972’de oynadığı Sex About Know ( But Were Were Sor Sex) filmiyle başarıyı yakalamıştır. Daha sonra Stir Crazy’de Rıchard Pryor ile oynamış ve ikili çok fazla ilgi görmüştür.

8. Kanser Merkezi

Gene Wilder annesini 1957 yılının kasım ayında kaybetti. Annesini kanserden dolayı kaybetmişti. Hayatının ilerleyen senelerinde üçüncü eşiyle 14 Eylül 1984’te evlenmiştir. Eşiyle istemelerine rağmen çocuk sahip olamamışlardır. Wilder’ın karısına 1986’da yumurtalık kanseri teşhisi konulmuştur. Tedavilere rağmen bütün vücuda yayılan kanser, Wilder’ın eşini 1989’un mayısında kaybetmesine yol açmıştır. Wilder bunun üzerine kanser teşhis merkezi kurmuştur. Aynı zamanda kansere olan farkındalığı artırmak amacıyla bir destek grubu olan Gilda’s Club’u kurmuştur. 1998 yılında ise kanserle ilgili kendi deneyimlerinin yer aldığı bir kitap yazmıştır.

9. Yazma Hikayesi

Gene Wilder 1991 yılında Another You’da oynadıktan sonra filmlerde oynamayı bırakmıştır. 2002-2003 yıllarında bir televizyon dizisi olan Will & Grace’in üç bölümünde oynamıştır. Daha sonra kendini tamamen yazmaya adayan Gene Wilder birkaç roman ve anı yazıları yazmıştır. Suluboya yapmayı da çok seven ve bir suluboya sanatçısı olan Wilder oyunculuk kariyerine harika bir senaryo olursa devam edeceğini ifade etmiştir. Şiddet, küfür ve çıplaklık gibi senaryolara yer veren filmlerden sıkıldığını belirtmiştir. “Bana yılda 52 film gönderiliyor ve belki üç tane iyi film var” diyerek aradığı filmleri bulamadığını ve yazmaya yöneldiğini belirtmiştir.

10. Wilder’ın Ölümü

Hollywood’un Usta Komedyenlerinden Gene Wilder’a Dair Her Şey

Hollywood’un Usta Komedyenlerinden birisi olan Gene Wilder’a dair her şey anlatılırken Wilder’ın en sevdiği şarkılardan birisi olan Over the Rainbow dinlerken öldüğünü de belirtmemiz gerekmektedir. Gene Wilder 29 Ağustos 2016’da, seksen üç yaşındayken Stanford’daki evinde ölü bulunmuştur. Gene Wilder’ın alzheimer hastası olduğu bilinmektedir. 2013 yılından beri bu hastalık yüzünden acı çektiği fakat hep çocukların Willy Wonka sevinçlerindeki gibi kalmak istediği için sakladığı öldükten çok sonra aile üyelerinden öğrenilmiştir. Aile üyeleri Gene Wilder’ın ölürken onların ellerini tuttuğunu ve Ella Fitzgeral’ın Over the Rainbow dinlediğini de açıklamışlardır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!