Hız Tutkunlarının Heyecanla Takip Ettiği Formula 1 Pilotları

4 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Dünyanın en sevilen otomobil sporu olarak bilinen Formula 1, birçok sporseverin heyecanla takip ettiği bir spor dalıdır. Her sporda olduğu gibi Formula 1 platformunda da efsaneleşmiş isimler vardır. Bu isimlerden bazıları bu spor adına hayatını bile feda etmiştir. Biz de sizler için hız tutkunlarının heyecanla takip ettiği en başarılı Formula 1 pilotları listemizi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Michael Schumacher

Hız Tutkunlarının Heyecanla Takip Ettiği Formula 1 Pilotları

Michael Schumacher, çoğu kişi tarafından Formula 1’in en başarılı pilotu olarak gösterilmektedir. Formula 1’de şampiyonluğa ulaşan ilk Alman pilot unvanına sahip olan Schumacher, Ferrari ile uzun başarılı yıllar geçirmiştir. Toplam 301 yarışa katılıp 91 birincilik elde eden Michael Schumacher, herkes tarafından kabul edilmiş bir Formula 1 efsanesidir. Emeklilik günlerini geçirirken 2013 yılında Meribel’de geçirdiği kayak kazasının sonucunda başından ağır yaralanan efsane pilot, günümüzde hala sağlığına kavuşamamıştır. Usta ismin temel fonksiyonlarını yerine getirmede bile zorlandığı açıklanmıştır.

2. Fernando Alonso

İspanyol pilot Fernando Alonso 1981 yılında dünyaya gelmiştir. Toplam 314 yarışa katılan Fernando Alonso, 32 kez birinciliğe ulaşırken 97 kez podyuma çıkma başarısı gösterdi. Kariyerini birkaç kez sonlandırma kararı alsa da Formula 1 platformundan ayrılamayan Fernando Alonso, 2 kez dünya şampiyonluğu unvanına ulaşmıştır. Bu sezon Formula 1’de yer almayan İspanyol pilot, yeni sezonda Renault markasının bünyesinde Formula 1’e geri döneceğini açıkladı. Test sürüşlerini tamamlayan efsane pilot yeni sezonda hayranlarının karşısına yeniden çıkmayı bekliyor.

3. Niki Lauda

Hız Tutkunlarının Heyecanla Takip Ettiği Formula 1 Pilotları

Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Avusturyalı pilot Niki Lauda, ailesinin onaylamamasına rağmen hayallerinden vazgeçmeyip F1 pilotluğu yapmıştır. Formula 1 efsaneleri arasında görülen Niki Lauda, 3 kez dünya şampiyonu olmuştur. 1976 yılında Almanya’da gerçekleşen bir yarış esnasında Niki Lauda bir kaza geçirmiştir. Arabasının yanması sonucu vücudunda ve yüzünde kalıcı izler kalmıştır. Lauda’nın, James Hunt ile rekabeti bir sinema filmine bile konu olmuştur. Niki Lauda, hız tutkunlarının heyecanla takip ettiği Formula 1 pilotları arasında gösterilmektedir.

4. Felipe Massa

Felipe Massa, Brezilya’da dünyaya gelmiş bir Formula 1 pilotudur. 2002 yılında Formula 1 platformuna dahil olmuştur. Kariyerinde birçok marka adına yarışmış olsa da en iyi yıllarını Ferrari ve Williams ile geçirmiştir. Toplam 236 yarışı kariyerine sığdıran Brezilya’lı pilot, 11 yarıştan birincilik elde etmiştir. İlk birinciliğini Türkiye’de İstanbul Park pistinde elde eden Felipe Massa, toplam 41 kez podyuma çıkmıştır. 2017 yılında kariyerini noktalama kararı alan Felipe Massa, Formula 1 kariyerini bitirerek Formula E kariyerine adım atmıştır. Günümüzde hala Formula E platformunda yer almaktadır.

5. Ayrton Senna

Hız Tutkunlarının Heyecanla Takip Ettiği Formula 1 Pilotları

Birçok kişinin gelmiş geçmiş en iyi yarış pilotu olarak kabul ettiği Ayrton Senna 1 Mayıs 1994 tarihinde Brezilya’da dünyaya gelmiştir. Kariyerine 3 dünya şampiyonluğu, 41 yarış birinciliği ve 162 yarış sığdıran Ayrton Senna, 1994 yılında San Marino’da gerçekleşen bir yarışta hayatını kaybetmiştir. Yarışı lider götürürken yedinci turda bir kaza geçirmiş ve şampiyonluklar kazandığı bu pistte hayatını kaybetmişti. Ayrton Senna, günümüzde de birçok pilotun idol olarak gördüğü bir isim haline gelmiştir. Hız tutkunlarının heyecanla takip ettiği en iyi Formula 1 pilotları arasında yer almaktadır.

6. Sebastian Vettel

Sebastian Vettel, 3 Temmuz 1987 yılında Almanya’da doğmuştur. Çocukluğunda bile Formula 1 pilotu olmayı hayal eden Vettel, 2007 yılında bunu başarmıştır. Kariyerine 4 dünya şampiyonluğu, 53 yarış birinciliği ve 250 yarış sığdıran Alman Pilot, günümüzde kariyerine devam etmektedir. Takım arkadaşı Charles Leclerc ile Ferrari pilotluğu yapan Sebastian Vettel, eski performansını mumla aramakta. Yeni sezon için Aston Martin markasıyla anlaşan tecrübeli pilot, birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi pilotlar arasında değerlendirilmektedir. Kariyerinin sonlarına yaklaşan Vettel, toplam 3002 kariyer puanına sahiptir.

7. Lewis Hamilton

Hız Tutkunlarının Heyecanla Takip Ettiği Formula 1 Pilotları

İngiliz pilot Lewis Hamilton, 7 Ocak 1985 tarihinde dünyaya gelmiştir. Günümüzde hala Mercedes pilotluğu yapan Hamilton, Formula 1 platformunda yarışan ve dünya şampiyonu olan ilk siyahi pilottur. 9 yaşından beri bu spor için eğitim alan Lewis Hamilton kariyerine 6 dünya şampiyonluğu, 91 yarış birinciliği sığdırmıştır. Yakın tarihte Michael Schumacher’in rekorunu da egale etmiştir. Aktif olarak Formula 1 kariyerine devam eden Lewis Hamilton, birçok kişiye göre kariyerini noktaladığında gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 pilotu olarak akıllarda kalacak.

8. Kimi Raikkonen

Finlandiya’lı sürücü Kimi Raikkonen, 2001 yılında Formula 1 ailesine katılmıştır. McLaren markasıyla pilotluk kariyerine devam eden Raikkonen, 2005 yılında ülkemizde ilk kez düzenlenen yarışı birinci olarak bitirmiştir. İlk Türkiye Grand Prix’ini kazanan Kimi Raikkonen, bir dönem Formula 1’i bırakmış fakat kısa süre sonra geri dönmüştür. Kariyerinde 1 dünya şampiyonluğu, 21 yarış birinciliği, 103 podyum bulunan ‘Buz Adam’ lakaplı pilot, günümüzde Alfa Romeo takımı bünyesinde yarışmaktadır. Aynı zamanda Kimi Raikkonen, efsane marka Ferrari’nin son şampiyonudur.

9. Jenson Button

Jenson Button, Britanya’da dünyaya gelmiştir. 2000 sezonunda Formula 1 dünyasına katılmış olan Button, kariyerine 239 yarış, 1 dünya şampiyonluğu, 15 birincilik ve 49 podyum sığdırmıştır. Son olarak 2017 yılında Monako Grand Prix’inde yarışan Jenson Button, Formula 1’den emekli olmuştur. Doğduğu yerde bir köprünün ve bir caddenin adı Jenson Button ismi verilerek değiştirilmiştir. Birçok F1 izleyicisinin sevdiği bir pilot olan Jenson Button, hız tutkunlarının heyecanla takip ettiği en başarılı Formula 1 pilotları arasında yerini almaktadır.

10. Nico Rosberg

Hız Tutkunlarının Heyecanla Takip Ettiği Formula 1 Pilotları

Nico Rosberg, 27 Haziran 1985 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda Fin vatandaşı da olan Nico Rosberg, 2006 yılında Formula 1 kariyerine başlamıştır. İlk yarışında kendini kanıtlamayı başarmış sayılı pilotlardandır. Kariyerine 1 dünya şampiyonluğu, 206 yarış, 23 yarış birinciliği ve 57 podyum sığdırmıştır. Nico Rosberg, 2016 sezonunda dünya şampiyonluğunu ilan ettikten birkaç gün sonra emekliliğini ilan etmiştir. Kariyerini zirvede bırakan Alman pilot da hız tutkunlarının heyecanla takip ettiği Formula 1 pilotları arasında yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!