Hız Sporu Formula 1 Yarışlarının Yapıldığı En Zorlu Pistler

4 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Motor sporlarının en bilineni olan Formula 1’de izleyicilerin çok sevdiği ve yakından takip ettiği pistler bulunmaktadır. Orada düzenlenecek yarışlar ise sezon başından itibaren heyecanla beklenir. Bu pistlerden bazıları o kadar zorlayıcıdır ki pilotların adeta korkulu rüyası haline gelmiştir. Hız sporu Formula 1 yarışlarının yapıldığı en zorlu pistler listemizi sizin için sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Circuit de Monaco

Hız Sporu Formula 1 Yarışlarının Yapıldığı En Zorlu Pistler

Monaco ülkesinde bulunmaktadır. Formula 1’in en ünlü pistidir. Tanınan isimler Monaco’ya gelip her sene yarışı izlemektedir. Bir sokak pisti olan Circuit de Monaco, dar ve kazaya müsait bir pisttir. Monaco’da pilotlar inanılmaz kazalar yaşamıştır. Yağmur faktörü de işin içine girdiğinde Circuit de Monaco pilotların korkulu rüyası haline gelmektedir. Monaco pisti, motor sporları tarihinin mirası olarak adlandırılmaktadır. Takvimin şüphesiz en zor yarışı olan Monaco Grand Prix, çok prestijli bir pisttir. Tüm pilotların en çok kazanmak istediği yer Circuit de Monaco pistidir.

2. Singapur Marina Bay St. Circuit

Formula 1 tarihi için önemli yeri olan pistlerdendir. Gece yarışı olan pistler arasındadır. Yarış severler gece yarışı olmasından dolayı Singapur Marina Bay Street Circuit’i fazlasıyla sevmektedir. Aynı zamanda Formula 1 tarihindeki ilk gece yarışı yapılan pist unvanı da burada bulunmaktadır. İlk olarak 1996 yılında Singapur yarışı düzenlenmiştir. Toplam 61 turdan oluşan yarışlar yapılmaktadır. Pistin rekoru olan en hızlı tur süresi 1.42.301 ile atılmıştır. Bu pistte en çok yarışı Alman pilot Sebastian Vettel kazanmıştır. Singapur’da beş zafer elde etmiştir. Aktif olarak F1 takviminde bulunmaktadır.

3. San Marino Imola

Hız Sporu Formula 1 Yarışlarının Yapıldığı En Zorlu Pistler

İtalya’nın Imola şehrinde düzenlenmektedir. Uzun süre takvimde kendine yer bulan Imola, aynı ülkede iki yarış engeline takılarak yerini Monza’ya kaptırmıştır. 2020 yılında pandemi dolayısıyla burada bir yarış daha yapılmıştır. Imola, pilotların birbirlerini geçme konusunda en zorlandığı pistler arasında yer almaktadır. Burada ilk yarış 1981 yılında düzenlenmiştir. Imola’nın en ünlü bölümü olan Tamburello virajında efsane Formula 1 pilotu Ayrton Senna büyük bir kaza yapmıştır. Bu kaza sonucunda Ayrton Senna hayatını kaybetmiştir. Bu ölümcül kazanın ardından Tamburello virajı ikiye bölünmüştür.

4. İstanbul Park

Türkiye’de bulunan zorlu bir yarış pistidir. 2015 ve 2011 yılları arasında düzenli olarak Formula 1 yarışları yapılmıştır. Toplam yedi yarış düzenlendikten sonra İstanbul Park takvimden çıkartılmıştır. 2020 yılında pandemi koşullarından ötürü İstanbul Park’ta 9 yıl aranın ardından Türkiye Grand Prix’i düzenlenmiştir. Heyecanlı bir yarışa ev sahipliği yapan İstanbul Park‘ta zafer Lewis Hamilton’un olmuştur. Pistin en önemli bölgesi ünlü sekizinci virajdır. Büyük kazalar bu bölgede yaşanmıştır. İstanbul Park’ın en bilinen olayı ise iki takım arkadaşı olan Vettel ve Webber’in birbirleriye temasa girdikleri anlardır.

5. Silverstone

Hız Sporu Formula 1 Yarışlarının Yapıldığı En Zorlu Pistler

Britanya’da bulunmaktadır. Formula 1 tarihinin en eski pistlerinden birisidir. Yarışlarda Silverstone pistinde 52 tur atılmaktadır. Silverstone’da en fazla yarış kazanan marka Ferrari’dir. Bu pistte en fazla yarış kazanan pilotlar ise Lewis Hamilton, Alain Prost ve Jim Clark’tır. Efsane pilot Michael Schumacher bu pistte bacağını kırarak şampiyonluk yarışından geri kalmıştır. Pist üzerinde sıklıkla güncellemeler olmuştur. Lastik problemleri Silverstone’da oldukça fazla görülmektedir. Pilotların yarışmaktan en zevk aldığı ve çekindiği pistler sıralamasında başta gelmektedir. Silverstone, hız sporu Formula 1 yarışlarının yapıldığı en zorlu pistler arasındadır.

6. Shanghai Pisti

Çin’de bulunan bir pisttir. Keskin virajlara sahip Shanghai Pisti, 56 turdan oluşmaktadır. Yapıldığı yılda en maliyetli pist unvanını kazanan bu pist, pilotları zorlayan pistler arasındadır. Shanghai’da en fazla yarış kazanan sürücü İngiliz pilot Lewis Hamilton’dur. En çok yarış kazanan marka ise Mercedes markasıdır. Asya’nın sevilen pistleri arasında gösterilen Shanghai Pisti, hız sporu Formula 1 yarışlarının yapıldığı en zorlu pistler arasında yer almaktadır. Bu pist, güncel Formula 1 takviminde hala yer almaktadır. 2020 yılında pandemi dolayısıyla bu pistte yarış gerçekleşmemiştir.

7. Circuit of the Americas

Hız Sporu Formula 1 Yarışlarının Yapıldığı En Zorlu Pistler

ABD’nin Austin kentinde bulunan Circuit of the Americas, eski ve köklü pistlerdendir. Kıvrımlı virajlarıyla pilotlara zor anlar yaşatan bu pist 56 turdan oluşmaktadır. F1 tarihinde büyük bir yere sahip olan Circuit of The Americas’da en fazla yarış kazanan marka Ferrari’dir. En fazla yarış kazanan pilot ise Lewis Hamilton’dur. Pistte son yarış 2019 yılında yapılmıştır. Günümüzde hala Formula 1 takviminde bulunmasına rağmen 2020 yılında pandemi dolayısıyla bu pistte de yarış yapılamamıştır. F1 tarihinin en iyi yarışlarına ev sahipliği yapan ABD Grand Prix, gelecek sezonlarda da takvimde yer almaya devam edecek.

8. Hanoi Street Circuit

Vietnam’da bulunan ve 55 turluk yarışlara ev sahipliği yapan bir pisttir. Dar yolları ve zorlu virajlarıyla pilotlara zor anlar yaşatan bir pist olmuştur. Bir sokak pisti olan Hanoi Street Circuit, toplam 5607 kilometredir. 2020 yılında pandemi dolayısıyla bu pistte yarış düzenlenmemiştir. FIA aldığı karar doğrultusunda siyasi olaylar dolayısıyla gelecek sezonlarda da Vietnam Grand Prix’ini düşünmediğini açıklamıştır. Bu zorlayıcı pistin artık aktif Formula 1 takviminde yer bulması zor gözüküyor. Yine de zorlu ve güzel bir pist olarak bilinen Hanoi Street Circuit, yarış severlerin en sevdiği sokak pistlerinden biri olarak biliniyor.

9. Suzuka Circuit

Japonya’da bulunmaktadır. Toplam 53 turdan oluşan Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Üst üste gelen kıvrımlarıyla pilotlara zor anlar yaşatan Suzuka, genellikle sezonun sonlarında yer almaktadır. Bu pistte en çok yarış kazanan pilot Michael Schumacher’dir. En fazla yarış kazanan marka ise İngiliz takım McLaren’dir. Pist uzunluğu toplam 5807 kilometredir. Suzuka, Formula 1 takviminde hala aktif olarak yer almaktadır. 2003 yılından günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Hız sporu Formula 1 yarışlarının yapıldığı en zorlu pistler arasında Suzuka’da bulunmaktadır.

10. Bakü Şehir Pisti

Hız Sporu Formula 1 Yarışlarının Yapıldığı En Zorlu Pistler

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunmaktadır. Toplam 51 turdan oluşan bir sokak pistidir. Bakü şehri sokaklarında kurulu Bakü Şehir Pisti, diğerlerine göre yeni sayılabilecek bir pisttir. İlk kez 2017 yılında burada yarış düzenlenmiştir ve günümüzde hala Formula 1 takviminde yer almaktadır. Bu pistte en çok yarış kazanan marka Mercedes’tir. Pilotlara zor anlar yaşatan bir pist olarak bilinir. Bakü sokaklarında hızla giden Formula 1 araçları ünlü kale dönüşünde neredeyse durma seviyesine kadar gelmektedir. Bu pistte Daniel Ricciardo, Lewis Hamilton ve Valteri Bottas zafere ulaşmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!