Hitabetinizi Geliştirecek En İyi 10 TED Konuşması

5 dk okuma süresi


7
21 Paylaşım, 7 puan

Etkili söz söyleme sanatı olan hitabet, topluluk karşısındayken sesi etkili kullanma, doğru yerde nefes alma, doğru tonlamalar ve vurgularla anlaşılır bir şekilde konuşma yeteneğidir. Düşündüklerinizi etkili bir şekilde aktarabilmek, iletişim kurduğunuz kişilerin dikkatle sizi dinlemesini ve yaratmak istediğiniz etkinin oluşmasını sağlar. Peki, etkili ve güzel konuşmak için neler yapılması gerekiyor? Bu içeriğimizde en iyi tavsiyelerin yer aldığı 10 TED konuşması ile hem hitabetinizi geliştirecek hem de topluluk önünde etkileyici konuşmalar yapabileceksiniz. İyi seyirler!

1. Julian Treasure: Nasıl Konuşalım ki İnsanlar Bizi Dinlemek İstesin?

Birçok insan konuştukları zaman insanların onları dinlemediğini, dikkatleri üzerine toplayamadığını fark etmiştir. Bu konuda ses ve iletişim uzmanı Julian Treasure, “İnsan sesi dünyadaki en güçlü sestir. Bu sesle yaptığınız konuşmalar dünyayı değiştirsin istiyorsanız konuşmanın yedi günahından uzak durun” diyor. TED’e yaptığı 10 dakikalık etkileyici konuşması ile hitabetinizi geliştirecek en iyi pratik ses uygulamaları ve yapılan hatalardan bahsetmektedir. Dürüst, açık ve net konuşmak yapılması gerekenlerden bazıları. Konuşmasın da yer verilen hatalı alışkanlıklarımızı ise değiştirerek ve empati kurmayı öğrenerek etkileyici konuşmalar yapmaya başlayabiliriz. Videoda Türkçe altyazı seçeneği bulunmaktadır.

2. Amy Cuddy: Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Sağlıklı bir iletişimin %30’u sözlü %70’i ise sözsüz iletişimdir. Yani ne söylediğimizden çok nasıl hissettirdiğimiz önemlidir. Beden dili çokça eğitime konu olmuş ve çok araştırılmıştır. Sosyal psikolog Amy Cuddy TED Talks’ta yaptığı konuşmada, beden dilini “Güç duruşu” olarak vurguluyor. Cuddy’e göre güç duruşu insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasıdır. Amy Cuddy bu tezini hormon testleriyle de desteklemiş ve elde ettiği sonuçlara göre bazı duruş şekilleri insan enerjisini önemli ölçüde değiştiriyor. Bu videoyu izlediğinizde siz de güç duruşu ve beden dili hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

3. Megan Washington: Neden Toplum Önünde Konuşmanın Ölümcül Korkusunu Yaşıyorum

Konuşurken söyleyemediğinizin kelimeleri düzeltmek istiyorsanız en iyi 10 TED konuşması içinde yer yer hitabetinizi geliştirecek nitelikte olan Megan Washington’un konuşmasını mutlaka dinleyin. Megan Washington Avustralya’da popüler bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Küçüklüğünden beri kekeme olan şarkıcı Megan, konuşma engeliyle nasıl baş ettiğini TED konuşması ile anlatıyor. Konuşmanın “kaçamak noktasını” bulduğunu dile getiren Washington, bu yöntemle son dakikada sözlerini değiştirerek beynini kandırmaktan bahsediyor. Bu cesur konuşmasında söyleyemediği kelimeleri nasıl değiştirdiği ve en çok zorlandığı harfleri bir arada kullanmaktan kaçınma yolları yer alıyor.

4. Celeste Headlee: Daha İyi Konuşmanın 10 Sırrı

Celeste Headlee uzun bir süre muhabir ve radyo sunucusu olarak çalışmıştır. Aynı zamanda müzik alanında da oldukça eğitimlidir ve hala profesyonel bir opera şarkıcısı olarak çalışmaktadır. Mesleği sayesinde iyi konuşmanın içeriğini çok iyi bilmektedir. Tecrübelerini sık sık paylaşmaktadır. TED konuşması ile de hitabetinizi geliştirmek için yapmamız gerekenler en iyi 10 kuralı paylaşmaktadır. Headlee, “konuşmak ve iyi konuşmak önemlidir. İyi konuşmanın ise dinlemeye değer bir şey anlatıp dinlettirmek” olduğunu dile getiriyor. Etkileyici konuşmaların ise dürüst, kısa, net ve açık dinleme yöntemi ile mümkün olduğunu dile getirmektedir. TED konferansını izlemek isteyenler için Türkçe çeviri bulunmaktadır.

5. Chris Anderson: Topluluk Önünde Harika Bir Konuşma Yapmak İçin TED’in Sırrı

Uzun süren bir gazetecilik ve yayıncılık kariyerinden sonra TED Konferansının küratörü olan Chris Anderson, yaklaşık 10 dk. süren konuşması ile hitabetinizi geliştirecek en iyi adımları anlatıyor. Yıllarca birçok konuşma dinlemiş ve hepsinin ortak bir noktası olduğunu söylüyor. Bu konuşmada topluluk önünde harika bir konuşma için yapılması gerekenler ve TED’in sırlarını paylaşıyor. Bunlardan ilki konuşmanızı sadece bir büyük fikirle sınırlayın ve dinleyicilerinize umurlarında olacak bir şey verin. Diğer önemli madde ise hâlihazırda izleyicinizin anladığı kavramlarla adım adım fikrinizi inşa edin ve son olarak fikrinizi paylaşmayı değerli yapın.

6. Allan Pease: Beden Dili İle Güç Avucunuzun İçinde

Allan Pease, satış ilişkileri ve insan iletişimini araştırıp inceleyen Fahri Psikoloji Profesörüdür. Basit, sahada test edilmiş beceriler ve sonuç alan teknikleri mizahi bir şekilde anlatıyor. Bu da insanları o becerileri kullanmak için motive ediyor. Dünya çapında “Bay Vücut Dili” olarak bilinen programları, işletmeler ve hükümetler tarafından güçlü ilişki becerilerini öğretmek için kullanılıyor. Beden dili ile güç avucunuzda isimli TED konuşmasında ise tüm bu tecrübelerini etkileyici bir dille anlatıyor. İletişimde konuşmak kadar beden dilinin de ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. Anlatacağınız konuyu sunma şeklinizdir beden diliniz.

7. Christian Martineau: Beden Dili ve Sözsüz İletişim

Christian Martineau, profesyonel konuşmacı, beden dili uzmanı ve sinergoloji eğitmenidir. Kanada silahlı kuvvetleri gibi çeşitli şirketler, dernekler ve hükümet seviyelerinde eğitmen olarak çalışmış ve sözsüz iletişim konusunda eğitimler vermiş başarılı bir hatiptir. Bu tecrübeleri ile TED konuşmasında kelimelerin dilini anlamanın yanı sıra beden dili ile daha iyi, daha zengin ve daha akıcı bir şekilde iletişim kurmak için gerekenlerden bahsediyor. Yüz yüze sohbet eden insanların iyi bir dinleyici olması gerektiğini, konuşmalarla beraber beden diline de dikkat etmesi gerektiğini anlatıyor. Bunları anlatırken eğlenceli mizahi bir dil kullanıyor.

8. Joe Kowan: Sahne Korkusunu Nasıl Yenerim

İnsan var olduğundan beri korku hep vardır. Önemli olan onu yenmeyi başarabilmektir. Joe Kowan eğer işiniz müzisyenlikse ya da kalabalıkların önünde konuşmak zorundaysanız korkunuzu yenmelisiniz, diyor. Joe Kowan, 27 yaşında şarkı yazmaya başladığından beri sahne korkusuyla mücadele eden Boston merkezli bir müzisyen ve grafik tasarımcıdır. “İnsanların karşısına çıktığınızda, elleriniz titremeye başlar, avuçlarınız terler ve oradan kaçmak istersiniz. İşte bu sahne korkusudur.” diye bahsediyor yaşadıklarını. Joe Kowan uzun çabaları sonucu sahne korkusunu aşmayı başarmış. TED konferansı ile sahne korkusu ve şikayetçi olduğu bu korkuyu nasıl yendiğini seyircilerle paylaşıyor.

9. Melissa Marshall: Benimle İnek Gibi Konuş

İletişimci olan Melissa Marshall, TED konferansında özellikle bilim adamları ve mühendisler üzerinden örneklemelerde bulunuyor. Bilim adamları ve mühendislerin açıklama yaparken işin kalitesinden ödün vermeden onları nasıl basitleştirebileceklerinden bahsediyor. Bu konuşmasında vermek istediği mesaj ise iletişim kurarken basit, açık ve anlaşılır dil kullanmaktır. Ne kadar önemli bilgiler veriyor olsan da kullandığın ağır kelimeler anlaşılmanı zorlaştırır. Etkili bir konuşma sağlayamaz ve anlaşılamazsın. Karşındaki kişinin anlayacağı seviyede konuşabilmelisin. Özetle beden dili, konuşma şekli ve kelime seçimi hitabette önemli konulardır. TED konuşmasında Türkçe çeviri mevcuttur.

10. Haluk Gürgen: İletişiminiz Kadarsınız

En iyi 10 TED konuşması arasında sonuncu olan “İletişiminiz Kadarsınız” hitabetinizi geliştirecek önemli noktalara değinmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görev yapan Haluk Gürgen, iletişim sektöründe kitaplar ve makaleler yazdı. Danışmanlık, eğitim ve çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi. TEDx İstanbul’da yaptığı konuşmada, iletişimdeki en büyük engelin farklılıklar değil, ötekileştirme olduğunu vurgularken, iletişimin ne olduğunu ve nasıl daha etkili iletişim kurabileceğimizi anlatıyor. Etkili bir iletişimin ilk kuralı budur. Konuştuğunuz kişileri sınıflandırmadan, aynı samimi dil ile iletişim kurmalısınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!