Tüm Zamanların En Popüler TEDx Konuşmaları

3 dk okuma süresi


11
9 Paylaşım, 11 puan

Popüler sloganı “Yaymaya Değer Fikirler” olan TED (Technology Entertainment Design), konuşmaları ile küresel konferanslar serisidir. İlk olarak 1984 yılında bir etkinlik olarak düzenlenmiş ancak 1990’a gelindiğinde Kaliforniya merkezli her yıl düzenlenmeye başlamıştır. Önceleri Silikon Vadisi ile uyumlu bir şekilde teknoloji üzerine konuları ele almış. Ardından bilim ve kültür derken daha geniş bir yelpazede farklı konu başlıklarını da ele alınmaya başlanmıştır. 2009 yılından itibaren konuşmalarda kazananların, hedeflerine ve başarmak istediklerine destek olmak amacıyla TEDx tarafından ödüller verilmektedir. Bu genel bilgilendirme sonrası dergiCE olarak, sizler için tüm zamanların en popüler TED & TEDx konuşmaları listesini hazırladık. Dileriz, birazcık olsun sizlere öğrenmeyi öğrenme de katkımız olsun. İyi seyirler!

1. Simon Sinek: Büyük liderler bir harekete nasıl ilham verir?

Simon Sinek, ilham verici bir liderlik üzerine basit görünümlü güçlü bir modeli anlatıyor. Konuşmasına “Neden?” sorusu ile başlıyor ve verdiği örneklerde ise Apple, Martin Luther King ve Wright Kardeşlere değiniyor.

2. Brene Brown: Hassasiyetin Gücü

İnsandaki empati kurabilme, aidiyet, sevgi gibi yakınlık bağlantısını inceliyor. Bu konuşmasında araştırmasından derin bir içgüdüsünü paylaşıyor. Kendisini tanımak ve insanlığı anlamak için dinleyicileri kişisel bir arayışa sokuyor.

3. Julian Treasure: Nasıl konuşmalı ki insanlar bizi dinlemek istesin?

Siz konuşurken insanların sizi hiç dinlemediğini fark ettiğiniz oldu mu? Julian Treasure bu faydalı konuşmasında, güçlü bir konuşmanın nasıl yapılacağının ipuçlarını paylaşıyor. Bazı basit ses alıştırmalarını çalışarak, karşımızdakiler ile empati yaparak nasıl konuşacağımızı anlatıyor. Dünyadaki gürültünün kulağa daha hoş gelmesi için gerçekten yararlı bir konuşma!

4. Dan Pink: Motivasyon Yapbozu

Kariyer Analisti olan Dan Pink, pek çok sosyal bilimcinin bildiği ama genellikle yöneticilerin bilmediği bir gerçeğe dikkat çekerek motivasyon yapbozunu inceliyor. Geleneksel ödüller, her zaman düşündüğümüz kadar etkili olmayabilir diyor. Ve aydınlatıcı hikayelerle dinleyebileceğiniz, belki de ileriye dönük en iyi yolu gösteriyor.

5. Susan Cain: Yanlızların Gücü

Giderek sosyalleşen ve her şeyin önceden ödüllendirildiği bir kültürde, içe kapanık yaşamak zor olabilir, hatta utanç verici dahi olabilir. Ancak Susan Cain, bu tutkulu konuşmasında içe dönüklerin dünyada olağanüstü yetenekler ve yeni fikirler getirdiklerini iddia ediyor. Bu sebeple teşvik edilmeli ve kutlanmalılar diyor.

6. Dan Gilbert: Mutluluğun Şaşırtıcı Bilimi

“Stumbling On Happiness”in yazarı Dan Gilbert, istediğimizi elde edemezsek sefil olacağımız düşüncesine meydan okuyor. Kendisinin türettiği terim olan “psikolojik bağışıklık sistemi” sayesinde işler planlandığı gibi gitmese dahi mutlu olabileceğimizi savunuyor. Gerçekten ilham veren bir konuşma!

7. Kelly McGonigal: Stresi Nasıl Arkadaşın Yaparsın?

Stres anında kalbiniz çarpıtıyor, nefes almanız hızlanıyor ve alnınız terliyor. Ancak halk dilinde stres bir sağlık düşmanı haline gelmiş olsa da, yeni araştırmalar, o an stresli geçeceğine inanıyorsanız, sizin için kötü olabileceğini gösteriyor. Psikolog Kelly McGonigal, stresi pozitif olarak görmemizi istiyor. Stresi azaltma konusunda yokmuş gibi davranma ve olanlara göğüs germe mekanizmasını tanıtıyor.

8. Tim Urban: Bir Erteleme Ustasının Zihninden Geçenler

Erteleme işleminin bir anlam ifade etmediğini herkes biliyor, ama işleri bitirmek için son dakikaya kadar bekleme alışkanlığını bırakamıyoruz. Tim Urban bu eğlenceli konuşmasında, bizi YouTube alemleri, Vikipedi tavşan yuvaları ve pencereden dışarı bakmanın getirdiği bir yolculuğa çıkarıyor. Zamanımız dolmadan gerçekte olan neleri ertelemiş ve kaçırmış olabileceğimizi daha fazla düşünmeye teşvik ediyor.

9. Shawn Achor: Daha İyi Çalışmak İçin Mutlu Olma Sırrı

Mutlu olmak için çok çalışmamız gerektiğine inanıyoruz, ancak bunu tersten düşünebilir miyiz? Bu hızlı hareket eden ve çok komik konuşmada, psikolog Shawn Achor, mutluluğun daha üretken olmak için bize ilham verdiğini savunuyor. Böylece yaptığınız işleri de zevkle yapacağınızı ve pozitif olacağınızı anlatıyor.

10. James Veitch: İstenmeyen iletileri yanıtlayınca bunlar oluyor.

En popüler TEDx konuşmaları listemizin son sırasında James Veitch, bize teknoloji dünyasından haberler veriyor. Email adresimizde, sahibi belirsiz sigorta şirketlerinden yada elmas kaplı kiralık kasalardan gönderilen şüpheli iletiler, gelen kutumuzda beliriveriyor. Aklımıza ilk gelen şey ise onları görür görmez silmek oluyor. Ancak ya yanıt verirsek neler oluyor? Komedyen ve Yazar James Veitch bu süreci paylaşıyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!