Tüm Zamanların En Popüler TEDx Konuşmaları

4 dk okuma süresi


13
10 Paylaşım, 13 puan

TED (Technology, Entertainment, Design) farklı alanlarda üst düzey nitelikte insanların buluştuğu ve bilgi alışverişinde bulunduğu bir konferansın adıdır. Her iki yılda bir Kaliforniya, ABD’de gerçekleşen bu konferans 1990 yılından beri kesintisiz devam etmektedir. Konferanslar TEDx’e kadar “Yaymaya Değer Fikirler” sloganıyla Silikon Vadisi’ne uyum göstererek büyük oranda teknoloji ve tasarıma odaklanmıştır. Ancak TEDx fikrinin ortaya çıkışının ardından tüm dünyadaki binlerce kuruma bu konferansı düzenleyebilme hakkının verilmesiyle küresel bir organizasyona dönüşmüştür. Artık TEDx konferanslarında herhangi bir konu hakkında bağımsız ve tarafsız konuşmalar yapmak mümkün. TED’in yanına iliştirilen “x” ifadesi de bu fikir özgürlüğünün temsili olarak kullanılıyor. İşte tüm zamanların en etkileyici ve popüler TEDx konuşmaları…

1. Sam Berns, TEDxMidAtlantic

Konuşmayı yaptığı sırada 17 yaşında olan Sam Berns, bando takımında trampet çalmak isteyen bir öğrenci. Ancak bunun önüne geçen bazı engelleri olduğunu söylüyor. Progeria hastası olan Berns, çalması gereken trampet düzeneğinden yalnızca 5 kilogram daha ağır. Daha mutlu bir hayat için kullandığı 3 maddelik felsefesini dinlerken Berns’in aklına hayran olmamak elde değil.

2. Lara Boyd, TEDxVancouver

Başka insanların bazı konuları sizden çok daha hızlı öğrenebildiklerine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Beyin araştırmacısı Lara Boyd, tam da bu konu üzerinde duran sade ve açıklayıcı bir konuşma yapıyor. “Nasıl öğreniriz?” ve “neden bazılarımız diğerlerinden daha kolay öğrenir?” sorularını cevaplamak için araştırmalar yapan Boyd’u dinlerken beyninizin sınırlarını yeniden keşfedeceksiniz.

3. Josh Kaufman, TEDxCSU

Yapmanız gereken iş miktarı arttığında, mesela bir ebeveyn olduğunuzda veya kendi işinizi kurduğunuzda yani hiç boş zamanınız kalmadığında nasıl yeni şeyler öğrenmeye devam edebilirsiniz? Girişimci Josh Kaufman, kızı Lela doğduktan sonra “yeni bir beceri kazanmak ne kadar sürer?” sorusunun cevabını aradığı süreci ve uyguladığı öğrenme tekniğini anlatıyor.

4. Mel Robbins, TEDxSF

Olabildiğince genel, olabildiğince kapsayıcı ve oldukça önemli bir soruyu ele alalım: “İstediğiniz herhangi bir şeyi nasıl elde edersiniz?” Motivasyon konuşmacısı, avukat, televizyon ve radyo sunucusu Mel Robbins, fazlasıyla sürükleyici bir anlatımla bu soruyu cevaplıyor. Tüm zamanların en eğlenceli ve popüler TEDx konuşmaları arasından birisi “kendinizi mahvetmeyi nasıl durdurursunuz?” videosu yalnızca bir tık uzaklığınızda.

5. Chris Lonsdale, TEDxLingnanUniversity

Birden fazla dil bilmek artık kurumsal hayatın bir zorunluğu olduğu kadar internette nitelikli içerik tüketebilmenin de en büyük gerekliliği. Aynı zamanda dünyayı birden fazla perspektifle algılayabilmenin de anahtarı. Chris Lonsdale, “herhangi bir dili altı ayda nasıl öğrenirsiniz?” başlıklı konuşmasında öğrenme yöntemlerinizi yeniden düşündürecek bir bakış açısı sunuyor.

6. Dr. Ivan Joseph, TEDxRyersonU

Kendine güvenmenin bir karakter özelliğinden daha çok bir yetenek olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ryerson Üniversitesi futbol takımının antrenörü Dr. Ivan Joseph, şampiyon takımının oyuncularını seçerken aradığı özellikleri açıklarken şaşırtıcı bir şekilde fiziksel özelliklerin aradığı son özellikler arasında olduğunu söylüyor.

7. Malavika Varadan, TEDxBITSPilaniDubai

Çevrenizde sıklıkla bulunan, varlığına alıştığınız insanlarla veya yeni bir ortama gittiğinizde ilk defa karşılaştığınız insanlarla yeterince iyi iletişim kurabildiğinizi düşünüyor musunuz? “İletişim topluluğa, yani anlayışa, samimiyete ve karşılıklı değerlemeye götürür.” Demiş Rollo May. Konuşmayı yapan Malavika Varadan ise yapılan her yeni konuşmanın yeni bir mental bağ olduğunu söylüyor ve herhangi biriyle iletişim kurmaya başlayabilmenin 7 yolunu açıklıyor.

8. Amy Morin, TEDxOcala

Araştırmalara göre, sosyal medyadaki insanlara karşı duyduğumuz nefret ve kıskançlık, şansın bize hiç gülmediğine ve hep başkalarına güldüğüne dair düşüncelerimiz depresyona kadar giden bir yolun önünü açıyor. Güçlü bir zihnin arkasında yatan özellikleri sıralayan Amy Morin, “kötü alışkanlıkların bize maliyeti nedir?” sorusunu cevaplıyor.

9. Mariana Atencio, TEDxUniversityofNevada

“Sizi özel kılan ne?” sorusunu cevaplayan NBC haber muhabirliği yapan Mariana Atencio, işi dolayısıyla bütün dünyayı geziyor ve her milletten pek çok insanla röportaj yapıyor. Topladığı bilgiler ve kendisinin de sahip olduğu göçmen deneyiminin etkisiyle bir slogan oluşturuyor: “Hepimizin tek ortak noktası insan olmak”.

10. Adam Leipzig, TEDxMalibu

Amazon’daki kitaplar kategorisinde, 151.927 kitap bize hayatımızın anlamını, amacını bulabilmemiz için uzun uzun tavsiyeler veriyor ve kendini keşfetme serüvenleri sunuyor. Peki buna rağmen, neden bu kadar çok kendini tanımayan ve hayatında anlam bulamayan insan var? Adam Leipzig, 10 dakikalık bir konuşmanın içinde hayatınızın amacını bulmanızı sağlayacak 5 soruyu soruyor.

11. Neslican Tay, TEDxENKASchools

Yaşam mücadelesi ve pozitif tavırlarıyla pek çok kişinin sevgisini ve takdirini kazanan Neslican Tay’ı ne yazık ki 20 Eylül 2019’da kaybettik. Ancak ondan bize kalan bu ilham verici TEDx konuşması, yaşamak sanatını nasıl daha icra edebileceğimizi açıklarken, “motive olmak” üzerine de en baştan düşünmemizi sağlıyor.

12. Emin Çapa, TEDxIstanbul

“Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?” gibi sıra dışı bir başlıkla dinleyicisini karşılayan Emin Çapa, bilim tarihi ve önde gelen bilim adamlarının fikirlerini ele alarak başladığı konuşmasını Türk eğitim sistemi eleştirilerine bağlıyor. Tüm zamanların en etkileyici ve popüler Türkçe TEDx konuşmaları arasında olan bu videoda pek çok şok edici istatistik de mevcut.

13. Hale Caneroğlu, TEDxHisarSchool

2000lerde Avrupa Yakası’ndaki “Yaprak” karakteriyle tanınan Hale Caneroğlu, oyunculuktan kişisel gelişim uzmanlığına, yaşam koçluğuna ve iş koçluğuna geçiş sürecini açıklıyor. Bireyin kendini geliştirme serüveninin hiçbir zaman yalnızca kendisi için olmadığını kendini kurtararak dünyayı da kurtardığını vurguluyor.

14. Nazlı Çelik, TEDxBahcesehirUniversity

Televizyonlarda, filmlerde ve haberlerde gördüğümüz çatışmalar, patlamalar, sorgular arkasındaki hayatların en ince detaylarını ve hikayelerini bilmek için çalışan gazeteci, genel yayın yönetmeni ve muhabir Nazlı Çelik, “60 saniyeden daha fazlası” başlığı altında istihbarat haberciliği üzerine konuşuyor. Dinleyiciye televizyonda duyamayacağı bazı arka plan bilgileri veriyor.

15. Karsu Dönmez, TEDxIstanbul

“Elini Kaldır!” gibi davetkar bir başlıkla bizi karşılayan Türk kökenli caz sanatçısı Karsu, kendini gerçekleştirme hikayesini anlatırken “istemek” hissinin ve tutkusunun üzerine konuşuyor. Reddedildiği konservatuvar eğitiminin arkasından tutkusunun peşinden nasıl koştuğunu dile getiriyor. Konuşmasının sonunda savaştan kaçan mülteciler için dikkat çekmek amacıyla bir şarkısını da seslendiriyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!