Hint Hurması Olarak Bilinen Demirhindinin Saymakla Bitmeyen Faydaları

4 dk okuma süresi


123
17 Paylaşım, 123 puan

Alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden biri olan Hint hurması; Afrika’nın tropikal bölgelerine özgü, görünüşü keçiboynuzunu andıran bir meyvedir. Binlerce yıldır çeşitli kullanım alanlarıyla bilinen bu meyve zengin besin değeri ile kurutulup baharat haline getirildikten sonra veya sıvı halde tüketimi sağlanabilir. Sağlığa çokça yararı olan demirhindi meyvesinin aşırı düzeyde kullanımı tavsiye edilmezken, düzenli bir biçimde tüketilmeden önce mutlaka bir doktora danışılması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu yazımızda, Hint hurması olarak da bilinen demirhindinin saymakla bitmeyen faydaları neler, sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Cildi Temizler ve Aydınlatır

Hint Hurması Olarak Bilinen Demirhindinin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Cildiniz, dış dünyayla daima temas halinde olduğundan, sürekli olarak takviyelere ihtiyacı olan bir organdır. Bakımı ihmal edildiğinde akne, döküntü, kaşıntı, siyah nokta gibi problemlere sebep olabilirken, sağlıklı tutmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de, vücuda çokça yararı bulunan, Hint hurması tüketimidir. Demirhindi meyvesi özünün cilt temizliğinde kullanılması, yeni bir yöntem değildir. Aksine eski zamanlardan beri bilinen bir yoldur. İçerdiği alfa hidroksi asit sayesinde daha pürüzsüz, temiz ve nemli bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

2. Kabızlığın En Etkili Çözümlerindendir

Çeşitli yeme bozuklukları, değişen beslenme alışkanlıkları, öğünlerde yeteri kadar lifli besin alınmaması veya su tüketiminin azlığı gibi her insanın hayatında olabilecek bazı faktörlerden dolayı ortaya çıkabilen kabızlık; bağırsak hareketlerinin normalden daha az olduğu duruma verilen addır. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmayan kabızlığı geçirmenin en iyi yöntemlerinden biri de demirhindidir. Yüksek miktarda malik ve tartarik asit içeren meyve, geleneksel ve aynı zamanda da doğal bir müshil görevi görmektedir. Uygun miktarda kullanımı, rahatsızlığı giderirken; gereğinden fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

3. Magnezyum Açısından Zengindir

Hint Hurması Olarak Bilinen Demirhindinin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Kemik, kas ve diş yapısında önemli rol oynayan, aynı zamanda anti-stres minerali olarak da bilinen magnezyum; ne kadar farkında olmasanız da sağlıklı bir yaşam için önemlidir. İnsanlarda eksikliği sıklıkla görülebilen bu minerali vücudumuz kendisi üretmez. Bundan dolayı, gıdalar yoluyla düzenli olarak alınması gerekir. Avokado, fındık, bakliyat, kepekli tahıllar gibi besinlerde bulunan magnezyum minerali; Hint hurmasında da yüksek miktarda bulunmaktadır ve yeteri kadar tüketildiği zaman günlük magnezyum ihtiyacının %28’ini karşılamaktadır.

4. Güçlü Bir Antioksidandır

Antioksidanlar; vücudu zararlı maddelerden arındırmak, hücrelerdeki hasar yapıcı molekülleri temizlemek, oluşabilecek zararları önlemekle görevlidir. En önemli antioksidan kaynaklarından biri de faydaları saymakla bitmeyen ve hint hurması olarak bilinen demirhindinin ta kendisidir. Demirhindide bulunan antioksidan maddeler hücrelerin yenilenmesinde iyi bir yardımcıdır. Ayrıca Hint hurması gibi içinde bolca antioksidan bulunan, nar, domates, pancar, lahana gibi gıdalar; diyabet, Alzheimer, kalp-damar hastalığı gibi farklı rahatsızlıklara yakalanmanın riskini azaltabilir.

5. Göz Kuruluğu Tedavisinde Birebirdir

Hint Hurması Olarak Bilinen Demirhindinin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Vücutta bulunan en önemli duyu organlarından biri olan göz, çevrede olan biten şeyleri algılamamız ve anlamlandırmamızda büyük bir rol oynar. Bu nedenle göz sağlığını korumak için rutin kontrole gidilmeli ve görme duyusunu destekleyebilecek besinler öğün listelerine eklenmelidir. Bu gıdalar arasında yer alabilecek en iyi meyvelerden biri de Hint hurmasıdır. Göz hastalıklarının tedavisini destekleyebilecek demirhindi suyu, gözlerin nemlenmesini sağlayan salgılarda azalma sonucu ortaya çıkan göz kuruluğu rahatsızlığının tedavisinde doğal bir takviyedir.

6. Kilo Kontrolünde Yardımcıdır

Sağlıklı ve dinamik bir vücut, her zaman için yaşam kalitesini arttırır. Her insanın isteği olan dinç bir bedene sahip olmanın önünde, bazen fazla kilolar engel olabilir. Bu ideal kilonun üstünde olma durumu her zaman çok yemekten değil, metabolik bozukluklardan da kaynaklanabilir. Birçok faydasına ek kilo kontrolü sağlamada da yardımcı olan demirhindi, vücuttaki serotonin seviyesini arttırarak iştahı azaltmada yardımcı oluşuyla bilinmektedir. Diyet listelerine ek, doktorunuza danışarak kullandığınızda, kilo vermede iyi bir destekleyici olup etkili sonuçlar gösterebilmektedir

7. Ağız Yaralarını İyileştirir

Hint Hurması Olarak Bilinen Demirhindinin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Ağız ve diş sağlığı denildiğinde sıkça karşı karşıya gelinebilecek sorunlardan biri de ağız içinde oluşan aftlar ve yaralardır. Önemsiz gibi görünse de, ağızda oluşması durumunda, bir süreliğine olsa da yaşam kalitesini düşürebilir. Acıya sebep olan bu yaraların tedavilerinde genellikle doğal yöntemler ve gargaralar kullanılır. Bazı özel durumlarda, doktorunuz öngördüğü takdirde medikal tedavilerden yararlanılabilirken, ileri seviyelerde olmayan aftlar için evde de bazı gargaralar kolayca yapılıp, uygulanabilmektedir. Demirhindi meyvesinin suyu, gargara olarak kullanıldığında ağız yaralarına iyi gelmekle beraber, boğaz ağrısı durumunda da etkili çözüm yöntemi olabilmektedir.

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudumuz, günlük hayatta devamlı olarak bakteri, virüs gibi türlü mikroorganizmalarla temas halinde bulunur. Bu mikroskobik canlılar vücuttaki değerli maddeleri kendi ihtiyaçları için alarak bir seviyeden sonra hastalık belirtileri göstermenize sebebiyet verir. Bağışıklık sistemi ise vücuda giren bu zararlı mikroorganizmalara karşı savaşarak sizi koruma altına alır. Özellikle hastalıkların arttığı kış aylarında, güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin takviyeleri, meyve ve sebzeler önemli rol oynamaktadır. Bunların içinde yer alan demirhindi, içeriğindeki yüksek C vitamini ve antioksidanlarla bağışıklığın güçlenmesi için iyi bir destekçidir.

9. Kalp ve Damar Sağlığını Destekler

Kanın pompalanması ve vücutta dolaşımının sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için hayati önem taşıyan kalp, sağlıklı olduğu takdirde tüm organların düzgün ve sistematik bir biçimde çalışmasını sağlar. Hint hurması olarak bilinen demirhindi, içeriğindeki potasyum sayesinde kan damarlarının gevşeyip vücuttaki kan basıncının korumasına yardımcı olur. Buna ek olarak, hayvanlar üzerindeki çalışmalarda anti-aterosklerotik etkisi göstererek, atar damar tıkanıklığı riskini azaltma potansiyeli bulunur. Hint hurmasının vücuda sağladığı bu yararlar, kalp sağlığınızı güvenceye almanız için yardımcı olabilmektir.

10. Böbreklerde Taş Oluşumunu Önler

Hint Hurması Olarak Bilinen Demirhindinin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla rastlanan böbreklerde taş oluşumu, böbrek kanallarının içerisinde oluşan mineral içerikli kitlelerdir. Küçük boyutlarda olan böbrek taşlarının kendiliğinden düşebilme olasılığı vardır ve bu, bol sıvı tüketimi ile sağlanır. Limonlu su, gilaburu suyu gibi yöntemlerin böbrek taşı tedavisi sürecini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Demirhindi suyunun ise, vücuttaki susuzluğu giderme özelliği, bilinen en yaygın faydalarındandır. Bundan dolayı, vücuttaki sıvı oranını dengede tutarak böbreklerde taş veya kum oluşumu riskini azaltmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
21
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!