Afrika Kültüründen Merak Uyandıracak Enteresan Gelenekler

4 dk okuma süresi


8
19 Paylaşım, 8 puan

Dünya üzerinde bazı kültürlerde çok farklı ve ilginç gelenekler bulunmaktadır. Bunlardan en ilginç olanları belki de Afrika kıtasında yer almaktadır. Kendilerine özgü gelenekleri, etkinlikleri ve danslarıyla tüm kültürlerin dikkatini çekmeyi başarmışlardır. Afrika kültüründen merak uyandıracak bu enteresan gelenekler günümüzde hala ülke içerisindeki etnik gruplar tarafından uygulanmaktadır. Sizler için bu gelenekleri kaleme aldık. Keyifli okumalar!

1. Tükürük Yoluyla Selamlaşma Geleneği

Afrika Kültüründen Merak Uyandıracak Enteresan Gelenekler

Genellikle insanlar arasındaki birbirlerini selamlama yöntemi kafa sallamak veya tokalaşmaktır. Kenya ve Kuzey Tanzanya gibi ülkelerde ise selamlaşmak için farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Birbirine selam veren iki insan birbirlerine tükürerek selamlaşmaktadır. Masailer, yeni doğmuş bebeklerinin de suratına tükürmektedir. İnançlarına göre bunu yaptıklarında kötü ruhlar yeni doğan bebekten uzakta olacaktır. Masailer, tokalaşmak için elini uzatan bir kişi olursa da eline tükürmektedir. Tükürmek bu ülkeler için bir selamlaşma ve kötülükten uzaklaşma göstergesidir.

2. Ölüleri Çıkartıp Gezdirme Geleneği

Madagaskar’da ölümler olduğunda çoğu ülkedeki gibi toprağa gömülerek son yolculuğuna uğurlanıyor. Ancak öldükten sonraki yıllar için aynı şey söylenemez. Ölen insanın yakınları 5-7 yılda bir ölen kişinin mezarına gidip ölüyü mezardan çıkartmaktadırlar. Bu olay yapılırken müzikler çalmakta ve danslar edilmektedir. Bu geleneğin adı ‘Famadihana’dır. Madagaskar halkına göre bu ölen insanlara saygı ve sevgi göstermenin, onları anmanın en iyi yoludur. Bazı mezardan çıkartma işlemlerinin ardından şehirde ölü beden ile birlikte gezen aileler bile vardır.

3. Erkekliğe İlk Adım Geleneği

Afrika Kültüründen Merak Uyandıracak Enteresan Gelenekler

Hamar kabilesi, Etiyopya’nın içinde bulunan bir kabiledir. Hamar kabilesinin inancına göre bir kişinin, erkekliğini kanıtlayabilmesi için dayak yemesi gerekmektedir. Gençlerin, erkekliğini kazanabilmesi için bir etkinlikleri bulunmaktadır. Herkesin katılım sağlayabileceği bir meydanda genç erkek önce müzikler eşliğinde dans ettirilmektedir. Sonrasında ise kız arkadaşı ve aile büyükleri tarafından sopalarla dövülmektedir. Fiziksel zarar görene kadar devam edilen bu etkinlikte son aşama olarak genç erkek, boğa üzerine çıkartılıyor. Üç tur boyunca düşmeden boğanın üzerinde durabilmesi durumunda erkekliğini kanıtlamış oluyor.

4. Tuhaf Zenginlik Göstergesi

Çoğu yerde zengin insanlar kendilerine bakan ve sağlığına dikkat eden insanlardır. Genellikle zengin kişilerin düzenli spor yaptığı, fit bir vücutla göründüğü bilinmektedir. Afrika kıtasında ise durum bundan biraz farklıdır. Moritanya yerlilerinde şişmanlık, zenginlik göstergesidir. Bundan dolayı anneler, çocuklarını 5 yaşından sonra şişmanlatmak için çaba sarf etmektedir. Halk, ne kadar şişman olunursa o kadar zengin olunacağına inanmaktadır. Bu tuhaf zenginlik göstergesi de Afrika kültüründen merak uyandıracak enteresan gelenekler arasında yer almaktadır.

5. Ahşap Disk Geleneği

Afrika Kültüründen Merak Uyandıracak Enteresan Gelenekler

Bu gelenek Güney Afrika’da bazı kabileler tarafından uygulanmaktadır. Mursi, Sara ve Surmi isimli kabilelerde uygulandığı bilinen bu olayda dudağa ahşap disk yerleştirilmektedir. Genellikle 15-16 yaşında olan kızların anneleri tarafından dudakları kesilmekte ve ahşap disk yerleştirilmektedir. Ahşap diskler takılması insanların ağızlarının büyümesine neden olmaktadır. Bunun neden yapıldığı konusunda ise bazı insanlar sadece güzel durduğu için olduğunu söylerken bazıları da başlık parası fazla olan kadının dudağındaki diskin büyük olması gerektiğinden olduğunu söylüyor.

6. Yüz Boyama Geleneği

Surma Kabilesi üyeleri, Güney Sudan ve Güneybatı Etiyopya’da bulunmaktadır. Bu kabiledeki erkekler, evlilik zamanına geldiklerini belli etmek için vücutlarına ve yüzlerine tebeşirlerle çizimler yapmakta ve diğer kabilenin erkekleriyle dövüşmektedir. Kendilerine göre bir eş bulmak için mücadele eden erkekler, bu kavgalarda sadece sopa kullanmaktadır. Bu kavgalardan kişiler bazen ufak yaralarla kurtulsa da ölümle sonuçlanan kavgalar da gerçekleşiyor. Evlilik çağı gelen erkekler bu boyaları yaparak dövüşüyor ve kendilerini eş adaylarına kanıtlamaya çalışıyorlar.

7. Andogo Geleneği

Afrika Kültüründen Merak Uyandıracak Enteresan Gelenekler

Afrika’da Bandigara bölgesinde gerçekleşen bir etkinliktir. Bandigara bölgesinde sıcaklık yüksek dereceleri görmektedir. Bu aşırı sıcaklığın olduğu zamanlarda göllerdeki sular çekilmeye başlar. Göllerdeki suların çekilmesi festivalin başladığının habercisi olmaktadır. Festivalin başlamasıyla balık yakalamak serbest hale gelir. Çok sayıda insan katıldığı için bu etkinlik 15 dakika içerisinde sona ermektedir. Andogo geleneği, Bandigara bölgesinde sevilen ve tekrarlanması beklenen bir etkinliktir. Bu gelenek, Afrika kültüründen merak uyandıracak enteresan gelenekler arasında yer almaktadır.

8. Başlık Parası Geleneği

Bu gelenek eski zamanlarda ülkemizde de görülen bir gelenektir. Afrika’da bu geleneğe ‘Lobobo’ adı verilmektedir. Güney Afrika’da bu gelenek genellikle görülmektedir. Erkek tarafı, kız tarafına belli bir miktarda başlık parası ödemektedir. Bu geleneğin iki aileyi yakınlaştırdığına inanılmaktadır. Aileler ve kişiler arasında karşılıklı sevgi, saygının bu sistemle sağlandığına inanılmaktadır. Lobobo’nun kesin bir miktarı yoktur. Kız tarafının talep ettiği miktar neyse o miktar ödenmelidir. Başlık parası geleneği, Afrika kıtasında hala aktif olarak kullanılmaktadır.

9. Zulu Geleneği

Güney Afrika’nın en büyük etnik gruplarından birisi olan Zulular’ın geleneğine göre genç kadınlar evlenene kadar bekaretini korumalıdır. Bekarete çok önem verdikleri için bunun için özel kutlamalar düzenlemektedirler. Köyün kadınları dans ederek bakire olmalarını kutlamaktadır. Bazı yerlerde ise bakirelik testi yapılmaktadır. Bakireliğini test ile kanıtlayan kadınlar diplomayla ödüllendirilmektedir. Kadınlar, kazandıkları diplomaları evlendikleri erkeklere hediye etmektedir. Bakirelik testlerinin yapılışı da düzenlenmiş bir törenle ve binlerce kişinin izlemesiyle yapılmaktadır.

10. Dogon Geleneği

Afrika Kültüründen Merak Uyandıracak Enteresan Gelenekler

Dogon kabilesi Mali’de yaşamaktadır. 250 bin kişinin içerisinde bulunduğu bu kabilede bir de tanrı bulunmaktadır. ‘Amma’ adı verdikleri tanrıları ile zaman zaman irtibata geçtiğini iddia eden kabilenin şaşırtıcı bir yönü bulunuyor. Dogon kabilesinin bazı iddiaları bilimde yeni yeni kanıtlanıyor. Dogon kabilesinin gezegenlerle ilgili bazı keşiflerinin bilimden önce ortaya atıldığı iddia ediliyor. Dogon kabilesi üyeleri ise bunun ‘Amma’ adını verdikleri tanrı ile irtibata geçtikleri gelenekten dolayı olduğunu söylüyor. Bu gelenek de böylece Afrika kültüründen merak uyandıran enteresan gelenekler arasında yerini almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!