Herkesin Sahip Olması Gereken Modern Zaman Yetkinlikleri

5 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Gelişen bir dünyada; bildiklerimiz ve öğrendiklerimiz sürekli değişmektedir. Yetkinlik; bir görevde veya durumda sizlere verilen sorumlulukları üstlenebilecek ve bu sorumlulukları yerine getirebilecek yeterlilikte olmak olarak tanımlanabilir. Modern zaman yetkinlikleri günden güne değişirken, herkesin özellikle sahip olması gereken birtakım beceriler bulunmaktadır. Bu yetkinliklere sahip olmak hem kariyer hayatınızda hem de sosyal hayatınızda, kendinden emin ve özgüvenli bir portre çizmeniz için oldukça önemlidir. Bizlerde bu temel becerileri sizler için içeriğimizde listeledik. Keyifli okumalar!

1. Dijital Medyayı Anlayabilmek

Herkesin Sahip Olması Gereken Modern Zaman Yetkinlikleri

Modern zaman içerisinde yediden yetmişe herkesin sahip olması gereken yetkinlikleri sıralarken başta, dijital medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanmak gelmektedir. Çevrimiçi dijital dünyada kazanılması gereken bu yetkinlik, bizlere doğru bilgileri yanlış bilgilerden ayırmakta, başlangıç seviyesinde olsa bile dijital bir mecrada nasıl içerikler oluşturmamız gerektiğinde ve en önemlisi profesyonel bir iletişimci olmak konusunda yardımcı olur. İnternet ve dijital medyanın doğru şekilde kullanılması, toplumun bilgili bir ferdi olabilmek için oldukça önemlidir. Bu yetkinlik, bilgiyi doğru işleyip kaliteli ve güvenilir bilgiler edinmek konusunda püf noktalardan birisidir. Bu nedenle dijital okuryazarlık oldukça önem arz etmektedir.

2. İnternet Ortamına Uygun Bir Dil Kullanabilmek

Kariyer hedeflerimizde, eğitim hayatımızda veya gündelik olarak kullandığımız sosyal medya hesaplarımızda… Kısacası internetin dahil olduğu her yaşantı bölümümüzde, kullandığımız dil ana etmendir. Kendimizi ifade etme, iletişim kurabilme ve yazılı iletişimde kullandığımız sözcükler; ufak birer yapı taşlarıdır. Bu taşları ne kadar doğru bir şekilde üst üste koyarsak, ortaya çıkan anlatım şeklimiz daha sağlam olur. Bu nedenle internet dünyasında kullandığımız dili ne kadar kaliteli bir hale getirirsek, o kadar etkili bir geri dönüş alırız. Hedef kitleyi düşünmek, kelimeleri boşa harcamamak ve tutarlılık içerisinde ifade şekillerini kullanmak; çevrimiçi yaşantıda kullandığımız dili, daha iyi hale getirmek için göz önüne alınabilecek bazı hususlardır.

3. Odaklanma Becerisine Sahip Olmak

Herkesin Sahip Olması Gereken Modern Zaman Yetkinlikleri

Modern zaman ile gelen ve herkesin sahip olması gereken yetkinlikler içerisinde bir diğer yetenek odaklanabilme becerisidir. Anın içerisinde kalabilmek zaman zaman zor olabiliyor. Özellikle etrafımız dikkat dağıtıcı pek çok etmenle çevriliyken. Örneğin; dikkat gerektiren bir işle meşgulken birdenbire kendinizi sosyal medyada gezinirken bulabilirsiniz. Bu veya buna benzer pek çok örneğin önüne geçmek için; çevrenizdeki bir şeye konsantre olma ve zihinsel olarak tam anlamıyla uğraşınıza yönelme yeteneği odaklanabilmekten geçer. Bu yetkinlikle, belirlediğiniz hedeflere ulaşmak, içinde yaşadığımız dünyaya uyum sağlayabilmek ve farklı durumlarda iyi bir performans gösterebilmek için kazanılması ve geliştirilmesi gerekli olan bir kazanımdır.

4. Eleştirel Düşünebilmek

Aldığımız kararlar; yaşam kalitemizi, geleceğimizi, başarılarımızı veya başarısızlıklarımızı etkiler. Modernleşen dünya ile değişen pek çok parametre vardır. Bu parametrelere eleştirel düşünce ile yaklaşarak süzgeçten geçirdiğimizde, daha bilinçli ve doğru kararlar verebiliriz. Eleştirel düşünce yetkinliğimizi geliştirecek üç ana süzgeç; akıl yürütme, değerlendirme yapma ve analiz etmedir. Eleştirel düşünebilmek ve neyin ne anlama geldiğini anlamak başarılı bir hayatın ilk adımıdır. Geleceğimiz teknolojiye, bilgiye ve yeniliğe bağlıyken; çevremizdekileri analiz edebilmek yüksek hayat standardına ulaşabilmek için atılabilecek en somut adımdır. Eleştirel düşünce, sorunları çözmek için girilen yolculukta oldukça etkili bir metottur.

5. Duruma Uyum Sağlayabilmek

Herkesin Sahip Olması Gereken Modern Zaman Yetkinlikleri

Herkesin değişen modern zaman ile sahip olması gereken yetkinlikleri arasında, tabi ki uyum sağlayabilme yeterliliği oldukça önemlidir. Hızla değişen bir dünya içerisinde daha sürdürülebilir sonuçlar elde edebilmek için “uyum sağlayabilmek” gereklidir. Uyarlanabilirlik olarak da tanımlanan bu süreç; kişinin farklı görevlerde, sosyal ve çevresel niteliklerini değiştirebilme ya da bunlara uyma konusundaki becerisini geliştirebilmesidir. Pek çok araştırmacı tarafından zihinsel kaynakların anahtarı olarak görülmektedir. Modern organizasyonların zamanla değişen renkli doğası, çalışan bireylerin uyum sağlama yeteneklerini sürekli olarak geliştirmelerini beklemektedir. Bu nedenle, bu yetkinlik sahip olunması beklenen en önemli maddedir.

6. Profesyonel İlişki Ağları Kurabilmek

Ağ kurabilme yetkinliği, bir iletişim ağını oluşturabilmek ve bu süreci sürdürebilmektir. Önemli olan oluşturulan bu ağın başarılı bir şekilde devam etmesidir. Ağ kurmak, kişisel hayatımızda görüştüğümüz ve konuştuğumuz insanlarla başlayarak, bunun yanı sıra profesyonel yaşantımızda da olması gereken bir yeterliliktir. Ağ kurabilmek zor değildir. Sadece çevremizdeki insanlarla ilişkiler kurmakla alakalıdır. Öte yandan her kişiler arası iletişim ve etkileşim, potansiyel olarak birer ağ oluşturabilme fırsatı yaratır. Bu yetkinlikle beraber, bir noktada sahip olmanız gereken bilgiye veya desteğe daha kolay ulaşabilir olmak ve hatta örneğin bir iş hakkında kolaylıkla fikir sahibi olabilmek daha da rahat olacaktır.

7. Microsoft Office Programlarını Kullanabilmek

Herkesin Sahip Olması Gereken Modern Zaman Yetkinlikleri

Microsoft Office programlarından ister iş hayatımızda olsun ister kişisel hayatımızda olsun faydalanabiliyoruz. Özellikle üretkenliğimize katkı sağlayacak programları barındıran Office, bilgisayar tabanlı pek çok görevi gerçekleştirebilmek için bizlere fayda sağlıyor. Modernleşen hayatlarımızla birlikte gerek e-posta atabilmek gerek Excel kullanabilmek gerekse sunum ve görsel metinler hazırlayabilmek bizler için önemli. Değişen teknoloji ile iletişimin değişen dinamiklerine uyum sağlayabilme yeterliliği, özellikle işverenler tarafından aranan bir özellik haline gelmiştir. Başta Excel, Word ve Outlook olmak üzere diğer Microsoft Office programları hakkında bilgi sahibi olmak ve gerçekten kullanabilmek günümüz için bir gerekliliktir.

8. Özgeçmiş Oluşturabilmek ve Mail Atabilmek

Farklılaşan ve modern bir hal alan zaman içerisinde özgeçmiş oluşturabilmek ve kendimizi etkili bir şekilde ifade edebilen bir mail atabilmek herkesin sahip olması gereken yetkinlikleri tanımlayan bir maddedir. Özellikle iş başvuruları söz konusu olduğu zaman sahip olduğumuz özgeçmiş hedef noktadır. Daha önce saydığımız yetkinlikleri geliştirerek özgeçmişinize eklemek sizi bir adım öte taşıyacaktır. Özgeçmiş kısa ve öz olarak hazırlanmalı, verilen bilgiler tamamen doğru olmalıdır. Öte yandan mail atabilme yeterliliğine sahip olmak, dijital iletişimde olmazsa olmazdır. Mail yazarken; kullanılan dil, hedef kitleyi göz önüne alarak tıpkı özgeçmiş gibi kısa ve öz olmalıdır. Özellikle mail dilini yönetebilmek kariyer yolculuğunuzu daha da kolaylaştırır.

9. Google’dan Etkili Faydalanabilmek

Yaşantımızda ihtiyaç duyduğumuz her çeşit bilgiye Google aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Bu bilgilerin doğruluğunu ve yanlışlığını anlayabilmek dijital okuryazarlık gerektirirken, etkili faydalanabilmek için birtakım teknikleri bilmek gerekir. Çünkü neyi nerede aradığımızı anlamak, işleri bizler için kolaylaştırırken zamandan tasarruf etmemize yardım eder. Örneğin etkili bir Google araştırmacısı olmak için en başta ihtiyacınız olan materyal türlerini belirlemek ve sonrasında hangi veri tabanını kullanacağınıza karar vermekle devam etmelisiniz. Google Kitaplar, Google Akademik, Google Görseller vs. gibi diğer sekmelerin neleri içerisinde barındırdığını bilmek gerekmektedir. Yöntemlere hâkim oldukça daha kolay bir şekilde bilgiye ulaşmak kaçınılmazdır.

10. Kısa Sürede Kendini Tanıtabilmek

Herkesin Sahip Olması Gereken Modern Zaman Yetkinlikleri

Herkesin bilmesi ve sahip olması gereken bir diğer modern zaman yetkinleri maddemiz ise, kısa süre içerisinde, örneğin bir mülakat sırasında kendimizi ilk altmış saniye içerisinde tanıtabilme yetkinliğidir. İyi bir izlenim için bir dakika sizlere yeterli gelmiyor gibi gözükse de aslında oldukça yeterlidir. Yapılan araştırmalara göre, kendimizi tanımak ve amacımızı bilmek, etkili bir tanıtma için gerekli iki ana koşuldur. Biraz da beden dilinin katkısı ve ön araştırma ile ilk altmış saniyenizle karşı tarafı etkileyebilirsiniz. Sadece iş görüşmelerinde değil aynı zamanda kişisel hayatınızda da bir dakikada kendinizi tanıtabiliyor olmanız, sizin özgüveninizi ve yetkinliklerinizi ortaya koymakla beraber, başkaları tarafından kendinden emin ve yetenekli olarak algılanmanıza katkı sağlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
29
Beğen
Mutlu Mutlu
17
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!