Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Başarılı TED Konuşmaları

4 dk okuma süresi


28
85 Paylaşım, 28 puan

TED konuşmaları, teknoloji, eğlence ve dizayn konularını barındıran bir konferans dizisi olarak karşımıza 1990 senesinde çıkmıştır. 30 sene içerisinde konferanslar çeşitli ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir yer kazanmıştır. Başta teknoloji, eğlence ve dizayn başlıklarını içerse de, günümüzde her konu hakkında TED konuşmaları yapılmaktadır. Sahnede filozof, oyuncu veya sporcular konuk olarak ağırlandığı gibi, halktan da bir çok isim karşınıza çıkarılmakta. Vermek istedikleri mesaj için 18 dakika hem yeterli bir süredir hemde uzun saatler sürmediği için gayet akıcıdır. Sizler için herkesin mutlaka izlemesi gereken birbirinden başarılı TED konuşmaları listesi çıkardık. Keyifli okumalar!

1. Hale Caneroğlu-Sen Değiş, Dünyan Değişsin

Avrupa yakası adlı dizide Yaprak karakteri ile tanıdığımız, Galatasaray Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu Hale Caneroğlu’nun, hayallerinin peşinden koşmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayan konuşması ile herkesin mutlaka izlemesi gereken birbirinden başarılı TED konuşmaları listemize başlıyoruz. Mutluluk, arkasından koşup yakalayabileceğiniz bir şey değil, sizin yaşadığınız anda yaratacağınız bir şeydir diyerek sizi hayat hakkında düşünmeye davet eden, oldukça önemli mesajlar barındıran bir konuşmadır.

2. Emrah Safa Gürkan-Öğrenmeyi Öğrenmek

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Emrah Safa Gürkan’ın, öğrenme sürecimizi kişisel gelişim kitaplarına borçlu olduğumuz bir dönemde nasıl öğrenebileceğimizden bahsettiği bir konuşmasıdır. Öğrendikçe cahilliğimizi kabul ettiğimizi ve daha çok öğrenmek istediğimizi vurguladığı mutlaka dinlenmesi gereken ve derin mesajlar barındıran paylaşımlar yapıyor. Öğrenme kabiliyetimiz bizi daha nitelikli insanlar haline getiriyor ve hem kendimize hem de çevremize daha faydalı insanlar oluyoruz diye ekleyerek aslında öğrenmenin ve araştırmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

3. Nazlı Çelik-60 Saniyeden Fazlası

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Başarılı TED Konuşmaları

Emerson Üniversitesi Televizyon-Video ve Psikoloji bölümü mezunu, Ana Haber bültenlerinden tanıdığınız haber sunucusu Nazlı Çelik’in 60 saniyelik süreyle hayatımıza giren haberlerin arka yüzünü anlattığı, oldukça etkileyici konuşmasıdır. Bir kadın gazeteci olarak çektiği zorluklardan da bahseden Nazlı Çelik, izlediğimiz kısacık haberlerin aslında ne kadar büyük hikayeler taşıdığını anlatıyor. Oldukça etkileyici konulara da yer vermesi izlerken tüylerinizin diken diken olmasına sebep olabilir. Farklı bir bakış açısıyla haberleri ve gazetecilik mesleğini sizlere gerçekçi bir üslupla anlatan Nazlı Çelik’in konuşmasını mutlaka dinlemelisiniz.

4. Ayta Sözeri-Ömrüm Yettikçe LGBT

Ege Üniversitesi İşletme bölümü mezunu ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Türk Sanat Müziği eğitimi alan başarılı Türk oyuncu Ayta Sözeri’nin dinlerken sizi bambaşka bir hayata götüren konuşmasıdır. Ayrımcılığın ve ayrıcalığın tam karşısında duran ve birçok insandan farklı bir hayat yolu izlemesi sebebiyle farklı tecrübelere sahip olmasıyla sizlere farklı duygular hissettirecek konuşmasını mutlaka dinlemelisiniz. LGBT bireylerin hayatı boyunca ne kadar zorlukla karşılaştığını ama isterse çok güzel mesleklerde çalışabileceklerini anlatan oldukça ilham veren bir konuşma olarak karşınıza çıkıyor.

5. Oytun Erbaş-Hayatın Ritmi

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Başarılı TED Konuşmaları

Oytun Erbaş, deneysel tıp ve Fizyoloji alanlarında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Egeli aksanı ile sizlere genetik yatkınlığın aslında ne kadar önemli olduğunu armut dibine düşer sözü ile anlaşılır bir dilde, eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Sağlıklı yaşamak ve ömrümüzü uzatmak için aslında çok küçük püf noktaların olduğunu ve bunların neler olduğunu anlattığı bu konuşmasını mutlaka dinlemeniz gerekiyor. Doğru bilinen yanlışlar olduğunu ve aslında huzurlu, sessiz bir hayat sürmenin bile ne kadar faydalı olduğunu anlayacağınız eğitici bir konuşma olarak sizlerle buluşuyor.

6. Ezo Sunal-Öğretmenlik; Geleceğe Şekil Veren Meslek

Çok sevilen değerli oyuncu Kemal Sunal’ın kızı olan fakat tahmin edilenin aksine oyunculuk değil, öğretmenlik yapan Ezo Sunal’ın konuşmasıdır. Madrid ve San Francisco’da Orff-Schulwerk eğitimi almıştır. Eğitimci olmanın ne kadar kutsal bir meslek olduğunu, çocuklarla iç içe bir hayat sürmenin ne kadar değerli olduğunu sizlere anlatıyor. Farklı eğitim yöntemlerinden, müzik ve oyun aracılığı ile her yaş grubuna eğlenceli bir şekilde eğitim vermeyi hedefleyen Orff yaklaşımından bahsediyor. Dinlerken ufkunuzun açılacağı, eğitimin önemini daha iyi kavrayacağınız bu konuşmayı mutlaka dinlemenizi öneriyoruz.

7. Gülcan Özer-İlişkinizde Bu Günahları İşlemeyin

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Başarılı TED Konuşmaları

Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, terapist ve yazar olan Gülcan Özer’in aşk ilişkilerinde yapılan yanlışları konu aldığı bir konuşmasıdır. İlişkilere zararı olan 7 davranış üzerinde duruyor ve iletişimin, cinselliğin ve içgörünün önemini sizlere anlatıyor. Aslında dikkat etmemiz gereken şeyler üzerinde durduğumuz zaman sağlıklı ilişkiler yaşayabileceğimizi de bize gösteren Gülcan Özer’in bu konuşmasına mutlaka bir göz atmalısınız.

8. Levent Ülgen-Ya Öyle Değilse?

ODTÜ Fizik mezunu ve oyuncu Levent Ülgen’e ait bir konuşmadır. Bilim ve sanatı hayatında birleştirmiş ve ‘ya öyle değilse’ diyerek sizleri hayatın başka yönlerine düşünmeye sevk eden bu konuşmada emeğin ve çalışmanın hayattaki en önemli şey olduğuna vurgu yapıyor. Çocukluğundan bu yana hep çalışmış ve geldiği noktaya gelebilmek için bolca emek sarf etmiş birisi olarak karşımızda yerini alıyor ve sizlere, tecrübelerine mutlaka kulak vermenizi öneriyoruz.

9. Ümmiye Koçak-Köyden New York’a Sanat

Ümmiye Koçak, çok okumak istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için bu imkanı bulamamış ama kendisini okuduğu kitaplarla bir hayli geliştirmiş Adanalı bir köylüdür. Köy yaşamında kadın-erkek eşitsizliğine şahit olup, kadınların da işe girip çalışabileceğine dikkat çekmek istemesi ile hikayesi başlıyor. İnsanlara tiyatro aracılığı ile kendilerini anlatmayı hedefleyen Ümmiye Koçak, bu konuda başarılı da oluyor. Kurduğu tiyatro ekibi ile, New York Avrasya Film Festivalinde ‘Sinemada En İyi Kadın Sanatçı’ ödülüne layık görülüyor. Mutlaka dinlenmesi gereken bu başarı öyküsüne bir göz atmanızı öneririz.

10. Ahmet Naç-Sen Atatürk’sün, Senin Elin Kanar Mı?

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Başarılı TED Konuşmaları

Herkesin mutlaka izlemesi gereken birbirinden başarılı TED konuşmaları listemizin sonunda Ahmet Naç yer alıyor. Ahmet Naç, sıradan sandığımız ama aslında eğitime çok farklı bir boyut kazandıran bir ilkokul öğretmenidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını farklı bir dille anlatan ve onun asıl mesleğinin öğretmenlik olduğunu savunan bir konuşmadır. Yapmak istediği meslekleri öğretmenlik yaparak icra edebileceği fark etmiş ve senarist, oyuncu, boyacı gibi birçok mesleği bir arada toplamış öğrencilerinin sevgisini kazanmayı hedeflemiştir ve bunu da başarmıştır. Konuşması hem eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini hem de Atatürk sevgisini sizlere en şeffaf haliyle gösteriyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
36
Beğen
Mutlu Mutlu
16
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!