Herkesi Kendine Hayran Bırakan Keanu Reeves Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

2 Eylül 1964’te Lübnan’ın Beyrut şehrinde dünyaya gelen Keanu Reeves; annesi İngiliz, babası Çin asıllı olmasına rağmen Kanada’da büyüdüğü için kendisini Kanadalı olarak kabul eder. Çocukluğundan beri zor bir hayat geçiren Keanu, yaşadıklarının acısını hep içinde taşımış ve hayatını buna göre şekillendirmiştir. Yaşadığı zor anılara rağmen ayağa kalkıp başarı basamaklarını tırmanarak parlak bir kariyere imza atmıştır. Spora, müziğe, yazarlığa olan ilgisi oyunculuğuna da yansımıştır. Oynadığı rollerle herkesi kendine hayran bırakan Keanu Reeves hakkında bilinmeyenler, onun mükemmel karakterine dair ipuçları taşır. Keyifli okumalar!

1. Çocukluğu

Herkesi Kendine Hayran Bırakan Keanu Reeves Hakkında Bilinmeyenler

Babası, eroin sattığı için hapse girdi ve babası, Keanu 3 yaşındayken ailesini terk etti. Babası ile son görüşmesi 13 yaşında oldu. Ailede tek çalışan anne striptizci olarak çalışıp 2 çocuğuna baktı. Daha sonra anne çocuklarını da alıp Sidney’e ordan da New York’a taşındı. Annesi bu süre içerisinde 3 evlilik yaptı ve Reeves’in üç üvey babası oldu. Keanu aynı zamanda disleksi ile mücadele verdi. Disleksi rahatsızlığından dolayı ve sürekli taşınmaları birçok okul değiştirmesine sebep olduğu için başarılı bir eğitim hayatı olmadı. O da farklı alanlara ilgi duymaya başladı. Bu da beraberinde hokeyi ve tiyatroyu getirdi.

2. Oyunculuğa Girişi

İlk okulda henüz dokuz yaşındayken tiyatroda birkaç rolde oynadı. 15 yaşında ise Shakespeare’in klasik Romeo ve Juliet’inde Mercutio rolünü oynadı. Liseyi bitiremedi. Hokeye büyük bir ilgisi vardı ama dizini sakatlayınca spor kariyeri durdu. O da oyunculuğa yöneldi. 80’li yılları kız kardeşi ile Kanada’da yaşayarak geçirdi ve bu sürede oyunculuk eğitimleri alarak birçok reklamda yer aldı bunlardan biri Coca Cola reklamıydı. Bunu filmlerde basit roller takip etti. Buz hokeyine olan ilgisi ile de 1986’da Youngblood isminde buz hokeyini konu alan bir filmde oynadı. Böylece adını sinema sektörüne yazdırmış oldu. Eski üvey babasının desteğiyle de rol aldığı filmler artmaya başladı.

3. Gözlerden Uzak

Herkesi Kendine Hayran Bırakan Keanu Reeves Hakkında Bilinmeyenler

Yakışıklılığı ve oyunculuktaki başarısıyla kısa sürede aranan oyuncular arasına girdi. Hayranları gün geçtikçe arttı ancak Keanu, bu ilgilere karşı hep ağırbaşlı ve sakin tavrını korudu. Hayatını magazinden uzak yaşadı, aşk hayatını da gizli tuttuğu için bilinen bir aşk hikayesi olmadı. Sarhoş edici maddeleri minimum düzeyde tuttu. En yakın arkadaşını uyuşturucudan kaybedince Keanu, uyuşturucuya karşı keskin bir tavır aldı ve uyuşturucuyu hayatından tamamen çıkardı. Eğlence hayatına düşkün olmayan Keanu, sarhoş edici maddeleri de çok az kullandığı için de hayatını kontrol altında tutmayı başardı. Bu gizemli yaşayışı onun hayatına olan ilgiyi daha çok artırdı.

4. Tiyatroya Dönüşü

Kariyerinin üst seviyelerindeyken oynadığı Speed filminde başrolü paylaştığı Sandra Bullock ile adı aşk dedikodularına karıştı. Ancak aralarındaki aşk filmdeki kurgu aşktan ibaretti yani dedikoduların aslı yoktu. Hayranları onları yakıştırsa da Keanu bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki dünya çapında büyük ilgi gören Speed filminin devamı çekileceği zaman filmde oynamayı reddetti ve tiyatro sahnesine döndü. İlk olarak William Shakespeare ait ünlü bir eser olan Hamlet’i oynadı. Böyle zarif ve yetenek gerektiren bir rolü başarılı bir şekilde canlandıran Keanu, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından büyük beğeniyle karşılandı.

5. Ailesini Kaybedişi

Herkesi Kendine Hayran Bırakan Keanu Reeves Hakkında Bilinmeyenler

Matrix filmlerinin çekimleri sırasında özel asistanlık yapan Jennifer Syme ile aşk yaşadı. Bu onun bilinen ve kamera karşısına birlikte çıktığı ilk sevgilisiydi. İlişkilerinin ilk yılında Syme bir kız çocuğa hamile kaldı. Evlenmeyi tercih etmeyen çift birlikte yaşamaya devam ettiler. Bebek 8 ayda erken doğunca hayata tutunamadı ve öldü. Bu durum çift için katlanılmaz bir durum oldu ve bir süre sonra ayrıldılar. Buna rağmen ikili ara sıra görüşmeye devam etti. Jennifer Syme bir sabah eve dönerken aracının kontrolünü kaybedince kaza yaptı ve orda hayatını kaybetti. Kısa süre içinde çocuğunu ve hayatının aşkını kaybeden Keanu Reeves iyice içine kapandı.

6. Kariyerindeki Olumsuzluklar

Gözlerden uzak yaşayan Keanu Reeves depresyonda olduğu sürece setlerden de uzak bir hayatın içine girdi. Bir süre hiçbir yerde görünmedi. Yıllarca süren bu kayboluştan sonra toplum içinde rastgele bir yerlerde görülmeye başlandı. Hayranları onun unutulmasını istemedikleri için bir akım oluşturarak Keanu gördükleri anı sosyal medyada paylaşmaya başladı. Böylece Keanu ismi tekrar anılmaya başlandı. Bir süre sonra Keanu film setlerine döndü ama oynadığı film ilgi görmedi. Bu durum onun eski şöhretine kavuşamayacağı düşüncelerini getirdi ancak daha sonra oynadığı John Wick filmi ile kısa sürede eski kariyerini yakaladı.

7. Kitap Yazarlığı

Herkesi Kendine Hayran Bırakan Keanu Reeves Hakkında Bilinmeyenler

Keanu, yaşadığı kayıplarla birlikte gelen kederi ve yaşadıklarına rağmen hayata tutunup savaşmayı başardığı hayatından esinlenerek bir kitap yazmaya karar verdi. 2009’da görsel sanatçı Alexandra Grant ile bir ekip oluşturup yayınevi kurdu. Böylece Alexandra Grant’in görsellerinin bulunduğu Ode to Happiness adında bir şiir kitabı çıkardı. Bu şiir kitabı yanında başka güzellik de getirdi ve Keanu ile Alexandra Grant arasında bir aşk başladı. Keanu artık kabuğundan çıkarak hayatına devam etmeye başladı. Keanu Reeves herkesi kendine hayran bırakan dirilişleriyle örnek olan, hakkında onca bilinmeyenler olmasına rağmen adını en başlara yazdıran aktörlerden biridir.

8. Yardımseverliği

Bir servet sahibi olmasına rağmen Keanu, bunun havasına girmedi. Kız kardeşini lösemiden kaybedince bağış yapmaya başladığı vakıf kuruluşlarına yardımı sonraki dönemlerde de devam ettirdi. İnsanlara karşı kibar ve dostane yaklaşımını yitirmedi. Hatta onun bu tutumu hayranlarının ilgisinin daha çok artmasına sebep oldu. Evsiz insanlarla konuşmak, metroya binmek, hayranlarına samimi yaklaşımı Keanu için şaşılmayacak şeylerdi. O yaşadığı hiçbir acıyı unutmayıp o acıların hayatını şekillendirmesine izin verdi. Bu acılar başarılarının ona sunduğu toz pembe hayatı değil hayatın gerçek tarafına bakmaya sebep oldu ve Keanu bu olgunlukla yaşadı.

9. Motosiklet Tutkusu

Motosiklete olan ilgisi dolayısıyla 2011’de motosiklet tasarımcısı Gard Hollinger ile Arch motosiklet şirketini kurdu. 2007’den beri var olan şirkete 2011’de Keanu özel tasarım bir motosiklet siparişi verdi ve çıkan üründen çok memnun kalınca şirkete ortak oldu. Şirkette seri üretim motosikletler yerine tek tek ve özel üretimli motosikletler yapılıyor. Kişiye özel motosikletler üretilmesine önem veren Keanu yaptığı her işte özenle çalıştığını gözler önüne seriyor. “Yaptığınız her işi severek yapmalısınız.” diyen Keanu bunu hayat felsefesi haline getirmiş durumda. Birçok sektörde olduğu gibi herkesi kendine hayran bırakan Keanu Reeves bu alanda da başarılı olarak hakkında bilinmeyenler arasına bir yenisini daha eklemiş oldu.

10. Müzik Kariyeri

Herkesi Kendine Hayran Bırakan Keanu Reeves Hakkında Bilinmeyenler

Müziğe büyük ilgi duyan Keanu, punk rock hayranıdır. Keanu, 1990’larda davulcu Robert Mailhouse ile bir markette karşılaştıktan sonra rock grubu Dogstar’a basçı olarak katıldı. Oyunculuğun yanında müzik de yapmaya başladı. Aktör, yapımcı ve yönetmen unvanlarının yanına müzisyenliği de eklenmiş oldu. Keanu Reeves’in müzik grubuna katılmasıyla grup popülerlik kazandı. 2002 yılında ise Dogstar’ın dağılmasıyla profesyonel müzik kariyeri sona erdi. Birlikte geçirdikleri on yıl içinde grup iki albüm çıkardı. Dogstar grubundaki arkadaşı Rob Mailhouse tarafından kurulan Becky müzik grubunda bir yıl devam etti. Daha sonra 2005’te ciddi bir müzik kariyerine olan ilgisi azalınca bu gruptan da ayrıldı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!