Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

5 dk okuma süresi


5
25 Paylaşım, 5 puan

Teknoloji giderek gelişmekte ve günlük hayatlarımızı kolaylaştırmaktadır. Bu kolaylığı sağlayan en önemli teknolojik alet ise bilgisayarlarımızdır. Gün içinde çoğu zamanımızı bilgisayar ekranının karşısında geçiririz. Birçok işimizi yine bilgisayarlar sayesinde hallederiz. Film izleriz, video oyunlar oynarız, arkadaşlarımızla sohbet ederiz, maillerimizi kontrol ederiz ve profesyonel işimizi yaparız. Ancak bütün bunları yapmak için sadece bilgisayar yeterli değildir. Bize asıl işimizi yapmamızı sağlayan programlar sayesinde bilgisayarlar daha yararlı hale gelir. Her bilgisayarda mutlaka bulunması gereken bize kolaylık sağlayan programlar sıradaki içeriğimizde listelendi. İyi okumalar dileriz!

1. WinRAR

Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

Kimi zaman bir dosyanın boyutu nedeniyle bazı işlemleri yapamayız. Çok büyük dosyaları bir yere gönderemeyiz veya birinden alamayız. Bu durumu ortadan kaldıran WinRAR, dosyaların boyutunu küçültür. Dosyaların bilgisayarda daha az yer kaplaması için dosyalar sıkıştırılır. Dosyaları sıkıştırarak dosyaların toplu durmasını sağlar. WinRAR sayesinde dosyalara daha rahat erişebiliriz. Ayrıca dosyaların daha az yer kaplamasını sağladığı için diğer dosyalara bilgisayarımızda yer açmış oluruz. WinRAR, dosya sıkıştırmak için en sık kullanılan ve üzerine düşen görevi hızlıca yapabilen programlar arasındadır. Bu nedenle her bilgisayarda mutlaka kullanılması ve bulunması gereken programlar arasındadır.

2. uTorrent

Torrent istemcilerinden biri olan uTorrent, en çok kullanılan programlar arasındadır. Dosya indirme programı olan uTorrent, ücretsiz kaynaklar sunar. Daha önce indirmiş olan kişiler aracılığıyla dosyaları indirebileceğiniz bir platformdur. Filmlerden müziklere, oyunlardan dizilere birçok alandaki dosyalara ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Büyük boyutlu verilerin indirilmesini sağlayan uTorrent, kullanıcıları tarafından güvenilir bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu olmasıyla da güvenilir bir sistem sunan program, basit bir arayüze sahip. Bu nedenle de kullanımı giderek artmaktadır. uTorrent’in sağladığı bir diğer kolaylık ise indirme işlemleri için kullanmak istediğiniz bant genişliğini belirleyebiliyor olmanızdır.

3. Ccleaner

Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

Elbette bilgisayar kullanırken istenen özelliklerden bir diğeri de hız performansıdır. Bilgisayarınızın hızlı çalışabilmesi için içerisinde çöp dosyaların oluşmaması gerekir. Bilgisayarınız siz farkında olmasanız bile işletim sistemi, tarayıcı ve/veya çeşitli programlardan dolayı çöp dosyalar oluşturur. Oluşan bu çöp dosyalar da ister istemez bilgisayarınızı yavaşlatır ve performansını azaltır. CCleaner ise çöp dosyaları temizlemek için tasarlanmıştır. Tarayıcınızın içinde biriken çerezler, indirme ve arama geçmişinden tutun da işletim sisteminin arkada biriktirdiği çöp dosyalara kadar temizler. Bununla birlikte CCleaner, çöp kutunuzda biriken dosyaları da tek tıkla aynı andan temizlediği için kullanıcıları tarafından sevilmektedir.

4. PhotoScape

Sosyal medyanın gelişmesiyle beraber kullanıcılar sosyal medyaya yükledikleri fotoğraflarla kendilerini gösterip kanıtlamak istemeye başladılar. Fotoğraf düzenleme programı olan PhotoScape kullanış kolaylığı nedeniyle oldukça sevilen bir programdır. Fotoğraflarınız üzerinde düzenleme yapmanız gereken hemen her anda kolay bir şekilde PhotoScape’i kullanarak fotoğraflarınızda istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Fotoğraflarınızı netleştirme, fotoğraflara zarar vermeden fotoğrafları kırpma, onları yeniden boyutlandırma ve fotoğraflara efekt ekleme özelliklerini bünyesinde barındıran PhotoScape’in kullanımı oldukça basittir. Bu sebeplerden dolayı kullanıcılar tarafından tercih edilir.

5. Dropbox

Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

Bilgisayarınızdaki her bir dosya belirli bir yer kaplar. O nedenle yüklediğiniz her dosyayla bir sonraki yükleyeceğiniz dosyaya ayırabileceğiniz yer azalır. Bu soruna çözüm için yeni depolama alanları arayan kullanıcıların yardım çığlıklarını duyan şirketler bulut depolama sistemlerini oluşturdular. Sanal ortamda veri muhafaza etme servisleri, yeni bir rekabet piyasasını yarattı. Bulut depolama servislerinden bahsedildiğinde akla ilk gelen servis Dropbox oluyor. Kullanıcılara 10GB’lık depolama alanı sunan Dropbox aynı zamanda depolanan bu verilerin istenen kişilerle paylaşılabilmesine de olanak sunuyor. Windows için ücretsiz hizmet sunan Dropbox ile edindiğiniz depolama alanını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

6. Recuva

Yanlışlıkla silinen önemli ve kilit dosyalar sanal dünyada dosya saklayan hemen hemen herkesin en korkulu rüyasıdır. Çöp kutusunda bulunamayan ve bir türlü geri getirilemeyen bu önemli dosyaları tamamen kaybettiğimizi düşünürüz. Bu soruna çözüm üreten Recuva, silinen dosyaları geri getiren başarılı bir programdır. Bu dosyaları kurtaran program; ses dosyası, kurulum dosyası fark etmeksizin tüm formattaki dosyalar için geçerlidir. Silinen dosyayı taradıktan sonra bulup bilgisayara geri yükler. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir versiyonu bulunan programın Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Kurulumu ve kullanımı basit olan Recuva, kullanıcılar tarafından oldukça sevilen ve tercih edilen bir programdır.

7. GOM Player

Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

Günün veya haftanın yorgunluğunu atmak için bir film izlemek istediğinizde eğer elinizde sağlam bir medya oynatıcısı yoksa izlediğiniz filmden keyif alamazsınız. Dahası güne yeni bir yorgunluk daha eklersiniz. Aynı şekilde iyi bir internet bağlantınızın olmaması da keyfinizi kaçırabilir. Windows’un kullanıcılarına sunduğu medya oynatıcı çoğu kullanıcının beklentilerini karşılayamıyor. Sesin az çıkması, altyazı eklerken çıkan sorunlar, altyazının çıkma hızının ayarlanamaması, ileri-geri sarmada çıkan hatalar vb. Bu saydığımız hataların birçoğu farklı medya oynatıcılarda da karşımıza çıkar. Ancak farklı video formatlarını da sorunsuz çalıştırabilen GOM Player medya oynatıcı bu konuda eksiğinizi dolduracaktır.

8. Opera Browser

Bilgisayarların temel işlevlerinden birisi hızlı ve güvenilir internet erişimi sağlamaktır. İnternette seyahat edebilmek için de bir internet tarayıcısına ihtiyaç duyarız. Önceleri İnternet Explorer ve Firefox tarayıcı görevini üstleniyordu. Bu tarayıcıların istenileni vermemesi kullanıcıları Opera’ya yönlendirdi. Diğer tarayıcılardan daha güvenli ve hızlı olması bir tarafa üzerine eklenebilecek eklentileriyle en çok kullanılan tarayıcı oldu. Tek tıkla eklenebilen VPN, Whatsapp gibi eklentileri kullanıma sunar. Tarayıcının arka planını değiştirebilmek, temayla oynayabilmek gibi özellikler tarayıcının kullanıcı yanlısı olduğunu da gösterir. Her bilgisayarda mutlaka bulunması gereken Opera Browser, bu özellikleriyle en iyi programlar arasındadır.

9. MS Office

MS Office, hem Windows hem de Mac OS X işletim sistemleri için yaratılan ofis programları koleksiyonu ve bütünüdür. Bir işletmenin ofis içinde ihtiyaç duyabileceği tüm programları birleştiren MS Office iş dünyasında aktif olarak kullanılmaktadır. En çok kullanılan ofis programları arasında şunlar vardır: Profesyonel dokümanlar hazırlamak için Word, çizelgeler ve tablolar oluşturabileceğiniz Excel, e-posta yardımcısı Outlook, slayt gösterileri yapabileceğiniz PowerPoint. Bunların yanı sıra Access, FrontPage, OneNote, Publisher MS Office içerisinde bulunan diğer programlar arasındadır. Bu ofis programlarıyla bülten, el ilanı ve broşür gibi yayınlar oluşturabilir; resim ve görsel ögeler yardımıyla not alabilirsiniz.

10. Nitro PDF Reader

Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

Nitro PDF Reader, birçok dosya türünden PDF oluşturmanızı sağlayan bir programdır. PDF dosya türünü oluşturmanızı sağlamasının yanı sıra PDF dosyaları görüntülemenize ve düzenlemenize de yardımcı olur. Nitro PDF Reader sayesinde DOCX, GIF, HTML, JPEG, TXT, DOC, PPT, PPTX formatındaki dosyaları da PDF formatına dönüştürebilirsiniz. PDF formatındaki bir dosyayla yapabileceğiniz çeşitlilikten dolayı Nitro PDF Reader, her bilgisayara yüklenerek kullanılması gereken programlar arasındadır. Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox sık kullanılan gibi tarayıcılarla entegrasyon halinde olması Nitro PDF Reader’ı en çok kullanılan programlardan biri yapmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
21
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!