Bilgisayarınızı Programsız Hızlandırmanın Yolları

2 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Bilgisayarınızın hızından mutlaka yakındığınız zamanlar olmuştur. Daha etkili bir bilgisayar kullanıcısı olmanız için biz de sizlere, bilgisayarınızı programsız hızlandırmanın yolları ve yöntemlerini araştırdık. Teknoloji dünyası sürekli güncellenirken, elimizdeki imkanlara rağmen programsız ve format atmadan bir şekilde bilgisayarımızı nasıl hızlandırırız? Gelin birlikte göz atalım…

1. Gereksiz Programları Kaldırın

Bilgisayarınızı Programsız Hızlandırmanın Yolları

Her şeyden önce ilk olarak yapmanız gereken bilgisayarınızda kurulu olan gereksiz programları kaldırmak. Bunun için denetim masasından “Program ekle kaldır” yaparak, kullanmadığınız programları kaldırın. Çünkü siz fark etmeden her program ram’inizi meşgul edecektir. Bu durum ise zamanla bilgisayarınızın ömrünü dahi etkileyebilmektedir.

2. Harddiskinizi Temizleyin

İnternette gezinirken önbelleklenen resim, java gibi dosyalar C klasörünüzde indekslenir. Bunun sayesinde daha önce girdiğiniz siteyi daha hızlı yüklersiniz. Ancak bu durum bazen bilgisayarınızı ve internetinizi yavaşlatır. O yüzden bilgisayarınızın C klasöründe sağ tıklayıp, özellikler dedikten sonra “dosyaları temizle” demeniz. Hatta chrome gibi kullandığınız tarayacının da geçmişini belli aralıklarda temizlemenizi öneririz.

3. Disk Birleştirmesi Yapın

Bilgisayarınızı Programsız Hızlandırmanın Yolları

Mutlaka bilgisayarınıza kurup kaldırdığınız programlar olmuştur. Ancak bu programları kaldırsanız bile C klasöründe bazı dosyaları duruyor. Program ekleme sıklığınıza göre belli dönemlerde disk birleştirmesi yapmanızda fayda var. Böylece hardiskinizi daha iti bir duruma getirmiş olacaksınız.

4. Bozuk Dosyaları Onarın

Bazen bilgisayarlarda sistemsel hata ve bozuk olan dosyalar olabiliyor. Bu durumda ise yine belli dönemlerde hardiskinizdeki dosya sisteminizi denetleyebilirsiniz. Böylece hatalı dosyaları düzeltip, daha sorunsuz bir bilgisayar haline gelsin. Bunun için C klasörü üzerinde sağ tıklayıp, özellikler dedikten sonra araçlar sekmesinden “denetle” demeniz gerekiyor.

5. Başlangıç Programlarını Etkisizleştirin

Bilgisayarınızı Programsız Hızlandırmanın Yolları

Bilgisayarınızda kurulan bazı programlar windows açılır açılmaz çalışmaya başlıyor. Adobe Service Manager gibi mesela. Bu programları başlangıç anında çalıştırmak yerine açtığınızda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yani bu programların başlangıçta çalışmasını devre dışı bırakarak önleyebilirsiniz. Bunun için “Ctrl+Alt+Delete / Görev Yöneticisi”nden başlangıç sekmesini tıklayarak istediğiniz programı devre dışı bırakabilirsiniz. Burada programı kaldırdığınızı düşünmeyin, sadece başlangıç esnasında çalışmasını devre dışı bırakıyorsunuz.

6. Yeni Programlar Kurarken Hafifini Kurun

Bilgisayarınızı Programsız Hızlandırmanın Yolları

Bilgisayarınızın daha iyi bir performans sağlaması için yeni kuracağınız programlara dikkat edin. Eğer mümkünse dosya boyutu olarak daha hafifini kurun. Kurma esnasında sürekli ileri demek yerine, uyarıları dikkate alarak gerekli programın yanında ek program kurulmasına izin vermeyin. Her zaman programların en güncel versiyonlarını resmi sitesinden indirerek kurmaya çalışın.

7. Sürücülerinizi Güncelleştirin

Bilgisayarınızı Programsız Hızlandırmanın Yolları

Bilgisayarlarınızı çalıştıran anakart, ekran kartı, harddisk gibi donanımlardır. Donanımların ne işlev göreceğini sağlayan ise driver (sürücü) yazılımlarıdır. Bu yüzden driverların güncel olması gerekir. Donanımınızın markası farklı, yazılımı farklı olduğunda bilgisayarınız yavaşlar hatta sürücünüz çalışmadayabilir. Özellikle format atıldıktan sonra Win 7 / Win 8 / Win 8.1 gibi sürümlerde driver sorunları çıkabiliyor. Bunun için driver booster gibi ücretsiz programlar aracılığıyla sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz. İşinizi bittikten sonra da, bu programı kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınızı programsız hızlandırmanın yolları arasında bu maddeye yer vermemizin sebebi windows 10 sürümünde bu işlemi yapmanıza gerek yok.  Windows 10 sürümünde sürücüler otomatik yüklendiği için driver sorunu ile karşılaşmıyorsunuz. Yani windows 10 kullananlar, bu maddeyi görmezden gelebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!