Hayvanlarla İnsanların Şaşkınlık Yaratan Benzer Özellikleri

5 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

İnsanlar, kendilerini eşi benzeri olmayan varlıklar olarak düşünürler. Ancak hayvanlar ve insanlar aşağı yukarı benzer özellikler taşırlar. İnsanlar, diğer tüm canlılardan daha iyi bir zihinsel üstünlüğe sahiptir. İnsanların bu özelliği kendi seçimlerini yapabilmelerini sağlar. Hayvanlar ise içgüdüsel yaşarlar. Hayvanların bu yaşayış tarzı onları insanlardan farklı yapsa da benzerliklerin olmadığını söyleyemeyiz. Bir maymun matematikten anlar mı dersiniz? Peki kuşlar sürücülükte nasıl? Şempanzeler bizden daha kültürlü olabilir mi sizce? İnsanlar ve hayvanların muhtemelen bilmediğiniz ve görünce şaşıracağınız benzer özellikleri vardır. Hayvanlarla insanların şaşkınlık yaratan benzer özellikleri listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. İnsan Gibi İletişim Kuran Şempanzeler

Hayvanlarla İnsanların Şaşkınlık Yaratan Benzer Özellikleri

Hayvanlarla insanların şaşkınlık yaratan benzer özellikleri en çok şempanzelerde görülür. Şempanzeler dış görünüş olarak insanlarla bir çok benzerliği taşısalar bile bundan fazlası vardır. Şempanzeler tıpkı insanlar gibi gıdıklandıkları zaman gülerler. İnsanların beyin yapısı daha büyük olsa da şempanzeler de benzer beyin yapısına sahiplerdir. Aynaya baktıklarında kendilerini tanıyabilirler. İletişim kurarken tıpkı insanlar gibi beden dili kullanırlar. İletişim kurmanın yanında üzüntü, neşe, korku ve empati gibi duygularımız da benzer özellikler gösterir. İnsanlar gibi şempanzeler de yemek, yaşam mücadelesi, çiftleşme ve benzeri konularda strese girerler.

2. Minik Kalpli Koca Filler

Hayvanlarla insanlar arasında bu kadar da benzerlik olamaz diyeceğiniz bir diğer dostumuz ise filler. Fillerde insanlarda ki anne olmanın verdiği özellikler görülmüştür. Filler, çocuklarının üzerine oldukça titrerler. Tutkulu annelikleriyle birlikte doğum sırasında da tıpkı insanlar gibi yüksek sesle bağırdıkları gözlemlenmiştir. Kendilerine özgü yas tutan filler, ölü bir filin yanında uzun süre sessizce durup, dokunup, okşayabilirler. Yeni doğmuş yavrusunu kaybeden bir anne fil, yavrusunun yanından günlerce ayrılmaz. Bununla birlikte depresyon yaşayabilir, yavaş yürüyerek sürüye ayak uydurmakta zorlanırlar. Özellikle Asya fillerinin, gelişmiş empati yetenekleri sayesinde sıkıntıda ki bir fili rahatlatmak için hortumuyla sorunlu arkadaşını okşadığı ve cıvıl cıvıl sesler çıkardıkları görülmüştür.

3. Uyurken Sayıklayan Yunuslar

Hayvanlarla İnsanların Şaşkınlık Yaratan Benzer Özellikleri

Hayvanlarla insanlar arasında benzerlik gösteren bir diğer hayvan ise yunustur. Yunuslar, insanlar gibi memelidir. Yunusların günlük yaşamı ile insanların ki arasında benzerlikler vardır. Yunuslar tıpkı insanlar gibi uyurken sayıklarlar. Fransız araştırmacılar tarafından edinilen bilgilere göre yunusların uyurken konuşma özelliğine sahip oldukları bulunmuştur. Belirli bir sosyal çevreleri vardır. Diğer yunuslarla çeşitli sesler çıkararak iletişime geçerler. Bazı araştırmalara göre tıpkı insanlar gibi yunuslar da kendi aralarında anlaşmazlıklara girebilir aynı zamanda birbirlerine adlarıyla atıfta bulunabilirler. En ilginç olanı ise insanlar gibi zeki düşünceye adanmış özel beyin hücrelerine sahip olmalarıdır. Bu hücreler sayesinde yunuslar aynada kendilerini tanıyabilir, problem çözme becerilerine sahip olabilir ve empati gibi karmaşık duygular yaşayabilirler. Yani bir gün bir yunusla göz göze geldiğinizde sizin duygularınızı anladığını hissedebilirisiniz, şaşırmayın bu olabilir!

4. Üstün Beyin İşlevli Güvercinler

Güvecinler oldukça sosyal hayvanlardır. Sürüler halinde görülürler. Aynı zamanda ömür boyu çiftleşebilirler. Aynı anda iki tane yavru yetiştirmeye eğilimlidirler. Dişi ve erkek güvercinler insanlarda olduğu gibi yavrularına bakma ve yetiştirme sorumluluğunu paylaşırlar. Sahip oldukları muhteşem beyin yapılarıyla fotoğraflar arası ayrım yapabilir hatta fotoğraftaki insanları ayırt edebilirler. Güvercinler bilinenin aksine çok temiz hayvanlardır. Güvercinlerle insanlar binlerce yıldır yakın çevrede yaşarlar. Yapılan araştırmalara göre güvecinlerin insan yapımı yollar ve otoyollarda seyahat edeceklerini hatta kavşaklarda yön değiştireceklerini buldular.

5. Kendi Evini Yapan Ahtapotlar

Hayvanlarla İnsanların Şaşkınlık Yaratan Benzer Özellikleri

Kafadan bacaklılar olarakta bilinirler. Deniz altındaki en mucizevi omurgasız hayvan olan ahtapotlar, tıpkı insanlar gibi kendi evlerini kendileri inşa ederler. Ahtapotlar, dünya üzerindeki zeki hayvanlardır. Olağanüstü kaçış sanatlarına sahiplerdir. Bununla birlikte kendilerine rahat yaşam alanı sunabilmek adına topladıkları deniz kabukları ya da denize atılan hindistan cevizi kabukları gibi malzemeleri kullanarak kendilerine ev inşa ederler. Öncelikle kumun altına doğru sağlam bir temel attıktan sonra üstünü kapatacak şekilde tek girişi olan minik evler yaparlar. Bir diğer şekilde deniz kabuklarını birleştirerek ev gibi kullanırlar. Evlerini terkettiklerinde ya da öldükten sonra bu minik evler deniz altında yaşayan yengeçler için ideal evler olurlar.

6. Farklı Aksanlara Sahip İnekler

Araştırmalara göre inekler ve insanların DNA’larının %80’ni benzerlik gösteriyor. İnsanlar gibi sosyal hayvanlar olup arkadaş seçerler. Arkadaşlarıyla vakit geçirip onlarla uyumayı severler. İnsanlar gibi rahatlarına düşkündürler ve rahatları bozulduğu zaman stres yaparlar. Ayakta uzun süre vakit geçirmeyi sevmezler. Sert yerde uyumak yerine yumuşak yerleri tercih ederler. Sıcaktan çok bunaldıkları zaman kendilerini serinletmek amacıyla ıslak yerde yatabilirler. Bunun dışında ıslak yerde yatmaktan hoşlanmazlar. Tıpkı insanlar gibi ineklerin de bölgesel aksanları vardır. Farklı coğrafi konumların getirdiği ses değişikliklerinin sonucu kendi aralarında aksanları oluşmuştur.

7. İnsanlarla Aynı Mimiklere Sahip Fareler

Hayvanlarla İnsanların Şaşkınlık Yaratan Benzer Özellikleri

İnsanlar ve fareler birbirlerine fiziksel olarak benzemezler ancak her iki canlı da memelidir ve biyolojik olarak pek çok benzerlikleri vardır. Farelerin sahip olduğu genlerin neredeyse tamamı, insanlardaki genlerle aynı işlevi görür. Bu, sperm ve yumurtadan aynı biçimde geliştiğimiz ve aynı tür organlara sahip olduğumuz anlamına gelir. Bununla birlikte insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da oluşabilecek bazı evrensel yüz ifadeleri vardır. Araştırmacılara göre evcil hayvanların korku, tiksinme, hoşlanma gibi duyguları yüz ifadelerine yansıttıkları görülmüştür. Araştırmacılar, farelerin tuzlu bir su içerken mutlu, hafif tuzlu da memnun ve çok tuzlu da ise tiksinme ifadelerini kullandıklarını görmüşlerdir.

8. Eşcinsel Koyunlar

Koyunlarda insanlar gibi sosyal hayvanlardır. İletişim yetenekleri gelişmiştir. Koyunlar, diğer canlılarla iletişime geçtiklerinde duygusal olarak tepkileri inceleyerek hareket ettikleri gözlemlenmiştir. Gülümsemenin koyunlar üzerinde olumlu etki oluşturduğu farkedilmiştir. Koyunlar arkadaşlık konusunda çok iyi bir belleğe sahiplerdir. Kurdukları arkadaşlıkları hiç unutmazlar. İnsanlarla benzer olarak koyunlarda birbirlerini yüzlerinden tanırlar. Bir koyunun ortalama 50 yüz hatırlayabilme hafızası vardır. Aynı zamanda koyunlar, hasta oldukların da kendilerine iyi gelebilecek otu iç güdüsel olarak bulup tüketirler. Bununla birlikte koyunlar eşcinseldir. İki erkek koyunun birliktelik kurma ihtimali %8’dir. Ayrıca bu durumu diğer koyunlar tarafından normal karşılanır.

9. Kelimelerle İletişim kuran Gibonlar

Kuyruksuz maymun olarak bilinen Gibonlar, kol ve bacak uzunluklarıyla dikkat çekerler. Uzun kolları sayesinde daldan dala geçerken zorluk yaşamazlar. Ağaçtan yere indikleri zaman ayakları üzerinde yürürler. Bununla birlikte yürürken dengelerini koruyabilmek adına kollarını havaya kaldırarak yürürler. Boyları 45 ve 90 cm arasında değişiklik gösterir. Siyah, kahverengi ve gri renklere olabilirler. Eşlerine ömür boyu sadık hayvanlardır. Ailesiyle birlikte yaşadığı bölgeyi sahiplenir ve başkalarından titizlikle korurlar. Bazı gibon türleri çocukları için bir bölgeyi hazır bulundururlar. Fiziksel şiddet yerine yüksek sesle bağırırlar ve ağaçların üzerinde zıplayıp dalları kırarak düşmanlarını ürkütürler. Genellikle meyvelerle ve yapraklarla beslenirler. Aynı zamanda hangi meyvelerin olgunlaştığını rahatlıkla anlarlar. Araştırmacılar, insanlar gibi benzer iletişim becerilerine sahip olan gibonların aynı zamanda birçok farklı kelimenin, kendi dillerinde kullanıldığını keşfetmişlerdir. Bu, hayvanlarla insanların şaşkınlık yaratan benzer özellikleri arasında oldukça ilginç bir durumdur

10. Kulak Yapısı İnsana Benzeyen Katydidler

Hayvanlarla İnsanların Şaşkınlık Yaratan Benzer Özellikleri

Katydid; tettigoniidae familyasından olup çekirge türünden bir hayvandır. Uzun boynuzlu çekirge ya da çalı cırcırı olarakta adlandırılır. Katydidler sahip oldukları kanatlar, damarlar ve diğer şekilleriyle yaprak görünümüne sahiplerdir. Katydidlerin ağaç dallarına benzeyen 6 bacağı vardır. Boyları ise 12 cm uzunluğuna kadar uzayabilir. Kendi boylarından 3 kat daha uzun antenlere sahiplerdir. Katydidlerin genel rengi yeşildir. Katydidlerin kulakları ön ayakları üzerindedir. Burada bulunan timpan vaya timpanik organ olarak adlandırılan yapı ile işitirler. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda Katydidlerin insana benzeyen kulak yapısına sahip oldukları görülmüştür. Katydidler insana kıyasla daha geniş bir aralıkta işitirler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!