Hayatları Boyunca Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

6 dk okuma süresi


18
13 Paylaşım, 18 puan

Seni şimdi öpeceğim. Orada belki bir parça zehir kalmıştır. Sıcacıkmış bedenin. Ölüyorum işte bu öpücükle! diyen Juliet, Romeo’sunun yanına uzanarak onsuz yaşamamayı seçti. Gözlerini kapatarak bu sonsuz aşkı ölümsüzleştirdi ve perde kapandı. Seyirciler, aşkın ve sadakatin kokusunun yayıldığı o sahnede duygu dolu anlar yaşarken, oyuncular uğurlandı. Sadakat ve aşkın anlatıldığı masallarla büyüdük hepimiz. Peki, hayvanlar bu sonsuz sadakate ne kadar bağlılar? Sadakat konusunda bile insanları hayrete düşürecek hayvanlar aleminin kapılarını sizler için açtık. Gelin hep birlikte hayatları boyunca eşlerine sadık kalan hayvanlar listesine göz atalım. Her zaman aşkla yaşamanız dileğiyle!

1. ABD’nin Sembolü Kel Kartallar

Hayatları Boyunca Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

Her konuda mükemmelliği amaç edinmiş olan kel kartallar, Kuzey Amerika’ya özgü tek deniz kartallarıdır. Gücün, hızın, ihtişamın sembolü olarak bilinen bu canlılar aynı zamanda oldukça romantiktirler. Eşlerine son derece de sadık olan kel kartallar, hayatları boyunca eşlerini değiştirmedikleri gibi hep aynı yuvayı kullanırlar. Yuvalarını birlikte kurar, yavrularını birlikte beslerler. Sadakatleriyle insanları kendilerine hayran bırakan bu kartallar, hayatları boyunca eşlerine sadık kalan hayvanlar listemizde ilk sırada yer alıyor. Şuan ABD’de boşanma oranı yüzde elli ise bu kartallar, halktan çok daha sadıktırlar. Yaşamları boyunca doğada dengeyi sağlamak için salgın hastalıkların kaynağı olan hayvanları yok ederler. Çok şanslıyız ki yaşamları boyunca her konuda görevlerini titizlikle yapan bu hayvanlar, nesli tükenenler listesinde yer almıyorlar. Daha nice seneler yaşamaları dileğiyle.

2. Mühendislik Harikası Kunduzlar

Bir mühendisin birikiminden çok daha fazlasına sahip olan kunduzlar, yaşayacakları alanları en ince detaya kadar düşünen son derece akıllı hayvanlardır. Nehirlerin, akarsuların kenarında yaşarlar ve evlerini ağaçlardan, kemirerek yaparlar. Yetişkin bir kunduz ortalama yılda 200 ağaç devirebilir. Vücutlarında bulunan demir sayesinde dişleri kırmızımsı bir renktedir ve hiçbir zaman dişlerinin uzaması durmaz. Kunduzlar eşlerine son derece sadıktırlar. Koloniler halinde yaşarlar ve çekirdek ailelerine önem verirler. Hayatının aşkını bularak ailesiyle ömür boyu yaşayan kunduzları birazcık kıskanmış olabilirsiniz. Siz henüz hayatınızın aşkını bulamadıysanız üzülmeyin sakın. En azından eşlerini yeme eğilimi gösteren kara dullardan ve bazı yengeçlerden daha romantik olduğumuz kesin.

3. Çevik Fil Fareleri

Hayatları Boyunca Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

Huysuz fil olarak da adlandırılan Fil fareleri, dünyanın en çevik hayvanlarından biri olarak kabul edilir ve sadece Afrika’da yaşarlar. Fil farelerine hiperaktif teşhisi koysak kesinlikle yanılmayız. Bu yaratıklar sabah akşam sürekli hareket halinde ve aç dolaşırlar. Metabolizmaları çok hızlıdır. İçecek ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden karşıladıkları için, içeceğe ihtiyaçları yoktur. Tek eşliliği seçen bu tür, diğer tek eşli hayvanlara göre eşlerine karşı daha mesafelidir. Bu canlıları mantık evliliği yapmış gibi düşünebiliriz. Erkek ve dişi fil fareleri aynı bölgede yaşarlar. Erkek fil faresi bölgeyi korumakla görevlidir ama kendi kurdukları yuvalarda yalnız yaşarlar. Gerçekten sosyal mesafeyi üst sınırlara taşımış bir canlı diyebiliriz.

4. Aşk Sarhoşu Angut Kuşu

Sevmesini bilen, bıkmadan usanmadan eşini ilk günkü gibi sevebilen bir kuş türüdür. Angut kuşlarının eşleri öldüğünde, eşlerine sonsuz bağ ile sadık kalır ve diğer hiçbir kuşla ilişki kurmaz. Aile düzenlerini uzun süre mutlu mesut korurlar. Bu kadar romantiklik de pes dedirten bu kuşlar aslında çok korkaktırlar ama eşleri öldüğünde yaşadıkları derin acıdan ne yapacaklarını bilemezler. Ölen eşlerinin başucundan yırtıcı hayvan veya insan gelse dahi asla ayrılmazlar. Yaşadıkları bu derin depresyon yüzünden bir daha aile kuramadıkları için ülkemizde de avı yasaklanmıştır. Dünyanın farklı yerlerinde görülebilirler ama gönülleri sadece bir angut kuşuna aittir.

5. Agresif Melek Balıkları

Hayatları Boyunca Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

Görünüş itibariyle oldukça ilgi çekici olan melek balıkları, bölgelerine izinsiz girildiğinde oldukça agresif olabiliyorlar. Yaşadıkları süre boyunca eşleriyle birlikte yaşayıp, onlarla birlikte dolaşırlar. Bu balıkların yalnız kalmakla ilgili sıkıntıları olduğu aşikar. Yalnızca eşleriyle çiftleşirler. Üreme zamanlarında oldukça bölgecidirler ve agresiflik seviyelerinin tavan yaptığı bir dönemdedirler. Maalesef güzel görünümleri yüzünden akvaryumlarda oldukça rağbet gören bir balık türüdür. Bulunduğu ortamlara kolayca uyum sağlama özelliği oldukça yüksek olsa da, hiçbir canlı yaşadıkları doğal ortamından koparılıp bir kafeste, akvaryumda büyümemelidir.

6. Aşkın Sembolü Kuğular

Modernleşen ve bizi bireyselciliğe iten dünyamızda, bazen insanlar yoğun iş tempolarından dolayı sevdikleri insanlara zaman ayırmakta sıkıntılar çekebiliyor. Bu da ne yazık ki, ilişkilerde kopmalara ve ayrılmalara yol açıyor. İnsanların aksine kuğular, eşiyle olan bağlarını çok üst seviyelerde tutuyor. Kuğular, yaşamları boyunca tek eşle birlikte olurlar. Ama bu demek değildir ki her kuğu böyle olmak zorunda. Tabi sayıları oldukça az da olsa bazı istisnalar var ve kuğularda da boşanmalar olabiliyor. Boşanma nedenleri insanların ilişkileri kadar karmaşık değil. Aile bağları oldukça kuvvetli ve eşleri öldüğünde üzüntüden kalp krizi geçirerek ölen kuğular gerçekten içimizi sızlatıyor.

7. İnsansı Gibongiller

Hayatları Boyunca Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

Küçük insansı maymunlar olarak da bilinen Gibongiller, ömürleri boyunca tek eşe sadık kalırlar. İnsanlarda olduğu gibi, çocuklarını birlikte yetiştirirler ve çocukları yeni bir eş bulana kadar da aynı bölgeyi aileleriyle paylaşabilirler. Bu muhteşem düzene karşı bazı ebeveynler çocuklarının yaptığı kabul edilemez hatalardan dolayı, çocuklarını bulundukları bölgelerden kovarlar. Yalnız kalan bu bireylerin kendi bölgelerini bulmaları yıllarca sürebilir. Dışlanmışlık hissi çok kötü olsa gerek. Gibongiller için bulundukları bölge çok kıymetlidir. Aileleriyle yaşadıkları bu alanı güvende tutarlar. Fiziksel şiddete karşı olduklarından dolayı, bölgesel savunmalarında olabildiğince yüksek sesle bağırmayı tercih ederler. İnsanların ormanları tahrip etmelerinden dolayı nesilleri tehlike altındadır.

8. Gecenin Yıldızları Peçeli Baykuşlar

Diğer baykuşlardan ayrılan pek çok özelliği ve kafasındaki kalp şekliyle dikkat çekmektedir. Normal baykuşların aksine uzun süren çığlık şeklinde ses çıkarırlar. Eşleri bu seslere nasıl tahammül ediyor acaba? Tek eşliliğe ant içseler de bazı anlaşmazlıklar olduğunda yollarını ayırarak yeni eş aramaya çıkıyorlar. Boşanmalar genellikle üreme konusundaki başarısızlıklardan ortaya çıkıyor. Gündüzleri uyuyup geceleri aktif oldukları için kim kimi terk ediyor pek de bilinmiyor. Boşanmalarının tek sebebi kendilerine en uyumlu eşi bulmak ve üreme konusunda verimliliği sağlamak. Birkaç üzüntülü ayrılıktan sonra aradıkları eşi buluyorlar ve eşlerine olan bağlılığı ölünceye dek sürdürüyorlar. Toplam nüfusları kesin bir şekilde bilinmese de açlıktan ve trafik kazalarından dolayı sayılarının ciddi şekilde azaldığı tespit edilmiştir.

9. Köpeklerin Atası Kurtlar

Sevimli köpeklerin ataları olan kurtlar çok uzun yıllardır yeryüzünde yaşıyorlar. Köpek ailesinin en büyük üyesidir. Aile bağları oldukça kuvvetlidir, sürüler halinde yaşarlar ve organize bir şekilde avlanırlar. Tek eşliliğe önem verirler, eşleri ölmeden başka bir eş seçmezler. Sürüde yavru bir kurt olduğunda o yavrunun bakımını sürü birlikte üstlenir. Korkutucu görüntülerin altında aslında çok oyuncu ve sosyal bir hayvan yatıyor. Dayanıklı vücutları sayesinde 1 haftaya kadar aç kalabiliyorlar. Dünya üzerinde yaşayamadıkları tek yer, çöller ve yağmur ormanları. Eğer kurdun yakınlarında yaşıyorsanız, büyük ihtimalle size saldırmayacaktır. Çünkü kurtlar aynı zamanda çok utangaç hayvanlardır. Sert görünüşünün altında kedi gibi bir hayvan da yatıyor olsa siz siz olun, kurtların yaşadığı bölgelerden uzak durun.

10. Sevimli Penguenler

Hayatları Boyunca Eşlerine Sadık Kalan Hayvanlar

Paytak paytak yürüyerek ilgimizi kazanmış bu sevimli yaratıkların dış görünüşü kadar içlerindeki sıcacık kalple de bizi hayrete düşürüyorlar. Milyonlarca yıl önce uçma özellikleri varken şuan mükemmel bir yüzücü olarak evrimleştiler. Hayatlarında yalnızlığa yer açmayıp nesillerce aynı yuvaları kullanarak aile bağlarını güçlendirdiler. Penguenler çok sosyal canlılardır. Bu sosyallik sizi yanıltmasın sakın. Aynı zamanda hayatları boyunca eşlerine sadık kalan bu hayvanlar, aradıkları aşkı bulmak için her yıl yaklaşık 16.000 km gezerler. Uzaklığın ya da uzun süre eşinden ayrılmanın bir ayrılık sebebi olmadığı konusunda insanlara büyük ders vermişlerdir. Kışları tek başlarına kilometrelerce gitseler de eşlerine olan bağlılıkları asla kopmaz. Uzun bir ayrılıktan sonra geri döndüklerinde eşleriyle sıcacık yuvalarında ilişkilerine devam ederler. Ne kadar romantikler değil mi?

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!