Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

2 dk okuma süresi


8
112 Paylaşım, 8 puan

Sinema bazı seyirci ve yönetmenlere göre bir eğlenceden çok daha fazlasıdır. İnsan, toplum, dünya ve evren üzerine bir düşünme sanatı diyenlerin sayısı hiçte az değildir. İşte bu yüzden sizlere, varoluşu sorgulatacak felsefe üzerine filmler listesi hazırladık. İyi seyirler!

1. Merhaba Dünya, 1979, 8.0

Felsefe Üzerine Filmler

Yönetmenliğini Hal Ashby’ın yaptığı Being There filmi, bir oscar ödülü kazanmıştır. Hayatı hiç tanımayan ve saf bir adamın toplum içine karışmasının trajikomik hikayesini anlatıyor.

2. The Game, 1997, 7.8

Felsefe Üzerine Filmler

Amerikan yönetmenlerinden David Fincher’ın ilk filmlerinden olan Oyun adlı film, Michael Douglas, Deborah Unger ve Sean Penn’in bulunduğu kadrosu ile daha dikkat çekiyor. Bütün hayatını kontrol altında tutan Nicholas Van Orton, kontrol edilemeyecek bir düzeyde olaylarla karşı karşıya kalacaktır. Daha güzel bir yaşam sürmek için insanlar ile ilişkisini bir doğum günü gecesi değiştirecektir.

3. Truman Show, 1998, 8.1

Felsefe Üzerine Filmler

Ekranlar için yapılan en esaslı filmlerden biri olan Truman Show, sinema tarihinin en kreatif senaryolarından birine sahiptir. Ayrıca baş roldeki Jim Carrey’nin olağanüstü performansı eseri biraz daha öne çıkartıyor desek hata yapmış olmayız.

4. Sil Baştan, 2004, 8.3

Felsefe Üzerine Filmler

Ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren Joel Barish, bir adamın hikayesini oynamaktadır. 2 yıl birlikte olduğu sevgilisinden ilginç bir haber alınca, deney yapar gibi ilişkisini tamamen hafızasından sildirmeden teknolojiyi kullanarak hatırlatmaya çalışıyor.

5. Tesadüfler, 2004, 6.7

Felsefe Üzerine Filmler

Baş rol oyuncusu Albert, yabancı birisiyle ilginç bir karşılamanın altında yatan tesadüfi nedeni çözmek için varoluşçu bir çifti dedektif olarak görevlendirir. Dedektifler, Albert’ın hayatına dair görüşleriyle evrenin doğası ile ilgili sahip oldukları fikirleri devamlı dile getirmektedirler.

6. Agora, 2009, 7.2

Felsefe Üzerine Filmler

Yönetmenliğini Alejandro Amenábar’ın yaptığı bu filmin başrolünde Rachel Weisz, Oscar Isaac ve Max Minghella rol alıyor. Roma İmparatorluğu döneminde İskenderiye’de geçen bir hikaye anlatılıyor. İlk kadın filozof, matematikçi ve astronom kimliğiyle bilinen Hypatia’nın yaşamı konu alınıyor.

7. Başlangıç, 2010, 8.8

Başlangıç

Doğaüstü ve bilim kurgu ile harmanlanan Inception filmi, Leonardo DiCaprio’nun oynadığı üst düzey performans sergilediği bir film denilebilir. Bu yapımda, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerinde yatan sırları çekip ortaya çıkaracaktır.

8. Kara Ayna, 2011, 8.9

Kara Ayna

Black Mirror serisi 3 bölümden oluşan bir dizidir. Her seri başka bir hikayeyi anlatmaktadır. İlk bölüm, sosyal medyanın başa bela olabileceğini anlatıyor. İkinci bölüm TV yarışmalarının varabileceği en uç noktaya değiniyor. Üçüncü bölüm ise; yakın gelecekte hafıza çipleri takarak insanların yaşamlarını depolamak üzerine sahneleniyor.

9. Yıldızlararası, 2014, 8.6

Yıldızlararası

Oldukça yetenekli ve teknik bilgiye sahip başroldeki Cooper, geniş mısır arazilerinde çiftçilik yapmaktadır. Gayesi 2 çocuğuna güvenli bir yaşam sunmaktır. Bir gün, Cooper’a hiç beklenmedik bir teklif gelir ve tüm insanlığı ilgilendiren zor bir karar vermesi gerekecektir…

10. PK, 2014, 8.2

PK

Uzaydan gelen Aamir Khan’ın oynadığı bu film de, gerçek tanrıyı bulma çabası anlatılıyor. Çok dinliliğin olduğu Hindistan’da bir yabancı olarak farklı bir gezegenden gelip, daha önce kimsenin sorgulamadığı sorular sorarak, felsefik cevaplar arayacaktır…

Bunlar yetmez derseniz, düşünürlerinin de rol aldığı felsefe üzerine filmler listesine bir göz atın.
  • Zizek! (IMDB: 7,3) – 2005
  • Examined Life (2008)
  • Derrida (2002)
  • The Ister (2004)
  • Sapığın İdeoloji Rehberi (2006)
  • Being in the World (2010)


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç