Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

4 dk okuma süresi


9
119 Paylaşım, 9 puan

Sinema bazı seyirci ve yönetmenlere göre bir eğlenceden çok daha fazlasıdır. İnsan, toplum, dünya ve evren üzerine bir düşünme sanatı diyenlerin sayısı hiçte az değildir. Kimi yönetmen ve senaristler varoluş kaygılarını, ideolojilerini ve teorilerini anlatmak için sinemayı araç olarak kullanırlar. Böyle durumlarda film izlemek yalnızca eğlendirici değil öğretici ve düşündürücü bir etkinlik haline dönüşür. dergiCE ekibi olarak sizlere, varoluşu sorgulatacak, hayata bakışınızı değiştirecek felsefe üzerine filmler listesi hazırladık. Şimdiden iyi seyirler!

1. Merhaba Dünya, 1979, 8.0

Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

Yönetmenliğini Hal Ashby’ın yaptığı Being There filmi, bir Oscar ödülü kazanmıştır. Yaşlı bir adamın yanında bahçıvanlık yapan ve bir kez olsun sokağa çıkmamış biri olan Chance’in yaşamı yanında çalıştığı adamın vefat etmesi üzerine tamamen değişecektir. Günlük hayatı ve herkesin yaptığı sıradan rutinleri bile bilmeyen Chance trajikomik bir biçimde toplum içine karışacak ve yaşamı öğrenecektir. Gerçek dünyayı keşfetmek için doğmanın değil, içinde bulunduğu koşulların kötü yönde değişmesi gerekmesi Change için sıradan hayata geçişte zorluklara sebep olacaktır. Merhaba Dünya seyircisine merak uyandıracak bir yapımdır.

2. The Game, 1997, 7.8

Amerikan yönetmenlerinden David Fincher’ın ilk filmlerinden olan Oyun adlı film, Michael Douglas, Deborah Unger ve Sean Penn’in bulunduğu kadrosu ile daha dikkat çekmektedir. Bütün hayatını kontrol altında tutan Nicholas Van Orton, kontrol edilemeyecek bir düzeyde olaylarla karşı karşıya kalacaktır. Daha güzel bir yaşam sürmek için insanlar ile ilişkisini bir doğum günü gecesi değiştirecektir. Doğum gününde kendisine verilen bir oyunu başta yalnızca bir oyun sanacak fakat oynadıkça verdiği kararların gerçek yaşamını doğrudan etkilediğini keşfedecektir. The Game izleyicisine şaşırtıcı dakikalar vadetmektedir.

3. Torino Atı, 2011, 7.8

Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

Torino Atı Agnes Hranitzky ile yönetmenliği paylaşan Bela Tarr’ın son filmidir. Nietzsche’ye ait küçük bir anıdan kurgulanmıştır. Nietzsche işkence gören bir atın dövülmesine engel olmak için koşarak atın boynuna sarılmış, sonrasında kendisine akıl hastalığı teşhisi konulmuştur. Torino Atı, dövülen atın sahiplerinin yaşamına odaklanarak Nietzsche’nin felsefesine dair tüm ayrıntıları seyirciyi gerecek bir çarpıcılıkla aktarmaktadır. Baba-kız olarak yaşayan ailenin günlük hayatın çekilmezliğinden kaçmak için sığındıkları şeyler bire birer yok olduğunda doğacak olan varoluş sancısı bir yokoluşu acısına dönüşecektir.

4. Sil Baştan, 2004, 8.3

Film ayrıldığı sevgilisinin teknolojik bir deneyle biten ilişkisine dair tüm anılarının silindiği haberini alan Joel Barish’in hikayesini anlatmaktadır. Bu durum karşısında öfkelenen Barish aynı deneyi kendi de gerçekleştirmeye karar verir. Olayların gidişatı karmaşık bir hal alacak ve Barish duyduğu pişmanlıktan kurtulmak, hem aşkını hem de anılarını yeniden kurtarmak için büyük bir mücadeleye girişecektir. Film insanın duygularıyla olan mücadelesine odaklanmaktadır. İnsan doğasına dışarıdan edilen müdahalelerin travmatik sonuçlara sol açabileceği vurgulanmaktadır. Sil baştan filmi içsel bir çırpınma öyküsüdür.

5. Tesadüfler, 2004, 6.7

Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

Başrol oyuncusu Albert, yabancı birisiyle ilginç bir karşılamanın altında yatan tesadüfi nedeni çözmek için varoluşçu bir çifti dedektif olarak görevlendirir. Dedektifler bununla yetinmez Albert’ın özel hayatına dair görüşleriyle evrenin doğası ile ilgili sahip oldukları fikirleriyle de ön plana çıkarlar. Tesadüfler filmini ilginç kılan çok kalabalık bir kadroya sahip olması ve çok sayıda olaylar silsilesi içermesidir. Varoluşçu dedektif kurgusu olaylara ilginç bir bağlam kazandırmaktadır. Film varoluşçuluğu komediyle maskeleyerek beyaz perdeye taşımaktadır. Varoluşçu komedi, izleyiciyi güldürürken şaşırtacaktır.

6. Agora, 2009, 7.2

Yönetmenliğini Alejandro Amenábar’ın yaptığı bu filmin başrolünde Rachel Weisz, Oscar Isaac ve Max Minghella rol alıyor. Roma İmparatorluğu döneminde İskenderiye’de geçen bir hikaye anlatılıyor. İlk kadın filozof, matematikçi ve astronom kimliğiyle bilinen Hypatia’nın yaşamı konu alınıyor. Felsefe-bilim ve din çatışmaları arasında İskenderiye Kütüphanesi ve Hypatia’nın kararlı tavrı filmde başarıyla işleniyor. Film düşünce ve bilimin iki din arasında kalarak can çekişmesini başarılı bir şekilde yansıtıyor. Seyirci İskenderiye Kütüphanesinin din uğruna yok oluşuna şahit oluyor. Film de ayrıca antik zamanlardaki astronomik teorilere değiniliyor.

7. Kara Ayna, 2011, 8.9

Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

Black Mirror serisi 3 bölümden oluşan bir dizidir. Her seri başka bir hikayeyi anlatmaktadır. İlk bölüm, sosyal medyanın başa bela olabileceğini anlatır. İkinci bölüm TV yarışmalarının varabileceği en uç noktaya değinir. Üçüncü bölüm ise; yakın gelecekte hafıza çipleri takarak insanların yaşamlarını depolamak üzerine sahnelenir. Seri farklı tamalara değinerek seyircinin gelecek hakkında sorgulamalar yapmasını sağlayacak güçlü bir yapım olarak kendini göstermektedir. Yapım olarak tek sahne yerine seri izlemeyi tercih edenler, felsefi ve eleştirel yapımları sevenler için Black Mirror serisi kaçırılmayacak bir yapımdır.

8. Yıldızlararası, 2014, 8.6

Oldukça yetenekli ve teknik bilgiye sahip başroldeki Cooper, geniş mısır arazilerinde çiftçilik yapmaktadır. Gayesi 2 çocuğuna güvenli bir yaşam sunmaktır. Bir gün, Cooper’a hiç beklenmedik bir teklif gelir ve tüm insanlığı ilgilendiren zor bir karar vermesi gerekecektir. Seyircide geleceği sorgulamaya yol açacak film insanlık için olası bir kurgu yaratmaktadır. Farklı yaşam boyutlara ve ortaya çıkan zaman akışı problemi filmin en ilginç noktalarıdır. Uzay, zaman, farklı boyutlar, alternatif yaşam alanları ve eve dönme çabası konularını işleyen film felsefi bilim-kurgu niteliği taşıyan mutlaka izlenmesi gereken bir yapımdır.

9. PK, 2014, 8.2

Uzaydan gelen Aamir Khan’ın oynadığı bu film hayata bakışınızı değiştirecek, gerçek tanrıyı bulma çabası anlatılırken felsefe üzerine filmler içerisinde en etkili yapım olacaktır. Pk, çok dinliliğin olduğu Hindistan’da bir yabancı olarak farklı bir gezegenden gelip, daha önce kimsenin sorgulamadığı sorular sorarak, felsefik cevaplar arayacaktır. Yaşamı tanrı mı yoksa tanrı adına insanlar mı zorlaştırmaktadır? Seyirci filmi izlerken kendisini de bu sorunun cevabını ararken bulacaktır. Komedi türünde işlenen film Aamir Khan’ın başarılı yapımlarından biri olarak kabul edilmekte ve hem düşündürücü hem güldürücü bir seyir keyfi sunmaktadır.

10. Nietzsche Ağladığında, 2007, 6.5

Hayata Bakışınızı Değiştirecek Felsefe Üzerine Filmler

D. Irvin Yalom’un aynı adlı kitabından uyarlanan eserdir. 16. yüzyıl Viyana’sında Nietzsche, Freud ve Dr. Breuer’i kurgusal olarak bir araya getirmektedir. Kurmaca, tarih ve fikirsel gerçekliğin bir arada bulunduğu film inanılmaz bir etki yaratmaktadır. Romantik ögelerin de bulunduğu, düşündürücü terapi diyalogları, psikanalitik ve varoluşçu felsefe üzerine kurgulanan yapım bir felsefe-bilim şöleni olarak kabul edilmektedir. Filmde üç büyük isim eğer gerçekten bir arada olsalardı neler olurdu sorusunun olası cevabı verilmeye çalışılmaktadır. Düşünsel ve bilimsel gerçekliğin Yolum’un kalemiyle buluştuğu bu yapım izlenmeye değer niteliktedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!