Havada Kaybolan Uçak MH370’e Dair Tüm Teoriler

5 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

8 Mart 2014’te Malezya’nın başkenti olan Lumpur’dan kalkışa geçen MH370 isimli Uçak, Pekin’e yaptığı yolculukta oldukça garip bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Uçağın 227 yolcu ve 12 mürettebat ile birlikte kaybolması sonucu bu kişilere bir daha ulaşılamamış ve öldüğü varsayılmıştır. Kaybolmasından günümüze kadar bu uçağa ne olduğu hakkında bir sonuca varılamamış ve bu ortadan kaybolma ile ilgili çeşitli teoriler üretilmiştir. İşte Pekin’e doğru yol alırken gizemli bir şekilde havada kaybolan ve tekrar izine rastlanılamayan uçak MH370’e dair tüm teoriler… İyi okumalar!

1. Denize Dik Bir Şekilde Düşme

Havada Kaybolan Uçak MH370'e Dair Tüm Teoriler

Texas’ta bulunan A&M Üniversitesi’nden bir matematik profesörü, uçağın denize dikey bir şekilde girmiş olduğunu savunmuştur. Bunun sebebi ise, bir uçağın denize paralel ya da daha farklı bir açıdan düştüğünde tek parça bir şekilde batmasının imkânsız olmasıdır. Parçalara ayrılan bir uçağın ise kolay bir şekilde bulunabilmesi mümkündür. Kısacası bu teoriye göre, uçak MH370 denize dik bir şekilde giriş yaparak düşmüş, tek parça kalmayı başarabilmiş ve denizin derinliklerine batarak sırra kadem basmıştır. Uçak tek parça halde battığı için de parçalarının bulunması ya da kıyıya vurması gibi bir durum söz konusu olmamıştır.

2. Siber Saldırı

Uçak MH370’de bir siber saldırının gerçekleşmiş olabileceği hipotezi, öncelikle Birleşik Krallık hükûmetinin eski bir bilimsel danışmanı olan Sally Leivesley tarafından yapılan açıklamalara dayanarak ortaya atılmıştır. Bir bilgisayar korsanını uçaklara ya da dahili yollara erişim sağlayabilirse, ticari uçuşlardaki mevcut güvenliğin böyle bir saldırıyı önlemek için yeterli olmayabileceğini savunmuşlardır. Bu teoriye karşılık, uzmanlar böyle bir ihtimalin bulunmadığı ve kritik tüm uçuş sistemlerinin sağlam bir şekilde korunduğuna emin olduklarını söylemişlerdir ve teoriyi reddetmişlerdir.

3. Uçağın Kaçırılması

Havada Kaybolan Uçak MH370'e Dair Tüm Teoriler

Uçaktaki çok sayıda yolcu ve 10 kabin ekibi göz önüne alındığında, uçağın kaçırılma olasılığı da bir hayli yüksektir. Birtakım kişi, 11 Eylül’de gerçekleşen trajik olayın da gösterdiği gibi, yolculardan biri tarafından kaçırıldığı düşünülmüştür. Bir kesim insan da uçağın gizli bir yere indirilerek ileride farklı amaçlar için kullanılabileceğine inanmaktadır. Bu teori için herhangi bir kanıt bulunamasa da havada kaybolan uçak MH370’e dair tüm teoriler arasında sayılmaktadır. Aynı zamanda yolcular ya da kabin görevlileri dışında, uçağın pilotun tarafından belli amaçlar doğrultusunda kaçırıldığını da düşünenler vardır.

4. Uçağı Düşürme Operasyonu

Amerikalı siyasi yorumcu Rush Limbaugh, CNN’e göre uçak MH270’in düşürülmüş olabileceği tahmininde bulunmuştur. Bu teorinin destekçileri, sivil uçakların geçmişte askerî kuvvetler tarafından düşürüldüğünü belirterek sebep sunmuşlardır. Ancak Malezyalı bir savunma yetkilisi, Ackbal bin Hacı Abdul Samad, ülkesinin hava kuvvetlerinin uçağı düşürmesinin pek mümkün olmadığını söylemiştir. Aynı zamanda herhangi bir uçak molozu bulunamadığından dolayı uçağın füze tarafından düşürülerek yok edilme teorisi pek güçlü bulunamamıştır.

5. Uçağın Adalara İnmesi

Havada Kaybolan Uçak MH370'e Dair Tüm Teoriler

Uçağın Andaman adalarında inmiş olabileceği ancak bu bölgedeki radarların çalışmamasından dolayı bu inişin gözden kaçırıldığı düşünülmektedir. Yapılan bazı açıklamalara göre bu bölgede yapılan bir inişin gözden kaçırılması imkânsızdır. Aynı zamanda kıyıya iniş yapmanın her ne kadar zor olsa da imkânsız olmadığı söylenmiştir. Ancak eğer ki böyle bir durum gerçekleşti ise bu bölgeye güvenli bir şekilde iniş yapıldığı, ancak bu sırada meydana gelen hasardan dolayı uçağın tekrar kalkamadığı düşünülmektedir. Bu teoriye göre uçakla birlikte adada tüm yolcular ve mürettebat da mahsur kalmıştır.

6. Yangın

Bir dizi teori, ortadan kaybolmanın uçağın bir bölümünde çıkmış olan bir yangının sebep olduğunu öne sürmektedir. Kokpitte ya da iniş takımında başlayan bir yangının yayılması ve uçağın kendini imha etmesine yol açan bir kaza olduğu düşünülmektedir. Bazıları yanan uçağın insan eli değmemiş bir yere düşerek kaybolduğunu savunsa da bazıları oluşan bir yangın sonrası uçağın düşmesi sonucunda oluşan patlama ve duman ile kolayca bulunabileceğini savunmaktadır. Yangın da havada kaybolan ve insanlar arasında tartışmaya sebep olan uçak MH370’e dair tüm teoriler arasında düşünülenlerden birisidir.

7. MH17 ile Olan Bağlantısı

Havada Kaybolan Uçak MH370'e Dair Tüm Teoriler

Uçak MH370 kaybolduktan yaklaşık 4 ay sonra, 17 Temmuz 2014’te, Ukrayna üzerine MH17 isimli bir Malezya uçağı kasıtlı olarak düşürülmüştür. Bazı komplo teorilerini savunan kişiler, bu düşen uçağın aslında uçak MH370’in ta kendisi olduğunu savunmuşlardır. Bunun sebebi ise her iki havayolunun da Malezya’ya ait olması ve her iki uçağın da hava trafik kontrolü ile temasını kaybetmiş olmasıdır. Ancak bazı insanlar bu iki uçak arasında yapısal farklılıklar olduğunu savunarak bunların bir tesadüften olduğunu savunmuşlardır. Uzmanlar da aynı sebepler ile bu teoriyi reddetmişlerdir.

8. Pilotun Yolcuları Kasıtlı Olarak Öldürmesi

Uçağın kaybolmasından sonra birçok kişi uçağın pilotu Zaharie Shah’a odaklanmış ve bu olaydan onu sorumlu tutmuştur. Yaygın bir teoriye göre, uçağın kaybolduğu sırada 53 yaşında olan Kaptan Shah, MH370’i hava trafik kontrolörleri ile olan iletişimini kasıtlı olarak kesmiştir. Daha sonra oksijen maskesini takarak uçağı basınçsız bir hale getirmiştir. Yüksek bir rakımda bulunan uçağın içindeki yolcular ve mürettebat, kısa bir süre sonra oksijen yetersizliğinden ölerek hayatını kaybetmiştir. Teoride, pilotun bunu neden yaptığı ve bu olaydan sonra uçağı nereye sakladığı hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir.

9. Kaçak Yolcunun Uçağa El Koyması

Uçağa yolculardan ve mürettebattan önce girmiş olan, özellikle intihara yönelik birinin uçağın güvertesindeki kapının hemen dışındaki döşemenin altına saklanmış olabileceği de düşünülmüştür. Bu kaçak yolcunun kin tutan eski bir çalışan sorumlu olması da kişinin uçağın bölümlerini bu kadar iyi bilmesini göstermiştir. Saklandığı yerden bir şekilde ulaşıp aktarıcıyı devre dışı bırakarak uçağın kontrol merkezleri tarafından görülmesi engellenmiş ve kaybolması sağlanmıştır. 227 yolcuyu ve iki pilotu aşarak hâkimiyeti ele geçiren kaçak yolcu da havada kaybolan uçak MH370’e dair tüm teoriler arasındadır ve birçok kişi tarafından desteklenmiştir.

10. Terör Saldırısı Planları

Havada Kaybolan Uçak MH370'e Dair Tüm Teoriler

En ilginç teorilerden biri de uçağın kaçırıldıktan sonra bir terörist saldırısı amacı ile tekrar kalkacağı düşüncesidir. Bu teoriye göre uçak güvenli bir alana indirilip kamufle edilmiş ve yeni bir verici takılıp yeniden yakıt yüklenerek saldırıya hazır hale getirilmiştir. Bazı uzmanlar böyle bir olaya ihtimal vermemektedir. Bazıları ise bu uçağın 11 Eylül olayı gibi tekrar kalkış yaparak bir terör saldırısı olacağına inanmaktadırlar. Hatta bazı düşüncelere göre, uçak bazı ülkeler tarafından tespit edilerek çoktan düşürülmüş ancak buna dair bir açıklama yapılmak istenmediği için arama çalışmalarına devam edildiği izlenimini yaratmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!