Geçmişten Bugüne Uçak Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

2 dk okuma süresi


6
38 Paylaşım, 6 puan

Hepimizin çocukluğunda gökyüzüne bakarak uçakları seyrettiğimiz olmuştur. Çoğumuzun uçakla kısa sürede bir yerden başka bir yere seyahat ettiği olmuştur. Peki günümüzde yer ve zaman kavramını bize en aza indirgeyen bu ulaşım araçları yani uçaklar nasıl icat edilmişler, hiç düşündünüz mü? dergiCE sizler için geçmişten günümüze uçak teknolojisinin tarihsel gelişimi ve detaylarını araştırdı. Gelin birlikte gökyüzünde uçalım…

İlk Uçmayı Deneyen Adam: Abbas Ibn Firnas

Uçak Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

Kendisi tutkulu bir şekilde insanların uçabileceğine inanırdı. Wright kardeşlerden bin yıl önce uçmayı hayal etti. Ancak uçmayı denerken unuttuğu önemli bir husus vardı. İnişte işe yarayan uçağın kuyruğunu unutmuştu.

İlk Uçak Denemeleri ve Tasarımları

Motorlu uçağı Wright kardeşler icat etmiş olsa da, öncesinde uçmak için birçok çalışmalar yapılmış. Bu çalışmalar arasında uçurtmalardan tutun, sıcak hava balonları ve zeplinlere kadar denenmiş. Leonarda Da Vinci’nin uçak tasarımları üzerine birçok çizimi bulunmaktadır.

Hazarfen Ahmet Çelebi, 17. yy’da kanat takarak Galata kulesinden kendisini bırakıp, boğazı geçerek Üsküdar’daki Doğancılar semtine indiği rivayet edilmektedir. İlk kullanıma uygun hava taşıtı ise 1783 yılında icat edilen hidrojenli sıcak hava balonudur. 18. yy’da Francoise Pilatre de Rozier balonu üzerinde uçma deneyi gerçekleştirmiştir. 19. yy’da George Cayley, planör çalışmaları yapmıştır. 1883 yılında Amerikalı John Montgomery, kontrollü bir planör yapmayı başarmıştır. Birkaç deneme sonrası başarısız olması sebebiyle Fransız Henri Gifrad tarafından 1852 yılında ilk başarılı zeplin icat edilmiş ve 1930 yılına kadar kullanılmış. Fakat hava koşullarında çok kolay etkilenmesi nedeniyle zeplin kullanımı terk edilmiş.

Yapılan tüm bu deneyler, Wright kardeşlere ilham kaynağı oldu.

Motorlu Uçağın İlk Mucitleri: Wright Kardeşler

Uçak Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

Orville ve Wilbur kardeşler, Abbas Ibn Firnas’tan sonra pek çok deney yapmışlar. 1903 yılında yaptıkları deneyde Orville Wright uçak içindeyken icat etikleri uçağı denemişler. Uçak kendi gücüyle 12 saniye boyunca uçmuş, havada 120 m mesafe almış ve hasar almadan inmiş.

Wright kardeşlerin bu uçağı, Fédération Internationale Aéronautique tarafından 1903 yılında uçabilen ilk uçak olarak kabul edildi. 1905 yılında ise Wright kardeşler, önceki modele göre kontrolü daha iyi olan Wright Flyer III’ü ürettiler.

Savaşlarda Uçak Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

I. Dünya Savaşı sırasında uçaklar bir savaş aracı olarak görülmüştür. Özellikle Almanlar ve müttefikleri, savaş aleti olarak yoğun bir şekilde kullanmışlar.

I. Dünya Savaşı bitiminden sonra uçaktaki gelişmeler yüksek hızla devam etmiş. 1919 yılında Atlantik Okyanusunu geçen yolcu uçağı yapılmıştır. 1929 yılında uçaklarla ilgili yepyeni bir buluş olan jet motoru icat edilmiş. II. Dünya Savaşına kadar hızlı bir değişim göstermiş ve savaşta büyük etkisi olmuştur. 1947 yılına gelindiğinde Chuck Yeager X-1 adlı bir uçakla ses hızını (yaklaşık 1235.5 km/saat) aşarak uçak tarihinde yepyeni bir dönem başlamıştır. 1952’den sonra jet motorlar yolcu taşımacılığında ve ticari amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Jet motorlu uçaklar ise dünyada 1960 yılında yaygın hale gelmiştir.

Günümüzde Uçak Teknolojisi

Uçak Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

Günümüzde uçaklar; yolcu taşımacılığı, ticari taşımacılık, savunma sanayi gibi birçok alanda vazgeçilmez unsur olarak tercih edilmektedir. Geçmişten günümüze uçak teknolojisinin tarihsel gelişimi, aynı zamanda insanların yaşam tarzını da değiştirmiştir. Gelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerde uçak ile seyahat etmek hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Hep uçağa binip gittiğiniz seyahatlerde bizi hatırlayın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
28
Beğen
Mutlu Mutlu
35
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
25
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
16
Üzgün
Olamaz Olamaz
12
Olamaz
Kızgın Kızgın
30
Kızgın
Komik Komik
10
Komik
İlginç İlginç
23
İlginç

Yorum bırak