Hastalıkların Ruhsal Nedenlerine Dair Akıl Almaz Bilgiler

5 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Hastalıklar, yaşam kalitemizi düşürmekle beraber ciddi problemleri de ortaya çıkarmaktadır. Kronik olsun ya da olmasın insanı hedef alan her türlü hastalığın birçok nedeni vardır. Sonradan ortaya çıkan ve bizi ruhsal olarak etkileyen bu hastalıklar, vücudumuzdaki organlarla duygular arasındaki bağlantıdan kaynaklanır. Hayat biçimimizi sorgulamamız, yaşam kalitemizi yüksek tutmamız bizleri bu tür hastalıklardan uzaklaştıracak. Biz ne kadar mutlu olursak, vücudumuz da bize ayak uyduracaktır. Bunun tersine ne kadar mutsuz ve huzursuz olursak, vücudumuz da bağlı olduğu duygularla tepki gösterecektir. Bu içeriğimizde, hastalıkların ruhsal nedenlerine ve bizi ne şekilde etkilediğine dair akıl almaz bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz!

1. Migren

Hastalıkların Ruhsal Nedenlerine Dair Akıl Almaz Bilgiler

Şiddetli baş ağrısı olarak ortaya çıkan ve beraberinde farklı belirtileri gösteren migren, oldukça sık rastlanmaktadır. Bireyin yaşam kalitesini büyük derecede düşüren bu baş ağrısının kalıtsal olduğu kadar sonradan oluştuğu da söylenmektedir. Hastalığın ruhsal etkilerine baktığımız zaman, hayat biçimimizle ne derece ilişkili olduğunu fark ederiz. Kusursuz olma düşüncesi ve kendi üzerinde sıkı bir baskı kurma bu nedenlerin arasında yer almaktadır. Ayrıca köşede sıkışıp kalma durumu, aşırı öfke ile birlikte hayatın akışına direnme, hastalığın diğer ruhsal nedenleridir. Bu tür düşüncelerden kurtulmanın tamamen sizin elinizde olduğunu unutmamak büyük önem taşır. Kendinizi hayatın akışına bırakmak ve yaşamınızı kabullenmek ile bu durumdan sıyrılmanız mümkün.

2. Boyun Ağrısı

Hastalıkların ruhsal nedenlerine dair bilgiler arasında yer alan boyun ağrısı, akıl almaz bir boyuta taşınmıştır. Çok yaygın görülen ve genellikle kısa süren boyun ağrıları, her yaştan bireyi etkilemektedir. Bu tür ağrılar yaşla birlikte artış göstermekte ve yaşam biçimiyle ilişkili olmaktadır. Fiziksel eylemlerin boyun ağrılarını büyük derecede etkilemesi dışında bu hastalığın birçok ruhsal sebepleri vardır. Özellikle yoğun iş temposu içerisinde kalan bireylerde boyun ağrıları yaygındır. Bunun dışında, boyun ağrısının psikolojik etkileri de görülmektedir. Sorunlar karşısında başka açıdan bakmayı denememek, inatçı ruh halleri ve esnek olmamak dikkate alınması gereken nedenlerdir. Bakış açınızı değiştirmek ve daha esnek olmak, bu noktada büyük önem taşır.

3. Boğaz Ağrısı

Hastalıkların Ruhsal Nedenlerine Dair Akıl Almaz Bilgiler

Diğer bir sağlık problemi olan boğaz ağrısı, özellikle soğuk havalarda görülen bir hastalıktır. Birçok hastalığın da ilk belirtisi olan boğaz ağrısı, gündelik yaşantımızı etkileyen bir sorundur. Her yaşta karşılaşılan, genellikle diğer belirtilerle birlikte görülen bu hastalığın psikolojik nedenlere de dayandığı bilinmektedir. Bu ruhsal belirtiler arasında kendini ifade edememe ve tıkanmışlık hissi yer almaktadır. Bu tür insanlar sosyal yaşamda kendilerini ifade etmekte zorluk yaşarlar. Kızgınlık ve tıkanmışlık hissi de bu hastalığın psikolojik nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tür hastalıkların ruhsal nedenlerine baktığımızda, bunlara dair yer alan bilgiler yaşantımızı sorgulamayı sağlar. Kendinizi kolaylıkla ifade etme özgürlüğüne sahip olmak, bu sorundan bir nebze sizi uzaklaştırır.

4. Diş Ağrısı

Yaşam kalitesini büyük derecede etkileyen diş ağrısı, pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşanan hassasiyetin boyutu değişiklik göstermekle beraber, diş ağrısı küçük bir sızıntıdan yüksek dereceye kadar çıkabilir. Diş ağrısı özellikle ruhsal sebeplere de dayanmaktadır. Uzun süreli kararsızlık durumları, bu hastalığın en önemli ruhsal sebepleri arasındadır. Günlük hayatta karşı karşıya kaldığımız kararsızlık sorunu bizleri ruhsal olarak etkilemektedir. Bu kararsızlığın boyutu arttığında ise sağlık sorunlarına dahi sebebiyet verdiği aşikârdır. Bu durumdan uzaklaşmak için kararlarınıza sadık kalmak ve bunun güvencesini kendinize vermekle işe başlayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir yaşam elde etmeniz mümkün.

5. Kanser

Hastalıkların Ruhsal Nedenlerine Dair Akıl Almaz Bilgiler

En çok görülen hastalıkların arasında yer alan kanserin, ruhsal nedenlerine dair akıl almaz bilgiler de gündelik hayatta mevcuttur. İç ve dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan kanser, anormal hücrelerin kontrol dışı büyümesi sonucunda oluşur. En çok ölüme neden olan bu hastalığın her yaşta ortaya çıktığı bilinmektedir. Genetik olmasının yanı sıra, dış etkenlere bağlı gelişen bu hastalığın ruhsal sebepleri de mevcuttur. Yaşanılan derin acılar ve nefretin içine gömülmesi, kanser hastalığın psikolojik etkileri arasındadır. Sosyal hayatta karşılaştığımız durumlardan kaynaklı yaşanan kırgınlıklar, kendimize karşı beslediğimiz nefret, hastalığın dışavurumunda etken olmaktadır. Kendinizi affetmeniz ve sevgiyle bağlı kalmanız, bu hastalığın ruhsal sebeplerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

6. Tansiyon

Tansiyon, kan basıncı olarak da bilinen ve damarların iç duvarlarında oluşan basınca verilen isimdir. Büyük ve küçük tansiyon olarak iki çeşidi olan bu hastalık genetik faktörlerle ilişkilidir. Aynı zamanda çevresel nedenlere bağlı olan bu hastalığın ruhsal boyutlarına dair bilgileri de mevcuttur. Yüksek tansiyonu olan bireylerin ruhsal nedenleri arasında, uzun zamandır çözülemeyen duygusal sorunlar yer alır. Bu durumda geçmişi bırakmak oldukça güzel bir çözümdür. Düşük tansiyonu olan bireylerin karşılaştığı ruhsal sebeplerde ise sevgi yoksunluğu ve yenilgi duygusu almaktadır. Kendi içerisinde veya sosyal çevresinde karşı karşıya kaldığı çatışmalar, kişiyi bu tür yetersizlik duygusuna itmektedir. Hayatını sevinç dolu olarak yaşamak, hastalığın ruhsal sebeplerini ortadan kaldırmaktadır.

7. Romatizma

Hastalıkların Ruhsal Nedenlerine Dair Akıl Almaz Bilgiler

Romatizma her yaş grubunda görülen, eklemlerde şişlik veya ağrı ile kendisini gösteren bir hastalıktır. İltihaplı ve iltihapsız romatizma olarak iki türü olan bu hastalık, genetik ve çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkar. Sık yaşanan hastalıkların arasında yer alan romatizmanın ruhsal nedenlerine dair akıl almaz bilgiler, pek yaygın değildir. Fakat birey, yaşamında haksızlığa uğradığını hissettiği zamanlarda bu sorunla karşılaşma ihtimali yüksektir. Aynı şekilde bireyin sosyal hayatında sevgi yoksunluğuna bağlı olarak yaşadığı ruhsal durum, onun bu hastalıkla karşılaşma ihtimalini arttıracaktır. Bu düşüncelerin yerine birey kendi yarattığı deneyimlerine bağlı kalmayı başarmalıdır. Aynı zamanda kendi ve başkalarının deneyimlerini onaylamak büyük derecede önemlidir.

8. Epilepsi

Halk arasında sara nöbeti olarak bilinen epilepsi, beyindeki nöronların ani boşalması sonucunda oluşan istemsiz kasılmalara verilen isimdir. Epilepsinin oluşumunda altta yatan nedenler kesin olarak bilinmese de genetik ve çevresel sürece bağlı gelişmektedir. Sinir hücrelerinde görülen bu nörolojik bozukluk, yaygın olmakla beraber kişinin yaşamında da büyük etki gösterir. Bu hastalığın psikolojik nedenlerine baktığımızda eziyet çekme, hayatı reddetme ve kendinle mücadele etme gibi sorunlar yer almaktadır. Bireyin kendi iç dünyasında yaşadığı büyük çaplı gerilimler, onun kendine yönelik şiddetini de doğurmaktadır. Bu duygusal bunalımın yerine kişinin hayattan haz almayı bilmesi ve kendisiyle barışık olması oldukça önemlidir.

9. Diyabet

Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan birisi olan diyabet, değişen yaşam koşullarıyla oldukça ilişkilidir. Pankreasın yeterli insülin üretememesi nedeniyle ortaya çıkan bu hastalığın çeşitleri vardır. Genetik faktörlerle de ilişkili olan bu hastalık, her zaman geçerli değildir. Ailede görülen şeker hastalığı tanısı, sizlerin de kesin bu hastalığa yakalanacağınızı ifade etmemektedir. Bu hastalığın ruhsal etkenleri de olduğu bilinir. Yaşamı boyunca derin üzüntüde olan ve geçmiş seçimlerinden büyük pişmanlık duyan kişiler bu hastalığa yakalanabilir. Aynı zamanda bu kişiler hayatını kontrol altına alma ihtiyacı hissederler. Bunların aksine, her anın güzelliklerle dolu olduğunu bilen ve güzel şeylere odaklanan kişiler daha sağlıklı bir yaşama sahiptir.

10. Kalp Krizi

Hastalıkların Ruhsal Nedenlerine Dair Akıl Almaz Bilgiler

Tıp dünyasında ‘miyokard enfarktüs’ olarak bilinen kalp krizi, oldukça korkulan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, kalbi besleyen koroner damarların tıkanması sonucunda kalbin kas dokusunda hasar görülmesi nedeniyle oluşur. Hafif ya da ağır seyreden bu hastalık, pek çok etkene bağlı olarak kendini göstermektedir. Kalp krizinin pek çok nedenleri arasında, hastalığın psikolojik boyutları büyük dikkat çekmektedir. Yaşanan duygusal gerilimler, sevinçten yoksun kalma, aşırı duygusal ve zihinsel gerilim altında olmak rahatsızlığı tetiklemektedir. Aynı şekilde haz duygusunu para, pozisyon vb. alanlarda feda etmek bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların yerine, hayatından haz almayı bilmek ve stresten uzak durmak büyük önem taşır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!