Hafızayı Güçlendiren Beyin Dostu Süper Gıdalar

4 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Tüm bedenin yönetimini üstlenen beynin vücut sağlığı için önemi büyüktür. Stres, olumsuz iklim koşulları ve sağlıksız beslenme gibi faktörler nedeniyle hafıza üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır. Hafızayı güçlendirebilecek bir ilaç olmasa bile tüketebileceğiniz bazı besinler sayesinde hafıza gelişiminize ve beyin sağlığınıza olumlu etkiler sağlayabilirsiniz. İçeriğimizde beyin dostu süper gıdalar hakkında bir liste oluşturduk ve hafızayı güçlendiren bu besinleri sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Ceviz

Hafızayı Güçlendiren Beyin Dostu Süper Gıdalar

Hafızayı güçlendiren gıdalar arasında bulunan kuruyemişler, beyin dostu olan E vitaminleri açısından oldukça zengin süper besinlerden biridir. Sert kabuklu kuruyemişlerden biri olan ceviz sağlıklı yağları, vitaminleri ve lifleri içerisinde barındırır. Ceviz bolca E vitamini ve antioksidan içermesi dolayısıyla zihinsel geriliğin engellenmesini sağlar. Vücutta E vitamini eksikliği çok nadir görülen bir durum olsa bile günlük tüketebileceğiniz 3-4 ceviz hem tok kalmanıza yardımcı olacak hem de zihin sağlığınızın korunmasına destek olacaktır.

2. Pancar

Beyin dostu gıdalar içerisinde bulunan pancar hafızayı güçlendiren süper bir besindir. Besin değerleri bakımından zengin olan pancar, birçok vitamini ve minerali içerisinde barındırır. Pancar, yaşın ilerlemesi ile azalan bilişsel fonksiyonların zararının en az şekilde hissedilmesini sağlar. Kırmızı pancarın içerisindeki nitrat sayesinde beyne giden kan akışının düzeni sağlanıyor. Birçok şekilde tüketebileceğiniz bu sebzenin zihinsel performansı yükseltmesinin yanında kansere karşı da etkili olduğu biliniyor. Ayrıca içindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini de düzenlemeye yardımcı oluyor. Bolca faydası bulunan pancarı sık tüketilen sebzeler listenize eklemeniz sağlıklı beyin gelişimi için faydalı olacaktır.

3. Badem

Hafızayı Güçlendiren Beyin Dostu Süper Gıdalar

Beyin gelişimi için önemli yağlara sahip olan kuruyemişlerden birisi de bademdir. Badem tıpkı ceviz gibi E vitamini bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Badem hücrelerdeki zarları koruyarak bilişsel zayıflığı durdurur. Bunun yanında badem, antioksidan ve magnezyum bakımından da önemli bir gıdadır. Vücut ve beyin sağlığı için önemli bir besin kaynağı olan kuruyemişlerin birçok faydası olduğu gibi çok fazla tüketildiği vakit de vücut için sıkıntı doğurmaktadır. Vücudunuz ve beyin sağlığınız için tüketebileceğiniz günlük 5-6 badem sizin için yeterli olacaktır.

4. Zerdeçal

Antioksidan bakımından zengin olan zerdeçalın sağlık açısından faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu baharat eski zamanlardan bu yana tedavi amaçlı kullanılmıştır. Zerdeçal baharatı hafızayı güçlendirmede ve bilişsel fonksiyonları desteklemede önemli rol oynamaktadır. Zerdeçalın içerisinde bulunan “Kurkumin” maddesi sayesinde beyin daha fazla oksijen alır. Bu baharattan en yüksek verimi almak istiyorsanız zerdeçalı ısıya maruz bırakabilirsiniz. Yemeklerinizi sotelerden lezzet vermesi için kullanabileceğiniz baharatlara zerdeçalı da ekleyerek hafızanıza olumlu katkılar sağlayabilirsiniz.

5. Avokado

Hafızayı Güçlendiren Beyin Dostu Süper Gıdalar

Beyin sağlığı için önemli olan gıdalardan birisi avokadodur. Vitamin, mineral ve antioksidan açısından süper gıdalar arasında yer alan beyin dostu avokadonun, hafızayı güçlendiren ve bilişsel fonksiyonları arttıran bir güç kaynağıdır. Yağ oranı yüksek olan bu meyvenin 1-2 kaşığı ile günlük almanız gereken yağ miktarının önemli bir kısmını karşılamış olursunuz. İçerisinde bulunan K vitamini ve folat sayesinde avokado, beyindeki olası kan pıhtılaşmalarını önleyerek olası felçten korur. Bununla birlikte avokado meyvesi bellek ve odaklanma gibi işlevlerin iyileştirilmesine de yardımcı olmaktadır.

6. Kemik Suyu

Kemik suyu, kemik oluşumunu destekler ve kemiklerin sağlıklı bir şekilde büyümesine destek olur. Faydası saymakla bitmeyen kemik suyunun içerdiği bileşenler ve yağlar sayesinde vücudun birçok bölgesine yararı vardır. Kemik suyunun içerisinde bulunan prolin ve grisin aminoasitleri beynin bağ dokusunun iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanında kemik suyu, içerdiği yüksek kolojen sayesinde hafızayı kuvvetlendirmede büyük rol oynamaktadır. Çokça faydası bulunan beyin dostu kemik suyunu 3 aya kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

7. Ispanak

Hafızayı Güçlendiren Beyin Dostu Süper Gıdalar

Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak, bilişsel fonksiyonların gerilemesine engel olmaktadır. Ispanak bol miktarda C, A ve K vitaminleri, magnezyum ve demir içerir. Birçok vitamini içerisinde bulundurması sebebiyle çok önemli bir gıda olan ıspanak beyin sağlığı için de çok önemli bir besindir. Ispanak, beyin için gerekli yağ ve asit oranlarını dengeleyerek zihin sağlığını korur. Bununla birlikte Alzheimer ve bunama riskine karşı folik asit bakımından zengin olan bir gıdadır. Günlük en az bir kere yeşil yapraklı sebze tüketmeniz sizin için yararlı olacaktır.

8. Somon

Omega-3, hafızayı destekleyen ve beyin gücünü arttıran önemli bir besin ögesidir. Beyin fonksiyonlarının korunması ve gelişimi için hayati önem taşıyan omega-3 en fazla yağlı balıklarda bulunur. Yağlı balıklar grubundan biri olan somon, beyin ve sinir sistemini iltihaplanmalardan korur. Bunun yanında beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde seyretmesini sağlar. Omega-3 bakımından somon gibi zengin olan bir diğer besin ise ton balığıdır. Somon, ton balığı ve sardalye gibi balıkları sağlıklı bir beyin gelişimi için haftada en az 2-3 tüketmeniz gerekmektedir.

9. Yaban Mersini

Süper gıdalar arasına koyabileceğimiz değişik şekillerde tüketilebilen beyin dostu yaban mersininin en bilinen faydalarından biri hafızayı güçlendiren besin ögelerini içermesidir. Yaban mersini vücut için gerekli olan antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. K ve C vitamini içeren yönü ile beyin ve hafıza üzerinde önemli etkileri bulunur. Beyin hücrelerinin ve sinirlerin sağlığını destekleyici özelliği bulunan yaban mersini, beyni strese ve dejenerasyona karşı korumaktadır. Beyin sağlığı için fayda deposu yaban mersinini ara sıra tüketmeniz gereken meyveler listesine mutlaka eklemelisiniz.

10. Hindistan Cevizi Yağı

Hafızayı Güçlendiren Beyin Dostu Süper Gıdalar

Hindistan cevizi yağı önemli besin ögelerini içerisinde barındıran mucizevi bir gıdadır. Lif ve manganez bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı vücuttaki birçok bölgeye ve soruna iyi gelmesi ile bilinir. Güçlü antioksidanlar içermesi stresi azaltır ve kanserleşmeyi önler. Beyin dostu diyebileceğimiz hindistan cevizi yağının süper gıdalar arasında olmasının önemli sebeplerinden biri ise hafızayı güçlendiren yönünün olmasında yatmaktadır. Hindistan cevizi yağı yaşlanma ile birlikte gelen hafıza güçsüzlüklerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Günlük tüketebileceğiniz birkaç kaşık hindistan cevizi yağı beyin sağlığınızı desteklemek için yeterli olacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!