Güzelliğiyle Büyüleyen Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

6 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Yüzyıllardır insanlık için vazgeçilmez olan doğal taşların birçok farklı alanda kullanıldığını biliyoruz. Daha çok aksesuar ve takı olarak karşımıza güzelliğiyle büyüleyen ve insanlar üzerindeki pozitif etkileri ile çıkan doğal taşların yapısını ve ne tür etkilere sahip olduklarını inceleyeceğiz. Çeşitli hastalık ve rahatsızlık için kullanılan ayrıca vücut dengesini koruduğuna inanılan bu taşların eski medeniyetlerden beri nasıl anlamlandırıldıklarını ve ne için kullanıldıklarını açık bir şekilde göreceğiz. İnsanlığın değerli madenlerine hoş geldiniz!

1. Ametist

Güzelliğiyle Büyüleyen Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Doğal yapısı itibariyle akik taşına benzer olsa da aralarındaki en büyük fark ametistin tek renge sahip olmasıdır. Göz kamaştırıcı güzellikte bir mor renge sahip olan ametist parlak yapısı nedeniyle çok tercih edilen ve birçok farklı alanda kullanılabilen bir yapıdadır. Çok tercih edilmesinden dolayı sahte üretimleri de bazen var olsa da uzman görüşü alınarak edinilmesi bu gibi durumların önüne geçmektedir. Ülkemizde de farklı noktalarda doğal olarak bulunan ametist; öfke problemi, kolesterol rahatsızlıkları, göz sağlığı problemleri, dikkat dağınıklığı, stres ve gerginlik duyguları ve kötü enerji gibi birçok sorunun çözümünde kullanılır ve iyi geldiği düşünülür. Ayrıca kullanan veya üzerinde bulunduran kişilere özgüven verdiği de bilinmektedir.

2. Akik

Akik taşının ismini Sicilya Ada’sındaki Achates Nehri’nden aldığı düşünülüyor. Her kültürde farklı bir ad ile karşılaşılsa da en yaygın ve merkez isim bu olduğu için güçlü bir teori olarak karşımıza çıkmakta. Doğada birçok farklı renk ve türde bulunabilen ve en çok kızıl, turuncu renkleri tercih edilen akik taşı ayrıca aksesuar kullanımında da çok yaygındır. Kişiyi ruhsal olarak koruması, stres ve gerginliği alması ve uyumsuzlukları en aza indirmesi ise insanlar üzerinden ne kadar etkili bir taş olduğunu gösterir. Hz. Muhammed’in mühür olarak akik yüzük taşıdığı da rivayet edildiği için özellikle İslam coğrafyalarında çok yaygın kullanılmaktadır. Manevi olarak iyi hissettirdiği düşünülen akik taşının ülkemizde ise en çok tespih, kolye ve yüzük olarak kullanıldığını görebiliriz.

3. Safir

Güzelliğiyle Büyüleyen Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Doğada nadir bulunan yapılardan bir tanesidir. Bundan dolayı dünyada en çok tercih edilen mücevherlerden biri haline gelmiştir. Doğada, genel olarak mavi ve lacivert tonlarında bulunur. Safir kelimesi Yunanca karşılığında “güzel” anlamındadır. Ayrıca eski medeniyetlerden beri anlamlı bir mücevher olduğu için o zamanlar “güç taşı” olarak da bilinmekteydi. Kalp rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi problemlerini en aza indirir. Böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur. Sakinleştirici ve koruyucu bir yapısı vardır. Ayrıca yaydığı enerji ile insanlar arasındaki bağı kuvvetlendirir ve güven duygusunu tazeler. Güzelliğiyle büyüleyen safir taşları insanlar üzerindeki manevi duyguları yenilemesiyle doğal taşların etkileri konusunda listenin başlarında yer alabilecek bir taştır.

4. Hematit

Eski çağlardan beri birçok farklı alanda karşımıza çıkabilen hematit taşı zengin ve kullanımı yaygın bir mineraldir. Çelik üretiminde temel maddelerden bir tanesi olarak kullanılır. Kan taşı olarak da bilinir bu nedenle genelde kırmızı ve kahverengi tonları bulunmaktadır. İnsanlar üzerindeki statik yükü almaları etkileri ile stres azaltan ve hastalıklara karşı iyi geldiği düşünülen doğal taşların içerisindedir ve aksesuar olacak şekilde işlendiğinde güzelliğiyle büyüleyen bir yapısı vardır. Ayrıca kan taşı olarak bilinmesi ile birlikte kan hastalıkları ve iç organların durumlarıyla ilgili pozitif etki yaptığı bilinir. Kan basıncı ve damar yolu hastalıkları genellikle erkekler üzerinde yoğunlaşan rahatsızlıklar olduğundan dolayı hem dünyada hem de ülkemizde erkekler tarafından aksesuar olarak daha çok tercih edilmektedir.

5. Pembe Kuvars

Güzelliğiyle Büyüleyen Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Yarı saydam ve mat görünümlü bir doğal taş olarak karşımıza çıkar. Pembe rengi ile sevgi taşı olarak bilinir ve kararlı bir yapıdadır. Güneş ışınlar veya başka bir etki ile solma etkisi göstermez. Ametist taşı ile birlikte uyumlu bir şekilde kullanıldığı zaman enerji dengesini ve aşk hissiyatını uyandırdığı düşünülür. Kalp hastalıkları ve travmalarına karşı oldukça güçlü etkisi vardır. Bileklik, yüzük veya evde süs olarak kullanabileceğiniz bu doğal taş, ortamdaki stres ve gerginliği almakta yardımcı olacaktır. “aşk taşı” olarak bilinmesiyle birlikte sevgi ve neşe gibi mutluluk veren duyguların oluşmasına destek verir. Güzelliğiyle büyüleyen yapısı sayesinde insanlar üzerindeki kolayca iz bırakabilme özelliği ile en güzel doğal taşların arasında kolaylıkla yerini alır ve sağladığı etkileri birçok kişi için vazgeçilmezdir.

6. Azurit

Eski çağlardan beri bilinen ve Farsça “mavi renk” anlamına gelen bir doğal yapıdır. Çakralarınızdaki enerjiyi yenilemekte ve özellikle üçüncü göz çakrasını aktive etmek için kullanılmaktadır. Sezgi vb. birçok psişik gücü ortaya çıkarabilen veya var olan gücü daha da güçlendirdiği inanılır. Ruhsal arayışa destek olduğu ve mistik deneyimler elde etmek içinde tercih edilen taşlardan bir tanesidir. Kulak çınlaması, refleks eylemlerinin bozulması, cilt ve diş sağlığı problemleri, böbrek taşı, eklem ve omurga problemleri gibi birçok farklı hastalık ve rahatsızlığı pozitif yönde etkisi olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca manevi olarak stres, endişe, keder, gerginlik gibi birçok ruhsal rahatsızlığı düzelttiği ve iyi geldiği düşünülmektedir.

7. Aleksandrit

Güzelliğiyle Büyüleyen Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Renk geçişine sahip nadir taşlardan olma özelliği ile bilinen aleksandrit taşı güneş ışığında yeşil-mavi ve yapay ışıklarda ise mor-kırmızı renklerine bürünmektedir. Uzak olmayan bir geçmişte 1830’lu yıllarda Rusya’da ilk defa keşfedilmiştir. İlk olarak Rus çarı Aleksandra’ya takdim edildiği için ismini buradan almaktadır. Sinir sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Hücre yenilenmesine yardımcı olur. Ultraviyole ve zararlı ışınlara karşı filtre görevi görerek koruma sağlar. Hormonâl sistemi dengeler ve dolaşıma yardımcı olur. Aksesuar olarak kullanan veya üzerinde taşıyan kişiye özgüven verdiği ve hayat sevincini arttırdığına inanılır. Ayrıca protein sindirimini geliştirdiğine ve zihni ve akli duyguları geliştirdiği düşünülür.

8. Elmas

Mücevher taşı olarak kullanılan taşların içinde açık ara en değerli olanı elmastır. Dünyada bilinen en sert madde olarak geçmektedir. Bunun anlamı elmas her şeyi kesebilir fakat elması herhangi bir şey kesemez. Zihinsel ve ruhsal sağlığı dengeler. Özgüveni arttırır ve aşkın gücünü ortaya çıkarır. Büyü, sihir gibi kötülüklere karşı koruduğuna inanılır. Kaza ve belalardan koruduğu düşünülür ve toplum içinde dikkat çeker. Ayrıca sadakat duygusunu da güçlendirdiğine dair inançlar vardır. Doğal olarak ışığı kırma katsayısı çok fazla olduğu için bu kadar parlak ve ışıltılı bir görünüme sahiptir. Daha çok kadınlara hitap eden bir mücevherdir. Marilyn Monroe’nun “Elmaslar kadınların en iyi arkadaşıdır” sözü ise bunu çok iyi açıklamaktadır.

9. Yakut

Güzelliği ve ihtişamı ile herkesi hayran bırakan ve kırmızı rengi ile asil duran değerli taşlar arasında yer almaktadır. Elmastan sonra en sert ikinci madde olarak yer almaktadır. Birçok medeniyet tarafından gerekli değeri görmüş ve “değerli taşların efendisi” olarak görülmüştür. Dikkat çekici özelliği ile başta kadınlar olmak üzere ihtişama ve aksesuar kullanımına özen gösteren bütün insanlar tarafından tercih edilmektedir. Yaşlanmaya karşı etkilidir. Negatif enerji, stres ve yorgunluk hislerini vücuttan atmaya yardımcı olur. Böbrek ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Kan dolaşımına ve düşük tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücutta kanın yenilenmesine ve psikolojik rahatsızlık veya sıkıntılarda destekleyici manevi etkisi olmasıyla bilinir.

10. Amber

Güzelliğiyle Büyüleyen Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Kehribar taşı olarak da bilinen amber taşı birçok farklı aksesuar ve takıda ana malzeme olarak bulunmaktadır. Soyu tükenen bir çam ağacının reçinesinin fosilleşmiş hali olarak bilinmektedir. Yumuşak ve hafif bir yapısı olduğu için ayrıca tercih edilmektedir. Genellikle kırmızı ve sarı tonlarında bulunur ve kullanım için bu şekilde tercih edilir. Öfke nöbetlerini azalttığı ve bedenden negatif enerjiyi çekmesiyle bilinir. Sakinleştirici ve ağrı kesici özellikleri vardır. Bağışıklığa da etkisi olduğu ve kalp krizi riskini azalttığı düşünülüyor. Ayrıca migren ve diş ağrılarında da destek tedavi olarak kullanılabilmektedir. Küpe, yüzük, kolye, tespih gibi birçok farklı aksesuarda kullanılan amber taşının eğer kolye olarak takılırsa boğaz hastalıklarına ve guatr hastalığına faydalı olduğu düşünülmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!