Büyük İhtişamlarıyla Tanınan Dünyanın En Lüks Mücevher Markaları

5 dk okuma süresi


1
23 Paylaşım, 1 puan

Mücevherler, dünyanın en değerli taşları kullanılarak yapılmaktadır. Bir takının mücevher olabilmesi için değerli taşlardan yapılması da yeterli değildir. Usta ellerde biçimlendirilmeli ve iyi tasarlanmış olmalıdır. Kariyerini değerli taşların üzerine kuran bazı mücevher tutkunları markalarını uluslararası tanınırlığa yükseltmiştir. Dünyanın en lüks ve büyük ihtişamlarıyla tanınan popüler mücevher markaları listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz…

1. Cartier

Büyük İhtişamlarıyla Tanınan Dünyanın En Lüks Mücevher Markaları

Merkezi Fransa olan, Louis-François Cartier tarafından kurulmuş ünlü mücevher markasıdır. Şirket 1847 yılında kurulmuş, 1964 yılına kadar aile kontrolünde kalmıştır. Cartier, Büyük Britanya Kralı VII. Edward tarafından “Kralların kuyumcusu ve kuyumcu kralı” olarak anılmıştır. Cartier’in tasarımları kuruluşundan itibaren geniş yelpazede ürünler sunmuştur. Cartier saatler, Cartier parfümler de bu yelpazenin içerisinde yer almıştır. Marka, zamanla saatlerin diğer tasarımlardan daha önemli olduğunu düşünerek özel saat tasarımına önem vermiştir. Şirket üretimi ikiye ayrıldığında Louis Cartier mücevher bölümüyle ilgilenirken, oğlu saat bölümüyle ilgilenmiştir.

2. Harry Winston

Amerika merkezli Harry Winston, 1932 yılında Harry H. Winston Jewels adıyla kurulmuştur. 1936’da yapılan isim değişikliğiyle Harry Winston adını almıştır. Dünyanın en prestijli mücevher markası olarak adlandırılmaktadır ve Harry Winston “Elmasların Kralı” unvanıyla anılmaktadır. 1943 Akademi Ödülleri’nde bir aktrise ödünç elmas mücevher vererek dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu geleneğin devamıyla, mücevher markalarının ünlülere sponsor olması yaygın hale gelmiştir. Markanın Briolette, Idol’s Eye, Indore Pears, Jonker, Lesotho, McLean adıyla isimlendirilmiş bazı elmasları dünyanın en ünlüleri arasına girmiştir. Harry Winston kariyeri boyunca elmasların doğru kesilmesine ve pırıltılarının ışığında tasarım yapılmasına özen göstermiştir.

3. Van Cleef & Arpels

Büyük İhtişamlarıyla Tanınan Dünyanın En Lüks Mücevher Markaları

Estelle Arpels ve Alfred Van Cleef kuzenler hayatlarını evlilikle taçlandırırken, aileden edindikleri yeteneklerini iş ortaklığıyla pekiştirmişlerdir. Fransız merkezli mücevher, parfüm ve saat markası olarak tanınmıştır. Doğanın hakim olduğu, desen ve şekillerin bolca kullanıldığı renkli tasarımlara sahiptir. 1968’de sunulan yonca yapraklı tasarıma sahip Alhambra serisi, markanın klasik tasarımı olarak ikonikleşmiştir. Ünlü markayı Grace Kelly, Romy Schneider, Karen Graham, Françoise Hardy sıkça tercih etmiştir. Yonca yaprağının şans motifi olarak kullanıldığı tasarımlara kelebek, yıldız gibi motifler de eklenmiştir. Romantik, yaratıcı, modern ve genç tasarımlarıyla dünyanın en ünlü mücevher markaları arasındadır.

4. Buccellati

Mario Buccellati 1919 yılında ilk kurumsal mağazasını açmıştır ve 1965 yılında Mario Buccellati’nin ölümüyle şirketin geleceği değişmiştir. Beş oğlundan dördü şirketin yönetimini yapmıştır. Diğer oğlu Gianmaria Bucellati kendi adına bir marka oluşturmuştur. 2011’de iki marka birleşerek Buccellati Holding İtalia adında birleşmiştir. Diğer markalara nazaran Buccellati, dünya üzerinde nadir bulunan parçaları kullanmakta ve mücevherleri orijinal renklerinde tasarlamaktadır. Tasarım yeteneği sayesinde büyük ihtişamlarıyla tanınan dünyanın en lüks mücevher markaları arasında yer almıştır. El işçiliği muazzam olan tasarımlarda otantik ve vintage esintiler mevcuttur. Saat koleksiyonlarının yanı sıra broş üzerine de üretimleri mevcuttur.

5. Tiffany & Co

Büyük İhtişamlarıyla Tanınan Dünyanın En Lüks Mücevher Markaları

Tiffany & Co 1837 yılında kurulan New York merkezli lüks mücevher şirketidir. Charles Tiffany ve John Young tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren, beyaz fiyonkların sardığı mavi Tiffany kutusu sembol haline gelmiştir. 1845 yılında ilk defa uygulanan posta yoluyla katalog siparişini başlatmıştır. Dünyanın en değerli taşlarından biri olan 287.42 karat fantezi sarı elmas yontularak “Tiffany Diamonds” adıyla sergilenmiştir. 1886 yılında tasarladıkları tek taş modeli en çok arzulanan yüzüklerden biri olmuştur. Pırlanta seçiminde renk, berraklık, karat ağırlığı ve kesim markanın en önemli standartlarını oluşturmaktadır. Tiffany’de Kahvaltı filmi de markanın ikonikleşmesine büyük katkı sağlamıştır. Büyük ihtişamlarıyla tanınan dünyanın en lüks mücevher markaları arasındadır.

6. Graff

Londra merkezli lüks mücevher markası Graff, 1960 yılında kurulmuştur. Kurucu Laurence Graff, çırak olarak başladığı mücevher sanatında kendi işini kurmuştur. Bir elmas satıcısından 33 ayrı yüzük yapmak için aldığı elması, tek bir yüzük olarak tasarlamıştır. Bu tasarımı anında satıldığı için siparişler almaya başlamıştır. Markası için bir dizi yolculuk ve sergi başlatarak dünyaya açılmıştır. 1974 yılında yapılan zümrüt kesimli Bombay Yıldızı (Star of Bombay) en önemli tasarımlarından biridir. The Imperial Blue, The Paragon, The Empress Rose, The Magnificence, The Wittlesbach-Graff, Three Extraordinary Diamonds elmasları Graff bünyesindeki en önemli elmaslardandır.

7. Piaget

Büyük İhtişamlarıyla Tanınan Dünyanın En Lüks Mücevher Markaları

Georges Piaget tarafından 1874 yılında İsviçre merkezli kurulmuş mücevher firmasıdır. Torunu Gerald ve Valentin Piaget’in girişimiyle 1943’te marka tescili yapılmıştır. 1960 yılında Piaget saatleri dünyanın en ince otomatik düzeneği olan 12P kalibre saatleri geliştirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Piaget Polo saati ikonik tasarımlardan biri olmuştur. Durmaksızın devam eden yenilik arayışlarıyla dünyaca tanınır hale gelmiştir. Jackie Kennedy, Andy Warhol gibi müşterileriyle üne kavuşmuştur. Markanın tasarımları ince işçilik ve mükemmeliyetçi düzlemde ilerlemektedir. Yüksek mücevher kategorisinde renk kullanmayı seven Piaget sofistik tasarımlara sahiptir. Gül tasarımları markanın en önemli simgelerinden biridir.

8. Bvlgari

Kurucusu Sotirios Voulgaris olan Bulgari, 1884 yılında İtalya merkezli kurulmuştur. Gümüş ve seramik dekorasyon malzemeleri; altın ve gümüşle başlayan süreç, Birinci Dünya Savaşı sonrası yüksek mücevhere geçiş yapmıştır. Zamanla ürünler Eva Peron, Nelson Rockefeller gibi isimler tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Elmaslar renk oyunlarını destekleyici parçalar haline gelirken, sarı altın klasik görünüm sıkça tercih edilmiştir. Üçüncü nesil Bulgari oğullar ile uluslararası boyutta yükselişe geçilmiştir. Sophie Loren, Elizabeth Taylor Audrey Hepburn gibi müşteri yelpazesine sahip olmuştur. Çiçek motifleri, parfümleri, saatleri ile geniş yelpazede bir üretime sahiptir. Yılan görünümüne serpenti modelleri markanın high jewelry kategorisinde sıkça tercih ettiği ikonik tasarımı olmuştur.

9. Mikimoto

Kokichi Mikimoto tarafından 1893 yılında Japonya merkezli olarak kurulmuştur. İlk kültür incisini başlatan kişi olan Mikimoto, ilk inci endüstrisini başlatmıştır. Markası dünyanın en bilinen ve en önemli inci markası olmuştur. Japonya Ise Körfezi’ndeki küçük bir adaya Mikimoto İnci Adası ismi verilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra açtığı yurtdışı mağazalarıyla Japonya’nın uluslararası tanınırlık edinen ilk markalarından olmuştur. Akoya incilerinin elmaslarla birleşimi, markanın yüksek mücevher zanaatının ilk akla gelenidir. Geleneksel Japon işleme işçiliği ve Avrupa üretim tekniklerinin birleşimiyle Mikimoto stili oluşmuştur. Temeli inci üzerine kurulu mücevherleriyle, Japonya kültürünün inceliğinin yansıtıldığı zarif ve kaliteli mücevher markasıdır.

10. Chopard

Büyük İhtişamlarıyla Tanınan Dünyanın En Lüks Mücevher Markaları

Louis-Ulysse Chopard tarafından 1860 yılında kurulan İsveçli saat, mücevher ve aksesuar markasıdır. Kurucunun ölümünden sonra marka oğlu Paul-Andre Chopard’a geçmiştir. Paul Chopard’ın oğulları bu sektörde ilerlemek istemediği için markanın satışı yapılmış, Karl Scheufele tarafından alınmıştır. O zamana kadar saat üretimi yapan Chopard markası, mücevher üretimiyle de yükselişe geçmiştir Happy Diamonds, markanın ilk mücevher koleksiyonudur. 1998’de Cannes Film Festivali’nin resmi ortağı olmuştur. Saat koleksiyonları kadar gözlük koleksiyonlarıyla da tanınır bir markadır. Ürettikleri en değerli mücevher seti 342 karat pırlanta taş kullanılan Kalahari Kraliçesi adlı mücevher setidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!