Güney Afrika’yı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

5 dk okuma süresi


38
12 Paylaşım, 38 puan

Güney Afrika, tam 3 adet başkenti ve 11 adet resmî dili bulunan, köklü bir geçmişe sahip olan bir ülkedir. Misafirperver insanlara sahip olan, vahşi yaşamı görmek için ziyaret edebilecek ve muhteşem manzaraları bulunan en güzel yerlerden birisidir. Her mevsiminde ayrı bir güzelliği olan bu ülke, turizm açısından da oldukça ilgi çekicidir. Ülkeyi ziyaret eden turistlere gurme yemekler, güzel sanatlar, şarap tadımları, sörf ve safari gibi deneyimler sunar. Birçok farklı kültüre ve çeşitli insanlara ev sahipliği yapan bu ülke hakkında, hayatınızın macerasına atılmadan önce birkaç önemli şeyi bilmeniz gerekir. İşte bu maceranızda sizlere rehber olacak Güney Afrika’yı ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken 10 şey listesi… Keyifli okumalar!

1. Kültürel Çeşitlilik

Güney Afrika'yı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Eğer Güney Afrika’ya giderken dil konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünüyorsanız, bu konuda pek fazla sorununuz olmayacak. Çünkü Güney Afrika tam bir kültürel çeşitlilik ülkesidir. İngilizce, ülkede en çok konuşulan beşinci dildir ve toplam 11 resmî dil vardır. Güney Afrikalıların çoğu ikinci bir dil olarak İngilizce konuşmaktadır, bu nedenle ülkeyi ziyaret etmeye giden turistler ile iletişim kurmakta sorun yaşamazlar. Yerel dillerden birkaç temel terim öğrenmeye karar verirseniz, ülkenin hangi bölgelerinde hangi dillerin konuşulduğunu da araştırmalısınız. Çünkü ülkedeki herkes 11 dilin hepsini birden, her bölgede konuşamamaktadır.

2. Mevsimler ve Hava Durumu

Güney Afrikayı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Güney Afrika’nın mevsimleri, kuzey yarımkürede olan ülkelerin tam tersidir. Yani, yaz mevsimi Aralık’tan Şubat’a kadar ve kış mevsimi Haziran’dan Ağustos’a kadar sürer. Hava koşulları bölgeden bölgeye farklılık gösterse de yazın ortalama 30°C civarında ılık geçer. Kışın ise sıcaklıklar donma noktasının altına düşebilir. Özellikle bazı bölgelerde mevsimine göre artan yağmur vardır. Western Cape gibi bazı bölgelerde kışın çok yağmurlu geçerken, Johannesburg ve Durban yakınlarında ise yağmurlar yazın gelişini işaret eder. Güney Afrika’ya seyahat etmeyi düşünen kişiler, gideceği mevsime ve bölgeye göre hazırlıklı gitmelidir.

3. Uygun Güvenlik Önlemleri

Güney Afrika'yı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yüksek cinayet oranları ile tehlikeli bir yer olarak ün kazanan Güney Afrika, bu ülkeyi ilk kez ziyaret edecek olanlar için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu suç oranı, bir sorun olmaya devam etse de olayların çoğu genellikle turistlerin uğrak yeri olmayan bölgelerde meydana gelmektedir. Yine de küçük suçlar için hedef olan turistler, uygun önlemler alarak kendi güvenliklerini sağlayabilirler. Gösterişli mücevher ve takıların kullanılmaması, cep telefonları ile halka açık yerlerde oynanmaması, restoranlarda çanta ve cüzdan gibi önemli eşyaların masanın üzerinde bırakılmaması gibi basit önlemler alınabilir. Aynı zamanda gece geç saatlerde tenha yerlerde tek gezmek de turistler bir tehlike olabilir.

4. LGBT Öncüsü Ülke

Eşcinsel çiftlerin hakları söz konusu olduğunda, Güney Afrika dünyanın en açık fikirli ülkeleri arasında yer alır. Eşcinsel evliliği yasalaştıran beşinci ülke olan Güney Afrika, güney yarım kürede bir ilke imza atmıştır. Dünyanın en ilericilerinden biri olarak kabul edilen anayasa, cinsel yönelimi bir insan hakkı olarak korur. Bununla birlikte, aynı cinsiyetteki ilişkiler hakkında olan belli algıları değiştirmek söz konusu olduğunda, hâlâ topluluk olarak yapılması gereken çok şey bulunmaktadır. Yine de Güney Afrika, dünya üzerindeki birçok ülkeye göre, eşcinsellere karşı olan önyargıyı oldukça kırabilmiş ve bu konudaki algıyı değiştirebilmiştir.

5. En Yüksek Bungee Jumping Noktası

Güney Afrika'yı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Güney Afrika, bölgedeki en yüksek bungee jumping noktası ile adrenalin bağımlıları için oldukça heyecanlı bir deneyim sunar. Doğu ve batı Cape arasında bulunan Tsitsikamma bölgesindeki, oldukça yüksek olan bu ticari köprüden atlamak çok heyecan verici bir maceradır. 216 metre yüksekliğindeki baş döndürücü bu atlama ile heyecan arayanlar, Bloukrans köprüsünden atladıkları sırada, Bloukrans nehrinin eşsiz manzarasını görme fırsatını elde ederler. Güney Afrika’yı görmek ve gezmek istiyorsanız, ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken 10 şey arasında bu inanılmaz Bungee Jumping noktası da yer almaktadır.

6. Vahşi Yaşama Bakış

Güney Afrikayı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Safari, Güney Afrika’da gidebileceğiniz ve vahşi yaşamı canlı bir şekilde görebileceğiniz en güzel deneyimlerden birisidir. Özellikle fil, bufalo, aslan, leopar ve gergedan gibi vahşi doğadaki en tehlikeli hayvanlarını bulunduran Güney Afrika, ayrıca 300 memeli türü ve 860 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte, diğer ülkelerin aksine hayvanları kafeslerde değil, kendi doğal yaşam alanlarında gözlemleme şansına sahip olursunuz. Tüm hayvanların bulunduğu bu safari parkalarına tek başınıza gitmektense, profesyonel rehberlerle gitmeniz en iyisidir. Böylece vahşi yaşamı gözlemlerken tehlikeli alanlardan korunabilirsiniz.

7. Alkol Kuralları

Güney Afrika'yı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Güney Afrika hükûmeti, alkollü araç kullanma ve reşit olmayan bireylerin alkol kullanımını önleme amacı ile yeni bir alkol yasası önermiştir. Yasalar, içki içme yaşını 18’den 21’e çıkarmayı önermektedir. Zaten mevcut olan yasalar, herhangi bir kişinin sokak, plaj gibi halka açık yerlerde ya da araçta alkol kullanılmasını yasaklamaktadır. Ayrıca, her ilin neyin ne zaman satılabileceğine dair farkla yasaları vardır. Süpermarketlerde yalnızca şarap ve bira satılırken, votka ya da viski gibi alkol oranı daha yüksek olan içkiler, kimlik gösterme şartı olan özel dükkânlarda satılmaktadır. Güney Afrika’yı ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken 10 şey arasında, alkol kullanma kuralları da yer almaktadır.

8. Bahşiş

Güney Afrika bahşiş konusunda da diğer ülkelerden farklıdır. Bahşiş konusunda oldukça katı olan Güney Afrikalılar, taksi şoförlerinden benzin istasyonu görevlilerine, öğle yemeğinden restoranlardaki garsonlara kadar aldığınız her servis için bahşiş isterler. Eğer standart bir servis aldıysanız %10’u kadar bir bahşiş vermeniz gerekirken, istisnai bir hizmet aldığınız takdirde bu oran daha da artar. Bu nedenle Güney Afrika’ya seyahat planlarınızı yaparken, bahşiş konusunda da bir bütçe ayırmanız sizler için daha iyi olacaktır. Yine de vereceğiniz bu bahşiş, çok çeşitli ve uygun fiyatlı yemeklere değecektir.

9. Satış Vergisi

Güney Afrikayı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Bahşiş gibi satış vergisi de Güney Amerika için ekonomiye yardım eden bir ek gelirdir. Hemen hemen tüm mal ve hizmetlerden %15 oranında katma değer vergisi alınır. Yabancı turistler, yurt dışına çıkarılacak ürünler için KDV’nin iade edilmesini talep edebilir. Orijinal vergi faturaları, pasaportunuz ve geri ödeme talep edilen tüm öğeler, Güney Afrika’dan ayrılmak için hazır olduğunuzda KDV iade idare ofisine sunulmalıdır. Bu öğelerdeki tüm KDV size iade edilecektir. Yani, Güney Afrika ziyaretinizden, sevdikleriniz için alacağınız çeşitli hediyeleri ülkenize götürüp onlara verebilmenizin tek yolu budur.

10. Araba Kiralama

Güney Afrikayı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Güney Afrika’da her şeyi görmenin en iyi yolu kendinize bir araba kiralamaktır. Güney Afrika her ne kadar gelişmiş bir ülke olsa da toplu taşıma konusunda diğer ülkelere göre biraz geri kalmıştır. Ülkede taksiler hemen bulunamamakta ya da metro sisteminden yararlanılamamaktadır. Ancak tüm büyük şehirlerde Uber faaliyet göstermektedir. Yine de tüm ülkeyi istediğiniz gibi keşfetmek için en iyi yol, kendi arabanızı kiralayıp yolculuğa çıkmaktır. Eğer Güney Afrika’ya seyahat etmeyi ve bir araba kiralamayı düşünürseniz, ziyaretinizden önce bilmeniz gereken şeylerden biri de trafiğin soldan akmasıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!